لمینت دندان جلو

لبخند زیبا یکی از اجزای اصلی صورت زیبایی محسوب می‌شود؛ در واقع این ظاهر دندان‌ها است که تأثیر قابل‌توجهی بر عزت‌نفس و زیبایی افراد می‌گذارد؛ اما گاهی برخی اتفاقات اعم از شکستگی، پوسیدگی، رنگ گرفتگی و غیره سبب می‌شود که شخص دیگر از لبخند خود حس رضایت نداشته باشد. امروزه به لطف دندانپزشکی مدرن امکان بازگرداندن زیبایی به کمک لمینت دندان جلو وجود دارد.

تقریباً همه ما واژه‌هایی نظیر لمینت دندان، پرسلن لامینیت دندان جلو، کامپوزیت، ونیر و غیره را از طرق مختلف شنیده‌ایم اما شاید هنوز نسبت به انجام این اعمال دچار تردید یا ابهام هستیم؛ در این مقاله قصد داریم با یک دید وسیع‌تر اطلاعات جامع‌تری را در حوزه لمینت دندان خرگوشی در اختیار شما مخاطب عزیز قرار دهیم.

لمینت دندان جلو که به لمینت پرسلن یا ونیرپرسلن نیز معروف است پوسته نازکی را شامل می‌شود که بر اساس نیاز فرد توسط لابراتوار دندان‌پزشکی طراحی می‌شود. این پوسته نازک به‌منظور تغییر رنگ دندان، شکل دندان، اندازه یا طول دندان‌ها و بهبود ظاهر آن‌ها به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

مزایای لمینت دندان جلو

با توجه به اهمیت زیبایی دندان در افزایش اعتمادبه‌نفس، زیبایی، سخن گفتن، جلب نظر و غیره پس نمی‌توان منکر این موضوع شد که لمینت دندان دارای محاسن و مزایای بسیار است. در ادامه این بخش قصد داریم مزیت‌های لمینت دندان خرگوشی و کج را مورد بررسی قرار دهیم.

 • سفیدی دندان‌های تیره و افزایش مقاومت دندان‌ها از جمله دلایلی است که اغلب افراد را به سمت انجام عمل لمینت دندان سوق می‌دهد.
 • بهبود ظاهر دندان و لبخند درخشان و یکنواخت می‌تواند دلیل و مزیتی برای لمینت دندان جلو باشد.
 • ترمیم دندان‌شکسته، نیمه شکسته، کج یا ترک‌خورده از دیگر مزایای لمینت دندان کج یا دندان‌های جلو است.
 • درمان شکاف در دندان، درمان دندان‌های غیرعادی و نوک‌تیز و درمان دندان‌های کوچک‌تر از حد متوسط نیز از دیگر عواملی است که سبب می‌شود بیشتر به مزیت لمینت دندان جلو پی برد.
 • مقاومت بالای لمینت ها نسبت به لکه‌های چای و قهوه از دیگر مزایای لمینت دندان برشمرده می‌شود.
 • عمر مفید لمینت دندان وابسته به نوع مواد و بهداشت شخصی فرد می‌تواند ۱۰ سال باشد.

معایب لمینت دندان جلو

اثر و عمل لمینت دندان جلو بر نشان دادن زیبایی لبخند افراد کاملاً واضع و مبرهن است، اما از آنجایی که هر حسن و زیبایی معایب و عارضه‌هایی را به دنبال خود دارد در این بخش در مورد معایب لمینت دندان خرگوشی و کج اطلاعات کاملی را در اختیار شما گذاشتیم.

 • اگر قصد لمینت دندان جلو را دارید بهتر است بدانید که لمینت به‌طور دائم روی دندان نصب نمی‌شوند و عمر مفید آن‌ها معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سال است
 • ساخت لمینت چینی زمان‌بر است و می‌تواند روند زیبایی را تا چند هفته به تأخیر بیندازد.
 • با لمینت دندان کج هیچ راه بازگشتی نخواهید داشت و نمی‌توانید پس از مدتی لمینت را بردارید بلکه شما فقط به‌طور مداوم فرصت ترمیم دارید.
 • هزینه بالای لمینت از دیگر معایب لمینت دندان جلو به شمار می‌روند.
 • بر اساس نظرات اغلب افرادی که عمل لمینت دندان جلو را انجام دادند در مورد حساسیت بیش‌ازحد دندان‌های خود نسبت به سرما و گرما شکایت داشتند.
 • اگر برای کنترل پوسیدگی به سراغ لمینت دندان جلو می‌روید بهتر است بدانید که لمینت دندان هیچ اثری بر عدم پوسیدگی دندان ندارد. پس اگر به پوسیدگی دندان و یا التهاب لثه دچار هستید اول به سراغ درمان این اختلالات بروید.
 • عاداتی مانند دندان‌قروچه و فشردن دندان‌ها می‌تواند عمر لمینت دندان جلو را کاهش دهد.
 • رعایت مداوم بهداشت دهان دندان و وسواس بیشتر از قبل نسبت به آن از دیگر معایب لمینت دندان جلو قلمداد می‌شود.

قیمت لمینت دندان جلو

با توجه به این‌که لمینت دندان جلو ازجمله اعمال زیبایی محسوب می‌شود بهتر است بدانیم که به این دسته عمل‌های دندان‌پزشکی بیمه تعلق نمی‌گیرد و قیمت لمینت دندان جلو و ترمیم دندان‌های کج می‌تواند وابسته به فاکتورهای مختلفی نظیر انتخاب کلینیک، دندان‌پزشک معالج، نوع مواد، سلیقه و انتخاب شخص و غیره متفاوت و متغیر باشد.

ویژگی‌های لمینت دندان جلو

نخستین موضوعی که یک دندان‌پزشک حرفه‌ای ممکن است از بیمار بپرسد علت انتخاب لمینت دندان جلو، سلایق و انتظارات او از روند درمان است. پاسخ صحیح به کلیه این سؤال‌ها می‌تواند علاوه بر کاهش استرس شخص موجب آشنایی شخص با چگونگی لمینت دندان خرگوشی و کج شود پس توصیه می‌شود در جلسه اول پروسه درمان به تمام سؤالات صادقانه پاسخ دهید چرا که لمینت دندان‌های جلو ازجمله درمان‌های فوق‌العاده بادوام و طبیعی هستند که می‌توانند علاوه بر حفظ ظاهر دندان عملکرد آن را نیز بهبود ببخشند. درمان شکاف‌ها، پوشاندن لکه‌ها و نواقص دندان، رضایت از یک لبخند زیبا، بهبود ناهماهنگی دندان‌ها، درمان آسیب‌دیدگی دندان تنها تعداد اندکی از ویژگی‌های لمینت دندان جلو است.

کاربرد لمینت دندان جلو

گرچه زیبایی دندان و لکه‌گیری آن ازجمله اساسی‌ترین بخش‌های کاربرد لمینت دندان جلو به شمار می‌رود اما با تمام این تفاسیر این عمل دارای کاربردهای دیگری نیز هست که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • زیباسازی دندان‌های بسیار کوچک
 • منظم سازی دندان‌های بافاصله و نامنظم
 • ترمیم دندان‌های تغییر شکل یافته
 • ترمیم دندان‌شکسته یا نیمه شکسته
 • اصلاح فاصله دندان‌ها

مشاهده خدمات لمینت دندان ژله‌ای در کلینیک دکتر مصطفوی

مراحل لمینت دندان جلو

زبه‌طورکلی فرآیند و مراحل لمینت دندان جلو می‌تواند شامل مراحل و بخش‌های مختلف و متفاوتی باشد که این موضوع وابسته به نظر پزشک، کلینیک، نظر شخصی بیماری و غیره می‌تواند متفاوت باشد. ازآنجایی‌که تعداد زیادی از افراد ممکن است نسبت به کلینیک دندان‌پزشکی و یا تجهیزات دندان‌پزشکی واهمه داشته باشند و یا نسبت به چگونگی لمینت دندان جلو کنجکاو باشند در ادامه در مورد مراحل لمینت دندان توضیحاتی را هرچند مختصر نوشته‌ایم.

جلسه اول: اندازه‌گیری دندان‌ها

پس از انتخاب کلینیک و دندان‌پزشک نخستین جلسه به پرسش برخی سؤالاتی اعم از سابقه بیماری، سابقه اعتیاد، چرایی انجام عمل لمینت دندان و غیره به همراه اندازه‌گیری دقیق دندان‌ها و انتخاب رنگ لمینت دندان بر اساس رنگ پوست صورت و سلیقه شخص ختم می‌شود.

جلسه دوم: ساخت لمینت دندان جلو

جلسه دوم معمولاً کمی با تأخیر همراه است؛ چرا که در این مدت‌زمان چندروزه لابراتوار دندان‌پزشک اقدام به ساخت لمینت دندان متناسب با دندان‌های شخص می‌کند. لمینت‌ها به‌صورت پوسته نازک چینی ساخته می‌شوند و با سوهان بر روی بلوک چینی می‌نشینند و درون کوره قرار می‌گیرند تا زیباترین، براق‌ترین، شفاف‌ترین‌ لمینت‌های مشابه با مینای دندان ساخته شوند. این جلسه که موعدش تقریباً یک هفته بعد است زمان قرارگیری لمینت دندان است.

جلسه سوم: ارزیابی دندان با اشعه ایکس

این جلسه ممکن است وابسته به شرایط شخص در ادامه همان جلسه دوم انجام گیرد. در این جلسه دندان‌پزشک به‌منظور ارزیابی دندان‌ها و شناخت دندان‌های پوسیده اقدام به گرفتن عکس می‌کند؛ چرا که قبل از لمینت لکه‌گیری، پاک‌سازی و درمان دندان‌های پوسیده از اهمیت زیادی برخوردار است.

جلسه چهارم: چسباندن لمینت

در این مرحله یا جلسه دندان‌پزشک با زیرسازی و بررسی دندان‌ها اقدام به چسباندن لمینت‌ها روی بستر دندان اصلی می‌کند. با توجه به تعداد دندان و شرایط شخص این جلسه می‌تواند طولانی باشد؛ اما نتیجه لذت‌بخش است. پس از انجام لمینت دندان جلو، شخص نباید هیچ شکاف و نابرابری در دندان‌ها مشاهده کند. با اتمام تمامی مراحل فوق سلامت و بهداشت دهان و دندان پراهمیت‌تر می‌شود و شخص باید بیشتر با مسواک، نخ دندان و سایر وسایل بهداشت دهان و دندان انس بگیرد.

نکته مهمی که در این بخش باید به آن اشاره کنیم این است که در برخی کلینیک‌ها ممکن است مراحل فوق دو جلسه تا پنج جلسه باشد و این کاملاً در هر کلینیک دندان‌پزشکی متغیر است.

چگونگی لمینت دندان جلو

به‌طورکلی فرآیند و چگونگی لمینت دندان جلو شاید در وهله اول سخت و زمان‌بر باشد اما پس از مشاهده نتیجه کار می‌توان به این موضوع ایمان آورد که هیچ‌چیز بیشتر از داشتن دندان‌های سالم به انسان اعتمادبه‌نفس نخواهد داد. برای داشتن همیشگی این لبخند رضایت تنها کافیست پس از انتخاب یک دندان‌پزشک حرفه‌ای به او اعتماد کنید. چرا که او پس از اندازه‌گیری و جرم‌گیری دندان‌ها با همکاری لابراتوار پوشش چینی لمینت را در شرایطی نزدیکی به محیط دهان می‌سازد و پس از ساخت نیز مراحل چسباندن آن با قوی‌ترین چسب‌های دندان‌پزشکی اتفاق می‌افتد.

سخن آخر

بسیار خوشحالیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. اکنون‌که به پاسخ سؤال لمینت دندان خرگوشی چیست؟ رسیدیم و با ویژگی‌های لمینت دندان جلو آشنا شدیم و در مورد کاربرد آن اطلاعات جدیدی به دست آوردیم وقت آن رسیده است که بدانیم پس انجام اعمال لمینت دندان جلو چه‌کارهایی را نباید انجام دهیم؟ در پاسخ به این سؤال حتماً موارد ذیل را با دقت مطالعه نمایید و به آن‌ها عمل نمایید.

 • پس از انجام لمینت دندان از جویدن اجسام سختی مانند خودکار، یخ، ناخن و غیره جدا پرهیز نمایید.
 • هرگز از دندان‌های خود برای باز کردن بسته‌بندی استفاده نکنید.
 • سعی کنید با دندان‌های جلویی خود مواد سفت نخورید و غذاهای سفت‌تر را فقط با دندان‌های عقب بخورید.
 • اگر مبتلا به عارضه دندان‌قروچه در شب هستید، یک آتل یا نگه‌دارنده برای محافظت از روکش‌های خود تهیه کنید.
 • اگر ورزش می‌کنید، باید از محافظ دهان استفاده کنید.
>