لمینت دندان ثابت

کاربردهای لمینت دندان ثابت

اگر از ظاهر دندان‌ها و طرح لبخند خود ناراضی هستید، باید به‌دنبال روشی برای ترمیم آن باشید؛ زیرا لبخند نامناسب تأثیر زیادی در اعتمادبه‌نفس و ارتباطات اجتماعی شما دارد. بهترین روش برای بهبود لبخند و ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده، لمینت دندان است. لمینت دندان، پوسته‌های نازکی به رنگ دندان هستند که روی قسمت جلویی دندان بیمار قرار می‌گیرند. برای دندان های عقب شاید بهترین گزینه لمینت دندان ثابت باشد. زیرا لمینت دندان عقب بیشتر از اینکه برای زیبایی استفاده شود کاربرد درمانی دارد. شاید براتان سؤال باشد که لمینت دندان ثابت چگونه انجام می شود؟ معایا، مزایا، هزینه و… این نوع لمینت چگونه است؟

لمینت دندان ثابت چیست؟

لمینت دندان، یک لایه نازک و ظریف از مواد همرنگ دندان است که روی دندان‌های قدامی و خلفی قرار می‌گیرد. این روش یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می‌شود و به دندانپزشک کمک می کند تا طول، اندازه، رنگ و شکل دندان‌ها را اصلاح کند. لمینت‌ ها در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. برای مثال هزینه و طول عمر لمینت متحرک نسبت به لمینت دندان ثابت متفاوت است.

اگر می‌خواهید بدانید که لمینت دندان ثابت چیست؟ باید بگوییم که در لمینت دندان ثابت لایه‌های نازک و ظریف لمینت پس از تراش مینای دندان به سطح جلویی دندان کاملاً چسبانده می‌شوند و در نتیجه بیمار هرگز نمی‌تواند آن‌ها را از دهان خود خارج کند. علاوه بر زیبایی، عملکرد صحیح و چسباندن صحیح و قوی لمینت به دندان طبیعی، ضروری است. به همین خاطر، دندانپزشک پس از نصب، از رزین‌های حساس به نور و نوعی اشعه مخصوص استفاده می کند تا لمینت محکم شود.

لمینت به بهبود رنگ دندان‌های جلویی شما و ایجاد لبخند متقارن‌تر کمک می‌کند. همچنین می‌توان از این روش برای ترمیم دندان‌های فرسوده و آسیب‌دیده نیز استفاده کرد. البته این نکته را مدنظر داشته ‌باشید که این روش، فقط برای درمان مشکلات جزئی تا متوسط دندان، قابل استفاده است، پوسیدگی‌ها و آسیب‌های شدید را باید با روکش دندان پس از ترمیم دندان برطرف کرد.

لمینت دندان برای همه افراد مناسب نیست؛ برای مثال افرادی که دندان قروچه می‌کنند، نیروی زیادی به دندان وارد می‌شود که باعث شکستن لمینت می‌شود. به همین ترتیب، اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت، انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه‌های درمانی دیگری را پیشنهاد می‌کند.

کاربردهای لمینت دندان ثابت

لمینت دندان ثابت برای درمان طیف وسیعی از مشکلات دندانی کاربرد دارد. اصلی‌ترین کاربرد این روش پنهان‌کردن لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها است. مینای دندان ممکن است به دلایل مختلفی، رنگ طبیعی خود را از دست بدهد و زرد شود. همچنین فلوراید و انواع خاصی از داروها می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های رنگی روی دندان شوند.

یکی دیگر از کاربردهای لمینت دندان ثابت، از بین‌بردن فاصله جزئی بین دندان‌ها یا پنهان‌کردن همپوشانی دندان‌های جلو است، برای این کار از لمینت‌های پهن‌تری استفاده می‌شود تا بتواند شکاف را بپوشاند. همچنین لمینت ثابت، به افرادی که دندان‌های کوچک‌تر یا بزرگتر دارند، کمک می‌کند تا دندان‌هایشان از نظر اندازه با دندان‌های مجاور مطابقت داشته ‌باشند.

گاهی مینای دندان برخی افراد، سطح ناهمواری دارد یا دندان دارای شکستگی سطحی یا ترک کوچکی است، لمینت‌ های دندان می‌توانند این نوع عیب جزئی را با کمترین عوارض جانبی بپوشانند. ترازکردن دندان‌های قدامی و خلفی، تنظیم خط لثه، طراحی خط لبخند و صاف‌کردن دندان‌های جلو از دیگر مشکلاتی است که با کمک لمینت دندان ثابت برطرف می‌شود.

مشاهده مراحل لمینت دندان فلدسپاتیک در کلینیک دکتر مصطفوی

لمینت دندان ثابت چگونه انجام می شود؟

مزایای لمینت دندان ثابت

لمینت دندان بهترین گزینه برای بهبود لبخند است و مزایای زیادی به دنبال دارد که باعث محبوبیت آن شده‌ است. برخی از مزایای لمینت دندان ثابت شامل موارد زیر است:

 • از آنجایی که لمینت برای همه افراد، همانند دندان‌های طبیعی و به صورت سفارشی ساخته می‌شود، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است.
 • لمینت‌ها برخلاف دندان‌های طبیعی، به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا، برای ساخت آن‌ها در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاوم هستند.
 • تراشیدن مینای دندان در فرآیند نصب لمینت، باعث می‌شود پوسته‌های نازک بهتر روی سطوح دندان بمانند و به جلوگیری از ازدحام بیش‌ازحد نیز کمک می‌کند.
 • لیمنت دندان ثابت، همرنگ دندان‌های طبیعی است و به‌راحتی با دندان‌های مجاور منطبق می‌شوند. حتی بیماران می‌توانند رنگ لمینت را سفیدتر از دندان‌های طبیعی خود انتخاب کنند.
 • ماندگاری لیمنت دندان ثابت طولانی‌مدت است.

معایب لمینت دندان ثابت

معایب لمینت دندان ثابت شامل موارد زیر است:

 • ساخت لمینت در لابراتوار زمان‌بر و طولانی است و نصب لمینت چند هفته بعد از قالب‌گیری اتفاق می‌افتد.
 • لمینت‌ ها پایدارند؛ اما همچنان شکننده نیز هستند و نباید تحت فشار باشند.
 • انتخاب لمینت یک تصمیم بزرگ است، هر لایه پس از تراش مینای دندان، محکم به دندان می‌چسبد و تا اخر عمر همراه شما هستند.
 • پس از نصب لمینت، باید مراقب رژیم غذایی خود باشید و ممکن است، کمی حساسیت دندان به دما را تجربه کنید.
 • برای نصب لمینت، باید کمی از مینای دندان تراشیده شود که ممکن است کمی آزاردهنده باشد.
 • با وجود لمینت دندان ثابت، همچنان ممکن است که دندان‌ها پوسیده شوند. به همین دلیل است که مراقبت از دندان لمینت‌شده بسیار مهم است.
 • لمینت‌ ها برای افرادی با دندان‌های ضعیف و پوسیده مناسب نیستند. همچنین افرادی که لایه مینای نازکی دارند، نباید از درمان لمینت استفاده کنند.

لمینت دندان ثابت چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان ثابت با استفاده از قالب‌هایی که پزشک از دهان شما تهیه می‌کند، در لابراتوار ساخته می‌شود. در لابراتوار، لمینت‌ها به صورت یک پوسته چینی نازک ساخته می‌شود. این پوسته‌ها زیبا، شفاف، براق و شبیه مینای دندان هستند. سپس پزشک آن‌ها را روی دندان می‌چسباند. در صورت نصب صحیح، لمینت‌ها روی دندان‌ها منطبق می‌شوند و هیچ شکاف و نابرابری وجود ندارد.

مراحل لمینت دندان ثابت

مشاهده خدمات پروتز دندان آسیاب در کلینیک دکتر مصطفوی

انواع لمینت دندان ثابت

لمینت دندان ثابت دارای دو نوع مختلف است که عبارتند از:

سرامیک و پرسلن

یکی از پرکاربردترین انواع لمینت دندان ثابت لمینت سرامیکی است. لمینت ‌های سرامیکی یا چینی لایه‌های نازکی از سرامیک یا پرسلن هستند که در لابراتوار ساخته می‌شوند. لمینت‌ های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت دوام بیشتر، ثبات رنگ و ظاهر زیباتری دارند. به همین دلیل، لمینت ‌های سرامیکی در مقایسه با انواع کامپوزیت هزینه بیشتری دارند.

کامپوزیت

لمینت کامپوزیتی برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد. کیفیت این نوع لمینت ‌ها براساس میزان جذب لکه، شفافیت و درخشندگی آن تعیین می‌شود. لمینت‌ های کامپوزیتی، توسط دندانپزشک در مطب ساخته و آماده می شود، بنابراین برای ساخت آن نیازی به آزمایشگاه نیست. لمینت یا ونیر کامپوزیت در مقایسه با لمینت سرامیکی، ثبات رنگ کمتری دارند؛ اما در عوض، دارای چند ویژگی مثبت هستند، این ویژگی‌ها تراش کمتر مینای دندان و هزینه کمتر است.

مراحل لمینت دندان ثابت

برای نصب لمینت دندان، باید چند مرحله را پشت سر بگذارید. مراحل لمینت دندان ثابت شامل موارد زیر است:

مرحله اول

در مرحله اول، دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود لمینت دندان برای شما مناسب است. سپس از دهان و فک شما عکس رادیولوژی تهیه می‌کند و در مورد نیازها و اولویت‌هایتان صحبت می‌کند.

مرحله دوم

در مرحله دوم، پس از بی‌حسی موضعی، سطح جلوی دندان‌های تحت درمان با استفاده از ابزار خاصی تراشیده می‌شود. سپس با استفاده از مواد مخصوصی، از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کنند و این قالب‌ها برای ساخت لمینت ها به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می‌شود. تا زمان آماده‌شدن لمینت‌ها، دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها، روکش‌های موقت را روی آن‌ها قرار می‌دهد.

مرحله سوم

فرآیند ساخت لمینت دندان ثابت تقریباً 4 تا 6 روز طول می‌کشد، سپس در مراجعه سوم، پزشک لمینت‌ ها را پس از بررسی تناسب و رنگ نصب می‌کند. برای نصب لمینت، پزشک ابتدا سطح دندان را تمیز و ضدعفونی می‌کند و با استفاده از یک ژل اسیدی، سطح دندان زبر می‌شود که به بهبود چسبندگی روکش کمک می‌کند. سپس لمینت‌ ها با مواد مخصوص به دندان متصل و با استفاده از نوعی اشعه فرابنفش، محکم می‌شود.

مراقبت از لمینت دندان ثابت

لمینت دندان کاملاً پایدار، مقاوم و ضدلکه است؛ اما همچنان مراقبت از آن ضروری است. مراقبت از لمینت دندان ثابت، راحت و شبیه مراقبت از دندان طبیعی است، به این ترتیب، می‌توانید مزایای آن را به حداکثر برسانید و از معایب آن جلوگیری کنید. یک هفته پس از نصب لمینت، برای بررسی عملکرد آن و واکنش دهان، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر با لمینت ها مشکلی نداشتید نیز باید حتماً مراجعه کنید.

پس از نصب لمینت دندان، مانند دندان‌های طبیعی، دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. همچنین می‌توانید از دهانشویه مناسب نیز استفاده کنید. اگر عادت به دندان‌ قروچه یا فشردن دندان‌ها در خواب دارید، حتماً از محافظ دندان استفاده کنید تا از لمینت دندان، در برابر ساییده‌شدن محافظت کند. پس از نصب لمینت، از خوردن غذاهای بسیار سفت و ترد و گازگرفتن اجسام سخت مانند خودکار یا یخ نیز اجتناب کنید.  

ماندگاری لمینت دندان ثابت

طول عمر لمینت دندان ثابت با توجه به نوع آن مشخص می‌شود. لمینت‌ های سرامیکی نسبت به لمینت ‌های کامپوزیتی طول عمر بیشتری دارند. لمینت ‌های سرامیکی بین 15 تا 20 سال دوام می‌آورند و در صورت مراقبت مناسب، احتمالاً سال‌های بیشتری نیز کار می‌کنند. لمینت‌ های کامپوزیتی معمولا بین 10 تا 15 سال طول عمر دارند.

هزینه لمینت دندان ثابت

هزینه لمینت دندان ثابت به عوامل زیادی بستگی دارد؛ برخی از این موارد شامل موارد زیر است:

 • نوع لمینت انتخابی؛
 • کیفیت مواد اولیه؛
 • تعداد دندان‌هایی که نیاز به لمینت دارند؛
 • تعرفه‌های دندانپزشکی؛
 • مهارت و تجربه دندانپزشک.

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر مصطفوی، پس از معاینه اولیه و مشاوره، از قیمت دقیق این درمان، مطلع شوید.

>