کامپوزیت ونیر

بهترین متخصص ونیرهای کامپوزیتی

اکثر افراد با وجود اینکه به بهداشت و سلامتی دهان و دندان خود اهمیت زیادی می‌دهند، اما از شکل و رنگ دندان‌های خود چندان راضی نیستند. امروزه روش‌های مختلف دندانپزشکی به خدمت این افراد آمده‌اند. یکی از بهترین روش‌های اصلاح شکل دندان‌ها استفاده از ونیرهای کامپوزیتی است.

اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید و زیبایی دندان‌هایتان برای شما اهمیت زیادی دارد، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما بمانید، در اینجا قصد داریم توضیح دهیم  ونیر کامپوزیت چیست، چه مزایا و معایبی دارد و برای چه کسانی مناسب است. اگر با روش‌های ونیرهای کامپوزیتی آشنا شوید، به احتمال زیاد شما نیز طرفدار این روش جدید پزشکی خواهید شد.

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

ونیرهای کامپوزیتی نوعی پوشش دندانی کمتر تهاجمی هستند که با استفاده از رزین کامپوزیتی ساخته می‌شوند. این کامپوزیت‌ها روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند و با شکل‌دهی دندان‌ها، به آنها ظاهری زیباتر می‌بخشند. درمان کامپوزیت ونیر دندان برای پوشاندن نقایص دندانی کوچک بسیار عالی است، زیرا در اینجا نیاز نیست کل دندان با رزین پوشانده شود.

کاربرد ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی برای پوشاندن عیوب دندان‌ها به کار می‎‌روند. در واقع کاربرد ونیرهای کامپوزیتی بیشتر در راستای رفع عیوب ظاهری دندان‌ها است. به همین دلیل ونیرهای کامپوزیتی گزینه مناسبی برای اصلاح دندان‌های کج و بدشکل، لکه‌دار یا تغییر رنگ داده و دندان‌هایی هستند که مینای آنها دچار فرسایش شده است.

انواع کامپوزیت ونیر

انواع کامپوزیت ونیر دندان بسته به شرایط فرد و نظر دندانپزشک به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

ونیرهای کامپوزیتی مستقیم

ونیرهای کامپوزیتی مستقیم از مواد رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند و مستقیماً روی دندان‌های فرد اعمال می‌شوند. نصب این ونیرهای کامپوزیتی روی دندان‌ها به زمان کمتری نیاز دارد و جزء روش‌های اصلاح لبخند کمتر تهاجمی به شمار می‌آید.

ونیرهای کامپوزیتی غیرمستقیم

تفاوت اصلی بین ونیرهای کامپوزیتی مستقیم و غیرمستقیم، در روش اعمال آنها بر روی دندان‌ها است. در اینجا نیز شیوه آماده‌سازی دندان برای اعمال ونیرهای کامپوزیتی، مشابه روش مستقیم است اما با این تفاوت که در اینجا ونیرهای کامپوزیتی از قبل در مطب یا لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شوند. در این صورت ابتدا دندان‌های فرد با ونیرهای موقت پوشانده می‌شوند، سپس در نوبت بعدی ونیرهای کامپوزیتی غیرمستقیم با یک لایه چسب بر روی دندان‌‎های فرد اعمال می‌شوند. ونیرهای کامپوزیتی غیرمستقیم استحکام بیشتری از نوع مستقیم خود دارند. در ضمن قیمت آنها بیشتر از ونیرهای کامپوزیتی مستقیم است.

ونیرهای پرسلن

ونیرهای پرسلن به صورت سفارشی از مواد پرسلن (چینی) برای دندان‌های فرد ساخته می‌شوند.

در اینجا ابتدا دندانپزشک قالبی از دندان‌های فرد تهیه می‌کند و سپس ونیر پرسلن براساس این قالب در آزمایشگاه ساخته می‌شود. در اینجا مانند ونیرهای کامپوزیتی غیرمستقیم، در ابتدا یک روکش موقت بر روی دندان‌های فرد اعمال می‌شود. پزشک پس از آماده‌سازی قالب ونیر پرسلن، به نحوی آنها را روی دندان‌های فرد نصب می‌کند که تا حد امکان طبیعی به نظر برسند.

خدمات لمینت دندان یکی از روش های رایج اصلاح طرح لبخند در کلینیک دکتر مصطفوی

انواع ونیرهای کامپوزیتی

کاندیدای مناسب برای ونیرهای کامپوزیتی

همان طور که گفتیم ونیرهای کامپوزیتی برای اصلاح عیوب ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله افراد مناسب ونیرهای کامپوزیتی، می‌توان به افرادی اشاره کرد که دندان‌های آنها از نظر سلامتی در وضعیت خوبی قرار دارند، اما شکل و ظاهر مناسبی ندارند و یا کدر شده‌اند.

افراد کاندیدای مناسب برای ونیرهای کامپوزیتی باید به این نکته توجه داشته باشند که ونیرهای کامپوزیتی تنها بخشی از دندان‌های آنها را می‌پوشانند، آنها با روکش‌های دندانی که ضخیم‌تر هستند و کل جلو و عقب دندان را می‌پوشانند، تفاوت دارند. در ضمن گاهی اوقات برای کار گذاشتن روکش‌های دندانی، باید دندان‌ها تراش داده شوند، در حالی که در ونیرهای کامپوزیتی، نیازی به تراش دندان‌ها نیست.

نحوه آماده شدن برای انجام ونیرهای کامپوزیتی

نحوه آماده شدن برای انجام ونیرهای کامپوزیتی با تمیز کردن دندان‌های شما و آماده‌سازی آنها توسط دندانپزشک آغاز می‌شود. در این حالت گاهاً دندانپزشک با معاینه دندان‌های فرد ممکن است متوجه خرابی برخی از دندان‌های او شود، در این صورت درمان این دندان‌ها در اولویت قرار دارند. سپس در برخی موارد دندانپزشک لایه نازکی از مینای دندان شما را تراش می‌دهد، تا چسب ونیرهای کامپوزیتی راحت‌‍تر به دندان‌های شما بچسبد. در نهایت در صورتی که به تشخیص پزشک از ونیرهای پرسلن یا ونیرهای کامپوزیتی غیرمستقیم استفاده شود، قالبی از دندان‌های فرد تهیه می‌شود تا روکش نهایی دندان در آزمایشگاه ساخته شود.

روش‌های ونیرهای کامپوزیتی

روش‌های ونیرهای کامپوزیتی بسته به نوع ونیر (مستقیم یا غیرمستقیم) متفاوت است.

دندانپزشک قبل از اعمال ونیرهای کامپوزیتی مستقیم، مینای دندان‌های فرد را با چسب می‌پوشاند. سپس لایه دیگری از چسب بر روی دندان اعمال می‌شود و در نهایت لایه بسیار نازک ونیرهای کامپوزیتی بر سطح دندان اعمال می‌شود. سپس ونیرهای کامپوزیتی با اعمال نورهای مخصوص، محکم شده و تثبیت می‌شوند. رنگ ونیرهای کامپوزیتی براساس نظر پزشک و فرد و بر پایه رنگ طبیعی دندان‌های او انتخاب می‌شود.

اعمال ونیرهای کامپوزیتی غیرمستقیم نیز مشابه ونیرهای مستقیم است. در اینجا نیز ابتدا دندان‌های فرد با دو لایه چسب پوشانده می‌شوند، سپس ونیرهای کامپوزیتی قالب‌گیری شده و آماده روی دندان‌های فرد اعمال می‌شوند. در اینجا نیز دندانپزشک با کمک نورهای مخصوص، ونیرهای کامپوزیتی و چسب آنها را محکم می‌کند. سپس لبه‌های قالب ونیر را تراش می‌دهد تا زمانی که فرد کاملاً با آن احساس راحتی کند.

مراقبت‌های بعد از ونیر کامپوزیت دندان

دوام این کامپوزیت‌ها تا حد زیادی بستگی به خود فرد دارد. رعایت مراقبت‌های بعد از ونیرکامپوزیت دندان، دوام آنها را افزایش می‌دهد. برای این کار باید توصیه‌های زیر را جدی بگیرید.

عدم استفاده از خمیردندان‌های ساینده و زبر

خمیردندان‌های ساینده سطح ونیرها را خراش می‌دهند و آنها را مستعد لکه‌دار شدن می‌کنند. به همین دلیل ونیرهای کامپوزیتی خیلی زود جلا و درخشش اولیه خود را از دست می‌دهند.

اجتناب از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی

غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه و انواع سس‌ها ونیرهای کامپوزیتی را لکه‌دار می‌کنند، به همین دلیل یکی دیگر از مراقبت‌های لازم پس از ونیرهای کامپوزیتی اجتناب از مصرف بیش از حد این نوع خوراکی‌هاست.

عدم اعمال فشار بر روی دندان‌ها

ونیرهای کامپوزیتی هرگز به اندازه مینای دندان محکم نیستند. به همین دلیل نباید چیزهای سفت را با دندان‌های خود بشکنید. در ضمن باید تا جایی که ممکن است با کمک محصولات مختلف از دندان قروچه شبانه جلوگیری کنید.

طول عمر ونیر کامپوزیت دندان

طول عمر ونیر کامپوزیت دندان به عادات تغذیه‌ای شما و سبک زندگی‌تان بستگی دارد. در ضمن رعایت بهداشت دهان و دندان نیز سهم زیادی در افزایش عمر مفید ونیرهای کامپوزیتی دارد. در کل انواع ونیرهای کامپوزیتی بین 5 تا 7 سال دوام می‌آورند. اما ونیرهای چینی طول عمر بالاتری دارند و عمر مفید آنها بین 10 تا 15 سال است.

نحوه آماده شدن برای انجام ونیرهای کامپوزیتی

مزایای انواع ونیر کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیتی دندان‌‎های شما را زیبا می‌کنند و به رفع نقایص ظاهری دندان‌های شما کمک می‌کنند. از جمله دیگر مزایای انواع ونیر کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظاهر طبیعی

معمولاً پزشک رنگ ونیرهای کامپوزیتی را براساس رنگ طبیعی دندان‌های شما انتخاب می‌کند. به همین دلیل ونیرهای کامپوزیتی ظاهری بسیار طبیعی دارند.

راحتی

ونیرهای کامپوزیتی بسیار راحت هستند و هرگز با وجود آنها احساس ناراحتی نمی‌کنید. زیرا کاملاً به صورت محکم به دندان‌های شما چسبیده‌اند و احساس نمی‌کنید که یک جسم خارجی در داخل دهان شما قرار دارد.

مقرون به صرفه

مهم‌ترین مزایای ونیرهای کامپوزیتی این است که نسبت به ونیرهای پرسلن، ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر هستند. در ضمن به راحتی و تنها در یک جلسه، بر روی دندان‌های شما اعمال می‌شوند.

عوارض کامپوزیت ونیر

از آنجایی که ونیرهای کامپوزیتی غیرتهاجمی هستند، عوارض آن‌ها چندان چشمگیر نیست. اما در اینجا باید به عوارض کامپوزیت ونیر نیز اشاره کنیم که بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید. برخی از معایب این نوع کامپوزیت عبارت است از:

دوام

ونیرهای کامپوزیتی همیشگی نیستند و همان طور که گفتیم بین 5 تا 7 سال دوام می‌آورند. در ضمن ونیرهای کامپوزیتی به اندازه ونیرهای پرسلن محکم نیستند و در صورت عدم مراقبت صحیح از آنها، ممکن است آسیب ببینند که البته قابل تعمیر هستند.

لکه‌دار شدن

یکی از عوارض ونیرهای کامپوزیتی این است که این نوع  کامپوزیت‌ها به راحتی لکه‌دار می‌شوند. به همین دلیل باید در صورت استفاده از آنها، سبک زندگی خود را تغییر دهید و کمتر از مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی استفاده کنید.

قیمت کامپوزیت ونیر

 قیمت کامپوزیت ونیر  به عوامل مختلفی چون جنس ونیر، روش اعمال آن و وضعیت دندان‌های فرد بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه ونیرهای کامپوزیتی کمتر از ونیرهای پرسلن (یا کامپوزیت ونیر سرامیکی) است. در ضمن روش اعمال ونیر کامپوزیتی بر قیمت نهایی آن تاثیر می‌گذارد. در روش غیرمستقیم، ونیر کامپوزیتی، قالب‌گیری شده و در آزمایشگاه ساخته می‌شود؛ به همین دلیل بالتبع قیمت بالاتری نسبت به ونیر کامپوزیتی مستقیم دارد.

بهترین متخصص ونیرهای کامپوزیتی

در این مطلب تلاش کردیم به این سوال پاسخ دهیم که کامپوزیت ونیر چیست؟ حالا که با کاربردهای این نوع کامپوزیت آشنا شدید، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که ونیرهای کامپوزیتی باید در نهایت دقت و براساس وضعیت دندان‌های فرد اجرا شوند. به همین دلیل برای انجام این روش درمانی، انتخاب یک دندانپزشک متخصص، باید در اولویت باشد. در غیر این صورت ممکن است هزینه و زمان شما هدر برود و هرگز به نتیجه مورد نظر نرسید.

دکتر مصطفوی بهترین متخصص ونیرهای کامپوزیتی در ایران است که برای دریافت نوبت و مشاوره از ایشان می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های مندرج در سایت اقدام کنید.

>