لمینت دندان پایین

لمینت دندان پایین چگونه انجام می شود؟

لمینت دندان روشی برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی بیشتر دندان‌ها است. بعضی از دندانپزشک‌ها معتقدند دندان‌های بالا اهمیت بیشتری در طرح لبخند دارند و لمینت آن‌ها برای داشتن لبخندی زیبا کافی است. برخی از افراد؛ اما خط لبخند پهن‌تری دارند و باید دندان‌های ردیف پایین دهان خود را نیز لمینت کنند. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی با لمینت دندان پایین بیشتر آشنا می‌شویم.

لمینت دندان پایین چیست؟

لمینت دندان یا ونیر دندانی، یکی از انواع روش‌های روکش دندان است که به‌منظور زیبایی بیشتر دهان و دندان انجام می‌شود. در این روش، لایه‌ای ظریف و سفیدرنگ از جنس سرامیک، پرسلن یا کامپوزیت به سطح خارجی دندان‌ها می‌چسبد. اما احتمالاً می‌خواهید بدانید که لمینت دندان پایین چیست؟

گاهی وقت‌ها افراد هنگام لمینت دندان‌هایشان، ترجیح می‌دهند به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها، فقط دندان‌های بالایی خود را لمینت کنند. بااین‌حال در افرادی که خط لبخند پهن‌تری دارند، هر دو ردیف دندان‌های بالا و پایین هنگام لبخندزدن و صحبت‌کردن مشاهده می‌شوند. در این شرایط، دندانپزشک باید علاوه بر دندان‌های فک بالا، دندان‌های پایین را نیز لمینت کند.

لمینت دندان پایین روشی مؤثر برای پنهان‌کردن عیب‌های دندان‌های فک پایین است. باتوجه‌به وسعت لبخند شما، تعداد دندان‌هایی که باید برای ایجاد یک لبخند کامل لمینت شوند، متفاوت است. هرچه لبخندتان پهن‌تر باشد، دندان‌های بیشتری مشخص می‌شوند و باید لمینت شوند.

کاربرد لمینت دندان پایین

هرچند بیشتر افراد، لمینت دندان پایین را به‌منظور زیبایی بیشتر و طراحی خط لبخند بدون نقص انجام می‌دهند؛ اما این روش، می‌تواند کاربردهای درمانی نیز داشته باشد. کاربرد لمینت دندان پایین شامل موارد زیر می‌شود:

  • نقایص ژنتیکی: برخی از افراد به شکل ژنتیکی فاصله زیادی بین دندان‌هایشان دارند، لمینت دندان پایین می‌تواند به کاهش این فاصله کمک کند.
  • دندان‌های نامرتب: برخی افراد، دندان‌های ناهمواری دارند، یعنی در سطح دندان‌هایشان فرورفتگی یا برآمدگی‌هایی وجود دارد. این موارد باعث نامنظم شدن ظاهر دندان‌ها می‌شود. لمینت دندان پایین می‌تواند ظاهری یکدست و مرتب برای دندان‌های پایین ایجاد کند.
  • تغییر رنگ دندان‌ها: گاهی به دلایل مختلف مثل عصب‌کشی، عوارض ناشی از داروهایی مانند تتراسایکلین یا استفاده بیش از حد از فلوراید، لکه‌های رنگی عمیق بر سطح دندان‌ها ایجاد می‌شود. این لکه‌ها معمولاً با روش‌های معمول سفید‌کردن دندان، درمان نمی‌شوند؛ ولی لمینت می‌تواند این لکه‌ها را پنهان کند.
  • فرسایش و شکستگی دندان‌ها: گاهی به دلایل مختلف مثل افزایش سن، به‌مرورزمان دندان‌ها دچار فرسایش و ساییده می‌شوند. همچنین ممکن است در اثر حوادث و آسیب‌ها، دندان‌ها دچار ترک‌خوردگی، شکستگی یا لب‌پریدگی شوند. لمینت می‌تواند همه‌ی این مشکلات را اصلاح کند.

انواع لمینت دندان پایین

لمینت دندان پایین از سه نوع ماده‌ی مختلف که همرنگ دندان‌ها هستند، ساخته می‌شود. به همین ترتیب انواع لمینت دندان پایین بر اساس ماده سازنده در سه گروه مختلف تقسیم‌بندی می‌شود که عبارت‌اند از:

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی همان‌طور که از نام آن پیداست، از مواد سرامیکی ساخته می‌شود و هزینه زیادی به دنبال دارد. اما این هزینه زیاد مزایایی مثل دوام و ماندگاری بالا و شباهت بیشتر به دندان‌های طبیعی دارد. آماده‌شدن لمینت سرامیکی در لابراتوار انجام می‌شود و مدت بیشتری زمان می‌برد. همچنین ممکن است، پس از نصب لمینت سرامیکی روی دندان پایین، مقداری حساسیت دندانی تجربه کنید که طبیعی است و به‌مرورزمان برطرف می‌شود.

لیمنت پرسلن

لمینت‌های پرسلن یا چینی برای ایجاد تغییرات کوچک در شکل، رنگ و اندازه دندان‌ها مناسب است. این نوع لمینت‌ها نسبت به سایر انواع لمینت ظریف‌تر هستند؛ کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند؛ اما گران‌ترین نوع لمینت به شمار می‌روند. همچنین ماندگاری لمینت دندان پایین از نوع پرسلن نزدیک به 15 سال است، اما در صورت آسیب‌دیدن امکان ترمیم یا تعویض آن‌ها وجود ندارد.

لمینت کامپوزیت

لمینت کامپوزیتی از مواد پلیمری در مطب دندانپزشک طی یک جلسه ویزیت ساخته می‌شود. به همین دلیل نیاز به قالب‌گیری و لابراتوار ندارند و در وقت افراد صرفه‌جویی می‌شود. هزینه این نوع روش درمانی، تقریباً نصف لمینت‌های سرامیکی و پرسلن است؛ اما ماندگاری کمتری دارند و احتمال لکه‌دار شدن و شکسته‌شدن آن‌ها بیشتر است. در این روش مینای دندان بسیار کم یا اصلاً تراشیده نمی‌شود، درنتیجه سالم می‌ماند و امکان ترمیم، تعویض یا خارج‌کردن لمینت وجود دارد.

مشاهده خدمات لمینت دندان فلدسپاتیک کلینیک دکتر مصطفوی

لمینت دندان پایین چگونه انجام می‌شود؟

یکی از متداول‌ترین سؤال‌های بیماران این است که لمینت دندان پایین چگونه انجام می شود؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که نحوه لمینت کردن دندان پایین بستگی به نوع لمینت دارد. در ادامه چگونگی و مراحل لمینت دندان را بررسی می‌کنیم.

مراحل لمینت دندان پایین

مراحل لمینت دندان پایین عبارت‌اند از:

مرحله اول

در این مرحله شما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شوید و عکس رادیولوژی از دهان شما تهیه شود. سپس پزشک در رابطه بااینکه کدام نوع لمینت برای دهان و دندان‌هایتان مناسب است، شما را راهنمایی می‌کند. درنهایت شما باید باتوجه‌به بودجه موردنظرتان و نظر دندانپزشک، روش مناسب خود را انتخاب کنید.

مرحله دوم

در این مرحله، پزشک ابتدا مقدار کمی از مینای دندان شما را می‌تراشد و با استفاده از مواد مخصوصی، قالب‌هایی از فک پایین شما تهیه می‌کند. گاهی لمینت دندان پایین در بی‌حسی انجام می‌شود و برای تراشیدن مینای دندان، داروی بی‌حسی در لثه تزریق می‌شود. درنهایت پزشک، قالب‌ها را به لابراتوار می‌فرستد و آن‌ها طی دو الی سه هفته لمینت‌ها را آماده می‌کنند.

مرحله سوم

زمانی که لمینت‌ها در لابراتوار آماده شد، شما باید مجدداً به دندانپزشکی مراجعه کنید. پزشک پس از ضدعفونی‌کردن دهان و دندان‌ها، لمینت را با استفاده از مواد مخصوصی بر سطح دندان می‌چسباند و از اشعه فرابنفش برای محکم کردن آن استفاده می‌کند.

تمامی این مراحل برای لمینت‌های کامپوزیتی متفاوت است. برای نصب لمینت کامپوزیتی طی ویزیت اول، مواد کامپوزیتی روی دندان قرار می‌گیرند، به شکل دندان درمی‌آیند و درنهایت با استفاده از اشعه فرابنفش محکم می‌شوند.

مزایای لمینت دندان پایین

مزایای لمینت دندان پایین شامل موارد زیر است:

بهبود ظاهر لبخند

لمینت برای دندان های پایین هرگونه تغییر رنگ، شکستگی یا نامرتب بودن دندان‌ها را پنهان می‌کند و در نتیجه لبخندی بدون نقص و درعین‌حال طبیعی برای شما ایجاد می‌کند.

تهاجم کمتر

برای نصب روکش‌های دندان، مقدار زیادی از مینای دندان تراشیده می‌شود؛ اما برای لمینت کردن دندان‌ها، مقدار کمتری از آن را می‌تراشند. به همین دلیل، لمینت بسیار محافظه‌کارانه و با تهاجم کمتر است.

اصلاح مشکلات متعدد

اگر طیف وسیعی از مشکلات دندانی مانند تغییر رنگ، لکه‌های عمیق، فاصله بین دندان‌ها، شکستگی یا لب‌پریدگی دارید، با لمینت دندان پایین می‌توانید همه اینها را هم‌زمان برطرف کنید.

دوره نقاهت کوتاه و تأثیرگذاری سریع

پس از اتمام مراحل لمینت دندان و ازبین‌رفتن تأثیر ماده بی‌حسی، می‌توانید بلافاصله فعالیت روزمره خود را از سر بگیرید. در واقع لمینت دندان می‌تواند مشکل دندان‌های شما را در کوتاه‌ترین زمان با کمترین عوارض جانبی برطرف کند.

مشاهده خدمات پروتز دندان فک پایین در کلینیک دکتر مصطفوی

معایب لمینت دندان پایین

در قسمت قبل از مزایایی که پس از لمینت دندان پایین انجام می‌شود، گفتیم. نوبتی هم که باشد باید از معایب آن گفت تا با دید بهتری این روش درمانی را انتخاب کنید. معایب لمینت دندان پایین عبارت‌اند از:

حساسیت دندان

پس از لمینت دندان‌ها به دلیل تراشیدن مینای دندان، ممکن است برای مدتی دچار حساسیت دندانی شوید. این حساسیت‌ها طبیعی هستند و به‌مرور از بین می‌روند. درغیر این صورت مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید.

آسیب‌پذیری

لمینت دندان پایین بسیار بادوام است؛ اما به‌اندازه تاج‌ها محکم نیستند و در صورت بی‌توجهی و مراقبت‌نکردن صحیح، ممکن است بشکند، ترک بخورد یا جدا شود. همچنین باید بهداشت دهان و دندان‌ها را رعایت کنید، زیرا هنوز احتمال پوسیدگی دندان وجود دارد.

نامناسب برای برخی افراد

لمینت دندان برای افرادی که عادت به دندان قورچه دارند یا دندان‌هایشان بسیار فرسوده و ساییده شده است، مناسب نیست. همچنین برای دندان‌هایی با پوسیدگی زیاد، پرکردگی‌های متعدد، شکستگی‌های بسیار بزرگ، دندان‌های بسیار کج یا نامرتب انتخاب خوبی نیستند، زیرا مینای مناسب برای اتصال به آن وجود ندارد.

مراقبت از لمینت دندان پایین

اگرچه روکش‌های دندانی محکم و بادوام هستند، اما همچنان مانند دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. برای مراقبت از لمینت دندان پایین موارد زیر را رعایت کنید:

  • بعد از هر وعده غذایی یا حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهان‌شویه استفاده کنید. بهتر است با مشورت پزشک، خمیردندانی تهیه کنید که برای دندان‌های لمینت شده مناسب باشد.
  • از جویدن غذاهای سفت و ترد مانند یخ، آب‌نبات‌های سفت و ته‌دیگ غذا خودداری کنید و عادت به جویدن خودکار یا ناخن را نیز ترک کنید. علاوه بر این‌ها، از مصرف سیگار و سایر دخانیات نیز صرف‌نظر کنید.
  • لمینت‌ دندان برای دندان های پایین در برابر لکه‌ها تا حدودی مقاوم هستند؛ اما بهتر است مصرف قهوه و چای را محدود کنید.
  • اگر مشکل دندان قورچه دارید یا ورزش می‌کنید، توصیه می‌شود از محافظ دندان استفاده کنید.

ماندگاری لمینت دندان پایین

طول عمر لمینت دندان پایین در صورت استفاده از مواد اولیه باکیفیت، مهارت دندانپزشک و مراقبت صحیح، حدود 10 تا 15 سال است. البته ممکن است در طول این مدت مشکلاتی مانند ترک‌خوردن، لب‌پریدگی یا جداشدن از دندان رخ دهد و ماندگاری لمینت دندان پایین را با مشکل مواجه کند. در این شرایط باید آن‌ها را ترمیم یا تعویض کرد.

هزینه لمینت دندان پایین

همان‌طور که می‌دانید لمینت دندان جزو پرهزینه‌ترین درمان‌های دندانپزشکی است و موارد زیادی وجود دارد که هزینه لمینت دندان پایین را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. این موارد شامل کیفیت مواد اولیه، نوع لمینت موردنظر، مهارت و تجربه دندانپزشک و تعرفه دندانپزشکی است. حتماً قبل از لمینت کردن دندانهای پایین از دندانپزشک خود راجع به هزینه‌ها سؤال کنید.

>