پروتز دندان فک پایین

اوردنچر برای فک پایین

پروتز دندان فک پایین، روشی است که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته فک پایین استفاده می‌شود. این پروتزها، به طور کلی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند که بنابر تشخیص دندانپزشک، مناسب‌ترین نوع برای بیمار انتخاب می‌شود.

پروتز دندان، به تمام کسانی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، پیشنهاد می‌شود. با از دست رفتن دندان‌ها، خطر بروز عفونت‌ بیشتر شده و نه تنها سلامت دهان، بلکه سلامت عمومی بدن هم به خطر می‌افتد. به علاوه، اگر جای دندان از دست رفته خالی بماند، دندان‌های اطراف هم در خطر کج شدن و عفونت قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید بدانید پروتز دندان فک پایین چیست و اطلاعات بیشتری از انواع، مزایا و معایب آن بدست بیاورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

پروتز دندان فک پایین چیست و چه کاربردی دارد؟

پروتز دندان، وسیله‌ای است که برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست‌رفته استفاده می‌شود. کاربرد پروتز دندان فک پایین، علاوه بر پر کردن جای دندان، محافظت از بافت لثه، استخوان فک و سایر دندان‌ها و پیشگیری از تخریب و آسیب بیشتر دندان است.

آشنایی با انواع پروتز دندان فک پایین

گفتیم که انواع پروتز دندان فک پایین به دو دسته کلی پروتز ثابت و متحرک تقسیم می‌شود:

پروتز ثابت فک پایین

پروتز دندان ثابت فک پایین، انواعی از پروتزها هستند که قابل جابه‌جایی یا درآوردن از دهان نیستند. ایمپلنت مثالی از پروتز ثابت فک پایین است. این نوع پروتز در استخوان فک قرار می گیرد و با تشکیل مواد استخوانی جدید ثابت می‌شود.

برای ایمپلنت دندان ابتدا یک ایمپلنمت که دستگاهی پیچ مانند است در استخوان فک قرار می‌گیرد. در مرحله بعد اباتمنت و سپس تاج و روکش روی ایمپلنت سوار می‌شود.

بریج‌های دندانی، مثالی دیگری از ایمپلنت‌های ثابت هستند که برای جایگزینی جای خالی چند دندان که در مجاورت هم قرار دارند استفاده می‌شوند.

پروتز متحرک فک پایین

پروتز متحرک دندان فک پایین را می‌توان از دهان خارج کرد. به این نوع پروتزهای فک پایین، دندان مصنوعی فک پایین هم می‌گویند.

پروتز متحرک  فک پایین خود به دو دسته متکی بر بافت و معمولی تقسیم می‌شوند. پروتزهای متکی بر بافت یا پروتز دندانی اوردنچر برای فک پایین، توسط ایمپلنت در استخوان فک محکم می‌شود و در نتیجه برخی معایب پروتزهای متحرک معمولی، مانند لقی در آن‌ها کمتر است.

پروتزهای متحرک ممکن است کامل، یعنی برای جایگزینی همه دندان‌ها، یا به شکل پارسیل و برای جایگیزی دندان‌های یک فک طراحی و ساخته شوند. برای مثال، پروتز کامل دندان فک پایین، نوعی پروتز متحرک است که برای جایگزینی تمام دندان‌های فک پایین طراحی می‌شود.

پروتز دندان فک پایین به چه شکل انجام می‌شود؟

اولین گام، معاینه دقیق و کامل دهان، لثه و دندان‌ها است. در این مرحله، دندانپزشک گزینه‌های درمانی را برای شما شرح داده و به شما کمک می‌کند تا بهترین روش درمانی را انتخاب کنید. اغلب برای پر کردن جای یک دندان، ایمپلنت دندان بهترین انتخاب است. برای پر کردن جای چند دندان مجاور، اغلب بریج یا پروتز دندانی پارسیل برای فک پایین توصیه می‌شود. سطح کلی سلامت دهان، بودجه و ترجیحات و انتظاراتی که دارید، مواردی هستند که دندانپزشک در انتخاب روش درمان به آن‌ها توجه می‌کند.

پروتز ثابت فک پایین

روش آماده سازی پروتز دندان فک پایین

مراحل پروتز دندان فک پایین به شکل زیر است:

مرحله 1: پس از این که روش درمان انتخاب شد، دندانپزشک از دندان‌های شما عکس رادیوگرافی می‌گیرد. همچنین ممکن است از دهان شما یک قالب تهیه شود تا به کمک آن پروتز مناسب طراحی شود.

مرحله 2: پس از تهیه قالب و عکس رادیوگرافی، پروتز توسط یک دندانساز ساخته می‌شود.

مرحله 3: در مرحله آخر، پروتز در دهان جایگذاری شده و درصورت نیاز اصلاحات لازم روی آن انجام می‌شود.

پروتز دندان فک پایین چه مزایا و معایبی دارد؟

پروتز دندان مانند هر جراحی و درمان دیگری، مزایا و معایب خاص خود را دارد و می‌تواند عوارضی هم به دنبال داشته باشد. در این قسمت شما را با تعدادی از این موارد بیشتر آشنا می‌کنیم.

مزایای پروتز دندان فک پایین

برخی از مزایای پروتز دندان فک پایین عبارت است از:

 • پروتز دندان، جایگزینی عالی برای پر کردن جای دندان‌های از دست رفته و خراب است و می‌تواند به بهترین شکل، زیبایی را به لبخند و دندان‌های شما بازگرداند.
 • پروتز دندان به فرد کمک می‌کند تا بتواند بهتر غذاها را جویده و هضم کند. به این ترتیب فرد می‌تواند رژیم غذایی سالم‌تر و متنوع‌تری داشته باشد.
 • پر کردن جای خالی دندان‌ها، باعث حفاظت از لثه و استخوان فک در برابر آسیب‌ها و عفونت‌ها می‌شود. همچنین خطر جابه‌جایی یا آسیب به دندان‌های مجاور هم کاهش پیدا می‌کند.
 • پروتز دندان از بروز بیماری‌های جدی لثه و عوارض خطرناک آن جلوگیری می‌کند.

معایب پروتز دندان فک پایین

معایب پروتز دندان فک پایین شامل موارد زیر است:

 • هزینه نسبتا بالا: یکی از مواردی که ممکن است عده‌ای را از انجام پروتز دندان منصرف کند، هزینه نسبتا بالای آن است. با این حال، باید به یاد داشته باشید که به تاخیر انداختن پروتز دندان می‌تواند باعث عوارض و آسیب‌های بیشتر در آینده شده و باعث هزینه چندبرابری شود.
 • عدم پوشش بیمه‌ای: متاسفانه بسیاری از بیمه‌ها، هزینه جراحی‌های دندان مانند پروتز دندان را پوشش نمی‌دهند.
 • پروتز دندان ممکن است برای همه افراد قابل انجام نباشد: کسانی که بیماری زمینه‌ای جدی و یا بافت استخوانی ضعیف یا پایینی دارند، ممکن است نتوانند پروتز دندان فک پایین را انجام دهند.

مشاهده خدمات پروتز دندان‌های جلو در کلینیک دکتر مصطفوی

پروتز دندان ثابت فک پایین

عوارض پروتز دندان فک پایین

عوارض پروتز دندان فک پایین عبارتند از:

عفونت: یکی از خطراتی که هر جراحی از جمله پروتز دندان ممکن است به دنبال داشته باشد، عفونت است. در اغلب موارد این عفونت‌ها خفیف هستند و در بیشتر موارد هم دندانپزشک آنتی‌بیوتیک مناسب را برای پیشگیری از بروز آن‌ها تجویز می‌کند.

حساسیت و آلرژی: بعضی افراد پس از پروتز دندان، علائم حساسیت و آلرژی را نشان می‌دهند. علت آن، حساسیت به مواد سازنده پروتز است. به طور کلی شیوع این عارضه چندان زیاد نیست، اما درصورت بروز نیاز به توجه و درمان سریع دارد.

شکستن تاج دندان: دندان‌های طبیعی ما مقاومت بسیار بالایی دارند که بخشی از آن به علت وجود رباط‌های پریودنتال است. در پروتز دندان این رباط‌ها وجود ندارند و به همین دلیل خطر شکستگی در آن‌ها بسیار بیشتر از دندان‌های معمولی است.

شل شدن تاج دندان:  توصیه می‌شود که در روزهای اول پس از جراحی، غذاهای نرم مانند سوپ و ماست مصرف کنید. اگر این مورد رعایت نشود و بیمار غذاهای سفتی که نیاز به جویدن زیاد دارند را مصرف کند، ممکن است به این عارضه دچار شود. شل شدن تاج دندان به نسبت عارضه شایعی است و نیاز به مراقبت و درمان سریع دارد.

شانس بروز این عوارض به طور کلی بسیار پایین است. اگر دستورات دندانپزشک خود را به خوبی رعایت کنید، به احتمال زیاد دچار این عوارض نخواهید شد.

نکاتی برای مراقبت از پروتز دندان فک پایین

مراقبت از پروتز دندان فک پایین بسیار مهم است و به نوعی، مهمترین فاکتور تعیین کننده دوام و عمر آن است. در این قسمت، نکاتی را برای مراقبت صحیح از پروتز دندان فک پایین به شما می‌گوییم.

 • بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید: عفونت باعث تضعیف لثه و عقب‌ نشینی استخوان فک می‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث لق شدن یا افتادن دندان مصنوعی شود. در نتیجه هرروز باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را انجام دهید.
 • از مسواک و نخ دندان مخصوص استفاده کنید: بعضی ابزارها به شکلی طراحی شده‌اند تا بیشترین سازگاری را با پروتز و دندان مصنوعی داشته باشند. استفاده از این ابزارها می‌تواند به دوام بهتر پروتز کمک کند.
 • به طور مرتب توسط دندانپزشک خود معاینه شوید: توصیه می‌شود که حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید، تا وضعیت پروتز و سلامت لثه و دهان شما به طور مرتب بررسی شود.
 • مصرف سیگار و تنباکو را ترک کنید: سیگار کشیدن باعث اختلال در جریان خون لثه‌ها و دندان‌ها می‌شود. در نتیجه این اتفاق، خطر آسیب و عفونت بیشتر شده و قدرت ترمیم لثه کاهش پیدا می‌کند.
 • مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی را که باعث لک شدن دندان‌ها می‌شوند را محدود کنید: بهتر است مصرف نوشابه‌های گازدار و قهوه را محدود کنید، زیرا این نوشیدنی‌ها می‌توانند باعث لک شدن پروتز شوند. استفاده از نی و شستن دهان پس از مصرف این نوشیدنی‌ها در کاهش خطر لک شدن دندان‌ها موثر است.

دوام پروتز دندان فک پایین چقدر است؟

موارد زیادی در دوام پروتز دندان فک پایین موثر است. درصورتی که فرد بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند، اغلب پروتزهای دندانی می‌توانند تا 25 سال و حتی بیشتر هم دوام داشته باشند. ایمپلنت‌های دندانی درصورت مراقبت صحیح، می‌توانند دوامی مادام‌اعمر داشته باشند. نوع پروتز و جنس آن در دوام پروتز موثر است.

پروتزهای متکی بر بافت یا اوردنچر، به طور میانگین حدود 10 سال دوام دارد.

پروتز متحرک معمولی یا دندان مصنوعی هم در صورت نگهداری صحیح، حداقل 15 سال عمر می‌کند.

هزینه پروتز دندان فک پایین چقدر است؟

قیمت پروتز دندان فک پایین، به معیارهای مختلفی مانند: شرایط خاص هر بیمار، نوع پروتز و هزینه ساخت پروتز بستگی دارد. به همین دلیل نمیتوان قیمت مشخصی را برای همه بیماران اعلام کرد. علاوه‌ بر موارد بالا، باید توجه داشته باشید، که اگر این کار توسط دندانپزشک متخصص انجام شود، هزینه پروتز دندان فک پایین بالاتر خواهد بود. اگر می‌خواهید در رابطه با این نوع پروتز و روش آماده‌سازی پروتز دندان فک پایین اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافی است با همکاران ما در کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

>