لمینت دندان فلدسپاتیک

اربردهای لمینت دندان فلدسپاتیک

لمینت دندان، روشی برای اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان‌های ترک‌خورده، شکسته، پوسیده، لب‌پریده یا نامرتب است. لمنیت‌ها در طول سال‌ها، تکامل یافته‌اند و در حال حاضر با استفاده از مواد مختلفی در انواع متنوعی تولید می‌شوند. در نتیجه بیماران، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارند که کمک می‎کند با توجه به نیازشان، انتخاب مناسبی داشته باشند. یکی از این گزینه‌ها لمینت دندان فلدسپاتیک است، نوع متفاوتی از ونیرهای دندانی که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده ‌است. روکش پرسلن فلدسپاتیک، مزایا، معایب، کاربردها و طول‌عمر آن دغدغه های کسانی است که تمایل به این نوع لمینت دارند.

لمینت دندان فلدسپاتیک چیست؟

لمینت یا ونیر دندان به طور کلی، به پوسته‌ای ظریف و نازک می‌گویند که روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند. این لایه همرنگ دندان‌های طبیعی است و باعث اصلاح مشکلات دندان‌ها می‌شود. لمینت‌ها در انواع مختلفی موجوداند که یکی از آن‌ها لمینت فلدسپاتیک است. شاید بپرسید که لمینت دندان فلدسپاتیک چیست؟ لمینت دندان فلدسپاتیک، نوعی لمینت بر پایه پرسلن است که از ترکیب کوارتز، فلدسپات و کائولین تشکیل می‌شود.

سال‌های زیادی است که پزشکان از لمینت فلدسپاتیک برای اصلاح خط لبخند استفاده می‌کنند. ولی از آنجایی که این نوع لمینت، باید به طور خصوصی طراحی شود و نصب آن کار دشواری است، تعداد کمی از تیم‌های دندانپزشکی و تحت شرایط خاصی از آن استفاده می‌کنند. در واقع فرآیند نصب لمینت دندان فلدسپاتیک یک روش تخصصی است که در آن از تکنیک‌های دستی استفاده می‌کنند. به همین دلیل، این روش در مقایسه با سایر روش‌های موجود، هزینه بیشتری به دنبال دارد.

به دلیل اینکه این نوع لمینت‌ها از مولکول‌های شیشه‌ای تشکیل می‌شوند، بسیار زیبا، شفاف و طبیعی‌تر هستند. به همین دلیل معمولاً دندانپزشک‌ها برای بیمارانی که به ظاهر دندان‌های خود و طبیعی‌بودن آن اهمیت زیادی می‌دهند، از لمینت دندان فلدسپاتیک استفاده می‌کنند. البته این لمینت‌ها نسبت به سایر انواع لمینت، مقاومت کمتری دارند و بیشتر در معرض شکستگی هستند. به همین دلیل به مراقبت بیشتری نیاز دارند و برای دندان‌های آسیاب که تحت فشار زیادی هستند، استفاده نمی‌شوند.

مقاومت لمینت فلدسپاتیک، بستگی به مقدار مینای دندان شما و مهارت دندانپزشک دارد. در واقع اگر دندانپزشک با احتیاط مقدار کمی از مینای دندان را بتراشد، مقاومت لمنیت افزایش می‌یابد و به خوبی به مینای دندان می‌چسبد. زیرا استحکام لمینت فلدسپاتیک به خودی خود کم است و استحکام خود را از پیوند با مینای دندان به دست می‌آورد.

کاربردهای لمینت دندان فلدسپاتیک

پرسلن فلدسپاتیک یکی از روش‌های کاربردی برای زیبایی بیشتر دندان‌ها و داشتن خط لبخند بی‌نقص محسوب می‌شود. کاربردهای لمینت دندان فلدسپاتیک شامل موارد زیر می‌شود:

 • لمینت دندان‌های پوسیده‌ای که هنوز میزای زیادی از مینای آن باقی ‌مانده است.
 • لمینت دندان افرادی که عادت به دندان قورچه ندارند.
 • لمینت دندان زمانی که تطبیق سایه و رنگ‌ دندان‌ها دشوار است.
 • لمینت دندان افرادی که زیبایی و طبیعی‌بودن لمینت برایشان بسیار مهم است.
مراحل لمینت دندان فلدسپاتیک

انواع لمینت دندان فلدسپاتیک

انواع لمینت دندان فلدسپاتیک شامل دو نوع مختلف است. یک نوع از این لمینت برای دندان‌های قوس پایینی فک به کار می‌رود. این نوع لمینت فقط برای دندان‌های جلو کاربرد دارد و برای دندان‌های آسیاب به کار نمی‌رود. نوع دوم لمینت دندان فلدسپاتیک برای قوس بالایی فک در دندان‌های جلو به کار می‌رود.

لمینت دندان فلدسپاتیک چگونه انجام می شود؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بیماران این است که لمینت دندان فلدسپاتیک چگونه انجام می شود؟ و برای انجام آن چه فرآیندی را باید طی کنند؟ برای نصب لمینت فلدسپاتیک یک متخصص باتجربه، مقادیر کمی از چینی‌های مختلف را در یک لایه یکپارچه مخلوط می کند و با استفاده از برس مخصوص، مواد را در چند لایه متناسب با فرم دندان قرار می‌دهد. مواد موجود در این نوع لمینت، می‌توانند با رنگ دندان‌های طبیعی مجاور، بهتر از سایر لمینت‌ها هماهنگ شوند.

مراحل لمینت دندان فلدسپاتیک

برای انجام لمینت دندان فلدسپاتیک باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. مراحل لمینت دندان فلدسپاتیک عبارت‌اند از:

مرحله اول

در مرحله اول، پزشک باید دهان و دندان‌های شما را معاینه کند و در صورت نیاز، عکس رادیلوژی بگیرد. سپس در مورد مشکلات شما و روش مناسب برای حل آن راهنماییتان می‌کند. درنهایت خودتان باید با توجه به بودجه موردنظرتان و نظر دندانپزشک راجع به استفاده از لمینت فلدسپاتیک تصمیم بگیرید.

مرحله دوم

در این مرحله، ابتدا برای تراشیدن مقدار کمی از مینای دندان، بی‌حسی تزریق می‌شود. هرچند در مورد برخی بیماران اصلاً نیاز به تراشیدن مینای دندان نیست. پس از تراش دندان، دندان‌هایتان با ژل آبی رنگی اسیدی می‌شوند که به بهبود استحکام بین دندان‌ها و لمینت فلدسپاتیک کمک می‌کند. سپس ناحیه موردنظر ضدعفونی و خشک می‌شود.

مرحله سوم

در مرحله آخر، مواد چینی با استفاده از برس مخصوص، لایه به لایه روی دندان قرار گرفته و به شکل دندان در می‌آیند. مواد اضافی برداشته می‌شوند و با استفاده از نوعی اشعه مخصوص لمینت، محکم می‌شود.

مزایای لمینت دندان فلدسپاتیک

مزایای لمینت دندان فلدسپاتیک که باعث محبوبیت این لمینت شده‌اند، شامل موارد زیر است:

 • برای نصب ونیرهای پرسلن فلدسپاتیک، مقدار بسیار کمتری از مینای دندان تراشیده می‌شود؛ زیرا ونیرها بسیار ظریف و نازک هستند. حتی در برخی موارد نیاز به تراش وجود ندارد.
 • ساخت سفارشی و دستی لمینت دندان باعث می‌شود تا لمینت‌ها بسیار طبیعی و شبیه دندان‌های اصلی فرد باشند
 • این نوع ونیرها بسیار زیبا، شفاف، درخشنده و همرنگ دندان‌های طبیعی هستند و به همین دلیل موردعلاقه بسیاری از افراد هستند.
 • لمینت‌های فلدسپاتیک بین لثه و لمینت، خط سیاه یا حاشیه ایجاد نمی‌کنند.

معایب لمینت دندان فلدسپاتیک

لمینت دندان فلدسپاتیک برای شما دندان‌های زیبا و بدون نقص به ارمغان می‌آورد؛ اما این روش معایب متعددی به دنبال دارد. از مهم‌ترین معایب لمینت دندان فلدسپاتیک عبارت‌انداز:

 • ساخت این نوع لمینت چینی نسبت به سایر نمونه‌ها به زمان و تخصص بیشتری نیاز دارد. در واقع همه دندانپزشکان، توانایی انجام این نوع لمینت را ندارند و نیاز به آموزش و مهارت زیادی دارد.
 • به دلیل فرآیند پیچیده تولید و نصب این نوع لمینت‌ها، هزینه بیشتری به دنبال دارند و برای همه اقشار جامعه مناسب نیست.
 • ونیرهای فلدسپاتیک پس از نصب، بسیار زیبا، شفاف، درخشنده و طبیعی به نظر می‌رسند؛ اما با گذشت چند سال‌ درخشندگی و ظاهر طبیعی خود را از دست خواهند داد. ولی سایر لمینت‌ها در طول سال‌های استفاده هیچ تغییری در شفافیت و درخشندگی نشان نمی‌دهند.
 • معمولاً به بیماران توصیه می‌شود که ونیرهای فلدسپاتیک حدود هفت تا ده سال بعد باید تعویض شوند؛ اما سایر انواع لمینت می‌توانند به طور متوسط بین 10 تا 20 سال دوام بیاورند. البته دیده شده است که بعضی بیماران سال‌های بیشتری از ونیرهای خود استفاده کرده‌اند. در واقع ممکن است ونیرها قابل استفاده به نظر برسند؛ اما زیبایی ظاهری خود را از دست می‌دهند.
 • لمینت دندان فلدسپاتیک دندان‌های مقابل را ساییده و تخریب می‌کنند. یعنی هنگام جویدن غذا، لمینت‌های فلدسپاتیک به دندان مقابل ساییده می‌شوند و آن‌ها را تخریب می‌کنند.
 • مواد فلدسپاتیک خیلی متراکم نیستند. بنابراین اگر دندان طبیعی دارای لکه‌های عمیق و تغییر رنگ شدید باشد، لمینت دندان فلدسپاتیک نمی‌تواند این لکه را به‌خوبی بپوشاند. سایر مواد فشرده چینی به‌دلیل کیفیت بالاتر و متراکم‌بودن این مشکل را ندارند.
لمینت دندان فلدسپاتیک چگونه انجام می شود؟

مراقبت از لمینت دندان فلدسپاتیک

مراقبت از لمینت دندان فلدسپاتیک بسیار ضروری و در عین حال ساده است. این نوع لمینت‌ها به دلیل اینکه بر پایه پرسلن یا چینی تولید می‌شوند، شکننده‌تر هستند؛ در نتیجه به مراقبت بیشتری نیاز دارند. پس اگر عادت به دندان قورچه دارید یا در ورزش‌های رزمی فعالیت می‌کنید، حتماً از محافظ دندان استفاده کنید؛ زیرا اگر از لمینت دندان فلدسپاتیک استفاده کنید و دندان‌هایتان را به یکدیگر فشار دهید و بسابید، باعث تخریب دندان‌های مقابل می‌شود. همچنین هرگونه ضربه شدید به صورت یا دهان باعث شکستن لمینت‌ها می‌شود.

برای مراقبت از لمینت‌ها مانند دندان‌های طبیعی، دوبار در روز یا بعد از هر وعده غذایی با یک مسواک نرم و خمیر دندان مناسب، مسواک بزنید. در صورت تمایل می‌توانید از دهانشویه نیز استفاده کنید و حتماً به‌صورت منظم بین دندان‌ها را نخ دندان بکشید.

از جویدن غذاهای سفت، یخ، آبنبات و اجسام سخت جداً خودداری کنید؛ زیرا باعث لب‌پریدگی لمینت می‌شود. پس از نصب لمینت، به دلیل تراش مینای دندان، ممکن است کمی حساسیت دندانی را تجربه کنید که البته طبیعی است و به مرور زمان برطرف می‌شود.

ماندگاری لمینت دندان فلدسپاتیک

بیشتر بیماران راجع به ماندگاری لمینت دندان فلدسپاتیک سؤال می‌کنند و مایلند بدانند لمینت دندانشان چند سال دوام می‌آورد. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که طول عمر لمینت دندان فلدسپاتیک بستگی به میزان مراقبت از آن دارد. با مراقبت صحیح یعنی مسواک‌زدن، نخ‌دندان کشیدن و معاینات منظم دندانپزشکی، ممکن است ونیرهای فلدسپاتیک حدود هفت تا ده سال دوام بیاورند. حتی ممکن است سال‌های بیشتری نیز دوام بیاورند؛ اما درخشندگی اولیه خود را از دست می‌دهند.

هزینه لمینت دندان فلدسپاتیک

به طور متوسط، هزینه لمینت دندان فلدسپاتیک بیشتر از سایر انواع لمینت‌ها است. این هزینه بیشتر به این دلیل است که فرآیند نصب لمینت‌های فلدسپاتیک طولانی است و به‌صورت دستی انجام می‌شود. طبیعی‌تر بودن، زیبایی و شفافیت بیشتر نیز از دیگر موارد است که باعث هزینه بیشتر این نوع لمینت می‌شود. همچنین بسیاری از دندانپزشکان جز در موارد خاص، انجام لمینت فلدسپاتیک را قبول نمی‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر مصطفوی، علاوه بر معاینه و مشاوره، از قیمت دقیق لمینت دندان فلدسپاتیک مطلع شوید.

>