لمینت دندان

طول عمر لمینت دندان

همه‌ی ما دوست داریم وقتی لبخند می‌زنیم دندان‌های سفید و زیبایی داشته‌باشیم تا جذاب به‌نظر برسیم. اما بعضی از افراد مشکلاتی مانند فاصله زیاد بین دندان‌ها، لکه‌های تیره، شکستگی یا پریدگی روی سطح دندان دارند که باعث می‌شود، اعتماد به نفس کافی نداشته‌باشند. اما این روزها با توجه به روش‌های متعدد دندانپزشکی داشتن لبخند زیبا ناممکن نیست و اگر شما هم از طرح لبخند خود ناراضی هستید، این مقاله برای شماست. لمینت کردن دندان روشی برای افزایش زیبایی دندان‌ها و اصلاح خط لبخند است. لمینت انواع مختلفی دارد به طور مثال لمینت دندان عقب و جلو. اما به هر حال این روش درمان امروزه طرفداران زیادی دارد. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی، لمینت ونیر، عمر لمینت دندان، فواید و عوارض لمینت دندان را بررسی می‌کنیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، لمینت پرسلن یا ونیر پرسلن، یکی از انواع روکش‌های دندانی است که به شکل پوسته‌هایی ظریف روی سطح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند. لمینت‌ها از موادی همرنگ دندان برای تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها و بهبود ظاهر آن‌ها به صورت جداگانه و منحصرا برای هر بیمار ساخته می‌شوند. لمینت به دلیل ظاهر واقعی و طیف گسترده‌ای از عملکردها، در ردیف قابل اعتمادترین و محبوب‌ترین روش‌ها در دندانپزشکی زیبایی قرار می‌گیرند.

هرچند بسیاری از مردم بیشتر به دلیل زیبایی لمینت ونیر انجام می‌دهند اما کاربردهای درمانی نیز دارد. لمینت نسبت به روش‌هایی که کل دندان را روکش می‌کنند، کمتر تهاجمی است و فقط سطح جلویی دندان را در برمی‌گیرد. در کنار زیبایی، درخشندگی و رنگ طبیعی عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است. برای مثال چسبندگی صحیح و قوی وینر پرسلن به دندان ضروری است تا احتمال آسیب‌دیدن و جدا‌شدن آن‌ها کاهش یابد.

کاربرد لمینت دندان چیست؟

کاربرد لمینت‌ دندان بسیار گسترده‌ است. یکی از معروف‌ترین کاربرد‌های این نوع روکش اصلاح خط لبخند است اما به غیر از آن کاربرد‌های متعددی دیگری نیز دارد. اگر لثه‌های سالم و ساختار استخوانی خوبی دارید، استفاده از لمینت راه‌حلی مناسبی برای تغییر رنگ، شکل و اندازه دندان‌های طبیعی است. در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر لمینت می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد:

مشکلات مادرزادی: بعضی افراد به صورت مادرزادی فاصله زیادی بین دندان‌های خود دارند یا دندان‌هایی به‌هم فشرده با فاصله اندکی دارند که باعث می‌شود نتوانند به زیبایی لبخند بزنند.

تروما: ممکن است در تصادف یا نوعی تروما دچار شکستگی، ترک‌خوردگی، لب‌پریدگی یا تغییر رنگ دندان‌ها شوید. همچنین برخی از درمان‌های دندانپزشکی ممکن است باعث تغییر رنگ دندان‌ها به سمت خاکستری شوند. لمینت در همه این شرایط می تواند مفید باشد‌.

فرسایش دندان‌ها: به طور طبیعی، با افزایش سن، دندان‌ها ساییده و فرسوده می‌شوند. فرسایش دندان‌ها می‌تواند طرح لبخند افراد را نامناسب نشان دهد و باعث کاهش اعتماد به نفس افراد شود.

مشاهده خدمات جرمگیری دندان و هزینه کامپوزیت ونیر در کلینیک دکتر مصطفوی

انواع لمینت دندان

لمینت دندان انواع مختلفی دارد، هر کدام از انواع آن‌ دارای مزایا و معایبی هستند. بیماران می‌توانند با توجه به شرایط مالی، میزان سلامت دندان‌ها و اهداف خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. انواع لمینت دندان شامل موارد زیر است:

روکش‌های کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت به دلیل مقرون به صرفه‌بودن و صرفه‌جویی در وقت مورد علاقه بسیاری از افراد است. هزینه کامپوزیت معمولاً نصف هزینه ونیرهای پرسلن یا سرامیکی است. همچنین می‌توان آن را فقط در یک جلسه مراجعه به دندانپزشکی انجام داد و نیاز به مراجعه‌های متعدد نیست. کامپوزیت از مواد پلیمری و در مطب پزشک ساخته می‌شود، به همین دلیل قراردادن آن‌ها نیازی به قالب‌گیری و فرستادن به لابراتوار ندارند.

برخی از مزایای دیگر این نوع روکش این است که در مقایسه با سایر روکش‌ها دندان نیاز به تراش کمتری دارد یا گاهی اصلا به تراش نیاز نیست. پس از آماده‌سازی کامپوزیت با استفاده از اشعه روی دندان ثابت می‌شود. به این دلیل که قبل از نصب سطح دندان تراشیده نمی‌شود، مینای دندان سالم می‌ماند و کامپوزیت را می‌توان ترمیم یا به‌طور کلی خارج کرد. ونیرهای کامپوزیت ممکن است مقرون به صرفه‌تر باشند، اما احتمال لکه‌دار‌شدن، شکستن یا تراشه‌دار شدن آن‌ها نیز بیشتر است. برخلاف سایر انواع لمینت، ونیرهای کامپوزیت تقریباً ۵ سال طول عمر دارند و کمتر طبیعی به نظر می‎رسند. در صورتی که کیفیت و قیمت بالاتری داشته‌باشند ممکن است طبیعی‌تر به نظر برسد.

لمینت سرامیکی

روکش‌های سرامیکی یکی از محبوب‌ترین انواع روکش‌های مورد استفاده هستند. عموماً به دلیل ظاهر طبیعی، شباهت به دندان‌ها و دوام زیاد گزینه‌ای عالی برای بسیاری از افراد محسوب می‌شوند. ساخت روکش‌های سرامیکی نسبت به انواع دیگر بیشتر طول می‌کشد. همچنین ممکن است تا چند روز پس از درمان مقداری حساسیت دندانی را تجربه کنید اما موقتی است. لمینت‌های سرامیکی نسبت به کامپوزیت هزینه‌ی بیشتری دارند.

لمینت‌ پرسلن

این روکش‌ها اغلب برای افرادی که می‌خواهند تغییرات کوچکی در دندان‌های خود ایجاد کنند یا شکل، اندازه و رنگ دندان را تغییر دهند، مناسب هستند. یکی از مزیت‌های روکش‌های چینی این است که در مقایسه با روکش‌های دیگر نازک‌تر و ظریف‌تر هستند و ظاهری مانند دندان طبیعی دارد. با مراقبت مناسب، روکش‌های چینی می‌توانند تا ۱۵ سال دوام بیاورند.

مراحل لمینت دندان

مراحل لمینت دندان شامل دو مرحله زیر است:

در مرحله اول ابتدا پزشک دندان‌ها و شرایط دهان شما را معاینه می‌کند تا مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی برای لمینت هستید یا نه. در صورتی که مینای دندان‌ها یا لثه‌ی شما ضعیف باشد، کاندید مناسبی برای لمینت نیستید. سپس روی سطح دندان به اندازه ضخامت لمینت تراشیده می‌شود، این تراش برای صاف‌شدن سطح دندان است و آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کند.

سپس با استفاده از قالب از دندان‌ها قالب‌گیری می‌شود و قالب‌ها برای ساخت لمینت به لابراتوار فرستاده می‌شوند. لمینت به صورت لایه نازک چینی و شبیه مینای دندان ساخته می‌شوند. حدود سه تا چهار هفته ساخت آن‌ها طول می‌کشد، در این مدت می‌توانید از روکش‌های موقت استفاده کنید. در همین مرحله پزشک راجع به رنگ لمینت‌ها شما را راهنمایی می‌کند.

در مرحله بعدی روکش موقت برداشته می‌شود و لمینت‌های اصلی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و رنگ و شکل‌ها آن‌ها بررسی می‌شود. سپس به صورت کاملا دقیق و درست لمینت‌ها بر روی دندان نصب می‌شوند و با استفاده از اشعه‌ی مخصوص به سطح دندان محکم می‌چسبند. در صورتی که پزشک همه‌ی مراحل نصب را با دقت و به‌شکل صحیح انجام دهد، لمینت‌ها با دندان‌ها یکپارچه می‌شوند و هیچ شکاف یا نابرابری بین آن‌ها وجود ندارد.

لمینت دندان چه مزایایی دارد؟

لمینت‌های دندان به دلیل مزایای فراوان همیشه بهترین گزینه برای اصلاح طرح لبخند بوده‌اند. مزایا لمینت دندان شامل موارد زیر است:

 • مهم‌ترین مزیت لمینت این است که با اصلاح خط لبخند و ایجاد دندان‌های مرتب و درخشان اعتماد به نفس فرد را در ارتباط با دیگران افزایش می‌دهد.
 • گاهی لکه‌های دندانی ناشی از استفاده بیش از حد فلوراید و عوارض جانبی بعضی داروها کاملا سرسخت و عمیق هستند و روش‌های معمولی سفید‌کردن دندان‌ها مانند استفاده از رنگ آلترا بلیچ نمی‌توانند این نوع لکه‌ها را پاک کنند. اگر از این نوع لکه‌ها روی دندان‌هایتان دارید، ناامید نشوید زیرا لمینت‌هایی با رنگ‌های روشن‌تر می‌توانند آن‌ها را بپوشانند
 • لمینت‌ها بر خلاف دندان‌های طبیعی به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در ساخت آن‌ها در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاوم‌تر هستند.
 • لمینت برای هر فرد به صورت جداگانه بر اساس قالب دندان‌ها ساخته می‌شود و مشابه دندان‌های اصلی است. بنابراین کاملا منطبق بر دندان است و تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی سخت است.
 • برخی از آسیب‌ها منجر به شکستگی، ساییدگی یا پریدگی سطح دندان‌ها می‌شوند، اینجاست که لمینت‌ها یک راه‌حل کارامد هستند. این روش درمانی می‌تواند تراشه یا هر نوع آسیبی را پنهان کند. لمینت‌های دندانی همچنین می‌توانند دندان‌های ناهموار و نامرتب که فرورفتگی و برآمدگی‌ها دارند را مرتب و زیبا نشان دهند.
 • لمینت‌ها در صورتی که تحت مراقبت کافی باشند و پزشک متبحری آن‌ها را نصب کند، طول عمر و دوام بالایی دارند.
 • لمینت‌ها همچنین می‌توانند فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرند. این شکاف‌ها می‌تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود. قراردادن لمینت روی دندان‌ها این شکاف‌های کوچک را می‌بندد.
 • می‌توانید رنگی را برای لمینت دندان‌های خود انتخاب کنید که با رنگ طبیعی آن‌ها مطابقت داشته باشد.
 • لمینت بدون دوره نقاهت است و فرد پس از نهایتا دو جلسه نتیجه درمان خود را مشاهده می‌کند.

لمینت دندان چه معایبی دارد؟

با همه‌ی مزایایی که لمینت دارد اما خالی از اشکال نیست و معایبی هم دارد. معایب لمینت دندان شامل موارد زیر است:

 • لمینت‌ها نوعی ترمیم مادام‌العمر هستند و نیاز به مراقبت همیشگی دارند. آن‌ها کاملا به دندان می‌چسبند و به همین دلیل امکان برداشتن و ترمیم‌ آن‌ها وجود ندارد.
 • پس از اینکه لمینت‌ها بر روی دندان قرار می‌گیرد، شما همچنان باید مراقب غذایی که می‌خورید، باشید. شما نباید غذاهای ترد یا سفت بخورید، زیرا ممکن است باعث شکستن یا ترک‌خوردن وینر‌ها شود. در این صورت هیچ راهی برای تعمیر آن‌ها وجود ندارد.
 • یکی دیگر از معایب لمینت دندان، حساسیت به دما است. همچنین قبل از نصب لمینت سطح دندان به اندازه ضخامت لمینت تراشیده می‌شود و ممکن است موجب احساس ناراحتی شود.
 • یکی از معایب اصلی لمینت هم این است که ممکن است زیر روکش سرامیکی پوسیدگی دندان اتفاق بیفتد، به همین دلیل است که پس از لمینت دندان نیاز به انجام مراقبت‌هایی مانند مسواک و نخ دندان زدن بیشتر از قبل است.
 • لمینت‌های دندان برای افرادی که دندان‌های ضعیف و پوسیده دارند، مناسب نیستند. همچنین افرادی که لایه مینای نازکی دارند نباید لمینت را انتخاب کنند.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

لمنیت دندان بسیار با دوام و با استحکام است اما به این معنی نیست که نیاز به مراقبت ندارند. در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، ممکن است لمینت‌ها دچار مشکل شوند و مجبور شوید آن‌ها را تعویض کنید. همچنین به یاد داشته‌باشید که لمینت ‌پرسلین برخلاف کامپوزیت موقت و قابل ترمیم نیست. در واقع پس از اینکه پزشک آن‌ها را به دندان‌ها می‌چسباند، به‌طور دائمی و تا مدت زیادی در دهان می‌مانند. با فرض اینکه به‌طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و مسواک‌زدن و نخ دندان‌کشیدن آن‌ها را انجام دهید، طول عمر لمینت دندان بین ۱۰ تا ۱۵ سال است. حتی برخی از آن‌ها ممکن است تا ۲۰ سال عمر کنند.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان ارزان نیست. با این حال، وقتی در نظر بگیرید که ممکن است تا ۲۰ سال دوام بیاورد، راحت‌تر می‌توانید با هزینه آن کنار بیایید. در واقع لمینت نوعی سرمایه‌گذاری بلند‌مدت است. اما خوب است بدانید که نیاز نیست برای همه‌ی ۳۲ دندان خود از ونیر‌پرسلین استفاده کنید و می‌توانید فقط با لمینت‌کردن تعدادی از آن‌ها هزینه‌ها را کاهش دهید. علاوه بر تعداد دندان‌هایی که بیمار برای لمینت‌کردن انتخاب می‌کند، مسائل دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند بر هزینه لمینت تأثیر بگذارد و درنهایت هزینه برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. برخی از این عوامل شامل موارد زیر است:

تعرفه دندانپزشکی: تعرفه‌های دندان‌پزشکی در سالی که برای لمینت مراجعه می‌کنید، اولین عامل تاثیرگذار بر هزینه لمینت است. در کشور ما با توجه به نوسانات قیمت دلار و تغییر قیمت مواد اولیه، معمولا هزینه لمینت در بازه‌های زمانی مختلف متغیر است.

نوع روکش‌ها: روکش‌ها را می‌توان از چندین نوع پرسلن دندانی درست کرد. جدیدترین، واقعی‌ترین و بادوام‌ترین مواد معمولاً قیمت بیشتری نسبت به محصولات قدیمی دارند.

روش‌ نصب: علاوه بر انواع مختلف روکش که بر قیمت لمینت دندان تاثیر دارد، روش‌های نصب ونیر نیز متفاوت است و بر هزینه روکش تأثیر می‌گذارد.

موقعیت جغرافیایی: بدیهی است که هزینه‌های درمان‌های پزشکی در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک است.

تجربه دندانپزشک: معمولا، دندان‌پزشکان‌هایی که تجربه و مهارت بیشتری دارند نسبت به سایرین هزینه‌ی بیشتری برای اجرای لمینت دریافت می‌کنند.

جمع‌بندی

همه افراد لایق داشتن لبخند زیبا هستند اما گاهی از داشتن آن محروم می‌شوند. در این مقاله راجع به فواید لمینت دندان صحبت کردیم که روشی است برای اصلاح شکل، اندازه و رنگ دندان‌ها تا بتوانید لبخند زیبایی داشته‌باشید. لمینت انواع مختلفی شامل کامپوزیت، سرامیکی و چینی دارد. همچنین مزایا زیادی مثل افزایش اعتماد به نفس و طول عمر بالا دارد. هرچند معایبی نیز مانند اینکه قابل ترمیم نیستند نیز وجود دارد. لمینت حداکثر در دو جلسه انجام می‌شود و دوره نقاهت نیز ندارد. هزینه لمینت دندان با توجه به عوامل مختلف متغیر است.

>