مزایای پروتز تک دندان

ممکن است شما به دلایل مختلفی مثل پوسیدگی‌های شدید و غیرقابل درمان یا حوادثی مثل تصادفات رانندگی یکی از دندان‌های خود را از دست دهید. از دست‌دادن دندان باعث ایجاد شکاف در ردیف دندان‌ها می‌شود و زیبایی لبخند را کاهش می‌دهد. به همین خاطر اکثر افراد به دنبال جایگزینی دندان‌های خود هستند تا لبخندی با دندان‌های یکدست و زیبا داشته ‌باشند. یک روش برای جایگزینی دندان، پروتز تک دندان است. با مطالعه این صفحه اطلاعاتی را در مورد پروتز دندان تکی، قیمت، مراحل نصب و روش های آماده‌سازی آن دریافت می‌کنید.

پروتز تک دندان چیست؟

هر وسیله دندانپزشکی که جایگزین دندان از دست رفته شود یا اینکه نقص دندان‌ها را پنهان کند، یک پروتز دندانی است؛ اما پروتز تک دندان چیست؟ پروتزهای دندانی هم برای جایگزینی یک دندان از دست رفته هم برای جایگزینی همه دندان‌های یک قوس از فک استفاده می‌شوند. single dental یا پروتز تک دندان، روشی برای جایگزینی یک دندان از دست رفته است و به دو صورت ثابت و متحرک موجود است. پروتز دندان تک هم از نظر عملکرد و هم از نظر ظاهری کاملا شبیه دندان‌های طبیعی است و معمولا کسی متوجه مصنوعی‌بودن آن نمی‌شود.

پروتز تک دندان چه کاربردی دارد؟

جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا از کارافتاده بسیار مهم است و کاربرد پروتز تک دندان بسیار متنوع است. همانطور که می‌دانید وقتی یکی از دندان‌ها از دست می‌رود، فشار ناشی از جویدن غذا روی دندان‌های باقی‌مانده افزایش می‌یابد. این فشار بیشتر باعث کاهش طول عمر دندان‌ها می‌شود؛ اما با استفاده از پروتز تک دندان این فشار اضافی دفع و سلامت سایر دندان‌ها تضمین می‌شود.

همانطور که می‌دانید دندان‌های طبیعی می‌توانند موقعیت خود را تغییر دهند و به سمت جای خالی حرکت کنند، در نتیجه در نحوه گازگرفتن و جویدن اختلال ایجاد می‌شود. به همین علت یکی دیگر از کاربردهای پروتز تک، جلوگیری از حرکت دندان‌ها است. همچنین این نوع پروتز، مانع از تحلیل‌رفتن استخوان فک می‌شود. علاوه بر همه این موارد، این نوع پروتز کاربردهای زیبایی هم دارد و باعث یکدست‌شدن دندان‌ها و زیبایی لبخند می‌شود.

چند نوع پروتز تک دندان وجود دارد؟

پروتزهای تک در انواع مختلفی وجود دارند و هر بیمار می‌تواند با توجه به شرایط دهان و دندان خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کند. انواع پروتز تک دندان شامل موارد زیر است

single dental

ایمپلنت

ایمپلنت یکی از رایج‌ترین روش‌های پروتز ثابت دندان تکی است و می‌توان برای جایگزینی دائمی دندان از دست رفته از آن استفاده کرد. ایمپلنت‌ از سه قسمت فیکسچر، اباتمنت و تاج تشکیل می‌شود. فیکسچر یک پیچ تیتانیومی است که دندانپزشک با جراحی، آن را در استخوان فک قرار می‌دهد. اباتمنت نیز قطعه‌ای است که تاج دندان روی آن قرار می‌گیرد. با اینکه ایمپلنت یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزینی دندان است؛ اما برای همه افراد مناسب نیست.

بریج

اگر یکی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید جای خالی را با بریج دندان پر کنید. این روش یکی از روش‌های محبوب در دندانپزشکی زیبایی است که از دو روکش و یک دندان مصنوعی در بین آن‌ها تشکیل می‌شود. روکش‌های روی دندان‌های طبیعی دو طرف شکاف قرار می‌گیرند و بدین ترتیب دندان مصنوعی در جای خود محکم چسبانده می‌شود. وقتی می‌توان از این روش استفاده کرد که دندان‌های سالم و قوی در دو طرف شکاف وجود داشته باشد.

بریج مریلند

بریج مریلند، نوعی پروتز ثابت تک دندان است که جایگزین دندان از دست رفته می‌شود. این نوع بریج از یک دندان مصنوعی با بال‌های فلزی نازک در دو طرف تشکیل می‌شود. سپس این بال‌ها با استفاده از یک رزین کامپوزیت به پشت دندان‌های مجاور متصل می‌شوند و با نوعی اشعه مخصوص محکم به سطح دندان می‌چسبند. بریج مریلند شبیه بریج‌های معمولی است ولی با این تفاوت که به وسیله دو بال به دندان‌های کناری متصل می‌شود و نیازی به تراشیدن مینای دندان‌های طبیعی و نصب روکش نیست.

پروتز متحرک دندان تکی

پروتز متحرک تک دندان، یکی از انواع پروتزهای دندانی است. پروتزهای متحرک در دو نوع کامل و پارسیل موجود هستند که برای جایگزینی یک دندان از دست رفته از پروتزهای پارسیل یا جزئی استفاده می‌شود. پروتز متحرک دندان تکی با استفاده از چارچوب‌های فلزی به دندان‌های کناری متصل می‌شود و شما می‌توانید هر زمان بخواهید آن‌ها را از دهان خود خارج کنید.

پروتز تک دندان چگونه آماده می شود؟

برای آماده‌سازی پروتز تک دندان، دندانپزشک ابتدا باقی‌مانده دندان‌های آسیب‌دیده را از دهان خارج کرده و سپس با استفاده از قالب‌های مخصوص، از دندان‌ها قالب‌گیری می‌کند. این قالب‌ها برای ساخت پروتز به لابراتوار ارسال و بقیه مراحل در آنجا انجام می‌شود. پس از آماده‌شدن پروتز، شما باید مجددا به دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندانپزشک با توجه به نوع پروتز آن را برای شما نصب کند.

در چند مرحله پروتز تک دندان نصب می شود؟

مراحل پروتز تک دندان برای هر نوع پروتز متفاوت است؛ اما برخی مراحل تقریبا بین همه انواع آن مشترک است. فقط روش ایمپلنت دندان با بقیه کاملا متفاوت است، برای نصب ایمپلنت دندان مراحل زیر طی می‌شود:
 1. کشیدن دندان آسیب‌دیده
 2. جراحی استخوان فک و قراردادن فیکسچر تیتانیومی داخل استخوان
 3. پس از بهبودی محل جراحی، انجام جراحی مجدد و اتصال اباتمنت به فیکسچر
 4. قالب‌گیری از دندان‌ها برای ساخت تاج دندان
 5. قراردادن تاج دندان روی اباتمنت
برای نصب سایر انواع پروتز دندان تک مثل بریج، بریج مریلند و پروتز متحرک، مراحل زیر طی می‌شود:
 1. کشیدن دندان آسیب‌دیده
 2. معاینه و مشورت با پزشک جهت انتخاب روش مناسب
 3. قالب‌گیری از دندان‌ها و ارسال به لابراتوار
 4. ساخت پروتز دندان در لابراتوار
 5. قراردادن پروتز در محل خود و اتصال آن به دندان‌های کناری

مهم ترین مزایای استفاده از پروتز تک دندان کدام است؟

پروتز دندان و جایگزینی دندان از دست رفته، کاربردها و مزایای زیادی دارد. برخی از مزایای پروتز تک دندان عبارتند از:
 • با استفاده از پروتز دندان، طرح لبخند اصلاح شده و ساختار طبیعی صورت حفظ می‌شود.
 • پس از پروتز دندان فرد توانایی تلفظ صحیح کلمات را دوباره به‌دست می‌آورد، زیرا از دست‌دادن دندان‌ها گاهی در تلفظ حروف اختلال ایجاد می‌کند.
 • برخی روش‌های پروتز مثل پروتز متحرک کاملا مقرون به صرفه هستند و با کمترین هزینه به جایگزینی دندان کمک می‌کنند.
 • پروتز تک دندان باعث می‌شود بیماران بتوانند در کنار دندان‌های طبیعی خود از پروتز استفاده کنند.
 • اکثر روش‌های پروتز دندان تک به جز ایمپلنت غیرتهاجمی هستند.

معایب نصب پروتز تک دندان کدام است؟

معمولا دندانپزشکان توصیه می‌کنند برای جایگزینی دندان از دست رفته از پروتز دندان استفاده کنید؛ اما با وجود همه کاربردها و مزایا، پروتزها معایب و مشکلاتی نیز به دنبال دارند. برخی از عوارض پروتز تک دندان عبارتند از:
 • پروتز متحرک دندان تکی معمولاً به مرور زمان شل می‌شود؛ زیرا لثه‌ها در زیر آن تحلیل می‌روند و کوچک می‌شوند.
 • یکی از مشکلات بریج مریلند این است که دندان‌های طبیعی شفاف هستند و اتصال فلز در قسمت پشت دندان باعث می‌شود اندکی تیره شوند.
 • دندان مصنوعی مورد استفاده در بریج مریلند، از سرامیک یا پرسلن ساخته می‌شود و به باله فلزی متصل می‌شود، به همین دلیل فاقد شفافیت و شادابی دندان‌های طبیعی است.
 • اگر نیروی زیادی به بریج مریلند اعمال شود، ممکن است باله‌ها از دندان کناری جدا شوند.
 • برای نصب بریج معمولی باید مقداری از مینای دندان‌های طبیعی تراشیده شود.
 • روش ایمپلنت دندان معمولا تهاجمی‌تر است و پس از جراحی ممکن است دوره نقاهت طولانی‌تری داشته‌باشید.

از پروتز تک دندان چگونه مراقبت کنیم؟

مراقبت از پروتز تک دندان بسیار ساده و راحت است. در واقع برای مراقبت از پروتز خود نیاز به انجام هیچ کار خاصی نیست و کافی است، مانند دندان‌های طبیعی از آن مواظبت کنید.
 • دو مرتبه در روز با خمیر دندان مناسب مسواک بزنید.
 • بین دندان‌ها را نخ دندان بکشید.
 • در صورت تمایل از دهانشویه استفاده کنید.
 • در صورت استفاده از پروتز متحرک می‌توانید قبل از خواب آن را از دهان خارج کنید و پس از شست و شو مناسب آن را در یک لیوان آب نگهداری کنید.

طول عمر پروتز تک دندان چند سال است؟

دوام پروتز تک دندان معمولا زیاد است و حتی روش‌هایی مانند ایمپلنت ممکن است تا آخر عمر ماندگار باشند؛ زیرا فیکسچر ایمپلنت مانند یک ریشه طبیعی از تاج دندان پشتیبانی می‌کند. برخلاف ایمپلنت، بریج‌های معمولی و مریلند هر چند سال یکبار، نیاز به ترمیم یا تعویض دارند. پروتز متحرک برای یک دندان نسبت به بقیه دوام و ماندگاری کمتری دارد و طول عمر آن ممکن است بین 5 تا 15 سال باشد. در صورتی که هر یک از انواع پروتز تک دچار آسیب شود، امکان ترمیم آن وجود دارد.

پروتز تک دندان چقدر هزینه دارد؟

پروتز تک دندان روشی برای جایگزینی یک دندان از دست رفته است که در دو نوع ثابت و متحرک موجود است. این پروتز از نوع ثابت، شامل روش‌های ایمپلنت، بریج و بریج مریلند است و برای پروتز تک دندان متحرک نیز از پروتزهای پارسیل یا جزئی استفاده می‌شود. روش آماده سازی پروتز تک دندان نیز معمولا با توجه به نوع پروتز مشخص می‌شود و این در هزینه و قیمت پروتز تک دندان تاثیرگذار است. برای آنکه به طور دقیق بدانید که قیمت پروتز دندان تکی چقدر است، در ابتدا باید نوع پروتز مشخص ‌شود، معمولا قیمت پروتز متحرک تک دندان نسبت به سایر انواع پروتز ارزان‌تر است. از بین نمونه‌های پروتز ثابت نیز ایمپلنت گران‌ترین روش محسوب می‌شود، این هزینه زیاد به دلیل مزایای متعدد و دوام بسیار طولانی است. سایر انواع پروتز مثل بریج و بریج مریلند، هزینه کمتری دارند. برای اطلاعات بیشتر راجع به هزینه‌ها می‌توانید با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.
>