لمینت دندان ژله‌ای

کاربرد لمینت دندان ژله ای

طرح لبخند بخش بسیار مهمی از ظاهر شما را تشکیل می‌دهد. وقتی دندان‌های شما خوب به نظر برسند، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد. میل به لبخندی بی‌نقص، بسیاری از افراد را ترغیب می‌کند تا به روش‌های دندانپزشکی زیبایی فکر کنند. یکی از این روش‌ها لمینت دندان ژله ‌ای یا اسنپ آن اسمایل دندان است، نوعی روکش قابل جابجایی است که نسبت به سایر روش‌ها مقرون به صرفه‌تر نیز هست. برای داشتن این نوع روکش دندانپزشک از دندان‌های شما  قالب می‌گیرید و برای لابراتوار ارسال می‌کند. هنگامی که روکش‌ها آماده شد، بدون هیچ تراش یا موادی آن را روی دندان‌ها قرار می‌دهند. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی قصد داریم لمینت متحرک دندان، مزایا و معایب لمینت متحرک دندان، همچنین نحوه مراقبت و نحوه استفاده لمینت دندان ژله‌ای را بررسی ‌کنیم. با ما همراه باشید.

لمینت دندان ژله ‌ای چیست؟

بیایید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که لمینت دندان ژله ای چیست‌؟ لمینت دندان ژله ای نوعی روکش دندانی با کیفیت بالا است و از رزین برای بهبود طرح لبخند شما ساخته شده‌است. این لمینت متحرک بدون اینکه نیاز باشد ساختار دندان‌های طبیعی تغییر کند، به سادگی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. به همین دلیل این روش کاملا غیرتهاجمی، به راحتی قابل جابجایی و کاملاً قابل برگشت است. این نوع لمینت می‌تواند برای هر دو ردیف دندان بالا و پایین اعمال شود و به طور خاص، طبق قالب دندان‌های شما ساخته می‌شود.

تثبیت اسنپ آن اسمایل در دهان کاملاً از طریق دندان‌ها انجام می‌شود، به همین دلیل به بافت لثه برخورد نمی‌کند و سقف دهان را نیز نمی‌پوشاند. رزین استیلی که در ساخت  Snap-On Smileاستفاده می‌شود، به آن اجازه می‌دهد تا روی دندان‌ها منبسط شود و آن‌ها را محکم در آغوش بگیرد. به همین دلیل بیمار می‌تواند بدون شل‌شدن یا جابجایی روکش غذا بخورد و صحبت کند. بیمارانی که به دنبال روشی غیرتهاجمی، برگشت‌پذیر و مقرون به صرفه برای دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی هستند یا می‌خواهند به سرعت احساس ظاهری بهتری داشته‌باشند، کاندیدی عالی برای لمینت متحرک دندان هستند.

شما می‌توانید پس از مشورت با دندانپزشک خود سبک و سایه لبخند جدیدتان را از بین مجموعه‌ای از چندین رنگ و شکل لبخند انتخاب کنید. همچنین با توجه به شرایطی که برای اصلاح آن اقدام می‌کنید، می‌توانید فقط برای یکی از ردیف‌های بالا یا پایین خود لمینت متحرک سفارش دهید. حتی می‌توانید فقط دندان‌های جلو را لمینت کنید.

نوعی لمینت دندان ژله ای آماده با برندهای مختلفی مثل ترو اسمایل دو فک در بازار وجود دارد که آماده برای مصرف است. دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند از این نوع لمینت‌های متحرک استفاده نکنید، زیرا براساس قالب دهان و دندان‌های شما ساخته نشده‌اند. در واقع این نوع لمینت‌های آماده بر دندان‌های شما منطبق نمی‌شوند و با اعمال فشار به آن‌ها باعث کج‌شدن دندان‌ها، ساییدگی، دندان درد یا التهاب لثه می‌شوند. آن‌ها معتقدند این روش بیشتر نوعی بازی تبلیغاتی است و ممکن است به دندان‌های شما آسیب جدی وارد کند.

مزایای لمینت دندان ژله ای چیست؟

بسیاری از افراد به دلایل مختلف مثل بهم‎ریختگی دندان‌ها از طرح لبخند خود ناراضی هستند. اکثر روش‌های اصلاح طرح لبخند، معمولا با هزینه‎های زیادی همراه است اما لمینت دندان ژله ای به شما این شانس را می‌دهد که بدون هیچ گونه عمل غیرضروری، دردناک یا پرهزینه به دندان‌هایی زیبا برسید. لمینت دندان ژله ای مزایای زیادی دارد که باعث می‌شود افراد زیادی به سمت آن گرایش پیدا کنند. برخی از مزایای لمینت متحرک دندان شامل موارد زیر است:

مقرون به صرفه بودن
در مقایسه با روش‌های زیبایی دیگر مثل لمینت پرسلن یا کامپوزیت، لمینت متحرک دندان مقرون به صرفه‌تر است و هزینه‌ها را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد.

غیرتهاجمی بودن
همانطور که می‌دانید برای قراردادن لمینت‌های سرامیکی روی دندان‌ها ابتدا مقداری از مینای دندان به اندازه ضخامت لمینت تراشیده می‌شود. سپس لمینت را با مواد مخصوصی روی دندان‌ها ثابت می‌کنند، این کار باعث می‌شود ساختار طبیعی دندان‌ها بهم بخورد. در نتیجه هیچ‌وقت نمی‌توانید لمینت‌های سرامیکی خود را خارج کنید. لمینت ‌های دندان ژله ای به سادگی روی دندان های طبیعی قرار می‌گیرد و نیاز به هیچ تغییری در ساختار دندان‌ها نیست. همچنین بسیاری از درمان‌های زیبایی نیاز به بی‌حسی موضعی دارند اما این روش نیازی به برش، سوراخ‌کردن یا تزریق بی‌حسی نخواهد داشت.

راه‌حل فوری
یکی از مهم‌ترین مزایای لمینت دندان ژله‌ای صرفه‌جویی در زمان است و نتایج دلخواه در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشخص می‌شوند. سایر درمان‌های زیبایی در حیطه دندان‌پزشکی به زمان طولانی برای مشخص‌شدن نتایج نیاز دارند. برای مثال در درمان ارتودنسی ممکن است یک تا دو سال یا حتی بیشتر طول بکشد تا دندان‌های مرتب شوند. اما با اسنپ آن اسمایل بیماران به سادگی لمینت متحرک را در دهان خود قرار می‌دهند و نتیجه را در همان لحظه مشاهده می‌کنند. آماده‌شدن لمینت ژله‌ای حداقل به دو بار ویزیت دندانپزشک نیاز دارد و به محض اینکه لابراتوار آن را آماده ‌کند، می‌توانید استفاده کنید.

مشاهده خدمات ارتودنسی لینگوال در کلینیک دکتر مصطفوی

لمینت دندان ژله ای

معایب لمینت دندان ژله ای چیست؟

لمینت دندان ژله ای با وجود همه‌ی مزایایی که دارد اما خالی از اشکال نیست. برخی از معایب لمینت دندان ژله‌ای شامل موارد زیر است:

ماندگاری کم
در مقایسه با لمینت سرامیکی که حدود 15 تا 20 سال دوام می‌آورد، لمینت دندان ژله ای دوام و ماندگاری کمتری دارد. به طور متوسط این نوع روکش حدود دو تا پنج سال دوام می‌آورد و پس از آن باید آن را تعویض کنید. حتما باید این مورد را زمانی که برای انتخاب روش درمان خود تصمیم می‌گیرید، مدنظر داشته‌باشید.

بدون شکاف قابل مشاهده بین دندان‌ها
همانطور که می‌دانید بین دندان‌های طبیعی یا سایر انواع روکش شکاف‌هایی وجود دارد که حالت طبیعی دهان را حفظ می‌کند. از آنجایی که اسنپ آن اسمایل از یک قطعه جامد رزین ساخته شده است، هیچ شکافی بین دندان‌ها وجود ندارد و اگر فردی به دقت نگاه کند، متوجه غیرطبیعی و پروتز بودن دندان‌ها می‌شود.

غیرطبیعی
یکی از مهم‌ترین معایب لمینت دندان ژله ای این است که ممکن است غیر طبیعی به نظر برسد و در مواجهه با دیگران مشخص شود که این دندان‌های طبیعی شما نیست. برای مثال از آنجایی که Snap-on Smile مستقیماً روی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرد، ممکن است دندان‌ها بیش از حد حجیم به نظر برسند. به خصوص اگر بیمار در ابتدا هم دندان‌های بزرگی داشته‌باشد، این مورد بیشتر جلب توجه می‌کند.

کاربرد لمینت دندان ژله‌ای در چه مواردی است؟

در حالی که لمینت پلاستیکی دندان اصلاح دائمی برای هیچ مشکل دندانی نیست، اما می‌تواند به پوشاندن ظاهر ناخواسته مشکلات در کمترین زمان و با قیمت مقرون به صرفه کمک کند. کاربرد لمینت دندان ژله ای در پنهان‌کردن ظاهر مشکلاتی مانند موارد زیر است:

  • وقتی شکاف یا فاصله زیادی بین دندان‌ها وجود دارد
  • ظاهر دندان‌ها به صورت جزئی با یکدیگر ناهماهنگ است
  • لکه‌هایی که به دلایل مختلف مثل عوارض جانبی دارو روی دندان‌ها ایجاد شده‌اند
  • دندان‌ها با یکدیگر اختلاف اندازه دارند
  • دندان‌ها در اثر تروما یا آسیب از دست رفته‌اند

هرچند درنتیجه استفاده از لمینت متحرک ظاهر مشکلات دندانی به راحتی اصلاح می‌شوند اما حتما برای درمان آن‌ها به صورت جدی اقدام کنید.

نحوه استفاده لمینت دندان ژله‌ای چگونه است؟

پس از یک مشاوره کوتاه در مطب دندانپزشک، پزشک از دندان های شما عکس و قالب می‌گیرد و قالب را به لابراتوار برای ساخت لمینت متحرک ارسال می‌کند. سپس شما از بین رنگ‌ها و سایه‌های مختلف لبخند، یکی را برای لمینت دندان ژله ای خود انتخاب می‌کنید. حدود دو هفته طول می‌کشد تا لابراتوار لمینت متحرک و اختصاصی شما را آماده کند و سپس برای دندان‌پزشک ارسال کند. درنهایت دندان‌پزشک به سادگی آن را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد.

این نوع روکش به معنای واقعی کلمه خود به خود و با استفاده از انحنای طبیعی دندان‌ها محکم در جای خود می‌ایستد. پس نیازی به استفاده از چسب‌های مخصوص، تراشیدن مینای دندان و سایر موارد نیست. دندان‌پزشک همچنین روکش را از لحاظ انطباق بر دندان‌ها و سایر موارد بررسی می‌کند و نحوه استفاده لمینت دندان ژله‌ای را برای شما توضیح می‌دهد. در صورتی که هیچ مشکلی نباشد، کار شما در دندانپزشکی تمام می‌شود. لمینت شما آماده است و از این پس می‌توانید به راحتی آن را روی دندان‌هایتان بگذارید یا خارج کنید.

تمیز کردن لمینت دندان ژله‌ای

چگونه باید از لمینت دندان ژله‌ای مراقبت کرد؟

لمینت متحرک یک راه‌حل موقتی و سریع برای مشکلات دهان و دندان است. مراقبت از لمینت متحرک دندان آسان است و نیاز به روش‌های مراقبتی خاصی ندارد. حتی می‌توانید زمانی که لمینت در دهانتان هست، غذا یا نوشیدنی بخورید ولی باید از مصرف غذاهای ترد، سفت و چسبنده خودداری کنید. مراقبت مناسب از لمینت ژله‌ای مانند هر نوع روکش دندانپزشکی دیگر یا حتی دندان‌های طبیعی مورد نیاز است.

رزین فرموله شده مخصوص باعث ماندگاری طولانی و استحکام روکش می‌شود، اما اگر نیروی زیادی به آن وارد شود، می‌شکند. معمولا دندان‌پزشکان به بیماران نحوه مراقبت از لمینت دندان ژله‌ای را آموزش می‌دهند. آن‌ها توصیه می‌کنند روکش را با هر دو دست وارد و خارج کنند تا از هر گونه پیچش یا خم‌شدن آن جلوگیری شود. شما می‌توانید اسنپ آن اسمایل را در تمام طول روز استفاده کنید. هرچند بهتر است قبل از خواب آن را از دهان خارج کرده و با روش‌های مخصوص آن را تمیز کنید. همچنین همیشه دستگاه خود را در کیف حمل Snap-On Smile نگهداری کنید تا در صورت عدم استفاده آسیب نبیند.

روش تمیز کردن لمینت دندان ژله‌ای چگونه است؟

معمولا پزشک پس از اینکه لمینت متحرک را روی دندان‌ها قرار دهد روش تمیز کردن لمینت دندان ژله‌ای و همه‌ی مراحل آن را با جزئیات به شما آموزش می‌دهد. در این مقاله نیز یک روش تمیز کردن لمینت متحرک دندان را بررسی می‌کینم. در این روش ابتدا باید لمینت متحرک را با هر دو دست خود خارج کنید و به آرامی به سمت دیگر تکان دهید. برای خارج‌کردن هرگز آن را فشار ندهید یا خم نکنید. سپس باید قسمت‌های داخلی دستگاه را دو بار در روز با استفاده از یک مسواک نرم به آرامی مسواک بزنید. از خمیردندان معمولی استفاده نکنید زیرا مواد داخل آن می‌تواند روکش دندان را کدر کند و به جای آن از آب ساده استفاده کنید.

برای شستشو همچنین می‌توانید از ژل ضد باکتری مخصوص استفاده کنید که برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و خوشبو‌کردن نفس نیز توصیه می‌شود. برای استفاده از این ژل قبل از اینکه لمینت را مجددا در دهان قرار دهید، مقدار کمی از آن را در محفظه‌های دندانی آن بمالید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید می‌توانید آن را بعد از هر وعده غذایی استفاده کنید.

برای از بین بردن لکه‌های سطحی از جمله قهوه، چای، پلاک و جرم نیز باید از پودر پاک‌کننده Snap-On Smile روزانه استفاده کنید. برای استفاده، نصف درب پودر را در نصف فنجان آب خنک بریزید، آب باید کل سطح روکش را بپوشاند. سپس روکش را به مدت 15 دقیقه در مخلوط خیس کنید، بعد از 15 دقیقه آن را بردارید و کاملاً زیر آب بشویید. اگر هنوز چیزی از مواد روی روکش باقیمانده است، داخل دستگاه را به آرامی با مسواک نرم و آب مسواک بزنید.

قیمت لمینت دندان ژله‌ای

قیمت لمینت ژله ای دندان با توجه به عوامل مختلفی متفاوت است و بستگی به اندازه، شکل، سبک دندان‌ها و همچنین مهارت دندانپزشک دارد. هرچند هزینه لمینت متحرک نسبت به سایر انواع لمینت یا روکش‌ها بسیار کمتر و کاملا مقرون به صرفه است. با توجه به اینکه برای هر دو ردیف دندان‌ها یا فقط یک ردیف نیاز به لمینت متحرک دارید، قیمت‌ها متغیر است. همچنین قیمت‌ها به طور قابل توجهی بین دندانپزشک‌های مختلف متفاوت است، به همین دلیل بهتر است قیمت دقیق را از دندانپزشکتان بپرسید.

ماندگاری لمینت دندان ژله‌ای چقدر است؟

Snap-On Smile از رزین استیل متبلور ساخته شده‌است که برخلاف اکریلیک آن را بادوام‌تر و در برابر لکه مقاوم‌تر می‌کند. این ماده همچنین باعث می‌شود لمینت متحرک ضخامت 0.5 میلی‌متری داشته‌باشد، بدون اینکه به استحکام آن آسیبی وارد شود. لمینت دندان ژله ای تنها وسیله‌ای است که می‌توان آن را با ضخامت‌های مختلف ساخت تا ظاهر طبیعی‌تری داشته باشد.

همچنین لمینت متحرک بادوام است و در برابر لکه‌های ناشی از سیگار، شراب و قهوه مقاومت می‌کند. همچنین به بیماران اجازه می‌دهد هنگام استفاده از آن به راحتی غذا بخورند. با وجود همه این موارد هنوز هم لمینت دندان ژله ای مثل دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارد. انتظار می‌رود ماندگاری لمینت متحرک دندان حدود سه تا پنج سال با مراقبت صحیح باشد.

>