پروتز دندان فوری

پروتز دندان فوری چگونه قالبگیری میشود؟

پروتز دندان فوری یا موقت کمک می‌کند تا در صورت از دست‌دادن دندان‌هایتان، دیگر زندگی بدون دندان را تجربه نکنید. درواقع ممکن است به هر دلیل دندان‌ها آسیب ببینند و دیگر نتوان از آن‌ها استفاده کرد، پس نیاز به دندان مصنوعی ضروری می‌شود. اما آماده‌شدن آن‌ها ممکن است، حدود سه الی چهار ماه طول بکشد و این موضوع نگران‌کننده خواهد بود که می‌توانید از دندان مصنوعی که بسیار سریع آماده می‌شود، استفاده کنید. پروتز دندان فوری از کاهش اعتمادبه‌نفس و تخریب لثه‌های شما محافظت می‌کند. در این مقاله با پروتز موقت، مزایا و معایب آن آشنا می‌شوید و در انتها نیز راجع به قیمت پروتز دندان فوری اطلاعاتی را کسب خواهید کرد.

پروتز دندان فوری چیست؟

دلایل مختلفی مثل پوسیدگی‌های شدید دندان، ضربه یا بیماری‌های لثه ممکن است دندانپزشک را مجبور کند تا برخی یا تمام دندان‌های شما را بکشد. پس از کشیدن دندان یک روش برای جایگزین‌کردن آن، استفاده از دندان مصنوعی یا دنچر است. آماده‌شدن دنچر یا دندان مصنوعی به چند ماه زمان نیاز دارد و شما مجبور هستید در این مدت بدون دندان زندگی خود را ادامه دهید. راه‌حل دندان‌پزشکان در این موقعیت برای شما استفاده از پروتز فوری دندان است.

ابتدا بهتر است بدانیم ذ پروتز فوری دندان که با نام دندان مصنوعی یک روزه نیز شناخته می‌شود، نوعی پروتز کامل یا جزئی است که بلافاصله پس از کشیدن دندان در دهان شما قرار می‌گیرد. این نوع پروتز را باید به مدت چند ماه تا زمان آماده‌شدن دندان مصنوعی معمولی استفاده کنید. به‌این‌ترتیب، درحالی‌که منتظر آماده‌شدن دندان مصنوعی خود هستید، بدون دندان نخواهید ماند.

تصمیم برای استفاده از دندان مصنوعی فوری اغلب یک انتخاب شخصی است و هیچ اجباری وجود ندارد. شما باید بر اساس هزینه درمان، مزایا، معایب و مشورت با پزشک تصمیم بگیرید از پروتز دندان فوری استفاده کنید یا خیر.

پروتز دندان فوری به چه شکل است؟

پروتزهای مصنوعی دندانی فوری از نظر ظاهری کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی هستند. دندانپزشک بلافاصله پس از کشیدن دندان، این نوع پروتز را در دهان شما قرار می‌دهد. این روش درمانی نه تنها به شما کمک می‌کند تا در آینده به دندان مصنوعی عادت کنید، بلکه شکاف ایجادشده پس از کشیدن دندان‌ها را نیز پر می‌کند. دست دندان های کامل فوری قبل از کشیدن دندان‌ها، طی یک یا دوهفته ساخته می‌شوند و پس از آماده‌شدن آن‌ها دندان‌ها کشیده خواهد شد.

پروتزهای فوری اگر به‌خوبی قالب‌گیری و ساخته شوند، می‌توانند به‌اندازه پروتزهای معمولی دوام بیاورند. حتی برخی از افراد برای استفاده طولانی‌مدت این نوع را انتخاب می‌کنند و جهت صرفه‌جویی در هزینه، از خرید پروتزهای دائمی صرف‌نظر می‌کنند. برخی افراد حتی پروتزهای فوری را برای زمان‌هایی که دندان مصنوعی خود را گم می‌کنند یا آسیب می‌بیند، نگه می‌دارند.

اگر انتخاب کنید که از پروتز فوری به طور دائم استفاده کنید، برای اطمینان از تناسب و تطبیق مناسب با دهان باید به‌صورت دوره‌ای به پزشک مراجعه کنید. زیرا پس از نصب پروتز دندان فوری همان‌طور که لثه‌ها بهبود می‌یابند، کوچک و جمع می‌شوند و درنتیجه دندان مصنوعی آماده لق می‌شود. برای اصلاح این شرایط می‌توانید از ریلاین دندان مصنوعی استفاده کنید که به اصلاح این مشکل کمک می‌کند. در فرایند ریلاین دندان‌ها با شکل جدید لثه‌ها منطبق می‌شوند.

اگر قصد دارید پس از کشیدن دندان از روش لمینت برای جایگزینی استفاده کنید‌، در مرحله اول باید دندان‌های آسیب‌دیده را بکشید. سپس پزشک طی یک عمل جراحی فیکسچر لمینت را در استخوان فک شما قرار می‌دهد. در این حالت تا زمان بهبودی لثه و ترکیب فیکسچر با استخوان می‌توانید از یک روکش دندان فوری روی اباتمنت متصل به لمینت استفاده کنید.

معایب پروتز دندان فوری

مزایای پروتز دندان فوری

مرحله ساخت شامل قالب‌گیری، ثبت بایت، انتخاب دندان و امتحان کردن دندان‌های عقب است. در روز زایمان برای کشیدن دندان‌های مناسب در جراحی دهان و به دنبال آن بلافاصله پروتز فوری قرار می‌گیرید.

مزایای پروتز دندان فوری شامل موارد زیر می‌شود:

  1. دندان مصنوعی آماده بلافاصله پس از کشیدن دندان‌ها جایگزین می‌شوند، در نتیجه نیاز نیست بدون دندان در اجتماع ظاهر شوید؛
  2. این نوع پروتز دندانی علاوه بر کمک به کاهش خونریزی از لثه‌های شما در طول فرایند بهبودی محافظت می‌کند و تا زمان آماده‌شدن پروتز‌های دائمی، از حرکت و جابه‌جایی سایر دندان‌ها جلوگیری خواهد کرد.
  3. با استفاده از پروتز فوری مجبور نیستید که مدتی بدون دندان صحبت کنید، سپس دوباره یاد بگیرید که با وجود دندان مصنوعی جدید، درست و مثل گذشته صحبت کنید؛
  4. پروتز فوری همچنین به حفظ عملکرد دندان‌های شما برای جویدن غذا کمک می‌کند ضمن اینکه زیبایی دندان‌ها و حالت درست فک را حفظ می‌کند.

معایب پروتز دندان فوری

از عوارض پروتز دندان فوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. یکی از مهم‌ترین معایب پروتز دندان فوری افزایش هزینه است. هزینه پروتز دندان فوری و کامل با یکدیگر بسیار متفاوت؛
  2. پروتز دندان فوری به‌اندازه پروتزهای دائمی ایدئال نیست و ممکن است کمی لیز بخورد یا حرکت کند. همچنین، به ‌اندازه پروتزهای دائمی تیز نیست و جویدن برخی غذاها با آن سخت است؛
  3. شما باید پروتزهای فوری خود را به طور دوره‌ای تنظیم کنید یا ریلاین (Relined: به معنای افزودن مواد اضافی به دندان مصنوعی است تا تغییراتی در دهان شما به دلیل بهبودی ایجاد شود) کنید، زیرا ممکن است پس از کشیدن دندان‌ها استخوان فک دچار انقباض شود؛
  4. عادت‌کردن به پروتز دندان فوری کمی ناراحت‌کننده و طولانی است، در این مدت ممکن است کمی درد یا سوزش را تجربه کنید؛
  5. همه افراد برای دریافت پروتز فوری مناسب نیستند و ممکن است برخی از آنها به دلیل مشکلات خاص دهانی مناسب استفاده از این روش نباشند.
  6. اگر رفلکس گگ قوی دارید، بهتر است از پروتز فوری چشم‌پوشی کنید. در این صورت باید منتظر پروتزهای دائمی خود باشید که تناسب بهتری خواهند داشت.

پروتز دندان فوری چگونه قالبگیری می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مراجعان این است که پروتز دندان فوری چگونه قالبگیری می‌شود؟  آیا روی لثه‌هایشان منطبق می‌شود یا خیر؟ برای آماده‌سازی پروتز دندان فوری اگر فقط چند دندان شما آسیب‌دیده است، باید پروتز پارسیل فوری دریافت کنید. به همین ترتیب دندانپزشک از دندان‌های طبیعی شما قالب‌گیری می‌کند. درنهایت زمانی که پروتز آماده شد، دندان‌های آسیب‌دیده را می‌کشد و پروتز فوری را نصب می‌کند.

اگر قرار است تمام دندان‌های شما کشیده شود، به دندان مصنوعی فک بالا و پایین به‌صورت کامل نیاز دارید. در این حالت دندانپزشک ابتدا دندان‌های خلفی شما را می‌کشد و پس از تقریباً چهار تا هشت هفته و بهبودی این ناحیه از دهان شما قالب‌گیری می‌کند. درنهایت هنگامی که پروتز فوری آماده شد، دندان‌های قدامی را می‌کشد و پروتز کامل فوری را در دهان قرار می‌دهد.

چه مدت بعد از کشیدن دندان می‌توان دندان مصنوعی گذاشت؟

یکی دیگر از دغدغه‌های بیماران این است که معمولاً چه مدت بعد از کشیدن دندان می‌توان دندان مصنوعی گذاشت؟ در پاسخ به این سؤال ابتدا باید بدانیم که پروتزهای فوری همان روز پس از کشیدن دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرند؛ اما برای استفاده موقتی طراحی شده‌اند و نهایتاً حدود شش تا هشت ماه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

پس از این زمان باید از دندان مصنوعی دائمی استفاده کنید. برای شروع ساخت دندان مصنوعی دائمی پس از اینکه دهان و لثه‌های شما به طور کامل بهبود یافت، دندانپزشک چندین قالب از فک و دهان شما تهیه می‌کند. سپس از آن‌ها برای ساخت یک‌دست دندان مصنوعی دائمی استفاده می‌کند.

مراقبت های بعد از پروتز دندان فوری

مراقبت‌های بعد از پروتز دندان فوری

مراقبت های بعد از پروتز دندان فوری بسیار ساده و راحت‌اند و شبیه مراقبت از دندان‌های طبیعی هستند. در نتیجه نیاز نیست شما کار سختی انجام دهید. برخی از این نکات عبارتنداز:

غذا را درست بجوید

پس از نصب پروتز دندان فوری حتماً از غذاهای نرم و تکه‌های کوچک غذا استفاده کنید و از جویدن غذاهای ترد، تیز و سفت خودداری کنید. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند که به‌آرامی و هم‌زمان با استفاده از هر دو طرف دهان خود، غذا را بجوید.

صبور باشید

پس از نصب پروتز به کمی زمان نیاز دارید تا به آن عادت کنید و بتوانید مثل همیشه صحبت کنید و ممکن است تلفظ برخی کلمات برایتان سخت باشد. همچنین ممکن است، متوجه شوید که پروتزهای مصنوعی شما گاهی اوقات هنگام خنده، سرفه یا لبخند می‌لغزند در این صورت آن‌ها را با گازگرفتن یا قورت‌دادن به‌آرامی در جای خود قرار دهید.

در هنگام درد از داروهای مجاز استفاده کنید

ممکن است پس از نصب پروتز کمی احساس درد داشته باشید، دهان شما بزاق بیشتری تولید کند یا گونه و زبان خود را گاز بگیرید، همه این موارد در مدت کوتاهی رفع می‌شوند. برای کاهش درد و التهاب می‌توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

توصیه‌های دندانپزشک را رعایت کنید

حتماً دستورات و توصیه‌های دندانپزشک خود را به طور کامل رعایت کنید و پس از قرارگیری پروتز تا ۲۴ ساعت آن را از دهان خارج نکنید. پس از این مدت می‌توانید شب‌ها هنگام خواب آن را بیرون بیاورید و تا صبح در لیوانی پرازآب سرد نگه دارید.

قیمت پروتز دندان فوری

قیمت دندان مصنوعی فوری یکی از عوامل تأثیرگذار هنگام تصمیم‌گیری برای استفاده‌کردن یا نکردن از آن است. طراحی و تولید این نوع پروتز بسیار پیچیده است و برای تنظیم و جابه‌جایی مجدد در طول فرایند بهبودی، نیاز به مراجعات متعددی دارید. به همین دلیل به‌طورکلی هزینه پروتز فوری گران‌تر از پروتزهای مصنوعی معمولی است. علاوه بر اینکه معمولاً باید پس از پروتز دندان فوری از پروتز دائمی استفاده کنید، به همین دلیل هزینه‌ها تا حد زیادی افزایش می‌یابند‌.

برای مثال تصور کنید، قصد دارید پس از کشیدن دندان‌ها از ایمپلنت استفاده کنید؛ اما همان‌طور که اطلاع دارید، قیمت کاشت دندان مصنوعی کامل بالا و از گران‌ترین درمان‌های دندانپزشکی است. حالا اگر تصمیم بگیرید از پروتز فوری نیز استفاده کنید، مجموع هزینهها بسیار بیشتر می‌شود. ازاین‌رو هنگام تصمیم‌گیری و مشورت با پزشک حتماً درمورد هزینه‌ها صحبت کنید.

>