پروتز دندان اوردنچر

معایب پروتز دندان اوردنچر

اگر نگران شل‌شدن دندان‌های مصنوعی‌تان حین خندیدن، غذا خوردن و عطسه‌کردن هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید که برایتان از پروتز دندان اوردنچر، روشی که برای خلاصی از مشکلات دندان‌های مصنوعی سنتی استفاده می‌شود، گفتیم.

پروتز دندان اوردنچر چیست؟

در پاسخ به این سؤال که پروتز دندان اوردنچر چیست؟ باید بگوییم که برخلاف دندان‌های مصنوعی سنتی که به طور مستقیم روی لثه قرار می‌گیرند، این پروتز‌ها روی ایمپلنت‌ها نصب می‌شوند. در واقع پروتز دندان اوردنچر به‌جای این‌که با چسب روی لثه ثابت شود، روی ایمپلنت‌هایی که در استخوان فک، کار گذاشته شده‌اند، ثابت می‌شوند. با ثابت شدن دندان مصنوعی و ازبین‌رفتن مشکلات ناشی از لقی آن‌ها، کیفیت زندگی‌تان تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

پروتز‌های دندان بر پایه ایمپلنت، بیشتر برای فک پایین طراحی می‌شوند؛ زیرا درصد زیادی از مشکلات دندان‌های مصنوعی سنتی، به فک پایین مربوط می‌شود. بااین‌حال، اگر دندان مصنوعی فک بالا هم مشکلاتی را برایتان به وجود آورده است و در فک بالا، تراکم استخوانی مطلوبی دارید، می‌توانید از پروتز دندان اوردنچر برای فک بالا هم استفاده کنید.

کاربرد پروتز دندان اوردنچر

همان‌طور که قبل اشاره کردیم، اصلی‌ترین کاربرد پروتز دندان اوردنچر ثابت نگه‌داشتن ست دندان مصنوعی است تا حین صحبت‌کردن، جویدن، خندیدن یا عطسه‌کردن، دندان مصنوعی شل نشود. در این قسمت به سایر مواردی که علت پروتز دندان اوردنچر و در واقع استفاده از این روش درمانی هستند، اشاره خواهیم کرد:

 • با استفاده مداوم از ست دندان مصنوعی، استخوان فک به‌مرور تحلیل می‌رود. برای جلوگیری از تحلیل بیشتر می‌توان از این نوع پروتز استفاده کرد.
 • اوردنچر را می‌توانید جایگزین ایمپلنت دندان کنید. انجام ایمپلنت برای تمامی دندان‌ها مستلزم هزینه زیادی است. با صرف هزینه کمتر، می‌توانید از مزایای پروتز اوردنچر بهره‌مند شوید.
 • برخی از افراد هنگام استفاده از دندان مصنوعی سنتی، برای تلفظ برخی از حروف و واژه‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. اگر شما هم از این دسته هستید، پروتز اوردنچر بر پایه ایمپلنت می‌تواند مشکل شما را رفع کند.

انواع پروتز دندان اوردنچر

ایمپلنت‌های اوردنچر، بسته به بودجه و نیاز شما می‌توانند ثابت یا متحرک باشند؛ اما نگران نباشید هرکدام را که انتخاب کنید تا حد زیادی کیفیت زندگی‌تان بالاتر می‌رود و سلامت کلی دهان و دندانتان افرایش می‌یابد. به‌طورکلی، انواع پروتز دندان اوردنچر در 5 دسته زیر قرار می‌گیرند:

اوردنچر متحرک بر پایه ایمپلنت

در این نوع از اوردنچرها، 4 تا 6 ایمپلنت در استخوان فک کار گذاشته می‌شود. اوردنچر متحرک؛ قابلیت استفاده برای استخوان فک بالا و پایین را دارد. این نوع پروتز به حفظ بافت استخوان‌ها برای جلوگیری از تحلیل بیشتر کمک می‌کند؛ بنابراین ظاهرتان جوان‌تر می‌ماند. اوردنچر متحرک را می‌توانید هنگام خواب یا برای تمیز‌کردن از دهانتان خارج کنید.

اوردنچر ثابت بر پایه ایمپلنت

اوردنچر ثابت، مشابه اوردنچر متحرک است با این تفاوت که پروتز‌ها به‌وسیله پیچ، روی ایمپلنت‌ها ثابت می‌شوند. اگرچه به نظر می‌رسد که اوردنچر‌های ثابت بهترین گزینه باشند؛ اما تمیز‌کردن آن‌ها شما را با یک چالش مواجه می‌کند؛ زیرا فقط دندان‌پزشکتان قادر به تمیزکردن آن است. در این نوع اوردنچر، به چهار ایمپلنت نیاز است و به‌جای اباتمنت از پیچ استفاده می‌شود. اوردنچر‌های ثابت در مقایسه با سایر انواع آن گران‌تر هستند.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت میله‌ای

در این نوع اوردنچر،‌ از ایمپلنت با اتچمنت (نگهدارنده)، میله‌ای شکل برای ثابت نگه‌داشتن پروتز استفاده می‌شود. میله‌ها به ثبات و پایداری بیشتر پروتز کمک می‌کنند. همانند اوردنچر‌های متحرک، این نوع از اوردنچرها را هم می‌توانید هنگام خواب یا برای تمیزکردن از دهانتان خارج کنید.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت توپی

اوردنچر بر پایه ایمپلنت توپی، عملکرد بسیار خوبی برای فک پایین دارد. تعداد ایمپلنت‌های موردنیاز برای کاشت در استخوان فک 2 تا 4 عدد است. همان‌طور که از اسم این نوع پروتز پیدا است، اباتمنتی که روی ایمپلنت سوار می‌شود، گرد و توپی شکل است. این اتصالات توپی، تمیزکردن آن را راحت‌تر می‌کند. همچنین در صورت نیاز به تعویض هریک از بخش‌های آن به‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

اوردنچر پارشیال

اگر فقط چند دندان از فک بالا یا پایین خود را از دست ‌داده باشید، می‌توانید از اوردنچر‌های پارشیال استفاده می‌کنید. در این نوع اوردنچر بر اساس تعداد دندان‌های ازدست‌رفته، یک یا دو ایمپلنت به‌جای ریشه دندان قرار می‌گیرد و پروتز روی آن سوار می‌شود. از معایب این نوع اوردنچر، می‌توان به واردکردن فشار اضافی به دندان‌های مجاور اشاره کرد. اوردنچر پارشیال در مقایسه با دندان‌های مصنوعی معمولی، ظاهر طبیعی‌تری دارند.

مراحل پروتز دندان اوردنچر

برای رضایت هرچه‌ بیشتر از نتیجه کار لازم است به دندان‌پزشک با مهارتی مراجعه کنید تا مراحل پروتز دندان اوردنچر را به‌درستی طی کنید. برای داشتن این نوع پروتزها لازم است تا پزشکتان مراحل زیر را به ‌ترتیب انجام دهد:

 1. مشاوره؛
 2. کاشت ایمپلنت؛
 3. بهبودی؛
 4. جای‌گذاری اتچمنت‌ها؛
 5. قالب‌گیری و ساخت پروتز؛
 6. قراردادن پروتز روی ایمپلنت.

روش های پروتز دندان اوردنچر

برای توضیح روش‌ های پروتز دندان اوردنچر، لازم است به سؤال پروتز دندان اوردنچر چگونه انجام می شود، پاسخ دهیم. مطابق مراحلی که در قسمت قبلی ذکر کردیم، اولین قدم مراجعه به دندان‌پزشک حاذق و انجام مشاوره است. طی مشاوره لازم است تمام نیازها، مشکلات و میزان  بودجه خود را بیان کنید تا پزشکتان بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد کند. برای تصمیم‌گیری بهتر، دندان‌پزشک ابتدا باید سلامت دهان و دندان شما را بررسی کند. این کار ممکن است با تجویز عکس رادیولوژی همراه باشد. سپس باتوجه‌به یافته‌ها، بهترین نوع اوردنچر را به شما پیشنهاد می‌کند.

گام بعدی، کاشت ایمپلنت به‌وسیله جراحی است. نگران درد آن نباشید؛ زیرا پزشکتان با بی‌حسی موضعی شما را بی‌حس می‌کند. برای کنترل درد پس از جراحی هم داروهای مسکن کارساز هستند. ایمپلنت‌ها سازه‌های فلزی (معمولاً تیتانیومی) هستند که در استخوان فک کار گذاشته می‌شوند. بعد از کاشت، چند هفته زمان لازم است تا فرایند استخوان‌سازی تکمیل شود و ایمپلنت‌ها در استخوان ‌فک ثابت شوند.

پس از بهبودی، باتوجه‌به نوع اوردنچر، اتچمنت‌ها روی ایمپلنت قرار می‌گیرند. سپس دندان‌پزشک از دهانتان قالب‌گیری می‌کند تا بر اساس آن، پروتز دندانی ساخته شود. ممکن است برای آماده‌شدن نهایی پروتز دندان مجبور شوید، چندین بار به مطب و کلینیک مراجعه کنید. در آخرین مرحله و پس از ساخته‌شدن پروتز، پزشک آن را روی ایمپلنت‌ها قرار می‌دهد و در صورت نیاز، اصلاحاتی را انجام می‌دهد تا به‌درستی روی لثه‌ها جای گیرد.

مراحل پروتز دندان اوردنچر

مزایای پروتز دندان اوردنچر

مزایای پروتز دندان اوردنچر برای بهبود کیفیت زندگی‌تان کمک شایانی می‌کند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظاهر طبیعی‌تر؛
 • عملکردی مشابه دندان‌های طبیعی؛
 • جلوگیری از تحلیل استخوان فک؛
 • عدم نیاز به چسب‌های دندان مصنوعی؛
 • ثبات کافی پروتز حین جویدن، خندیدن و عطسه‌کردن؛
 • امکان مصرف خوراکی‌های سخت‌تر؛
 • بهبود گفتار؛
 • افزایش اعتماد‌به‌نفس.

معایب پروتز دندان اوردنچر

معایب پروتز دندان اوردنچر در مقایسه  با مزایای آن کمتر است؛ اما ازآنجایی‌که لازم است، برای انتخاب این روش درمانی، آگاهی کامل داشته باشید، ما موارد زیر را ذکر کرده‌ایم:

نیاز به تراکم کافی استخوان فک

اگر استخوان فکتان به مقدار زیادی تحلیل رفته باشد، متأسفانه این روش برای شما کاربردی ندارد؛ بنابراین اگر دندان‌های خود را از دست‌ داده‌اید، لازم است هرچه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید.

هزینه بالا

اگرچه اوردنچر‌ها در مقایسه با دندان‌های مصنوعی سنتی در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، صرفه اقتصادی ندارند؛ اما در بلندمدت و باتوجه‌به مشکلات زیاد دندان‌های مصنوعی سنتی، از نظر اقتصادی می‌توانند راه‌حل بهتری باشند.

فرسودگی اتچمنت‌ها

باگذشت زمان ممکن است، اتچمنت‌ها دچار فرسایش شوند و مجبور به تعویض آن‌ها باشید.

مراقبت های بعد از پروتز دندان اوردنچر

مراقبت‌ های بعد از پروتز دندان اوردنچر در بهبود عملکرد آن تأثیر بسزایی دارد. برای انجام این مراقبت‌ها، لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • تا یک هفته پس از جراحی ایمپلنت، فقط از غذاهای نرم مثل سوپ و فرنی استفاده کنید.
 • سختی پروتزها ده برابر کمتر از دندان‌های طبیعی است؛ بنابراین استفاده از خمیردندان‌ها و شوینده‌های غیر ساینده بسیار مهم است.
 • فرقی نمی‌کند که اوردنچر شما ثابت است یا متحرک، حتماً باید دو بار در روز مسواک بزنید.
 • اگر از اوردنچر متحرک استفاده می‌کنید، به تمیزکردن اطراف اتچمنت‌ها توجه کنید؛ زیرا این نقاط می‌توانند محل تجمع غذاها و پلاک‌ها شوند.
 • برای تمیزکردن اوردنچرهای متحرک از مسواک مخصوص دندان‌های مصنوعی استفاده کنید.
 • برای ازبین‌بردن باکتری‌های روی اوردنچر‌های متحرک، شب‌ها آن را در آب حاوی قرص دندان مصنوعی غوطه‌ور کنید.
 • برای ازبین‌بردن باکتری‌های اطراف ایمپلنت، به طور مرتب از دهان‌شویه‌های ضدباکتری استفاده کنید.
 • چکاپ منظم دهان و دندان را فراموش نکنید.

قیمت پروتز دندان اوردنچر

همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، هزینه پروتز دندان اوردنچر در مقایسه با دست دندان مصنوعی بالاتر است. میزان هزینه‌ای که شما باید بپردازید به عوامل مختلفی مانند نوع ایمپلنت، نوع اوردنچر، نوع پروتز و عوامل گوناگون دیگری بستگی دارد. تعرفه کلینیک‌های مختلف متفاوت است. در کلینیک دندان‌پزشکی دکتر مصطفوی هزینه‌ها در مقایسه با کیفیت خدماتی که ارائه می‌شود، تناسب معقولی دارند. برای مشاوره و اطلاع از بازه‌ قیمت پروتز دندان اوردنچر حتماً با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

>