لمینت دندان سرامیکی

این روزها اگر به لبخند افراد مشهور دقت کنید دندان‌های درخشان و سفید آن‌ها توجهتان را جلب خواهد کرد. راز این دندان‌های زیبا و درخشان لمینت دندان سرامیکی است. اگر شما هم می‌خواهید دندان‌های سفید و درخشانی داشته باشید لطفا در ادامه همراهمان باشید، ما اطلاعات مفصلی را ارائه خواهیم کرد.

لمینت دندان سرامیکی چیست؟

پرسلین اصطلاحی است که به مواد معدنی حاوی کائولینیت (رس) اطلاق می‌شود. از این اصطلاح برای نام‌گذاری روکش‌های دندان هم استفاده می‌شود؛ اما در ترکیبات بسیاری از روکش‌هایی که امروزه ساخته می‌شوند کائولینیت وجود نداد. در مقابل، واژه سرامیک به تمام موادی معدنی اشاره می‌کند که با اعمال گرما تولید می‌شوند؛ بنابراین واژه سرامیک به پرسلین‌ها، سرامیک‌های مبتنی بر فلز و سایر مواد مصنوعی مدرن‌تر اطلاق می‌شود. ما در این مطلب از واژه‌ صحیح‌تر سرامیک استفاده خواهیم کرد.

در پاسخ به سوال لمینت دندان سرامیکی چیست باید بگوییم لمینت‌های سرامیکی پوشش‌های نازکی از سرامیک هستند که به‌صورت شیمیایی روی سطح جلویی دندان چسبانده می‌شوند. این روکش‌ها برای پوشاندن نقص‌های ظاهری دندان استفاده می‌شود. از جمله این نقص‌ها می‌توان به تغییر رنگ دائمی دندان‌ها، شکستگی‌ها، کجی‌های جزئی و عدم یکنواختی اندازه‌ دندان‌ها اشاره کرد.

اتصال محکم روکش‌های سرامیکی به سطح دندان‌ها باعث ایجاد بافتی مشابه مینای طبیعی روی دندان‌ها می‌شود. رنگ این روکش‌های جذاب مطابق رنگ پوست و سایر دندان‌های طبیعی شما انتخاب می‌شود تا ظاهر طبیعی‌تری داشته باشند. لمینت‌های سرامیکی بر خلاف لمینت‌ها کامپوزیتی که پزشک مواد آن را به‌صورت مستقیم روی دندان قرار می‌دهد، در آزمایشگاه ساخته می‌شوند؛ بنابراین قالب‌گیری از دندان‌هایتان یکی از مراحل قراردادن لمینت‌های سرامیکی است.

انواع لمینت دندان سرامیکی

انواع لمینت دندان سرامیکی شامل موارد زیر هستند:

• ای ماکس و اکسپرس؛

• لومینرز؛

• Dura thin؛

• Micro thin.

ای ماکس و اکسپرس روکش‌های  نازکی هستند؛ بنابراین مقدار کمی از مینای دندان تراش داده می‌شود. این نوع روکش‌ها شفاف‌تر از سایر لمینت‌های سرامیکی هستند؛ اما مقاومتشان کمتر است. روکش‌های لومینرز بسیار نازک هستند و فقط 02 تا 0.3 میلی‌متر ضخامت دارند؛ بنابراین نیازی به تراش مینای دندان نیست و ظاهر بسیار طبیعی‌تری دارند. هزینه ساخت لومینرزها بسیار بالاست. اگر دندان‌هایتان تغییر رنگ‌ شدیدی داده‌اند ممکن است به دلیل ضخامت بسیار کم لومنیرز‌ها رنگ تیره آن از زیر روکش‌ها مشخص شود. Dura thin و Micro thin نسل جدیدی از روکش‌های سرامیکی هستند که نیاز به هیچ آماده‌سازی ندارند. ضخامت آن‌ها حتی از لومینرز‌ها هم کمتر است.

کاربرد لمینت دندان سرامیکی

 روکش‌های سرامیکی کاربرد‌های متفاوتی دارند که در این قسمت می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم.

 • اولین کاربرد لمینت دندان سرامیکی ترمیم عیوب جزئی دندان است. بسیاری از افراد دارای فواصل، شکستگی‌ها و ساییدگی‌هایی در دندان‌های خود هستند که می‌توان با  انجام لمینت‌ آن‌ها را رفع کرد؛
 • تغییر رنگ دندان‌ها را می‌توان یکی از اصلی‌ترین کاربردهای لمینت به شمار آورد. دندان‌های طبیعی به دلایل مختلفی مثل درمان ریشه، مصرف سیگار، چای، قهوه، تتراسایکلین و … تغییر رنگ دهند. لمینت‌ها پوشش بسیار خوبی برای تغییر رنگ‌ها هستند؛
 • اصلاح رنگ دندان‌های پر شده از دیگر کاربردهای لمینت است. با گذشت زمان ممکن است دندان‌های که پر شده‌اند تغییر رنگ دهند و ظاهر ناخوشایندی را ایجاد کنند. با انجام لمینت می‌توان این نوع تغییر رنگ‌ها را به‌خوبی پوشاند؛
 • رفع کجی‌های جزئی دندان‌‌ها یکی دیگر از کاربردهای لمینت است. اگر کجی‌های جزئی در ترتیب دندان‌هایتان وجود دارد و دلتان نمی‌خواهد برای مدت طولانی  از ارتودنسی استفاده کنید لمینت دندان راه آسان‌تر و سریع‌تری است؛
 • به‌عنوان آخرین کاربرد می‌توان به اصلاح اندازه دندان‌ها اشاره کرد. اگر اندازه‌ دندان‌هایتان روی یک خط قرار ندارند می‌توانید به‌راحتی و به‌سرعت اندازه آن را اصلاح کنید تا لبخند زیباتری داشته باشید.
لمینت دندان سرامیکی چیست

مراحل لمینت دندان سرامیکی

مراحل لمینت دندان سرامیکی شامل چهار مرحله اصلی است. اگر می‌خواهید رنگ‌ دندان‌ها و نقص‌های جزئی آن‌ها را اصلاح کنید لازم است این چهار مرحله را طی کنید:

 1. انجام مشاوره؛
 2. آماده‌سازی دندان‌ها؛
 3. قالب‌گیری؛
 4. نصب روکش.

باتوجه‌به نوع لمینت سرامیکی‌ که انتخاب می‌کنید تعداد دفعات مراجعه و طول درمان متفاوت است؛ اما به‌ طور میانگین 4 تا 6 هفته زمان لازم است تا لبخندتان زیباتر شود.

لمینت دندان سرامیکی چگونه انجام می‌ شود؟

در پاسخ به سوال لمینت دندان سرامیکی چگونه انجام می ‌شود باید بگوییم اولین قدم مراجعه به دندان‌پزشک و انجام مشاوره است. پزشک با معاینه دندان‌ها به شما خواهد گفت که آیا انجام لمینت دندان سرامیکی برای شما مفید است یا خیر. اگر به بیماری‌هایی مبتلا باشید که منجر به پوسیدگی کلی دندان‌هایتان می‌شود یا سلامت دهان و دندانتان در شرایط مطلوبی نباشد به‌احتمال زیاد گزینه مناسبی برای انجام لمینت نخواهید بود. در صورت مطلوب بودن شرایط دهان و دندان‌پزشکتان درباره نوع لمینت، رنگ و شکل آن در جلسه مشاوره با شما صحبت خواهد کرد تا تصمیم نهایی گرفته شود.

پس از انجام مشاوره باید دندان‌هایتان برای نصب روکش‌های سرامیکی آماده شوند. این آماده‌سازی در واقع تراش مینای دندان برای نصب روکش است. در طول فرایند برای کاهش درد بی‌حسی موضعی به لثه تزریق خواهد شد؛ پس نگران درد آن نباشید!

در مرحله بعدی دندان‌پزشکتان اقدام به قالب‌گیری از دندان‎هایتان خواهد کرد تا اندازه روکش‌ها دقیقا متناسب با دهان و دندان شما باشد. سپس قالب به لابراتوار ارسال می‌شود تا روکش‌ها ساخته شوند. بعضی از کلینیک‌ها مجهز به لابراتوار هستند. معمولا تا آماده‌شدن روکش‌های اصلی، روکش‌های موقتی روی دندان شما گذاشته می‌شود.

مرحله آخر نصب روکش است. در این مرحله روی دندان شما چسب‎‌های مخصوصی زده می‌شود تا لمینت‌ها به‌خوبی به آن بچسبند. بعد از چسباندن روکش‌ها اشعه مخصوصی به دندان‌ها تابانده می‌شود تا چسب فعال و محکم شود. این فرایند در عرض چند دقیقه انجام خواهد شد.

میزان تراش دندان در لمینت سرامیکی

میزان تراش دندان در لمینت سرامیکی بستگی به ضخامت سرامیک‌ها دارد. اگر از نسل‌های قدیمی‌تر لمینت‌های سرامیکی استفاده کنید 0.5 میلی‌متر از مینای دندانتان را باید تراش دهید. به‌تازگی انواع مختلفی از لمینت‌های سرامیکی روانه بازارهای جهانی شده است که یا نیاز به تراش مینای دندان در آن‌ها نیست یا حداکثر 0.2 تا 0.3 میلی‌متر از مینا تراش داده می‌شود.

 همان‌طور که قبلا اشاره کردیم علی‌رغم طبیعی‌تر بودن لمینت‌های بسیار نازک، استفاده از آن‌ها معایبی هم دارد. عیب این لمینت‌ها این است که اگر تغییر رنگ‌ دندان اساسی باشد این تغییر رنگ ممکن است از زیر روکش‌های سرامیکی مشخص باشد.

مزایای لمینت دندان سرامیکی

مزایای لمینت دندان سرامیکی بسیار است ما در این قسمت به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • لمینت‌ها نقص‌های موجود در دندان‌هایتان را برطرف می‌کنند و ظاهر زیباتری به آن می‌دهند؛
 • لثه‌ها به‌خوبی قادر به تحمل لمینت‌های سرامیکی هستند؛
 • روکش‌های سرامیکی در برابر لکه‌ها مقاوم هستند؛
 • رنگ انتخابی روکش‌های لمینتی متناسب با رنگ پوست و سایر دندان‌های طبیعی‌تان است؛
 • روکش‌های سرامیکی بر خلاف تاج‌های دندانی فقط قسمت جلویی دندان را پوشش می‌دهند؛ اما مقاومت و ظاهر طبیعی‌تری دارند.
مزایا لمینت دندان سرامیکی

معایب لمینت دندان سرامیکی

هر درمانی به‌موازات اثرات مطلوبی که دارد معایبی هم به دنبال دارد. ما در این قسمت قصد داریم معایب لمینت دندان سرامیکی را ذکر کنیم:

 • لمینت‌های سرامیکی غیرقابل‌بازگشت هستند؛
 • هزینه بالایی دارند؛
 • ازآنجایی‌که مینای دندان تراش داده می‌شود ممکن است حساسیت دندان‌ها به خوراکی‌های سرد و گرم بیشتر شوند؛
 • در برخی موارد ممکن است روکش‌ها دقیقا متناسب با رنگ طبیعی دندان‌ها نباشند؛
 • ممکن است روکش‌ها بیفتند (این اتفاق رایج نیست)؛
 • لمینت دندان سرامیکی برای افرادی با پوسیدگی‌های کلی مناسب نیست؛
 • افرادی که شب‌ها دندان‌قروچه می‌کنند برای انجام لمینت مناسب نیستند؛ زیرا ممکن است روکش‌های سرامیکی بشکنند یا ترک بخورند.

مراقبت از لمینت دندان سرامیکی

برای مراقبت از لمینت دندان سرامیکی لازم نیست اقدام خاصی انجام دهید. انجام همان مراقبت‌هایی که برای دندان‌های طبیعی توصیه می‌شود کافی است. یعنی باید از مسواک، نخ دندان و دهان‌شویه استفاده کنید و چکاپ منظمی از دهان و دندان داشته باشید.

برخی از پزشکان توصیه می‌کنند برای افزایش ماندگاری لمینت‌ها اقدامات زیر را هم انجام دهید:

 • یخ و ناخن نجوید؛
 • در مصرف خوراکی‌هایی با رنگ‌ها تند احتیاط کنید؛
 • سیگار نکشید؛
 • اگر شب‌ها دندان‌قروچه می‌کنید از گارد دندان استفاده کنید.

ماندگاری لمینت دندان سرامیکی

همانند دندان‌های طبیعی اگر از لمینت دندان سرامیکی به‌درستی مراقبت شود و اگر نکات ذکر شده در قسمت‌های قبل رعایت شود طول عمر لمینت دندان سرامیکی به 15 سال هم می‌رسد. بررسی‌هایی که در سال 2018 انجام شده نشان می‌دهد ماندگاری لمینت دندان سرامیکی در اکثر موارد 10 سال یا بیشتر است. در همان مطالعه اعلام شده که در برخی موارد میزان ماندگاری کمتر از 10 سال است. محققان علت این کاهش ماندگاری را به نحوه لمینت دندان سرامیکی، انجام غیراصولی و نادرست آماده‌سازی دندان و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نسبت داده‌اند.

هزینه لمینت دندان سرامیکی

همان‌طور که می‌دانید تعرفه انجام لمینت دندان سرامیکی در کلینیک‌های مختلف متفاوت است؛ اما به‌طورکلی هزینه لمینت دندان سرامیکی به برند مورداستفاده و اقدامات لازم برای آماده‌سازی دندان بستگی دارد. برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها و انجام مشاوره با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید تا یک قدم به لبخند زیباتر نزدیک شوید.

>