لمینت دندان فک بالا

لمینت دندان فک بالا چگونه انجام می شود؟

هنگام لبخند زدن، دندان‌های فک بالا بیشتر از دندان‌های فک پایین در معرض دید هستند؛ بنابراین تغییر رنگ، شکستگی و ترک‌های موجود در این دندان‌ها اولین چیزی است که حین لبخند زدنتان جلب ‌توجه می‌کند. راه‌حل این مشکل، لمینت دندان فک بالا است. با انجام این لمینت، قدم بزرگی در اصلاح طرح لبخندتان برمی‌دارید. لطفا چشمتان را از صفحه‌نمایش برندارید؛ زیرا در ادامه توضیحات کاملی درباره مزایا، معایب، ماندگاری و … این لمینت‌ها ارائه خواهیم کرد. 

لمینت دندان فک بالا چیست؟

در پاسخ سوال لمینت دندان فک بالا چیست، باید بگویم لمینت‌ها لایه نازکی از سرامیک یا کامپوزیت‌های رزینی هستند که روی دندان‌های فک بالا قرار می‌گیرند تا تغییر رنگ‎، ترک‌ها، شکستگی‌ها، فواصل بین دندان‌ها، کجی‌های جزئی و طول دندان‌ها را اصلاح کنند. تعداد دندان‌هایی که نیاز به لمینت دارند به آناتومی دهان و اندازه لبخندتان بستگی دارد. به طور متوسط 4 تا 8 عدد از دندان‌های فک بالا موقع لبخند زدن در معرض دید هستند. اگر پهنای لبخندتان زیاد نیست کارتان با لمینت 4 دندان راه می‌افتد!

انواع لمینت دندان فک بالا

لمینت‌ها به‌طورکلی از مواد کامپوزیتی یا سرامیکی ساخته می‌شوند. قبل از قراردادن برخی از انواع روکش‌ها لازم است بخشی از مینای دندان تراش داده شود. در صورت تراش مینای دندان، انجام لمینت روشی غیرقابل‌بازگشت خواهد بود. انواع لمینت دندان فک بالا به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • لمینت‌های سرامیکی: این لمینت‌ها از پرسلن یا سرامیک ساخته می‌شوند. برای قراردادن این لمینت‌ها،‌ لازم است مینای دندانتان تراش داده شود. لمینت‌‌های سرامیکی در مقایسه با سایر انواع، دوام بیشتر و رنگ‌پذیری کمتری دارند.
 • لمینت‌های کامپوزیتی: لمینت‌های کامپوزیتی لایه‌ای از رزین هستند که به دو روش روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. در روش مستقیم، مواد روی دندانتان قرار می‌گیرد و دندان‌پزشک باتوجه‌به مهارتش اقدام به شکل‌دادن آن روی دندان می‌کند تا ظاهر طبیعی و زیبایی داشته باشد. در روش غیرمستقیم همانند لمینت‌های سرامیکی، ‌باید قالب‌گیری انجام شود تا روکش‌ها در لابراتوار ساخته شوند. دندان‌پزشک برای قراردادن لمینت‌ها فقط چند خراش کوچک روی دندان ایجاد می‌کند تا فرایند پلیمریزاسیون (اتصال کامپوزیت به دندان) به‌خوبی انجام شود.
 • لمینت‌های بدون تراش: لمینت‌های بدون تراش همان‌طور که از اسمشان مشخص است، برای قرارگرفتن روی دندانتان نیازی به تراش مینای آن ندارند. استفاده از این لمینت‌ها باعث کاهش وقت و تعداد مراحل انجام کار می‌شود. لمینت‌های بدون تراش از مقاومت و دوام خوبی هم برخوردار هستند.
مراحل لمینت دندان فک بالا

لمینت دندان فک بالا در چند مرحله انجام می شود؟

مراحل لمینت دندان فک بالا به نوع آن بستگی دارد.

مراحل انجام لمینت‌های سرامیکی عبارت‌اند از:

 1. مشاوره؛
 2. آماده‌سازی دندان و قالب‌گیری؛
 3. ساخت روکش‌ها؛
 4. متصل‌کردن روکش‌ها با سطح دندان با استفاده از سمان.

نحوه لمینت کردن دندان های فک بالا با مواد کامپوزیتی و به روش غیرمستقیم، دقیقا مشابه لمینت‌های سرامیکی است. کامپوزیت‌ دندان‌ها به روش مستقیم مطابق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. مشاوره؛
 2. آماده‌سازی دندان؛
 3. قراردادن کامپوزیت روی دندان‌ها و چسباندن آن‌ها.

مراحل انجام لمینت‌های بدون تراش عبارت‌اند از:

 1. مشاوره؛
 2. قالب‌گیری؛
 3. ساخت روکش‌ها؛
 4. چسباندن روکش‌ها به سطح دندان.

لمینت دندان فک بالا چگونه انجام می شود؟

برای درک بهتر از لمینت‌ها لازم است پاسخ سوال لمینت دندان فک بالا چگونه انجام می ‌شود را بدانید. در جلسه اول معاینه، پزشکتان سلامت دهان و دندان‌ها را از نظر میزان پوسیدگی‌ها و بیماری‌ پریودنتال بررسی می‌کند. این کار معمولا از طریق گرفتن عکس‌های رادیولوژی انجام می‌‌شود. همچنین ممکن است درباره برخی عادت‌ها مثل دندان‌قروچه سوالاتی را بپرسد تا مطمئن شود، آیا لمینت روش مناسبی برای شما است یا خیر. اگر دندان‌هایتان سالم باشند و صرفا نقص‌هایی در زیبایی آن‌ها وجود داشته باشد، می‌توانید فرایند روکش را آغاز کنید. البته قبل از آن لازم است با پزشکتان درباره نوع روکش و رنگ آن  صحبت کنید.

در قدم بعدی دندان‌پزشکتان باتوجه‌به نوع روکش‌ انتخابی، قسمتی از مینای دندان را تراش می‎‌دهد. عرض و عمق میزان تراش دندان‌ها متناسب با عرض و ضخامت روکش است. این مرحله از فرایند لمینت دندان فک بالا در بی حسی انجام می‌شود.

پس از آماده‌سازی دندان‌ها و باتوجه‌به نوع لمینت انتخابی، قالب دندان‌های فک بالا گرفته می‌شود تا ونیرهایی متناسب با دهان و دندان شما در لابراتوار ساخته شود. ساخت روکش‌ها کمی زمان‌بر است؛‌ بنابراین لازم است کمی صبور باشید. تا آماده‌شدن ونیرهای دائمی می‌توانید از روکش‌های موقت استفاده کنید. اگر پزشکتان استفاده از کامپوزیت‌های مسقیم را برایتان در نظر گرفته باشد، قالب‌گیری حذف خواهد شد. در روش کامپوزیت مستقیم، مواد روی دندان قرار می‌گیرد، سپس پزشکتان به آن فرم می‌دهد.

پس از ساخت روکش‌ها پزشکتان آن‌ها را روی دندان‌هایتان با سمان می‌چسباند. معمولا این بخش، بدون بی‌حسی انجام می‌شود. لازمه اتصال روکش‌ها به دندان، انجام فرایند پلیمریزاسیون است. برای این کار اشعه‌های مخصوصی به ناحیه موردنظر تابانده می‌شود تا ونیرها در جای خود ثابت شوند.

مهم ترین کاربرد های لمینت دندان فک بالا

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم کاربرد لمینت دندان فک بالا برای پوشاندن عیب‌های ظاهری دندان‌ها است. این نقص‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تغییر رنگ دندان‌ها به‌طوری‌که با استفاده از روش‌های معمول نتوان آن‌ها را اصلاح کرد.
 • شکستگی و ترک روی دندان‌ها؛
 • کجی‌ها و ناهمواری‌های جزئی روی دندان‌های فک بالا؛
 • فواصل زیاد بین دندان‌ها؛
 • طول نامناسب دندان‌ها.
لمینت دندان فک بالا چیست؟

مزایای لمینت کردن دندان فک بالا چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مزایای لمینت دندان فک بالا بهبود ظاهر دندان‌هایتان برای داشتن لبخندی زیبا و طبیعی است. دیگر مزایا این روش شامل موارد زیر می‌شوند:

 • لمینت کردن دندان های فک بالا آسان و بدون پیچیدگی است.
 • اگر به‌خوبی از آن‌ها مراقبت کنید، ماندگاری‌شان به چندین دهه می‌رسد.
 • روکش‌ها به‌صورت انحصاری برای شما ساخته می‌شوند تا ظاهر کاملا طبیعی داشته باشند.
 • روکش‌ها جایگزین بسیار خوبی برای مینای دندان آسیب‌دیده هستند.
 • ونیر دندان‌ها با کمترین تهاجم انجام می‌شود.
 • بعد از انجام ونیر، در بازه زمانی بسیار کوتاهی به بهبودی خواهید رسید و می‌توانید خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مختلف را نوش جان کنید.

معایب لمینت دندان فک بالا را می‌ دانید؟

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم لمینت دندان برای دندان های فک بالا یکی از اصلی‌ترین گام‌ها برای اصلاح طرح لبخند است؛ اما این روش بدون عیب هم نیست. ما در این قسمت قصد داریم به معایب لمینت دندان فک بالا اشاره کنیم:

 • فارغ از نوع لمینت انتخابی، روکش‌ها در گروه اقدامات گران محسوب می‌شوند.
 • روکش‌های سرامیکی غیرقابل‌ترمیم هستند؛ یعنی اگر بشکنند یا آسیب ببینند راهی برای اصلاح آن‌ها وجود ندارد (امکان ترمیم روکش‌های کامپوزیتی وجود دارد).
 • ممکن است به دلیل تراش مینای دندان، نسبت به خوراکی‌های گرم و سرد حساس‌تر شوید.
 • اگر دندان‌قروچه می‌کنید، کاندیدای مناسبی برای روکش نیستید مگر این‌که از محافظ دندان استفاده کنید.
 • اگرچه نادر است؛ اما همچنان احتمال افتادن ونیرها وجود دارد.
 • اگر دندانتان پوسیدگی داشته باشد؛ ونیرها نمی‌توانند مانع از پیشرفت آن شوند. به‌طورکلی ونیر‌ها نمی‌توانند مانع از پوسیدگی دندان‌ها شوند.
 • اگر در انتخاب رنگ روکش دقت لازم را نداشته باشید، میزان اختلاف رنگ ونیرها با دندان‌های طبیعی جلوه ناخوشایندی خواهد داشت.

طول عمر لمینت دندان فک بالا چقدر است؟

ماندگاری لمینت دندان فک بالا به نوع آن و نحوه مراقبت شما بستگی دارد. لمینت‌های سرامیکی ماندگاری طولانی‌تری در مقایسه با لمینت‌های کامپوزیتی و بدون تراش دارند. در صورت مراقبت صحیح از ونیرهای سرامیکی، ماندگاری آن‌ها به 20 سال هم می‌رسد.

ماندگاری لمینت‌های بدون تراش 5 تا 7 سال است.  ماندگاری کامپوزیت‌ها هم مانند لمینت‌های بدون تراش، 5 تا 7 سال است؛ اما با مراقبت صحیح می‌توان طول عمر لمینت دندان فک بالا را افزایش داد. 

چگونه باید از لمینت دندان فک بالا مراقبت کرد؟

برای مراقبت از لمینت دندان فک بالا لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

 • اجسام سختی مثل خودکار، ناخن و یخ را نجوید و از شکستن آجیل با دندان اکیدا خودداری کنید.
 • از دندان‌هایتان برای بازکردن بسته‌بندی‌های مختلف استفاده نکنید.
 • خوراکی‌های سخت را با دندان‌های عقب بجوید (البته اگر از این خوراکی‌ها پرهیز کنید برایتان بهتر است).
 • برخی از پزشکان معتقدند برای جلوگیری از رنگ‌پذیری ونیرها باید مصرف خوراکی‌هایی با رنگ‎های شدید مثل قهوه و چای را محدود کنید. 
 • اگر شب‌ها دندان‌قروچه می‌کنید یا ورزشکار هستید، لازم است تا موقع خواب و حین ورزش از گارد دندان استفاده کنید.
 • مشابه دندان‌های طبیعی، مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی را فراموش نکنید.
 • از خمیردندان‌های غیر ساینده استفاده کنید.
 • در بازه‌های زمانی معینی به کلینیک‌های دندان‌پزشکی مراجعه کنید تا وضعیت سلامت دهان و دندانتان بررسی شود.

هزینه لمینت دندان فک بالا چقدر است؟

هزینه لمینت دندان فک بالا به عوامل مختلفی از جمله نوع آن، برند مواد مصرفی و … بستگی دارد. به‌طورکلی لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت‌ها قیمت بالاتری دارند؛ اما در عوض ماندگاری طولانی‌تری دارند.

 هر کلینیکی باتوجه‌به امکانات، تجهیزات و کیفیت نهایی خدماتی که ارائه می‌کند، تعرفه‌های متفاوتی دارد. قیمت لمینت دندان فک بالا در کلینیک دکتر مصطفوی متناسب با میزان رضایت شما از نتیجه کار است و به شما این اطمینان را می‌دهیم که بعد از اتمام کار با لبخندی از سر رضایت کلینیک را ترک خواهید کرد. برای تعیین نوبت ویزیت و دریافت مشاوره لطفا با ما تماس بگیرید.

>