لمینت دندان جلو آمده

طول عمر لمینت دندان های جلو آمده

مرتب کردن بی‌نظمی دندان‌ها و اصلاح بدفرمی آنها دغدغه خیلی از افراد است؛ زیرا همان طور که همه ما می‎‌دانیم دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی چهره ما دارند. در این میان دندان‌های جلو آمده، بیشتر از سایر عیوب ظاهری دندان‌ها به چشم می‌آیند. امروزه روش‌های مختلفی برای اصلاح این بدشکلی دندانی وجود دارد که رایج‌ترین آنها لمینت دندان جلو آمده است. اگر شما نیز با این مشکل دندانی دست به گریبان هستید و به دنبال راهکاری برای رفع آن می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها این بخش را مطالعه کنید. در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که لمینت دندان جلو آمده چگونه انجام می‌شود؟ و چه مزایا و معایبی دارد. شاید لمینت کردن دندان‌های جلو بهترین روش برای رفع مشکل شما باشد.

لمینت دندان جلو آمده چیست؟

لمینت دندانی که معمولاً به لمینت پرسلن (چینی) نیز معروف است، یک لایه نازک محافظ دندانی است که رنگ آن بر اساس رنگ دندان‌های طبیعی فرد انتخاب می‌شود. لمینت دندانی به منظور اصلاح تغییر رنگ، شکل، اندازه دندان‌ها و اصلاح بدفرمی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لمینت دندان‌های جلو خصوصاً دندان‌های جلو آمده، روش مناسبی برای اصلاح آنها است. در این صورت پزشک ممکن است لیمنت دندان برای دندان‌های جلو آمده را پیشنهاد کند یا اینکه کلاً دندان‌های جلوی فرد لمینت شوند. در حال اول معمولاً تنها لمینت دو دندان جلو مد نظر است و در حالت دوم هر 8 دندان جلویی فرد لمینت می‌شوند.

انواع لمینت دندان‌های جلو آمده

لمینت‌های دندانی که برای اصلاح بدفرمی دندان جلو آمده مورد استفاده قرار می‌گیرند به 3 نوع تقسیم می‌شوند که در ادامه انواع لمینت دندان‌های جلو آمده را به تفصیل بررسی می‌کنیم:

لمینت پرسلن

لمینت پرسلن زیباترین و کم ضررترین نوع لمینت دندانی است و در عین حال استحکام و دوام بسیار بالایی دارد. لمینت‌های پرسلن به ندرت باعث تحریک لثه و بافت‌های نرم اطراف دهان می‌شوند. در عین حال این لمینت‌ها ظاهری بسیار طبیعی دارند.

لمینت‌های کامپوزیتی

لمینت‌های کامپوزیتی از رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند که مخلوطی از مواد معدنی و آلی است. رنگ ماده‌ای که برای ساخت لمینت‌های کامپوزیتی انتخاب می‌شود، براساس رنگ دندان‌های طبیعی فرد است. قیمت و استحکام لمینت‌های کامپوزیتی، پایین‌تر از لمینت‌های پرسلن است، در ضمن دوام و ماندگاری آنها به اندازه لمینت‌های پرسلن نیست.

لومینرها

لومینرها در اصل لمینت‌های پرسلن فوق‌العاده نازک هستند. اجرای این لمینت‌ها بر روی دندان‌ها راحت‌تر از لمینت‌های پرسلن است و در اینجا دندان‌ها به تراش کمتری نیاز دارند. لومینرها برای لمینت دندان جلو آمده بسیار مناسب هستند؛ زیرا به دلیل ضخامت کم، تفاوت آنها با دندان‌های کناری کمتر احساس می‌شود و به همین دلیل طبیعی‌تر به نظر می‌آیند.

کاربرد لمینت دندان جلو آمده

لمینت دندان جلو آمده تاثیر مثبت زیادی در اصلاح بدشکلی دندان‌ها دارد. از جمله کاربرد لمینت برای دندان‌های جلو آمده می‌توان به بستن فاصله بین دندان‌های جلو، اصلاح بیرون‌زدگی و بد شکلی آنها، اصلاح بدرنگی، ترک‌ خوردگی و شکستگی دندان‌ها و در نهایت اصلاح اندازه لثه و دندان اشاره کرد.

مشاهده خدمات ارتودنسی مخفی در کلینیک دکتر مصطفوی

هزینه لمینت دندان های جلو آمده

لمینت دندان جلو آمده چگونه انجام می‌شود؟

نحوه لمینت کردن دندان‌ جلو معمولاً یک دغدغه بزرگ برای افراد است. در پاسخ به این سوال باید گفت که پزشک برای اجرای لمینت دندان جلو آمده در ابتدا دندان‌های فرد را معاینه می‌کند و در صورتی که دندان‌های او برای اجرای این روش مناسب باشند پس از مشورت با شخص بیمار، نوع لمینت و رنگ آن را انتخاب می‌کند. به عنوان مثال معمولاً ارتودونسی در درمان جلو آمدگی دندان‌ها به عنوان اولین روش درمانی مطرح می‌شود، اما در برخی افراد به دلایل مختلفی مانند عدم تحمل براکت، سن بالا و غیره، لمینت دندان جلو آمده به عنوان گزینه بعدی اصلاح بدشکلی دندانی از سوی پزشک پیشنهاد می‌شود.

مراحل لمینت دندان جلو آمده

مراحل لمینت دندان جلو آمده در کل شامل چهار مرحله است که در ادامه هر مرحله را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم:

مرحله اول

در این مرحله پزشک پس از معاینه دندان‌ها و تشخیص مناسب بودن این روش درمانی، آماده‌سازی دندان را شروع می‌کند. به عنوان مثال همان گونه که گفتیم ممکن است تنها دو دندان جلوی فرد لمینت شوند، در برخی از موارد کل دندان‌های جلوی فک بالا و یا حتی فک‌های بالا و پایین نیاز به لمینت دارند.

مرحله دوم

در این مرحله پزشک پس از آماده‌سازی دندان‌ها قالب لمینت را آماده می‌کند. این مرحله نیازمند دقت و تخصص و ظرافت بسیار بالایی است.

مرحله سوم

در این مرحله لمینت در یک لابراتور تخصصی دندانپزشکی به شیوه‌ای تخصصی ساخته شده و آماده می‌شود.

مرحله چهارم

در مرحله چهارم که آخرین مرحله اجرای لمینت دندان‌های جلو آمده است، پزشک لمینت‌ها را با کمک چسب مخصوص و با استفاده از لیزر به دندان‌ها می‌چسباند و کاملاً محکم می‌کند. در این مرحله، گاهی اوقات تراش جزئی دندان‌ها اجتناب‌ناپذیر است. در نهایت لمینت‌ها کاملاً با سطح دندان یکپارچه و یکدست می‌شوند. در ضمن نیازی به نگرانی نیست چرا که لمینت دندان‌های جلو آمده در بی حسی صورت می‌گیرد و فرد هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کند.

مزایای لمینت دندان جلو آمده

لمینت دندان‌های جلو آمده مزایای زیادی دارد و از بسیاری از جهات بر سایر روش‌های اصلاح بدشکلی‌های دندانی برتری دارد. از جمله مزایای لمینت دندان‌های جلو آمده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصلاح بدشکلی دندانی با یک روش کمتر تهاجمی

لمینت دندان جلو آمده نه تنها بدشکلی دندانی را اصلاح می‌کند، بلکه یک روش کمتر تهاجمی است؛ زیرا پزشک پس از معاینه بیمار و عکسبرداری از دندان‌‎های او، لمینت را پیشنهاد می‌کند. این بدان معنی است که لمینت کاملا برای فرد بی‌خطر است، در غیر این صورت پزشک یک روش دیگر را پیشنهاد می‌کرد.

سریع و راحت

لیمنت دندان جلو آمده بسیار سریع اجرا می‌شود و تنها ساخت قالب لمینت ممکن است اندکی روند کار را به تاخیر بیندازد. در عین حال اجرای لمینت دندان جلو آمده بسیار راحت است و مانند برخی روش‌های دیگر دردناک نیست.

استحکام و دوام بالا

لمینت‌ها به خصوص لمینت‌های پرسلن در صورت مراقبت مناسب تا 15 سال نیز دوام می‌آورند. در ضمن بسیار محکم هستند و اصلاً فرد را اذیت نمی‌کنند

ماندگاری لمینت دندان های جلو آمده

معایب لمینت دندان جلو آمده

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شده، می‌توان نتیجه گرفت که لمینت برای دندان‌های جلو آمده بسیار مناسب است، اما این روش نیز مانند اکثر روش‌های پزشکی دارای معایب محدودی است که آگاهی از آن‌ها به شما در گرفتن تصمیمی همه‌جانبه کمک خواهد کرد. برخی از معایب لمینت دندان‌های جلو آمده عبارت است از:

تغییر رنگ و ظاهر دندان‌های مجاور با مرور زمان

با مرور زمان دندان‌های طبیعی شما، زیبایی و درخشندگی خود را از دست می‌دهند و کدر می‌شوند. در این صورت ممکن است رنگ دندان‌های لمینت شده با دندان‌های مجاور تفاوت پیدا کند و دندان‌ها ظاهر یکدست خود را از دست بدهند.

حساس شدن دندان‌ها و درد موقت

همان طور که گفتیم، گاهی اوقات لازم است بخشی از مینای دندان برای نصب راحت‌تر و بهتر لمینت تراش داده شود. همین امر باعث می‌شود فرد در چند روز اول، درد و ناراحتی را در دندان‌های خود احساس کند و هنگام نوشیدن مایعات سرد و یا غذاهای گرم، احساس تیر کشیدن داشته باشد.

مراقبت از لمینت دندان جلو آمده

مراقبت از لمینت دندان‌های جلو آمده شبیه سایر انواع لمینت است. در اینجا نیز بایدهایی وجود دارند که فرد باید برای ماندگاری بیشتر لمینت دندان‌های خود رعایت کند.

  • کاهش مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی
  • عدم مصرف غذاهای سفت
  • جلوگیری از دندان قروچه شبانه به کمک نایت گارد
  • رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن منظم
  • مراجعه منظم به پزشک (ترجیحاً هر 6 ماه یک بار)

ماندگاری لمینت دندان جلو آمده

طول عمر لمینت دندان‌های جلو آمده بسته به نوع لمینت متفاوت است. ماندگاری لمینت دندان‌های جلو آمده کامپوزیتی در صورت استفاده صحیح 5 تا 7 سال و لمینت‌های پرسلن 10 تا 15 سال دوام می‌آورند.

هزینه لمینت دندان جلو آمده

هزینه لمینت دندان‌های جلو آمده براساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعداد دندان‌ها
  • جنس لمینت
  • ترمیم دندان‌ها قبل از لمینت در صورت نیاز
  • و …

بررسی تاثیر گذاری لمینت دندان جلو آمده

در بررسی تاثیرگذاری لمینت بر دندان‌های جلو آمده، عامل بسیار مهم وضعیت دندان‌های فرد است. اگر پزشک تشخیص دهد که لمینت دندان‌های جلو (خصوصاً 8 دندان جلو) برای اصلاح بدشکلی دندان‌های فرد موثر است، تقریباً جای هیچ شک و تردیدی در تاثیرگذاری آن باقی نخواهد ماند. اما در صورتی که پزشک براساس بدفرمی دندان‌ها و وضعیت آنها تشخیص دهد که لمینت برای فرد مناسب نیست، روش‌های دیگری را به او پیشنهاد می‌کند.

در انتها همان طور که مشاهده کردید لمینت یکی از بهترین روش‌ها برای اصلاح این نوع بدشکلی دندانی است. برای اینکه مطمئن شوید آیا لمینت برای رفع مشکل شما مناسب است یا خیر، بهتر است توسط دندانپزشک معاینه شوید. برای دریافت نوبت و مشاوره با دکتر مصطفوی می‌توانید با شماره تلفن‌های مندرج در وب سایت تماس بگیرید.

>