پروتز متحرک دندان 

کاربرد پروتز دندان متحرک

پروتزهای متحرک دندان در چند دهه اخیر به لطف پیشرفت فناوری بهبود یافته‌اند و این روزها تا حد زیادی شبیه دندان‌های طبیعی هستند. پروتزهای متحرک دندان به بیماران این امکان را می‌دهند تا با روشی مقرون به صرفه و غیرتهاجمی دندان‌هایی مناسب داشته‌باشند. اگر شما هم به دلایل مختلف دندان‌های خود را از دست داده‌اید، پروتز متحرک می‌تواند یک راه‌حل عالی باشد. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی به این سوال پاسخ می‌دهیم که پروتز دندان متحرک چیست؟ سپس با کاربردها، انواع و مزایای این نوع پروتز آشنا می‌شویم و همچنین عوارض پروتز دندان متحرک را بررسی می‌کنیم.

پروتز دندان متحرک چیست؟

پروتز به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای ترمیم یا جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود. پروتزها انواع بسیار متنوعی دارند که در شرایط مختلف با توجه به نیاز بیمار استفاده می‌شوند. پروتز دندان متحرک رایج‌ترین روشی است که اکثر بیماران برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته خود انتخاب می‌کنند. این روش همیشه بسیار پرکاربرد و محبوب بوده‌است.

پروتز متحرک دندان را می‌توان به راحتی در صورت عدم استفاده از دهان خارج کرد و هر زمان که نیاز بود دوباره در دهان قرار داد. این روش دقیقا برعکس ایمپلنت است که با استفاده از پیچ‌های تیتانومی برای همیشه در دهان قرار می‌گیرند. دندانپزشکان استفاده از درمان پروتز دندان متحرک را به بیمارانی توصیه می‌کنند که مایل به انجام هیچ نوع جراحی دندانی برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته خود نیستند.

پروتزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور ایمن در داخل دهان قرار می‌گیرند و توسط لثه‌ها و بافت‌های اطراف دهان پشتیبانی می‌شوند. قالب‌گیری و روش آماده سازی پروتز دندان متحرک نیز هیچگونه درد یا ناراحتی به دنبال ندارد.

کاربرد پروتز دندان متحرک چیست؟

اگر بیمار همه یا بیشتر دندان‌های خود را از دست داده‌باشد، استفاده از پروتز دندان ضروری است. کاربرد پروتز دندان متحرک شامل موارد زیر است:

پروتزهای متحرک دندان می‌توانند توانایی جویدن غذا را بهبود بخشند و از ایجاد مشکلات مربوط به دستگاه گوارش جلوگیری کنند.

همانطور که می‌دانید دندان‌ها نقش مهمی در تلفظ حروف دارند و افرادی که دندان‌های جلوی خود را از دست بدهند، در صحبت‌کردن مشکل دارند. پروتز دندان متحرک می‌تواند توانایی صحبت‌کردن و تلفظ بهتر کلمات را به بیمار بازگردانند.

یکی دیگر از کاربردهای مهم پروتز متحرک دندان این است که به دلیل بهبود ظاهر و داشتن لبخند زیبا، عزت نفس افراد افزایش می‌یابد. همچنین پروتزهای متحرک دندان از تغییر کانتور صورت که ناشی از بی‌دندانی کامل یا جزئی است نیز جلوگیری می‌کنند.

اگر تعدادی از دندان‌ها از دست رفته باشد، فضای خالی موجود در لثه باعث می‌شود دندان‌های باقی‌مانده دچار جابه‌جایی و تغییر شکل شوند. استفاده از پروتز متحرک از حرکت دندان‌های سالم و آتروفی استخوان فک جلوگیری می‌کند.

مشاهده خدمات جراحی دندان عقل نهفته و پروتز دندان‌های عقب دکتر مصطفوی

درمان پروتز دندان متحرک

انواع پروتز دندان متحرک

پروتز دندان متحرک شامل انواع مختلفی است که در ادامه مقاله رایج‌ترین انواع آن را بررسی می‌کنیم. انواع پروتز دندان متحرک عبارتند از:

پروتزهای پارسیل یا جزئی
پروتزهای جزئی مخصوص بیمارانی طراحی شده‌اند که فقط برای برخی از دندان‌های خود نیاز به پروتز دارند. همانطور که می‌دانید به دلیل از دست‌رفتن تعدادی از دندان‌ها شکافی بین دندان‌های باقیمانده ایجاد می‌شود. این شکاف علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب، باعث حرکت و ایجاد فاصله بین دندان‌های طبیعی و همچنین آتروفی استخوان می‌شود.

پروتزهای پارسیل به وسیله نوعی قلاب مخصوص به دندان‌های طبیعی بیمار وصل می‌شود و شکاف ایجادشده را پر می‌کند. دندان‌های جایگزین در پروتز پارسیل معمولاً به یک پایه پلاستیکی رنگی متصل می‌شوند. این پایه پلاستیکی نیز به یک چارچوب فلزی متصل می‌شود. اتصالات داخلی پروتز پارسیل برای اطمینان از عدم جابجایی یا بیرون‌افتادن پروتزها به دندان‌های مجاور متصل می‌شوند.

پروتزهای کامل
پروتزهای کامل، اصلی‌ترین و رایج‌ترین نوع پروتزهای متحرک دندان هستند. افرادی که همه دندان‌های خود را از دست داده‌اند از این نوع پروتز متحرک استفاده می‌کنند. پروتزهای کامل برای جایگزینی مجموعه کامل دندان‌های بالا یا پایین بیمار به طور جداگانه نیز استفاده می‌شوند. این روش برخلاف روش پروتز فوری دندان مستلزم کشیدن همه‌ی دندان‌های آسیب‌دیده است و پس از بهبود کامل لثه‌ها، می‌توان دندان مصنوعی کامل را نصب کرد. پروتز دندان سرامیکی هم یکی از متداول ترین روش های پروتز است که این روزها استفاده می شود.

مزایای پروتز دندان متحرک

مزایای پروتز دندان متحرک باعث شده تا بسیاری از افراد برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود این نوع پروتز را انتخاب کنند. این مزایا شامل موارد زیر است:

هزینه مقرون به صرفه: هزینه پروتز دندان متحرک نسبت به سایر روش‌های موجود برای جایگزینی دندان، بسیار کمتر و کاملا مقرون به صرفه است. مخصوصا در مقایسه با ایمپلنت بسیاری از افراد پروتز متحرک را انتخاب می‌کنند.

امکان اضافه‌کردن دندان: در صورتی که پس از نصب پروتز پارسیل متحرک، مجددا دندان دیگری دچار آسیب شد، می‌توانید به پروتزهای قبلی دندان دیگری اضافه کنید.

امکان حفظ دندان‌های طبیعی: پروتزهای جزئی به بیماران این امکان را می‌دهند که در کنار دندان‌های طبیعی و سالم خود از پروتز متحرک استفاده کنند.

روش غیرتهاجمی: برخلاف سایر روش‌ها مانند ایمپلنت، برای نصب پروتزهای متحرک نیازی به جراحی یا برش لثه نیست. در نتیجه این روش برای افرادی که از دندانپرشکی و فرآیندهای آن ترس و واهمه دارند بسیار مناسب است.

معایب پروتز دندان متحرک

حتی اگر پروتز متحرک مقرون به صرفه باشد و غیر تهاجمی باشد، خالی از اشکال نیست. معایب پروتز دندان متحرک عبارتند از:

دوره نقاهت: در این نوع پروتز بر خلاف پروتز ثابت دندان مدتی طول می‌کشد تا بدن با پروتزهای متحرک دندان سازگار شود و به نحوه قرار‌گرفتن و عملکرد آن‌ها در دهان عادت کنید. احتمال دارد ابتدا کمی احساس ناراحتی و حتی گاهی کمی درد داشته‌باشید. ترشح بیش از حد بزاق، مشکل در جویدن یا صحبت‌کردن علائمی است که احتمالا تجربه می‌کنید. ممکن است احساس کنید دندان مصنوعی ضخیم است و زبان فضای کافی برای حرکت در داخل دهان را ندارد. زمانی که به دستگاه عادت کنید همه این‌ علائم از بین می‌روند.

تعمیر: هرچند دوام پروتزهای متحرک خوب است و می‌توانند برای مدت طولانی دوام آورند، اما از سمت دیگر ممکن است گاهی با گذشت زمان یا به دلایل دیگر مجبور شوید آن‌ها را تعویض کنید.

ایجاد پلاک: اگر بر روی پروتزهای متحرک پارسیل پلاک ایجاد شود، می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌های طبیعی شود.

لزوم خارج‌کردن آن‌ها در شب: بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند، بهتر است هنگام خواب دندان مصنوعی از دهان خارج شود. این توصیه ممکن است برای بعضی افراد ناخوشایند باشد.

پروتز متحرک

روش آماده سازی پروتز دندان متحرک

برای آماده سازی و نصب پروتزهای متحرک، دندانپزشک قالب‌هایی که از دهان شما تهیه می‌کند را برای لابراتوار ارسال می‌کند. سپس لابراتوار با توجه به قالب‌ها، دندان‌های مصنوعی متحرک شما را می‌سازد. درنهایت در مراجعه مجدد شما به مطب، دندانپزشک پروتزها را در دهان شما قرار می‌دهد.

از آنجایی که پروتز پارسیل شامل چند دندان مصنوعی است و برای پرکردن شکاف طراحی شده‌است، بااستفاده از گیره‌های فلزی به دندان‌های مجاور متصل می‌شوند. برای برداشتن پروتز می‌توان این گیره‌ها را به راحتی جدا کرد.

مراحل پروتز دندان متحرک

مراحل پروتز دندان متحرک شامل موارد زیر است:

مرحله اول: برای آماده‌سازی پروتزهای متحرک کامل، ابتدا باید دندان‌های آسیب‌دیده خارج شوند. پس از کشیدن دندان لثه نیاز به بهبودی و مراقبت دارد. به همین دلیل تا زمان بهبود کامل لثه برای شروع مرحله بعد صبر می‌کنند. در این مدت می‌توانید از پروتزهای فوری استفاده کنید.

مرحله دوم: پس از بهبود کامل لثه، دندانپزشک از دهان بیمار قالب‌گیری کرده و ابعاد موردنظر برای پروتز را مشخص می‌کند. درنهایت این قالب‌ها برای لابراتوار فرستاده می‌شوند و لابراتوار فرآیند ساخت پروتز متحرک را آغاز می‌کند.

مرحله سوم: چند هفته برای ساخت پروتز زمان لازم است. وقتی پروتزها آماده شد، بیمار مجددا به مطب مراجعه می‌کند. دندانپزشک پروتز را در دهان قرار دهد، سپس ارزیابی‌های لازم انجام می‌دهد تا مشکلات احتمالی را رفع کند.

مراقبت از پروتز دندان متحرک

رعایت بهداشت مناسب پروتزهای دندان اولین قدم برای جلوگیری از بیماری‌هایی مانند التهاب لثه یا بیماری پریودنتال است. همچنین باعث افزایش طول عمر پروتزها می‌شود. برای مراقبت از پروتزها و رعایت بهداشت مناسب موارد زیر را مدنظر داشته‌باشید:

پروتزها باید مانند دندان‌های طبیعی دو بار در روز تمیز شوند. برای این کار با استفاده از یک مسواک نرم و خمیر دندان مناسب به شکل صحیح و به آرامی آن‌ها را تمیز کنید. همچنین می‌توانید پروتز خود را به آرامی از دهان خارج کرده و در طول شب در محلول تمیز‌کننده مخصوص قرار دهید تا باکتری‌ها و لکه‌ها از بین بروند.

غذاخوردن پس از نصب پروتز ممکن است کمی دشوار باشد اما به مرور زمان این مشکل برطرف می‌شود. بهتر است در دوران نقاهت خود غذای نرم که به قطعات کوچک تقسیم شده‌است، بخورید. در این مدت از خوردن موادغذایی چسبناک مانند آدامس و غذاهای ترد و بسیار سفت مانند نان خشک و آجیل خودداری کنید.

دوام پروتز دندان متحرک

دوام پروتز دندان متحرک بستگی به کیفیت مواد اولیه و میزان رعایت بهداشت توسط شما دارد. اما به طور کلی بین ۵ تا ۱۵ سال می‌تواند متفاوت باشد. اگر نکات مربوط به مراقبت از پروتز دندان متحرک را کاملا رعایت کنید، می‌توانید میزان دوام و ماندگاری پروتز خود را افزایش دهید.

قیمت پروتز دندان متحرک

قیمت پروتز دندان متحرک بسیار مقرون به صرفه و در مقایسه با سایر روش‌ها ارزان‌تر است اما به دلیل تاثیر عوامل مختلف تعیین دقیق هزینه آن ممکن نیست. عواملی مانند تعداد دندان‌های از دست‌رفته، کامل یا پارسیل بودن پروتز، مهارت دندانپزشک و کیفیت مواد اولیه بر هزینه پروتز تاثیرگذار هستند. برای اطلاع از هزینه دقیق پروتز دندان متحرک می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر مصطفوی مراجعه کنید.

>