لمینت دندان عقب

کاربرد لمینت دندان عقب

لمینت روشی برای زیبا‌تر شدن دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند است اما علاوه بر این‌ها کاربرد درمانی نیز دارد. یکی از کاربرد‌های درمانی لمینت، لمینت دندان عقب است که معمولا برای اصلاح شکستگی‌ها، لب‌پریدگی و لکه‌های عمیق انجام می‌شود. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی لمینت دندان عقب را بررسی می‌کنیم. همچنین راجع به مزایا، معایب و مراحل لمینت دندان عقب نیز صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

لمینت دندان عقب چیست؟

لمینت، پرسلن لامینت یا ونیر پسرلن نوعی روکش دندانی است که به صورت لایه‌ای نازک و ظریف برای اصلاح مشکلات دهانی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. لمینت با اهداف مختلف برای زیبایی بیشتر یا درمان مشکلات دهان و دندان انجام می‌شود. اما لمینت دندان عقب چیست؟ وقتی افراد برای داشتن لبخندی زیبا لمینت می‌کنند، معمولا فقط دندان‌های جلویی را لمینت می‌کنند و نیازی به لمینت دندان‌های عقب نیست. اما لمینت برای درمان مشکلات مختلف دهان و دندان نیز استفاده می‌شود. معمولا لمینت دندان عقب تاثیری بر زیبایی لبخند ندارد و بیشتر جنبه درمانی آن مدنظر بیمار است.

لمینت دو نوع مختلف دارد که شامل لمینت سرامیکی و کامپوزیت است. لمینت کامپوزیتی نسبت به سرامیکی هزینه کمتری دارد و مقرون به صرفه تر است اما دوام و ماندگاری کمتری دارد. همچنین کامپوزیت به زمان کمتری نیاز دارد و طی یک جلسه روی دندان قرار می‌گیرد.

لمینت سرامیکی با مواد خاصی در لابراتوار از روی قالب دندان‌های شما ساخته می‌شود. دوام زیادی دارد و در صورت مراقبت مناسب بین ۱۵ تا ۲۰ سال دوام می‌آورد. اما نسبت به کامپوزیت مقدار بیشتری از مینای دندان تراشیده می‌شود و قابل ترمیم هم نیست. همچنین هزینه‌ی بسیار بیشتری نیز دارد.

کاربرد لمینت دندان عقب چیست؟

کاربرد لمینت دندان عقب برای ترمیم دندان‌ها، روکش دندان‌های عصب‌کشی شده، شکستگی‌های و لب‌پریدگی دندان‌ها است. در واقع لمینت دندان عقب یک روش رایج برای حفظ سلامت دندان‌های عقبی و ترمیم دندان‌ها است.

کاربرد لمینت دندان عقب

مزایای لمینت دندان عقب چیست؟

پرسلن لامینیت دندان عقب مزایای متعددی دارد و تقریبا بهترین گزینه برای ترمیم و اصلاح مشکلات مختلف دندان‌های عقب هستند. مزایای لمینت دندان عقب شامل موارد زیر است:


لمینت دندان عقب طبق قالب دندان‌های شما ساخته می‌شود، بنابراین هیچ‌گونه ناهماهنگی بین دندان طبیعی و لمینت وجود ندارد. همچنین پزشک از نوعی اشعه مخصوص برای محکم شدن آن استفاده می‌کند.


قراردادن این پوسته‌های نازک روی هر دندان می‌تواند هرگونه لکه یا تغییر رنگ را پنهان کند. لکه‌های دندانی ناشی از عصب‌کشی، مصرف بیش از حد فلوراید و عوارض جانبی داروها بسیار عمیق هستند. در نتیجه روش‌های رایج سفید‌کردن دندان‌ها نمی‌توانند این نوع لکه‌ها را پاک کنند اما لمینت دندان می‌تواند کمک کند. لمینت‌های با رنگ روشن‌تر می‌توانند لکه‌های عمیق دندان‌های عقب را بپوشانند.


برخی از حوادث و آسیب‌ها منجر به شکستگی، ساییدگی یا لب‌پریدگی دندان‌ها می‌شوند. در این موارد لمینت‌ دندان عقب یک راه‌حل موثر است، زیرا می‌توانند هر نوع آسیبی را پنهان کنند. حتی می‌توانند یک دندان یا حتی چندین دندان را بهبود بخشند.


لمینت‌های دندانی دندان‌های ناهموار و نامرتب را ترمیم می‌کنند. حتی می‌توانند فرورفتگی و برآمدگی‌ها را درمان کرده و سطح صاف و یکنواختی ایجاد کنند.
برای لمینت دندان عقب ابتدا مقدار کمی از مینای دندان تراشیده می‌شود. این تراش به پوسته‌های نازک لمینت کمک می‌کند تا بهتر روی سطوح دندان بمانند. همچنین باعث می‌شود دندان‌ها طبیعی به نظر برسند. در غیر این صورت دندان‌ها بزرگ‌تر و حجیم‌تر از حالت معمول دیده می‌شوند.


لمینت‌ها همچنین می‌توانند فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرند. این فاصله‌های غیرطبیعی می‌تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود.

قراردادن لمینت شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها را می‌بندد و از بروز مشکلات بیشتر دندانی جلوگیری می‌کند.


لمینت دندان عقب با رنگ طبیعی دندان مطابقت دارد و کاملا با دندان‌های طبیعی ترکیب می‌شوند. بنابراین کمتر کسی متوجه می‌شود که دندان‌های شما لمینت شده‌است.

معایب لمینت دندان عقب چیست؟

با وجود اینکه اکثر دندانپزشکان لمینت دندان عقب را توصیه می‌کنند، معایب و مشکلاتی نیز دارد. معایب لمینت دندان عقب شامل موارد زیر است:
درمان لمینت یک روش برگشت‌ناپذیر و همیشگی است، بنابراین باید از تصمیم خود کاملا مطمئن باشید. برای لمینت‌کردن دندان مینای دندان تراشیده می‎شود، به همین دلیل حذف آن‌ها ممکن نیست.

انواع لمینت دندان عقب

مشاهده خدمات پروتز دندان سرامیکی در کلینیک دکتر مصطفوی


لمینت‌ها هم مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارند، بیمار پس از لمینت باید از خوردن غذاهای ترد و سفت خودداری کند. زیرا باعث لب‌پریدگی و شکستن لمینت‌ها می‌شود‌. در صورتی که لمینت‌ها دچار آسیب شوند، ترمیم آن‌ها ممکن نیست و باید به کلی تعویض شوند.


پس از لمینت ممکن است دندان‌ها کمی به دما حساس شوند اما این عارضه دائمی نیست و با گذشت زمان خود به خود حل می‌شود.


یکی دیگر از نکات منفی لمینت این است که با وجود آن هنوز هم ممکن است دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند. به همین دلیل است که مراقبت بهینه از دندان پس از لمینت‌ الزامی است. هرچند عصب‌کشی و ترمیم نیز پس از لمینت امکان‌پذیر است.

ویژگی‌های لمینت دندان عقب چیست؟

انواع لمینت‌ها با موادی ساخته می‌شوند که در برابر لکه‌های ناشی از چای، قهوه و سیگار مقاوم هستند. همچنین لمینت‌ها اگر از نوع سرامیکی باشند، بین ۱۵ تا ۲۰ سال دوام و ماندگاری دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی های لمینت دندان عقب این است که کاملا همرنگ دندان هستند و جلوه ناخوشایندی ندارند. برای نصب لمینت‌ها مینای دندان تراشیده می‌شود و این یک درمان دائمی و بدون بازگشت است.

چگونگی لمینت دندان عقب

چگونگی لمینت دندان عقب با توجه به نوع لمینت و هدف بیمار از لمینت متفاوت است. در صورتی که انتخاب شما لمینت سرامیکی یا چینی باشد، دندانپزشک ابتدا مینای دندان را می‌تراشد و از دندان‌های شما قالب تهیه می‌کند. سپس لابراتوار لمینت‌ها را آماده می‌کند و پزشک آن‌ها را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد.


در صورتی که قصد لمینت کامپوزیت دندان‌های خود را دارید، در یک جلسه پزشک کامپوزیت را روی دندان‌های شما قرار می‌دهند. اگر پس از عصب‌کشی یا برای ترمیم دندان‌ها نیاز به لمینت دارید، ابتدا باید درمان ریشه انجام شود یا پوسیدگی‌ها برطرف شوند، سپس لمینت را روی آن قرار می‌دهند.

مراحل لمینت دندان عقب

در مرحله اولی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، پزشک ابتدا دندان‌های شما را معاینه می‌کند. هدف پزشک از معاینه این است که مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی برای لمینت هستید یا خیر. در مرحله بعدی در صورتی که نیاز به عصب‌کشی یا ترمیم داشته باشید، انجام می‌شود و پزشک مینای دندان را به مقدار لازم تراش می‌دهد.


سپس پزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند و قالب را برای لابراتوار می‌فرستد. شما می‌توانید با مشورت پزشک رنگ لمینت خود را نیز انتخاب کنید. حدود دو هفته بعد لابراتوار لمینت‌ها را برای دندانپزشک ارسال می‌کند. پزشک ابتدا سطح دندان را ضدعفونی کرده و با استفاده از مواد مخصوصی لمینت را روی دندان قرار می‌دهد. سپس با اشعه مخصوص آن را محکم می‌کند.


این مراحل برای لمینت‌های سرامیکی طی می‌شود و برای لمینت‌های کامپوزیتی متفاوت است. لمینت‌های کامپوزیتی در یک جلسه در مطب دندانپزشک بدون نیاز به لابراتوار و با تراش کمتر مینای دندان انجام می‌شوند. در واقع دندانپزشک لایه‌های کامپوزیتی را روی دندان قرار می‌دهد و با دستگاه مخصوصی آن را محکم به سطح دندان می‌چسباند.

قیمت لمینت دندان عقب

لمینت دندان یک روش درمان پر‌هزینه است، اما حدود ۱۵ سال دوام دارد. قیمت لمینت دندان عقب در زمان‌های مختلف با توجه به قیمت مواد اولیه و تعرفه‌های دندانپزشکی متفاوت است. علاوه بر این، موارد دیگری نیز مانند مهارت و تجربه دندانپزشک، کیفیت مواد اولیه، تعداد دندان‌های لمینت‌شده و نوع لمینت انتخاب‌شده بستگی دارد. به همین دلیل شما باید قیمت دقیق لمینت را از دندانپزشک خود بپرسید. این نکته را نیز مد‌نظر داشته‌باشید که قیمت خدمات دندانپزشکی معمولا در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای دیگر است.

>