پروتز ثابت دندان فک بالا

معایب پروتز ثابت دندان فک بالا

هدف اصلی اکثر درمان‌های دندانپزشکی، این است که بیماران دندان‌های سالم، محکم و زیبایی داشته باشند تا بتوانند به‌راحتی غذا بخورند، لبخند بزنند و صحبت کنند. برخی افراد، ممکن است به دلایل مختلف، دندان‌های خود را از دست بدهند، در این صورت باید از درمان‌های ترمیمی مانند پروتز ثابت استفاده کنند‌. در ادامه با پروتز ثابت دندان فک بالا آشنا می‌شویم.

پروتز ثابت دندان فک بالا چیست

در حالی که دندانپزشکان همیشه تلاش می‌کنند، دندان‌های طبیعی بیمار حفظ شود؛ اما گاهی با موقعیت‌هایی مواجه می‌شوند که باید دندان آسیب‌دیده را بکشند. کشیدن دندان، معمولاً در نتیجه بیماری‌های لثه، آسیب، پوسیدگی شدید دندان یا یک بیماری ژنتیکی رخ می‌دهد.

از آنجایی که دندان از دست‌رفته، می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند، پزشکان برای جایگزینی دندان پس از کشیدن، معمولاً استفاده از پروتز دندان را توصیه می‌کنند. پروتز دندان، به هر وسیله‌ای می‌گویند که جایگزین دندان‌های از دست رفته شود و نقص دندان‌ها را بپوشاند. پروتز دندان در دو نوع ثابت و متحرک موجود است و برای کل قوس فک یا فقط قسمتی از آن استفاده می‌شود.

اما پروتز ثابت دندان فک بالا چیست؟ پروتز ثابت دندان فک بالا، نوعی پروتز کامل است که برای ترمیم کل قوس بالایی فک به کار می‌رود. این پروتزها به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می‌شوند و همانطور که از نام آن مشخص است، به صورت دائمی داخل دهان قرار می‌گیرند.

کاربرد پروتز ثابت دندان فک بالا

مهم نیست دلیل از دست‌رفتن دندان چیست، از دست‌دادن تمام دندان‌های قوس بالایی فک، ظاهر لبخند شما را تغییر می‌دهد و باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود. همچنین از دست‌دادن‌ تعداد زیادی از دندان‌ها، باعث کاهش سلامت دهان، جابجایی آهسته سایر دندان‌ها، عدم همترازی دندان‌ها و تخریب استخوان فک می‌شود و تأثیر منفی بر گفتار و توانایی جویدن غذا خواهد داشت.

خوشبختانه، روش‌های زیادی از جمله پروتز ثابت دندان فک بالا برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته وجود دارد. کاربرد پروتز ثابت دندان فک بالا، کنترل همه این موارد است و به شما کمک می‌کند لبخندی زیبا، اعتماد به نفس بالا و دندان‌های همتراز داشته ‌باشید. همچنین با بازیابی توانایی جویدن غذا از بروز بیماری‌های گوارشی نیز پیشگیری می‌کند و باعث افزایش سلامت دهان و پیشگیری از تخریب استخوان فک می‌شود.

کاربرد پروتز ثابت دندان فک بالا

انواع پروتز ثابت دندان فک بالا

مهم نیست به چه دلیل، دندان خود را از دست داده‌اید، ‌روش‌های بسیار خوبی برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته وجود دارد. معمولاً پزشک، با توجه به وضعیت بیمار، بودجه، و میزان سلامت دهان، بهترین گزینه برای جایگزینی دندان را مشخص می‌کند. انواع پروتز ثابت دندان فک بالا عبارت‌اند از:

ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندانی، یکی از رایج‌ترین روش‌های جایگزینی دندان هستند که محبوبیت زیادی بین مردم دارد؛ زیرا ظاهر و عملکرد آن شبیه دندان طبیعی است. برای نصب ایمپلنت از نوعی پیچ تیتانیومی استفاده می‌شود که در استخوان فک قرار می‌گیرد‌‌. هنگامی که این پیچ با استخوان اطراف ترکیب شود، بسیار قوی و محکم است و می‌تواند از تاج یا روکش دندان پشتیبانی کند. روکش دندان، کلاهکی است که روی ایمپلنت قرار می‌گیرد و مطابق رنگ و شکل دندان طبیعی ساخته می‌شود.

بریج تحت حمایت ایمپلنت

یک بریج دندانی از دو تاج دندان به علاوه یک یا چند دندان مصنوعی بین آن‌ها، تشکیل می‌شود که روی دو ایمپلنت دندان قرار می‌گیرد. بریج‌های تحت حمایت ایمپلنت، زمانی استفاده می‌شوند که دندان‌های طبیعی قادر به حمایت از پروتز دندان نباشند و به همین خاطر از ایمپلنت‌های دندانی برای پشتیبانی از پروتز استفاده می‌کنند. بریج‌های دندانی به دلیل ساختار متفاوت، می‌توانند دندان‌های مجاور از دست رفته را به یکباره ترمیم کنند.

بریج تحت حمایت دندان

بریج‌های تحت حمایت دندان، به جای قراردادن دو ایمپلنت در دندان، از دندان‌های موجود برای پشتیبانی استفاده می‌کند. برای نصب این بریج‌ها، دندان‌های کناری تراشیده می‌شوند و روکشی روی آن نصب می‌شود. سپس دندان‌های مصنوعی نیز در دو انتهای شکاف به این دو روکش متصل می‌شوند.

دنچر با پشتیبانی ایمپلنت

دنچرها، نوعی دندان‌ها هستند که برای ترمیم کل قوس بالایی دندان‌ها در مواردی که تعداد زیادی از دندان‌های طبیعی به شدت تحت‌تأثیر آسیب یا پوسیدگی قرار گرفته‌اند، استفاده می‌شوند. دنچرها در دو نوع ثابت و متحرک موجوداند و در نوع ثابت از ایمپلنت دندان برای تثبیت دائمی در دهان استفاده می‌کنند. دنچرهای ثابت توسط تقریباً چهار ایمپلنت دندان در قوس بالایی فک ثابت می‌شوند و نسبت به پروتزهای سنتی مستحکم‌تر هستند.

روش آماده سازی پروتز ثابت دندان فک بالا

روش آماده سازی پروتز ثابت دندان فک بالا شامل مراحل مختلفی است، برخی از این مراحل در دندانپزشکی و برخی دیگر نیز در لابراتوار طی می‌شوند. همچنین بستگی دارد به اینکه آیا از ایمپلنت استفاده می‌کنید یا بریج‌هایی که توسط دندان طبیعی پشتیبانی می‌شوند. در ادامه با مراحل پروتز ثابت دندان فک بالا، بیشتر آشنا می‌شویم.

مراحل پروتز ثابت دندان فک بالا

مراحل آماده سازی پروتز ثابت دندان فک بالا عبارت‌اند از:

مرحله اول

در مرحله اول شما باید به دنداپزشک مراجعه کنید و پس از معاینه و عکس‌برداری، روش مناسب خود را انتخاب کنید.

مرحله دوم

برای قراردادن ایمپلنت، ابتدا باید دندان طبیعی را بکشید و تا زمان بهبودی صبر کنید. پس از بهبودی، طی یک عمل جراحی، پیچ ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد و یک قطعه به نام اباتمنت به آن وصل می‌شود. اباتمنت از خط لثه بیرون می‌آید و لثه در اطراف آن بخیه می‌شود.

مرحله سوم

هنگامی که پیچ‌ها در جای خود قرار گرفتند، باید اجازه دهید محل جراحی بهبود یابد و ایمپلنت نیز با استخوان فک ترکیب شود. پس از طی‌کردن دوران نقاهت، از دندان‌های شما قالبی تهیه می‌شود و برای ساخت پروتز به لابراتوار ارسال می‌شود. وقتی لابراتوار پروتز را آماده کرد، پزشک آن را روی اباتمنت نصب می‌کند.

این مراحل برای بریج‌هایی که توسط دندان طبیعی پشتیبانی می‌شوند، متفاوت هستند. برای نصب این نوع پروتزهای ثابت، نیازی به نصب ایمپلنت نیست، تنها دندان‌های کناری تراشیده می‌شوند و بریج به آن‌ها متصل می‌شود.

هزینه پروتز ثابت دندان فک بالا

مزایای پروتز ثابت دندان فک بالا

مزایای پروتز ثابت دندان فک بالا شامل موارد زیر است:

 • پروتز ثابت، یکی از مؤثرترین روش‌ها برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته است و ظاهر و عملکرد آن‌ها تا حد زیادی شبیه دندان‌های طبیعی است.
 • ایمپلنت‌های دندان هیچ آسیبی به دندان‌های مجاور وارد نمی‌کنند و کاملاً مستقل هستند، بنابراین دندان‌های مجاور دست‌نخورده باقی می‌مانند.
 • از آنجایی که این نوع پروتزها ثابت هستند، برخلاف پروتزهای متحرک، خطر جابجایی یا سُرخوردن آن هنگام صحبت‌کردن یا غذاخوردن وجود ندارد.
 • این نوع پروتزها، نسبت به پروتزهای متحرک، دوام و ماندگاری بیشتری دارند.
 • برای آماده‌سازی بریجهای تحت حمایت دندان، نیازی به انجام جراحی نیست و فرآیند غیرتهاجمی است.
 • رعایت بهداشت دهان هنگام استفاده از این پروتزها، راحت و شبیه دندان‌های طبیعی است و شما می‌توانید به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

معایب پروتز ثابت دندان فک بالا

معایب پروتز ثابت دندان فک بالا عبارت‌اند از:

 • فرآیند نصب ایمپلنت دندان به دلیل انجام جراحی، کاملاً تهاجمی است و زمان زیادی برای بهبودی نیاز دارد. همچنین احتمال بروز عفونت و شکست درمان نیز وجود دارد. علاوه بر این موارد، نصب پروتزهای ثابت، طولانی است و به مراجعه‌های متعدد به مطب دندانپزشکی نیاز دارد.
 • دندان‌های مجاور که باید از بریج پشتیانی کنند، باید تراشیده شوند و این اتفاق آسیب‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین اگر بریجهای تحت حمایت دندان به روش نامناسب نصب شوند، دندان‌های مجاور به مرورزمان آسیب می‌بینند.
 • یکی از عوارض پروتز ثابت دندان فک بالا این است که پلاک‌های دندانی، ذرات غذا و باکتری‌ها می‌توانند‌ زیر بریج یا دنچر شما نفوذ کنند. بنابراین اگر بهداشت دهان خود را رعایت نکنید، خطر عفونت و ازدست‌دادن استخوان افزایش می‌یابد.

مراقبت از پروتز ثابت دندان فک بالا

مراقبت از پروتز ثابت دندان فک بالا، بسیار ضروری و در عین حال ساده است. مراقبت صحیح باعث افزایش طول عمر پروتز شما می‌شود، برای مراقبت مناسب، نکات زیر را مدنظر داشته ‌باشید:

 • باید پروتزهای ثابت فک بالا را مانند دندان‌های طبیعی، دو بار در روز مسواک بزنید. بهتر است از دهانشویه مناسب و نخ دندان نیز استفاده کنید.
 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند را دقیق و منظم مصرف کنید.
 • پس از جراحی، از مصرف غذاهای سفت و ترد خودداری کنید و غذاهای نرم مانند سوپ را جایگزین آن کنید.
 • پس از نصب ایمپلنت، از مصرف سیگار خودداری کنید، زیرا باعث افزایش احتمال عفونت می‌شود.
 • در صورت احساس درد شدید یا علائم غیرطبیعی، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

دوام پروتز ثابت دندان فک بالا

دوام پروتز ثابت دندان فک بالا به دلیل ثبات و استحکام بالای این روش، بسیار زیاد است و با مراقبت مناسب ممکن است تا آخر عمر نیز دوام داشته‌ باشند. این ویژگی، هزینه‌ بالای آن را توجیه می‌کند، در واقع با سرمایه‌گذاری روی ایمپلنت دندان از پرداخت هزینه‌های جانبی برای ترمیم یا تعویض پروتز راحت می‌شوید. اگرچه ممکن است بریج‌ها نیاز به تعویض یا ترمیم داشته ‌باشند.

قیمت پروتز ثابت دندان فک بالا

همانطور که می‌دانید، در این روش، معمولاً از ایمپلنت استفاده می‌شود و ایمپلنت از پرهزینه‌ترین درمان‌های ترمیمی در دندانپزشکی است. به همین دلیل، هزینه پروتز ثابت دندان فک بالا، بسیار زیاد است، البته بریجهای تحت حمایت دندان در مقایسه با ایمپلنت‌ها، مقرون به صرفه‌تر هستند. تعیین دقیق قیمت پروتز ثابت دندان فک بالا، ممکن نیست؛ اما شما می‌توانید برای اطلاع از هزینه‌ها و شیوه درمان به کلینیک دکتر مصطفوی مراجعه کنید.

>