جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته روی عصب

دندان‌های عقل آخرین دندانی هستند که بین سال‌های 17 تا 21 سالگی در دو انتهای فک بالا و پایین رشد می‌کنند. در بسیاری از افراد فضای کافی برای رشد این دندان‌ها وجود ندارد؛ بنابراین در لثه باقی‌ می‌مانند و باعث ایجاد مشکلاتی برای سایر دندان‌ها می‌شوند. راه‌حل خلاصی از این مشکل، جراحی دندان عقل نهفته است که در ادامه توضیحات مفصلی را ارائه خواهیم کرد.

چرا باید دندان عقل نهفته را جراحی کرد؟

دندان عقل یادگار اجداد پیشین ما است که فک‌‌های بزرگتری داشتند و فضا برای رشد دندان‌ها عقل موجود بود. با گذشت زمان فک انسان‌ها به‌مرور کوچک‌تر شده است و دیگر فضایی برای رشد آن‎ها وجود ندارد؛ در نتیجه ممکن است  تمام یا بخشی از دندان‌های عقل، نهفته باقی بمانند. در پاسخ به سوال چرا باید دندان عقل نهفته را جراحی کرد باید بگوییم زیرا مسبب مشکلاتی هستند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • درد؛
 • بروز عفونت‌های مکرر و بیماری‌های لثه؛
 • آسیب به استخوان فک و دندان‌های مجاور؛
 • ایجاد کیست‌؛
 • فشار به دندان‌های مجاور و ازبین‌بردن نظم آن‌ها؛
 • پوسیدگی‌های وسیع دندان.

حتی اگر مشکلات ذکر شده هم به‌و‌جود نیامده باشد ممکن است برای پیشگیری از وقوع  آن‌ها مجبور شوید از شر این دندان‌های مزاحم خلاص شوید!

انواع جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان می‌تواند به اشکال مختلفی انجام شود. پزشکتان باتوجه ‌به موقعیت دندان نهفته و شرایط شما یکی از سه روش زیر را انتخاب می‌کنند:

جراحی دندان عقل در بی حسی

در جراحی دندان عقل در بی حسی دندان‌پزشک یک یا چند دوز داروی بی‌حسی به محل جراحی تزریق می‌کند. برخی از پزشکان قبل از تزریق از بی‌حسی‌های موضعی استفاده می‌کنند تا بیمار درد آمپول را هم متوجه نشود. در این روش شما هوشیار هستید و متوجه مراحل جراحی خواهید شد اما هیچ دردی را حس نخواهید کرد.

جراحی دندان عقل نهفته با بی‌حسی و آرام‌بخش

در این روش علاوه بر تزریق آمپول بی‌حسی به محل جراحی، دندان‌پزشکتان یک آرام‌بخش وریدی هم به شما تزریق خواهد کرد؛‌ بنابراین هوشیاری شما در طی جراحی پایین است و معمولاً چیزی از مراحل جراحی به‌خاطر نخواهید آورد.

جراحی دندان عقل با بی هوشی

در شرایط خاصی ممکن است پزشکتان به شما  جراحی دندان عقل با بی هوشی را پیشنهاد کند. فرایند بی‌هوشی یا با استنشاق دارو یا با تزریق وریدی انجام خواهد شد. در این روش هیچ هوشیاری نخواهید داشت و هیچ دردی را هم حس نخواهید کرد. برای کاهش درد بعد از عمل، معمولاً بی‌حسی موضعی هم تزریق می‌شود.

چرا باید دندان عقل نهفته را جراحی کرد؟

مشاهده خدمات پروتز دندان متحرک دکتر مصطفوی

مراحل درمان جراحی دندان عقل نهفته روی عصب

در موارد نادری عصب در تماس با ریشه دندان است و ممکن است حین خارج‌کردن آن، عصب آسیب ببیند و عوارضی ایجاد کند. مراحل درمان جراحی دندان عقل نهفته روی عصب با روش‌های معمولی قدری متفاوت است. یکی از راه های جراحی دندان عقل نهفته روی عصب، عمل کرونکتومی است؛ در این روش تاج دندان کشیده می‌شود اما ریشه در لثه باقی می‌ماند.

در موارد معمول که عصب درگیر نیست و نیازی به استفاده از روش جراحی دندان عقل روی عصب وجود ندارد پزشک مراحل زیر را برای خارج‌کردن دندان طی می‎کند:

 1. اگر جراحی با داروی بی‌حسی و آرام‌بخش انجام شود ابتدا دندان‌پزشکتان داروی آرام‌بخش را در بازو تزریق می‌کند سپس به‌وسیله آمپول بی‌حسی محل جراحی را بی‌حس می‌کند، در غیر این صورت اولین کار، تزریق داروی بی‌حسی به محل جراحی است.
 2. بعد از بی‌حس شدن، پزشک لثه را برای دسترسی به دندان نهفته برش می‌دهد.
 3. اگر استخوان فکتان قسمتی از دندان عقل را پوشانده باشد لازم است استخوان سوراخ شود تا دندان آزاد شود.
 4. دندان‌پزشک با تکان‌هایی دندان را لق می‌کند تا بتواند آن را از لثه بیرون بیاورد. در برخی موارد پزشک مجبور می‌شود دندان را برش دهد و طی چند مرحله آن را خارج کند.
 5. دندان‌پزشک با استفاده از ابزار مخصوص دندان را خارج می‌کند.
 6. در نهایت پزشک، محل جراحی را بخیه می‌زند.
  اقدامات اولیه جراحی دندان عقل نهفته

دندان‌پزشک برای تعیین محل دقیق جراحی عکس رادیولوژی تجویز می‌کند. همچنین در مورد نوع جراحی و داروی بی‌حسی تصمیم‌گیری خواهد کرد. اگر دارو، مکمل یا ویتامین خاصی مصرف می‌کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید حتماً با پزشکتان در میان بگذارید.

از دیگر اقدامات اولیه جراحی دندان عقل نهفته می‌توان به پوشیدن لباس آزاد و گشاد اشاره کرد تا برای تعویض لباس، بعد از جراحی به مشکل برنخورید. اگر شاغل یا محصل هستید برای یک الی دو روز مرخصی، برنامه‎ریزی کنید. بهتر است از 6 الی 8 ساعت قبلِ جراحی چیزی نخورید و ننوشید؛ اگر مجبور به استفاده از دارو هستید فقط با نصف لیوان آب قرصتان را مصرف کنید.

اقدامات طول عمل جراحی دندان عقل نهفته

برای آنکه فرایند جراحی به خوبی انجام شود لازم است از اقدامات طول عمل جراحی دندان عقل نهفته آگاهی داشته باشید. اگر داروی آرام‌بخش به شما تزریق شده باشد چیز زیادی از آن به‌خاطر نخواهید آورد. بعد از جراحی و ازبین‌رفتن اثر داروی بی‌حسی، کمی درد خواهید داشت؛ اما نگران نباشید با مسکن قابل‌کنترل است. ایبوپروفن 400 داروی مناسبی برای کاهش دردتان است. همچنین ممکن است تا ساعاتی بعد جراحی خون‌ریزی داشته باشید که به‌مرور کمتر می‌شود. بهتر است یکی از دوستان یا اقوام روز جراحی همراهتان باشد تا در بازگشت به منزل به مشکلی پیش نیاید؛ زیرا تا 24 ساعت پس از عمل، رانندگی ممنوع است.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل نهفته

مراقبت ‌های بعد از کشیدن دندان عقل نهفته و جراحی دندان عقل از بروز عفونت و عوارض بعد از آن جلوگیری خواهد کرد. اگر موارد زیر را رعایت کنید درگیر عوارض بعد از جراحی نخواهید شد:

 • تا 24 ساعت از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید؛
 • 24 تا 48 ساعت از فعالیت سنگین خودداری کنید؛
 • با آب‌نمک یا دهان‌شویه آنتی‌باکتریال دهانتان را بشویید ولی آن را با فشار از دهان خارج نکنید و فقط دهانتان را مقابل سینک باز کنید تا آب‌نمک خارج شود؛
 • گاز استریل روی زخم بگذارید تا خون آن جذب شود ولی مراقب باشید لخته خون روی زخم از بین نرود؛
 • تا یک هفته مراقب باشید تا خون دلمه بسته روی زخم و بخیه‌ها جدا نشوند زیرا بخیه‌ها و خون لخته، از زخم در برابر عفونت محافظت می‌کنند؛
 • سیگار نکشید؛
 • نوشیدنی‌های داغ  یا خیلی سرد مصرف نکنید؛
 • از نی استفاده نکنید؛‌
 • آب دهانتان را پرت نکنید؛
 • مطابق دستور پزشک آنتی‌بیوتیک مصرف کنید؛
 • تا چند روز بعد از جراحی فقط غذاهای آبکی مثل سوپ و فرنی میل کنید؛
 • ورم بعد از جراحی دندان عقل نهفته را با کمپرس سرد کم کنید.
جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد؟

عوارض جراحی دندان عقل نهفته

اگر برای شما هم سؤال است که جراحی دندان عقل نهفته درد دارد یا خیر باید بگوییم حین جراحی عموماً دردی را متوجه نخواهید شد؛ اما با ازبین‌رفتن اثر داروی بی‌حسی ممکن است درد و تورم به سراغتان بیاید که طبیعی است و جای نگرانی نیست. برای کنترل درد می‌توانید از کمپرس سرد و داروهای مسکن استفاده کنید. علاوه بر درد که تا حدی طبیعی است عوارض جراحی دندان عقل نهفته بسیار کم است. در موارد نادری ممکن است افراد دچار عوارض زیر شوند:

 • ایجاد حفره خشک (ازبین‌رفتن لخته خون روی زخم و نمایان شدن استخوان)؛
 • عفونت؛
 • آسیب به استخوان فک، سینوس یا دندان‌های مجاور؛
 • آسیب به عصب دهان و بی‌حس شدن دائمی یا موقت بخشی از صورت.

برای جلوگیری از ایجاد حفره خشک نوشیدنی‌های اسیدی مثل آب پرتغال و قهوه مصرف نکنید. آجیل‌ها و غذاهای ترد هم برایتان ضرر دارند. الکل و دهان‌شویه‌های حاوی الکل هم باعث کنده شدن لخته خون می‌شوند.

برخی علائم مثل زنگ خطر هستند. در صورت مشاهده هریک از علائم زیر حتما با پزشکتان تماس بگیرید:

 • شروع تورم سه روز پس از جراحی؛
 • ادامه‌دار بودن دردهای شدید پس از چند روز؛
 • خونوریزی شدید؛
 • تب؛
 • وجود عفونت یا خون در ترشحات بینی؛
 • سوزن‌سوزن‌شدن یا خارش محل جراحی؛
 • طعم بعد دهان حتی پس از شستشو؛
 • نبود لخته خون در محل جراحی.

جراحی دندان عقل چقدر طول می‌کشد؟

اگر به دنبال پاسخ سوال جراحی دندان عقل چقدر طول می کشد هستید باید بگوییم جراحی دندان عقل یک جراحی سرپایی است و مراحل پیچیده‌ای ندارد. به‌طورکلی این جراحی بسته به شرایط دندان 20 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. اگر دندان کاملاً نهفته باشد و به استخوان فک جوش خورده باشد ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. اگر بخواهید هر چهار دندان عقلتان را همزمان خارج کنید حدود دو ساعت مهمان کلینیک خواهید بود!

بهترین جراح برای جراحی دندان عقل نهفته

بهترین جراح برای جراحی دندان عقل نهفته جراحی است که علاوه بر تحصیلات مناسب از مهارت کافی هم برخوردار باشد و طیف گسترده‌ای از خدمات ارائه دهد تا اگر نیاز به درمان‌های مختلف پیدا کردید تمام آن‌ها در یک مرکز درمانی قابل انجام باشد. به‌روز بودن علم پزشک هم از ویژگی‌های یک جراح کارآمد است. جراحی دندان ممکن است از لحاظ روانی استرس زیادی را برایتان به وجود بیاورد؛ بنابراین باید پزشکی را انتخاب کنید تا در تمام مراحل حامی شما باشد.

قیمت جراحی دندان عقل نهفته

هزینه جراحی دندان عقل نهفته باتوجه‌به شرایط دندان و موقعیت قرارگیری آن متفاوت است. برای اطلاع دقیق از قیمت‌ جراحی دندان عقل نهفته و انجام مشاوره می‌توانید با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

>