لمینت دندان کج

لمینت دندان برای دندان های خرگوشی

همه ما دندان‌های صاف و مرتبی نداریم و همین مسئله زیبایی صورت و لبخندمان  را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. لمینت دندان‌ کج یکی از راه‌های رفع کجی‌های جزئی موجود در دندان است. اگر می‌خواهید بدانید لمینت دندان کج چیست و چه مزایا و معایبی دارد لطفاً تا انتها این مطلب را بخوانید.

انواع لمینت دندان کج

قبل از معرفی انواع لمینت لازم است ابتدا به سؤال لمینت دندان کج چیست پاسخ دهیم. به‌طورکلی لمینت‌ها روکش‌های نازکی به رنگ دندان هستند که برای اصلاح رنگ دندان‌ها، اصلاح کجی‌های جزئی دندان و پرکردن فواصل بین دندان‎ها استفاده می‌شود. برای انجام لمینت دندان کج ابتدا باید تمام کجی‌ها تراشیده شوند.

انواع لمینت دندان کج در دو دسته کلی سرامیکی و کامپوزیتی قرار می‌گیرند. همان‌طور که از نامش پیداست، جنس لمینت سرامیکی از سرامیک (porcelain) است. ثبات رنگی در این نوع لمینت، بیشتر است. لمینت دندان کج سرامیکی به‌عنوان یکی از مقاوم‌ترین لمینت‌ها شناخته می‌شود اما نیازمند پرداخت هزینه بالاتری هم است. لمینت کامپوزیتی نوع دیگری است که در آن ماده‌ای خمیری، روی دندان قرار می‌گیرد و دندان‌پزشک با مهارتش به آن فرم می‌دهد. توجه داشته باشید که برای استفاده از انواع لمینت‌ها، لازم است تمامی دندان‌های پوسیده‌تان ترمیم شود.

استفاده از لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی به نظر متخصص و نوع دندان‌های شما بستگی دارد. قیمت این دو لمینت یکسان نیست و همان‌طور که گفته شد، لمینت سرامیکی قیمت بالاتری دارد؛ اما ویژگی‌های این نوع لمینت باعث می‌شود ارزش خرید و استفاده از آن را بالاتر از لمینت کامپوزیتی بدانیم. طول عمر لمینت دندان کج سرامیکی از لمینت کامپوزیتی بالاتر است.

نوع دیگری از لمینت‌ها هم در بازار موجود هستند که با نام لمینت دندان فوری شناخته می‌شوند. این لمینت‌های آماده از قبل قالب‌گیری شده‌اند؛ بنابراین بلافاصله بعد از خرید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. توجه کنید که این نوع لمینت‌ها در مقایسه با انواع دیگر ممکن است تناسب کمتری با دهان و دندان شما داشته باشد.

لمینت دندان کج چگونه انجام می‌شود؟

در پاسخ به سوال لمینت دندان کج چگونه انجام می شود باید بگوییم مراحل لمینت دندان کج تقریباً مشابه لمینت‌های معمولی است. در مرحله اول دندان‌پزشکتان وضعیت دندان‌ها و سلامت آن‌ها را بررسی می‌کند. در مرحله بعد سطح روی دندان تراشیده می‌شود. دندان‌پزشک این کار را تا جایی ادامه می‌دهد که کجی‌های موجود رفع شوند.

در مرحله بعد اگر لمینت انتخابی‌تان کامپوزیتی باشد پزشک ابتدا شیارهایی روی مینای دندان ایجاد می‌کند. سپس مواد کامپوزیت را روی دندان قرار می‌دهد و به آن فرم می‎دهد.

اگر لمینت انتخابی شما، سرامیکی باشد ابتدا قالب‌گیری توسط پزشک انجام می‌شود. سپس روکش‌های سرامیکی باتوجه‌به قالب در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و در نهایت به‌وسیله چسب‌های مخصوصی روی دندان قرار می‌گیرد. در آخرین مرحله چسب‌ها رابا اشعه خشک می‌کنند. ازآنجایی‌که لمینت دندان از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

معایب لمینت دندان کج

معایب لمینت دندان کج

هر درمانی به موازات اثرات مطلوبش، معایب و عوارضی را هم در پی دارد. اگر در انتخاب دندان‌پزشکتان دقت کافی را داشته باشید معایب و عوارض آن کاهش می‌یابد؛ با این وجود معایب لمینت دندان کج شامل موارد زیر می‌شود:

 • ماندگاری این لمینت‌ها در صورت شکستگی پایین است؛
 • برای اصلاح کجی‌های عمده لمینت کاربردی ندارد؛
 • هزینه خرید و قرارگیری این روکش‌ها روی دندان کمی بالا است؛
 • در صورت شکستگی، نیاز به تعویض فوری دارند؛
 • باتوجه‌به تراش مینای دندان در لمینت ممکن است حساسیت دندان‌ها نسبت به خوراکی‌های سرد یا گرم بیشتر شود؛
 • از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری نمی‌کنند؛
 • اگر قبل از انجام لمینت سطح دندان به‌خوبی تمیز نشود باکتری‌ها زیر لمینت به دام می‌افتند و باعث ایجاد پوسیدگی و بوی بد دهان می‌شوند؛
 • ازآنجایی‌که لمینت‌ها باعث پوشاندن سطح دندان می‌شوند، در صورت بروز پوسیدگی‌های جدید، متوجه آن نخواهید شد.

مزایای لمینت دندان کج

مزایای لمینت دندان کج کم نیست. ما در ادامه به این مزایا اشاره خواهیم کرد:

 • اصلاح کجی دندان: اگر کجی دندان‌ها جزئی باشد با لمینت می‌توانید آن را اصلاح کنید؛
 • روشن‌تر کردن رنگ دندان‌ها: لمینت‌ها روکش‌های کلی دندان هستند، بنابراین علاوه بر اصلاحی کجی، رنگ دندان‌ها هم سفیدتر و درخشان‌تر خواهد شد؛
 • کوتاه بودن روند درمان: طول درمان ارتودنسی معمولاً 6 تا 24 ماه است، اما ظرف مدت 2 تا 3 هفته کجی دندانتان با لمینت اصلاح خواهد شد؛
 • ترمیم شکاف و ترک‌ها: اگر مینای سطح دندانتان از بین رفته باشد یا ترک‌هایی در سطح مینای دندان وجود داشته باشد می‌توان با لمینت آن‌ها را پوشاند؛
 • قیمت مقرون‎به‌صرفه: هزینه لمینت‌ها در مقایسه با ارتودنسی کمتر است؛
 • امکان انتخاب رنگ: شما می‌توانید رنگ لمینت‌ها را متناسب به رنگ پوستتان انتخاب کنید.

مراقبت از لمینت دندان کج

مراقبت از لمینت دندان کج مثل دندان طبیعی است. در ادامه به نکات لازم برای مراقبت صحیح از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • مسواک زدن دندان‌ها دو مرتبه در روز؛
 • استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی؛
 • خودداری از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم؛
 • خودداری از مصرف غذاهایی با رنگ‌هایی تند مثل پفک و قهوه؛
 • معاینه منظم دهان و دندان؛
 • خودداری از خوردن غذاهای سفت مثل ته‎دیگ؛
 • ترک‌ عادت‌های مثل جویدن ناخن؛
 • خودداری از بازکردن در بطری یا شکستن آجیل‌ با دندان؛
 • استفاده از گارد دندان در افرادی که دندان‌قروچه دارند؛
 • استفاده منظم از دهان‌شویه.

مشاهده خدمات پروتز دندان آسیاب در کلینیک دکتر مصطفوی

مراحل لمینت دندان کج

ماندگاری لمینت دندان کج

ماندگاری لمینت دندان کج به عوامل مختلفی از جمله نوع لمینت، برند، نحوه مراقبت از آن و … بستگی دارد. به‌طورکلی، در صورت مراقبت صحیح از لمینت‎ها و رعایت تمام نکات ذکر شده در قسمت‌ قبل، ماندگاری آن‌ها به بیش از 15 سال می‌رسد. اگر موفق به رعایت نکات مراقبتی و استفاده درست نشوید، نمی‌توانید بیش از 5 الی 10 سال از روکش خود استفاده کنید و مجبور به تعویض آن خواهید شد.

رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف نکردن دخانیات و مواد خوراکی رنگی، مصرف نکردن خوراکی و مواد سفت و … نکات مراقبتی هستند که در صورت رعایت کردن، می‌تواند طول عمر لمینت دندان کج را افزایش دهد. علاوه بر این موارد ذکر شده، تخصص و مهارت پزشک هم در ماندگاری و طول عمر آن نقش دارند.

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

در برخی افراد، دو دندان جلویی بزرگ‌تر از سایر دندان‌ها است و همین مسئله نظم دندان‌ها را از بین می‌برد. مشکل دندان‌های خرگوشی با استفاده از لمینت دندان خرگوشی طی چند جلسه برطرف می‌شود. در شرایطی که دو دندان جلویی سایز مناسبی دارند و این دندان‌های کناری هستند که اندازه کوچکی دارند، می‌توانید با استفاده از لمینت دندان‌های کوچک مشکل را رفع کنید. البته توجه داشته باشید درصورتی‌که علت دندان‌ خرگوشی کوتاهی لثه‌ها باشد، دیگر نمی‌توانید با استفاده از لمینت مشکل را برطرف کنید؛ باید عمل جراحی لثه را انجام دهید تا مشکل برطرف شود.

دندان خرگوشی صرفاً از نظر زیبایی مشکل‌ساز نیست. بزرگی دو دندان جلو می‌تواند تعادل فک و دندان‌ها را از بین ببرد؛ بنابراین موجب واردشدن فشار به فک شود. این فشار باعث ترک و حتی شکستگی دندان‌ها هم می‌شود و برای برطرف‌کردن شکستگی و ترک، باید هزینه زیادی پرداخت کنید. از طرفی دیگر، دندان‌هایی که در پایین دو دندان خرگوشی قرار می‌گیرند، به‌احتمال زیاد با مشکل ساییدگی مواجه می‌شوند. برهم‌خوردن تعادل و توازن صورت هم یکی دیگر از مشکلاتی است که به دلیل دندان خرگوشی به وجود می‌آید؛ به همین دلایل پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از لمینت دندان خرگوشی این مشکل را برطرف کنید.

مراحل لمینت دندان خرگوشی

مراحل لمینت دندان برای دندان ‌های خرگوشی تفاوت‌های جزئی با سایر لمینت‌ها دارد. در مرحله اول دندانپزشک و متخصص مربوطه دندان‌ها را می‌تراشد. میزان تراشیدن دندان برای تمامی افراد یکسان نیست. این موضوع به نظر پزشک و البته نوع و سایز دندان‌های خرگوشی شما بستگی دارد؛ درصورتی‌که دندان‌های خرگوشی سایز بزرگ‌تری داشته باشند، باید بیشتر تراشیده شوند. در مرحله دوم و بعد از تراشیدن دندان‌ها، نوبت به قالب‌گیری می‌رسد. در این مرحله، لمینت حتماً باید به‌صورت قالبی بر روی دندان‌ها قرار بگیرد. در مرحله بعدی قالب‌ها به آزمایشگاه ارسال می‌شوند تا روکش‌های سرامیکی متناسب با اندازه دندان‌هایتان ساخته شود. در مرحله آخر لمینت‌ها با چسب روی دندان قرار می‌گیرند. برای سریع‌تر خشک‌شدن چسب‌ها معمولاً از اشعه مخصوصی استفاده می‌شود.

هزینه لمینت دندان کج

هزینه لمینت دندان کج باتوجه‌به نوع و برند مواد مصرفی، مهارت دندانپزشک، تجهیزات و امکانانت موجود و … متفاوت است. لمینت دندان‌ها به‌صورت واحدی محاسبه می‌شوند؛ بنابراین لازم نیست تمامی 32 دندان را یک مرتبه لمینت کنید. شما می‌توانید باتوجه ‌به بودجه و نیازی که دارید، یک یا چند دندان خود را لمینت نمایید. پیشنهاد می‌شود قبل از انجام لمینت دندان، از دندانپزشک خود درباره انتخاب نوع لمینت مشاوره بگیرید. برای مشاوره و اطلاع دقیق از قیمت‌ها، با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

>