پروتز دندان فک بالا

پروتز دندانی اوردنچر بری فک بالا

از دست‌دادن دندان‌ها، عارضه‌ای است که نه تنها روی عزت‌نفس و خودپنداره فرد تاثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات گوارشی، بیماری‌های لثه و سایر اختلالات دهان و دندان را افزایش دهد. خوشبختانه، پروتز دندان یک روش کاربردی و مطمئن برای جایگزین‌کردن دندان‌های از دست‌رفته است. اگر به هر دلیلی همه‌ی دندان‌های قوس بالایی فک خود را از دست داده‌اید، پروتزهای دندانی می‌توانند یک راه‌حل عالی برای شما باشند. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی راجع به دندان مصنوعی فک بالا، کاربردها، مزایا و عوارض پروتز دندان فک بالا صحبت می‌کنیم.

پروتز دندان فک بالا چیست؟

پروتز دندان به طور کلی به وسیله‌ای می‌گویند که به صورت سفارشی ساخته‌شده و جایگزین دندان‌های از دست رفته بیمار می‌شود. اما پروتز دندان فک بالا چیست و چه تفاوتی با سایر پروتزها دارد؟ پروتز دندان فک بالا، یک دست دندان مصنوعی در دو نوع ثابت یا متحرک است که برای ترمیم کل قوس بالایی فک استفاده می‌شود. پروتز دندان فک بالا در مواردی که مقدار زیادی از دندان‌های طبیعی از بین‌رفته‌اند، به شدت تحت‌تاثیر آسیب و پوسیدگی قرار گرفته‌اند و قابل درمان نیستند، توصیه می‌شوند.

کاربرد پروتز دندان فک بالا

از دست‌دادن یک ردیف از دندان‌ها بسیار ناراحت‌کننده و همچنین آزاردهنده است اما پروتز دندان فک بالا می‌تواند در حل این مشکل به شما کمک کند. کاربرد پروتز دندان فک بالا شامل موارد متعددی است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • از دست‌دادن دندان‌ها باعث می‌شود بافت‌های صورت حالت افتاده و غیرطبیعی داشته‌باشند اما پروتز دندان فک بالا به حمایت از اسکلت صورت و بافت‌های نرم مثل لب‌ها و گونه‌ها کمک می‌کند.
 • پروتز دندان فک بالا با جلوگیری از تحلیل استخوان فک سلامت سایر دندان‌ها و لثه‌ها را تامین می‌کند.
 • علاوه بر سلامت دهان، پروتز دندانی می‌تواند توانایی جویدن شما را بهبود بخشد و به همین دلیل از ابتلا به اختلالات گوارشی نیز پیشگیری می‌کند.
 • پروتزها با ایجاد لبخندی زیبا و بدون نقص باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شوند.
 • از دست‌دادن دندان باعث اختلال در گفتار و تلفظ کلمات می‌شود، پروتزهای دندانی می‌توانند باعث بهبود گفتار و تلفظ شوند.

پروتز ثابت فک بالا

پروتز دندان ثابت فک بالا توسط ایمپلنت‌ها پشتیبانی می‌شوند. این نوع پروتزها ظاهر و عملکردی شبیه به دندان‌های طبیعی دارند و به‌طور دائم به ایمپلنت‌های دندانی متصل هستند. به همین دلیل پایدارتر از پروتزهای متحرک هستند. معمولاً از چهار ایمپلنت برای ثابت نگه داشتن یک ردیف دندان مصنوعی کامل در قوس بالا استفاده می‌شود. پروتز ثابت برای افرادی که دچار تحلیل استخوان فک هستند، مناسب نیست. این نوع پروتزها در واقع نوعی دندان مصنوعی فک بالا بدون سقف هستند و به همین خاطر احساس دما و طعم غذا امکان‌پذیر است.

پروتز متحرک فک بالا

پروتز متحرک دندان فک بالا روشی برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته در قوس بالایی فک است و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مانند دندان‌های طبیعی به نظر برسند. شما می‌توانید این نوع پروتز را به راحتی از دهان خارج کرده و دوباره روی لثه قرار دهید. پروتزهای متحرک دقیقاً روی لثه‌ و روی برجستگی استخوانی به نام آلوئولی قرار می‌گیرند. سپس با نیروی مکش در برابر این برجستگی‌ها تثبیت می‌شوند. این نوع پروتزها سقف دهان را می‌پوشانند و به همین خاطر ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

نوعی پروتز متحرک با حمایت ایمپلنت وجود دارد که بین پروتزهای متحرک و پروتزهای ثابت قرار می‌گیرد. پروتز دندانی اوردنچر برای فک بالا روی چهار ایمپلنت کاملا پایدار و ثابت هستند اما مانند دندان‌های مصنوعی متحرک میتوان آن‌ها را از دهان خارج کرد و دوباره داخل دهان گذاشت.

مشاهده خدمات پروتز دندان سرامیکی در کلینیک دکتر مصطفوی

پروتز دندانی پارسیل برای فک بالا

انواع پروتز دندان فک بالا 

انواع پروتز دندان فک بالا شامل سه نوع فوری، کامل و پارسیل است که در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

پروتزهای فوری: پروتزهای فوری به طور موقت قبل از استفاده از دندان مصنوعی دائمی استفاده می‌شوند. دلیل ضروری‌بودن استفاده از آن‌ها این است که پس از کشیدن دندان، لثه‌ها به طور طبیعی شروع به جمع‌شدن می‌کنند و استفاده از دندان مصنوعی از این اتفاق پیشگیری می‌کند.

پروتزهای کامل: پروتز کامل دندان فک بالا زمانی که همه‌ی دندان‌ها کشیده شوند، استفاده می‌شود. این نوع پروتز تا حد زیادی شبیه دندان‌های طبیعی هستند و می‌توانند برای مدت طولانی در دهان به درستی عمل کنند.

پروتزهای پارسیل: پروتز دندانی پارسیل برای فک بالا زمانی استفاده می‌شود که تعدادی دندان طبیعی در قوس بالایی فک وجود داشته‌باشد. این نوع پروتز با استفاده از نوعی قلاب مخصوص به دندان‌های طبیعی متصل می‌شود و جای خالی را پر می‌کند.

مزایای پروتز دندان فک بالا

مزایای پروتز دندان فک بالا شامل موارد زیر است:

 • بازیابی عملکرد دندان‌ها
 • به دست‌آوردن توانایی جویدن و گازگرفتن
 • حفظ حالت صحیح چهره و زیبایی بیشتر
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود توانایی صحبت‌کردن و تلفظ کلمات
 • شباهت بسیار زیاد به دندان‌های طبیعی

معایب پروتز دندان فک بالا

پروتز دندان فک بالا کاربردها و مزایای فراوانی دارد اما با این حال خالی از اشکال نیست. هرچند با وجود برخی معایب همچنان بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته است.

 • یکی از مهم‌ترین معایب پروتز دندان فک بالا این است که عادت‌کردن به آن‌ها زمان‌بر و طولانی است و در ابتدا احتمالا احساس می‌کنید شی اضافی در دهانتان وجود دارد.
 • متاسفانه ممکن است با حرکت، لق‌شدن و عدم ثبات پروتز متحرک فک بالا هنگام غذاخوردن یا صحبت‌کردن روبرو شوید. هر چند این مشکل با استفاده از پروتزهای ثابت کمتر احساس می‌شود.
 • یکی دیگر از معایب پروتزها هزینه‌ی بسیار زیاد پروتزهای ثابت یا پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت است.

روش آماده سازی پروتز دندان فک بالا 

روش آماده سازی پروتز دندان فک بالا بدین شکل است که ابتدا چند قالب دقیق از برجستگی‌های استخوان فک بالا تهیه می‌شود و با استفاده از این قالب‌ها در لابراتوار دندانپزشکی پروتز ساخته می‌شود. دندان مصنوعی شامل پایه‌ای صورتی رنگ است که از رزین پلاستیکی ساخته می‌شود و روی این پایه صورتی دندان‌های مصنوعی از جنس‌های مختلف قرار می‌گیرد.

قیمت پروتز دندان فک بالا

مراحل پروتز دندان فک بالا 

مراحل پروتز دندان فک بالا با توجه به نوع پروتز متفاوت است اما قبل از انتخاب هر نوع پروتز ابتدا باید توسط پزشک معاینه شوید تا تشخیص دهد بهترین نوع پروتز برای شما چیست. سپس با توجه به بودجه خود از بین گزینه‎های موجود یکی را انتخاب کنید. اگر پروتز متحرک انتخاب شما است، ابتدا دندانپزشک چندین قالب از لثه شما تهیه می‌کند. سپس این قالب‌ها به لابراتوار فرستاده می‌شود. در لابراتوار یک تکنسین با استفاده از این قالب‌ها، دندان مصنوعی شما را می‌سازد. وقتی پروتز آماده شد، در جلسه بعدی نصب می‌شود. پس از نصب پروتز دندان مصنوعی بالا و دندان‌های پایین باید به هم برسند. بسیار مهم است که پروتزها به درستی نصب شوند.

اگر پروتز ثابت فک بالا را انتخاب می‌کنید باید مراحل بیشتری را طی کنید. ابتدا باید معاینه‌های لازم و عکس‌برداری انجام شود تا مشخص شود استخوان فک به اندازه کافی دارید و کاندید مناسبی هستید یا نه. در صورتی که کاندید مناسبی باشید، طی یک جراحی فیکسچر‌های مربوط به ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد. پس از این مرحله باید تا زمان بهبود لثه صبر کنید. پس از بهبود لثه قالب‌های از دهان شما برای ساخت دندان‌های مصنوعی تهیه می‌شود. در لابراتوار ساخت دندان مصنوعی انجام می‌شود و زمانی که آماده شد با استفاده از اباتمنت به فیکسچر متصل می‌شود.

مراقبت از پروتز دندان فک بالا 

مراقبت از پروتز دندان فک بالا بسیار ساده و راحت است ‌و نیاز به انجام هیچ عمل خاصی نیست. در واقع مانند دندان‌های طبیعی باید از آن‌ها مراقبت کرد‌‌. باید پروتزهای ثابت فک بالا را مانند دندان‌های طبیعی دو بار در روز مسواک بزنید. بهتر است از دهانشویه مناسب و نخ دندان نیز استفاده کنید.

برای پروتزهای متحرک فک بالا بهتر است شب قبل از خواب آن‌ها را از دهان خارج کنید و با مسواک بشویید. همچنین باید لثه‌ها، زبان و سقف دهان خود را با مسواک نرم و خمیردندان مسواک بزنید. سپس از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید. در طول شب نیز آن را داخل یک لیوان آب نگهداری کنید و صبح قبل از استفاده مجددا آن‌ها را بشویید.

دوام پروتز دندان فک بالا 

دوام پروتز دندان فک بالا طولانی است، در واقع پروتز دندان یکی از روش‌های درمانی با طول عمر بالا است. در صورت مراقبت صحیح و ناسب از پروتز دندان ممکن است حتی تا آخر عمر نیز دوام داشته‌باشد. همچنین دوام پروتزهای ثابت بسیار بیشتر از پروتزهای متحرک است. زیرا پیچ‌های تیتانیومی ایمپلنت کاملا با استخوان فک ترکیب شده و مانند یک ریشه دندان طبیعی عمل می‌کنند.

قیمت پروتز دندان فک بالا 

قیمت پروتز دندان فک بالا کاملا بستگی دارد که چه نوع پروتز را انتخابی کنید، هزینه پروتز ثابت بسیار بیشتر از پروتز متحرک است. علاوه بر نوع پروتز عوامل دیگری مثل تعداد ایمپلنت موردنیاز، کیفیت مواد اولیه، و مهارت و تجربه دندانپزشک نیز بر هزینه پروتز دندان فک بالا اثرگذار هستند. برای اطلاع از هزینه دقیق، معاینه و مشاوره برای نصب پروتز دندان فک بالا به کلینیک دکتر مصطفوی مراجعه کنید‌.

توجه کنید پروتز مناسب برای هر بیمار با توجه به شرایط متفاوت است. بهترین راه برای تعیین اینکه کدام نوع پروتز برای شما مناسب است، مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و معاینه توسط پزشک است. پزشک پس از معاینه و اطلاع از سابقه پزشکی، شما را برای انتخاب پروتز راهنمایی می‌کند.

>