لمینت دندان نامرتب

لمینت دندان های نامرتب چگونه انجام می شود؟

داشتن دندان‌های درخشان و بدون نقص یکی دیگر از مجموعه خواسته‌های بی‌انتهای همه‌ی ما است. نامرتب شدن دندان‌ها یا تغییر رنگ آن‌ها تنها دو دلیل برای کاهش اعتمادبه‌نفس، نداشتن لبخند رضایت و عدم حضور در جمع است. خوشبختانه با توجه به پیشرفت گسترده علم دندان‌پزشکی امروزه لمینت دندان‌های نامرتب یکی از راه‌های درمان دندان‌های کج و آسیب‌دیده است. در ادامه این مقاله به بررسی مفید کاربرد لمینت برای دندان‌های نامرتب پرداخته‌ایم.

 لمینت دندان نامرتب چیست؟

دندان‌پزشکان معمولاً در پاسخ به سؤال لمینت دندان‌های نامرتب چیست؟ می‌گویند: لمینت شامل فرآیندی برای رفع نقص‌ها و عیوب دندان‌های نامرتب است. در این فرآیند ممکن است دندان‌پزشک پس از اتمام عمل ارتودنسی مرحله لمینت دندان‌های نامرتب را شروع کند. در نامرتبی دندان‌ها می‌تواند عواملی نظیر ژنتیک، شکل فک، رشد ضعیف دندان و غیره دخیل باشند. در چنین شرایطی پزشک پس از شناخت دلیل بهترین راه درمان را برای رفع این عارضه پیشنهاد می‌دهد و با لمینت دندان‌ها علاوه بر رفع فاصله‌ها و کجی دندان‌ها موجب درخشان‌تر شدن آن نیز می‌شود.

لمینت بر دندان‌های نامرتب چه تاثیری دارد؟

خوشبختانه لمینت دندان‌های نامرتب یک راهکار مناسب برای هدیه دادن لبخند درخشان است. اغلب افرادی که این فرآیند را طی کردند هم‌اکنون از تأثیرگذاری این موضوع در افزایش اعتمادبه‌نفس خود می‌گویند. امروزه لمینت دندان امری شایع در بین اغلب افراد است و این موضوع تنها محدود به ترمیم شکستگی‌ها و نامرتبی‌های دندان نیست. ازآنجایی‌که لمینت دندان علاوه بر پوشاندن عیوب دندان‌ها موجب براق شدن و زیباتر شدن دندان‌ها می‌شود، این عمل در جامعه امروزی بسیار پرطرفدار، تأثیرپذیر و محبوب است.

کاربرد لمینت برای دندان‌های نامرتب چیست؟

باوجود مزایا و ویژگی‌های مثبت لمینت دندان‌های نامرتب در محیط اجتماعی امروزی این عمل به تمام افراد عارضه کجی، شکستگی و نامرتبی دندان تحت نظر دندان‌پزشک ماهر پیشنهاد می‌شود. ازجمله مهم‌ترین کاربردهای لمینت دندان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • ترمیم دندان‌های فرسوده و شکسته
 • تراز شدن دندان‌ها
 • ترمیم دندان‌های فاصله‌دار
 • درمان ناهنجاری‌های دندان‌ها
 • بلند کردن و بزرگ کردن دندان‌های کوچک
 • اصلاح جزئی دندان‌ها
 • اصلاح سطح و لبه دندان‌ها 
مراحل لمینت دندان های نامرتب

مشاهده مزایای لمینت دندان ژله ای در کلینیک دکتر مصطفوی

مزایای لمینت دندان نامرتب

لمینت دندان برای دندان‌های نامرتب می‌تواند زیبایی و حس اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته را به فرد بازگرداند. با توجه اهمیت مقوله زیبایی در جامعه کنونی، پس رسیدگی و درمان دندان‌های آسیب‌دیده می‌تواند گره‌گشای بسیاری از چالش‌ها و مشکلات باشد. در ادامه به معرفی مهم‌ترین مزایای لمینت دندان‌های نامرتب می‌پردازیم.

 • پوشش بافت آسیب‌دیده دندان 
 • از بین بردن فاصله‌ها و نامرتبی دندان‌ها
 • پوشش دندان‌های شکسته
 • از بین رفتن لکه‌ها و تیرگی‌های دندان
 • ایجاد به لبخند زیبا
 • افزایش اعتمادبه‌نفس 

معایب لمینت دندان نامرتب

گرچه لمینت برای دندان‌های نامرتب ازجمله اولین راهکارهای کم دردسر و ایده آل است اما این روش در کنار تمام محاسن و ویژگی‌های مثبتش دارای ایراداتی هرچند کوچک است. ازجمله معایب لمینت دندان‌های نامرتب می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • حساسیت دندان‌ها
 • عدم ترمیم بافت دندان‌ها
 • آسیب به مینای دندان
 • هزینه بالا
 • طول عمر کم مواد لمینت
 • آسیب و عفونت لثه (در صورت عدم استفاده از مواد باکیفیت)
 • ایجاد عادت دندان‌قروچه (در موارد نادر)
 • اختلال در گفتار (در موارد نادر)

انواع لمینت دندان نامرتب

عموماً انواع لمینت دندان‌های نامرتب به 5 دسته تقسیم می‌شوند که هر یک دارای مزایا، معایب و ویژگی‌های مختص خود هستند. معمولاً دندان‌پزشکان پس از بررسی تأثیرگذاری لمینت بر دندان‌های نامرتب نوع لمینت را وابسته به شرایط انتخاب می‌کنند. در ادامه این بخش با انواع لمینت دندان آشنا خواهیم شد.

 1. لمینت چینی (رایج‌ترین لمینت)
 2. ونیرهای کامپوزیت 
 3. ونیرهای پالاتال 
 4. لومینیرها
 5. روکش‌های موقت

مراحل لمینت دندان نامرتب

در اغلب موارد بیماران لمینت دندان را تحت عنوان عمل زیبایی می‌شناسند؛ درصورتی‌که این فرآیند فارغ از زیباتر شدن دندان‌ها می‌تواند جنبه درمانی و روان‌شناختی نیز داشته باشد. اغلب بیماران قبل از اقدام لمینت کنجکاوند که مراحل لمینت دندان‌های نامرتب چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه این مبحث به‌صورت کامل به این سؤال پاسخ‌خواهیم داد.

جلسه اول: معاینه دندان

در اولین جلسه دندان‌پزشک با معاینات لازم علاوه بر پاسخگویی به سؤالات فرد، از سلامت لثه و دندان‌ها اطمینان حاصل می‌کند. درصورتی‌که التهاب، آسیب، شکستگی و یا نامرتبی بین دندان‌ها وجود داشته باشد. دندان‌پزشک ابتدا اقدام به درمان این موارد می‌کند که شیوه‌های درمان هر یک از موارد فوق متفاوت است.

جلسه دوم: رفع مشکلات دندان

به‌طور حتم در وهله اول هدف از لمینت رفع نامرتبی، عارضه‌ها، پوسیدگی‌ها و غیره است. در طی این جلسات که می‌تواند بین 3 تا 10 جلسه وابسته به مشکلات متغیر باشد، دندان‌پزشک از طریق فرآیند بی‌حسی یا بیهوشی پروسه درمان را آغاز می‌کند.

جلسه سوم: آغاز جدی لمینت دندان‌های نامرتب

جلسه سوم لمینت که ممکن است چندین ماه بعد و پس از رفع عیوب دندان‌ها باشد با پاک‌سازی دندان‌ها از هرگونه میکروب آغاز می‌شود. ابتدا تمام دندان‌های مورد درمان تمیز می‌شود، سپس باسلیقه بیمار رنگ لمینت انتخاب می‌شود. هم‌زمان با انتخاب نوع و رنگ لمینت دندان‌پزشک ضخامت و اندازه دندان‌ها یادداشت کرده و به کمک لابراتوار دندان‌سازی لمینت دندان‌های بیمار ساخته می‌شود.

جلسه چهارم: اتمام فرآیند لمینت دندان‌های نامرتب

در جلسه چهارم که ممکن است موعدش 14 روز بعد باشد. ابتدا دندان‌پزشک کمی ژل اسیدی روی دندان‌ها زده و فرآیند چسباندن لمینت دندان به‌طورجدی آغاز می‌شود. جالب است بدانید که لمینت دندان‌های نامرتب در بی‌حسی انجام می‌شود تا همکاری بیمار در این عمل بیشتر شود.

پس از پایان جلسه چهارم به خاطر ظاهر جدید و دندان‌های زیبا به شما تبریک می‌گوییم! معمولاً به‌منظور معاینه دندان‌ها، مراقبت‌های بیشتر و غیره بیمار وابسته به نظر دندان‌پزشک ممکن است 2 الی 3 جلسه دیگر به دندان‌پزشکی مراجعه کند که این موضوع می‌تواند در هر فرد متفاوت و وابسته به عوامل مختلف کمتر یا بیشتر باشد.

لمینت دندان های نامرتب چیست؟

مشاهده خدمات پروتز سرامیکی دندان در کلینیک دکتر مصطفوی

مراقبت از لمینت دندان نامرتب

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که مراقبت از لمینت دندان‌های نامرتب از اساسی‌ترین بخش‌های بعد از درمان است اما چگونه می‌توان از آن‌ها مراقبت نمود؟ رسیدگی به دندان‌ها و جلوگیری از سایش لمینت‌ها ازجمله اولین و مهم‌ترین بخش‌های مراقبت از لمینت دندان است اما همواره راه‌های دیگر برای افزایش طول عمر لمینت دندان‌های نامرتب وجود دارد.

بهداشت محیط دهان

گرچه عدم استفاده از مسواک یا نخ دندان سبب می‌شود لمینت تا مدت زیادی مشروط بر کیفیت مواد طبیعی به نظر برسند، اما فراموش نکنید که عدم استفاده از مسواک در درازمدت سبب می‌شود تا پس از مدتی دندان‌ها آسیب ببینند و همواره بویِ بد دهان شما موجب رنجش اطرافیان شود. پس بدون هیچ عجله‌ای دو تا سه نوبت در روز از مسواک نرم برای پاک‌سازی زبان و دندان استفاده کنید و برای در امان ماندن از بیماری‌های مرتبط با لثه این مقوله را جدی بگیرید.

توجه به رژیم غذایی

برای مراقب از لمینت توجه به رژیم غذایی و آنچه در طول روز مصرف می‌کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از خوردن هر آنچه موجب لکه‌دار شدن لمینت دندان‌ها می‌شود، پرهیز کنید. به جهت افزایش طول عمر لمینت مصرف قهوه، نوشابه، چای و مشروبات الکی را به حداقل برسانید و یا صورت مصرف بلافاصله از مسواک یا دهان‌شویه استفاده نمایید.

استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده مناسب

انتخاب یک خمیردندان خوب و کم‌ضرر می‌تواند در ماندگاری لمینت مؤثر باشد. در اغلب موارد خمیردندان‌ها صرفاً موجب ساییدگی و خوردگی لمینت می‌شوند؛ ازاین‌رو حتماً پس از انجام لمینت در مورد انتخاب خمیردندان مناسب با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

حفظ آرامش

شاید تا به امروز نمی‌دانستید که مواد لمینت دندان‌های نامرتب، شکستنی هستند و در اثر ضربه یا هر استفاده غیر کاربری یا خشونت‌آمیز ممکن است بشکنند. با توجه به این موضوع پس از گاز گرفتن سطوح سخت، باز کردن درب بطری با دندان، باز کردن گره با دندان، کشیدن خشونت‌آمیز نخ دندان یا مسواک رو لمینت، حضور در دعواها و غیره جدا پرهیز کنید و سعی کنید همواره با حفظ آرامش از راهکار مناسب استفاده نمایید. 

سیگار ممنوع!

سیگار، قلیان و سایر مواد مخدر نه‌تنها موجب بیماری‌های ریوی و گوارشی می‌شوند، بلکه در کاهش طول عمر و زیبایی دندان‌ها نیز نقش مؤثری دارند؛ چراکه نیکوتین موجود در مواد مخدر سبب زرد یا قهوه‌ای شدن لمینت دندان‌ها می‌شود. با توجه به این موضوع قبل از شروع پروسه لمینت دندان‌های نامرتب ابتدا سیگار یا هر ماده وابسته‌ساز دیگر را حذف کنید. 

استفاده از محافظ دندان

اگر ورزش حرفه‌ای را دنبال می‌کنید، حتماً از محافظ دهان و دندان استفاده کنید. چراکه محافظ دندان علاوه بر حفظ لمینت دندان موجب کاهش آسیب لثه و استخوان فک می‌شود. البته محافظ دندان تنها برای افراد ورزشکار نیست بلکه افرادی که به عارضه دندان‌قروچه دچار هستند نیز حتماً باید از محافظ دندان استفاده نمایند. 

سالم ماندن!

گاهی کمبود برخی مواد مغذی و ویتامین‌ها می‌تواند موجب تغییر رنگ دندان‌ها شود. ازاین‌رو هرگونه کمبود ویتامین یا عناصر معدنی را جدی بگیرید؛ چراکه کمبود این مواد موجب عقب‌نشینی لثه‌ها، ضعیف شدن دندان‌ها و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. 

به مراقبت‌های پس از درمان توجه ویژه‌ای داشته باشید

پس از انجام لمینت دندان‌های نامرتب به تاریخ‌هایی که پزشک برای مراجعه شما به‌منظور معاینه داده است توجه کنید، چراکه در طی این قرارها پزشک اقدام به رفع نقص و عیوب لمینت دندان می‌کند. پس جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

ماندگاری لمینت دندان نامرتب چقدر است؟

در اغلب موارد و در بهترین شرایط لمینت حدوداً 5 تا 10 سال عمر می‌کنند که البته این ماندگار وابسته به میزان بهداشت دهان، محافظت و رژیم غذایی می‌تواند بیشتر و کمتر باشد. هم‌چنین در ماندگاری لمینت دندان‌های نامرتب کیفیت مواد اولیه و مراقبت توصیه‌شده دندان‌پزشک پس از انجام لمینت نیز مؤثر است.

هزینه لمینت دندان نامرتب

هزینه لمینت دندان‌های نامرتب می‌تواند وابسته به فاکتورهای مختلفی اعم از تعداد دندان‌ها، وضعیت دندان‌ها، کیفیت مواد روکش لمینت و حق ویزیت پزشک و دندان‌ساز متغیر باشد. ازاین‌رو نمی‌توان قیمت مشخص و قطعی بیان کرد. جهت اطلاع از قیمت‌ها با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید. 

>