جراح افزایش طول تاج در تهران

جراحی افزایش طول تاج دندان یک روش مناسب و کم خطر برای داشتن یک لبخند زیبا و درمان مشکلات مختلف است. انواع جراحی افزایش طول تاج دندان شامل دو روش جراحی سنتی و جراحی با لیزر است. در طول این جراحی، بافت اضافی لثه که مقدار زیادی از تاج دندان را پوشانده است، برداشته می‌شود. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی درباره جراحی افزایش طول تاج، کاربردها، عوارض و مزایای آن صحبت می‌کنیم. سپس در ادامه مقاله هزینه جراحی افزایش طول تاج دندان را نیز بررسی می‌کنیم.

آشنایی با جراحی افزایش طول تاج دندان 

جراحی افزایش طول تاج دندان یک روش رایج و کم خطر است که معمولا دندانپزشک‌ها برای حل مشکلات مختلف آن را توصیه می‌کنند. این جراحی زمانی انجام می‌شود که بافت لثه مقدار زیادی از تاج دندان را پوشانده باشد. در این شرایط علاوه بر ایجاد لبخند لثه‌ای که ظاهری ناپسند برای فرد به همراه دارد، برای ترمیم و نصب روکش نیز مشکلاتی به وجود می‌آید. زیرا برای نصب روکش تاج دندان باید بتواند از روکش پشتیبانی کند.

در جراحی افزایش طول تاج، بافت اضافی لثه و احتمالاً مقداری استخوان در اطراف دندان‌های بالایی برداشته می‌شود و در نتیجه سطح بیشتری از مینای دندان مشخص می‌شود. وقتی سطح بیشتری از تاج دندان در دسترس باشد، لبخند زیباتر می‌شود. علاوه بر این نصب روکش برای ترمیم پوسیدگی‌ها نیز راحت‌تر می‌شود.

دلایل افزایش طول تاج دندان 

افراد زیادی به دلایل مختلف جراحی افزایش طول تاج دندان را انجام می‌دهند اما به طور کلی افراد به دو دلیل کاندید انجام این جراحی می‌شوند. دلایل افزایش طول تاج دندان شامل موارد زیر است:

زیبایی 

وقتی بافت لثه مقدار زیادی از مینای دندان را پوشانده باشد، لبخند لثه‌ای ایجاد می‌شود. لبخند لثه‌ای به لبخندی می‌گویند که در آن دندان‌های کوتاه به همراه بافت اضافی لثه مشخص می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود، دندان‌ها ناهموار و کوتاه به نظر برسند و افراد از ظاهر لبخند خود ناراضی باشند. به غیر از این موارد، گاهی خط لثه به شکل ناهموار و نامتقارن سطح بالایی دندان‌ها را می‌پوشاند. همه این مشکلات را می‌توان به راحتی با جراحی افزایش طول تاج بهبود بخشید.

درمان 

گاهی ممکن است به دلیل ترک‌خوردگی، آسیب‌دیدن دندان، پوسیدگی، بدشکلی‌های دندان و لکه‌های عمیق نیاز به روکش دندان داشته‌باشید. گاهی  سطح دندان‌ها برای نصب روکش کافی و مناسب نیستند. به همین دلیل انجام جراحی افزایش طول تاج برای پشتیبانی مناسب از نصب روکش ضروری است.

انواع جراحی افزایش طول تاج دندان

کاربرد جراحی افزایش طول تاج 

همانطور که گفتیم جراحی بالا بردن لثه هم به دلایل درمانی و هم برای زیبایی انجام می‌شود. کاربرد جراحی افزایش طول تاج موارد زیر را در برمی‌گیرد:

افزایش طول دندان‌ها

بالا‌بردن لثه باعث افزایش طول دندان‌ها و زیبایی بیشتر می‌شود.

درمان مشکلات دندان زیر خط لثه

گاهی ممکن است در زیر خط لثه، دندان دچار شکستگی یا پوسیدگی شود. در این شرایط با استفاده از این جراحی می‌توان این شکستگی و پوسیدگی‌ها را درمان کرد.

بهداشت بیشتر دهان

وقتی طول دندان‌ها افزایش می‌یابد، سطح بیشتری از دندان‌ها در معرض مسواک و نخ دندان قرار می‌گیرد و به همین دلیل این جراحی باعث کاهش احتمال پوسیدگی دندان می‌شود.

اصلاح لبخند لثه‌ای

جراحی افزایش طول تاج را می‌توان برای اصلاح خط لبخند و طراحی لبخند زیبا انجام داد.

روش های افزایش طول تاج دندان

روش های بالا بردن لثه و افزایش طول تاج دندان عبارتند از:

جراحی

در این روش دندانپزشک چند برش کوچک در بافت نرم ایجاد می‌کند تا لثه را از دندان جدا کند. در بیشتر موارد فقط بافت لثه برداشته می‌شود اما گاهی نیاز است بخش کوچکی از استخوان اطراف نیز تراشیده شود. سپس جراح ناحیه جراحی را قبل از بخیه زدن ضدعفونی می‌کند و درنهایت پس از بخیه‌زدن لثه‌ها یک بانداژ را برای محافظت بیشتر روی آن ناحیه قرار می‌دهد.

سوالی اکثر بیماران این است که آیا جراحی افزایش طول تاج دندان درد دارد؟ با اینکه قبل از شروع جراحی پزشک از بی‌حس موضعی برای کاهش درد استفاده می‌کند اما همچنان ممکن است در طول جراحی کمی احساس درد داشته‌باشید.

لیزر 

جراحی با استفاده از لیزر یکی از روش‌های کم خطر و کم تهاجم است. در این جراحی هم بافت اضافی لثه برداشته می‌شود هم خط لثه متقارن و صاف می‌شود تا بیمار لبخند زیبایی داشته‌باشد. با استفاده از لیزر حتی می‌توان بافت استخوانی را نیز تغییر داد. بدون اینکه نیازی به برش و تیغ جراحی باشد.

مشاهده خدمات پروتز دندان ثابت در کلینیک دکتر مصطفوی

افراد مناسب برای افزایش طول تاج دندان

مراقبت‌های لازم پس از افزایش طول تاج دندان 

زمان موردنیاز بهبودی کامل لثه پس از انجام جراحی افزایش طول تاج تقریباً سه ماه است. در این مدت این سه ماه باید مراقبت های لازم پس از افزایش طول تاج دندان را رعایت کنید. این نکات مراقبتی عبارتند از:

مصرف منظم داروها
احتمالا برای کاهش علائم پزشک داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی یا نوعی مسکن برای شما تجویز می‌کند. مصرف این داروها به کاهش درد و التهاب کمک زیادی می‌کند. همچنین پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ نیز برای کاهش خطر عفونت تجویز کند.

استفاده از کمپرس یخ
برای ۴ تا ۵ ساعت اول پس از جراحی، بهتر است کمپرس یخ را در فواصل ۲۰ دقیقه‌ای روی صورت خود قرار دهید. این کار به کاهش تورم صورت کمک می‌کند.

رعایت بهداشت دهان
بهتر است از مسواک‌زدن مناطق بانداژ‌شده خودداری کنید اما می‌توانید سایر دندان‌ها را به روال معمول مسواک بزنید. اگر پزشک دهانشویه مخصوصی برای ضدعفونی کردن محل جراحی تجویز کرده است. حتما به شکل منظم و مطابق دستور از آن استفاده کنید.

داشتن رژیم غذایی مناسب
از جویدن غذا با ناحیه جراحی‌شده خودداری کنید. همچنین، از خوردن غذاهای سفت، ترد، اسیدی، تند و چسبناک خودداری کنید. سعی کنید از غذاهای کم ادویه استفاده کنید زیرا ادویه‌ها باعث افزایش حساسیت و التهاب می‌شوند.

خودداری از مصرف غذاهای داغ
در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی به دلیل حساسیت دهان و لثه‌ها از خوردن مواد‌غذایی با دمای زیاد خودداری کنید.

کنترل خونریزی
برای کنترل خونریزی با استفاده از یک چای کیسه‌ی مرطوب و خنک‌شده یا گاز مرطوب به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کمی به ناحیه مورد نظر فشار وارد کنید.

خودداری از مصرف الکل و دخانیات
قبل و بعد از عمل از نوشیدن الکل خودداری کنید. همچنین تا ده روز پس از عمل از سیگار کشیدن خودداری کنید. سیگار و الکل باعث افزایش خونریزی می‌شوند.

خودداری از فعالیت سنگین
شما باید در دو تا سه روز اول از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید. در غیر این صورت روند بهبودی شما مختل شده و باعث خونریزی بیشتر می‌شود.

عوارض افزایش طول تاج دندان

هرچند در برخی شرایط انجام جراحی افزایش طول لثه ضروری است اما ممکن است انجام این جراحی عوارضی برای شما به دنبال داشته‌باشد. عوارض افزایش طول تاج دندان عبارتند از:

 • ممکن است پس از جراحی ناحیه موردنظر دچار عفونت شود.
 • خونریزی در محل جراحی بعد از عمل از عوارض کاملا رایج این جراحی است.
 • دندان‌ها پس از جراحی به دمای سرد و گرم حساس می‌شوند.
 • در طول جراحی ممکن است به دندان‌ها و ساختارهای مجاور آسیب وارد شود.
 • اگر جراحی  افزایش طول تاج را انجام بدهید و در آینده دندان موردنظر را از دست بدهید، قراردادن ایمپلنت دندان دشوار یا غیرممکن می‌شود.
 • احساس درد، تورم، کبودی و التهاب پس از عمل از عوارض رایج این جراحی است.
نحوه آماده شدن برای انجام افزایش طول تاج دندان

انواع بلیچینگ دندان در کلینیک دکتر مصطفوی

مزایای افزایش طول تاج دندان

مزایای افزایش طول تاج دندان باعث شده این روش به افراد زیادی توصیه شود و به یک روش رایج در دندانپزشکی تبدیل شود. این جراحی مزایای زیر را به دنبال دارد:

 • برای انجام جراحی افزایش طول تاج دندان فقط باید یک بار به مطب پزشک مراجعه کنید.
 • این جراحی می‌تواند لبخندی زیبا با دندان‌های متقارن برای شما ایجاد کند.
 • افزایش طول تاج دندان باعث کاهش احتمال پوسیدگی می‌شود زیرا قسمت بیشتری از دندان در معرض مسواک و نخ دندان قرار می‌گیرد.
 • این جراحی سرپایی است و نیازی به بستری‌شدن یا دوره نقاهت طولانی ندارد.

افراد مناسب برای افزایش طول تاج دندان

معمولا افراد مناسب برای افزایش طول تاج دندان دارای شرایط زیر هستند:

 • اگر دندان زیر خط لثه دچار شکستگی یا پوسیدگی شده‌است.
 • اگر از ظاهر لثه‌های خود ناراضی هستید و می‌خواهید لبخند زیبایی داشته‌باشید.
 • اگر لثه مینای دندان را پوشانده و مانع نصب روکش دندان شده‌است.

نحوه آماده شدن برای انجام افزایش طول تاج دندان 

جراحی افزایش طول تاج دندان، جراحی سرپایی است و در حدود یک ساعت انجام می‌شود. نحوه آماده شدن برای انجام افزایش طول تاج دندان به این شکل است که قبل از جراحی، ابتدا عکس رادیولوژی تهیه می‌شود. سپس باید در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید با جراح خود صحبت کنید. اگر دارویی در روند جراحی مشکل ایجاد کند باید قبل از جراحی مصرف آن را قطع کنید.

بهترین جراح افزایش طول تاج در تهران

جراحی‌های دهان با پیشرفت علم و تکنولوژی به طور مداوم کارآمدتر و موثرتر می‌شوند. جراحی افزایش طول تاج دندان یک روش رایج دندانپزشکی است که معمولا نتیجه آن برای اکثر افراد موفقیت‌آمیز است. هر چقدر پزشک شما مهارت و تجربه بیشتری داشته‌باشد، احتمال موفقیت بیشتر و عوارض پس از جراحی کمتر می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر مصطفوی، بهترین جراح افزایش طول تاج در تهران، با خیال راحت تحت درمان قرار بگیرید. همچنین پس معاینه و مشاوره راجع به مسیر درمان، به سوالات شما راجع به قیمت جراحی افزایش طول تاج و هرگونه نگرانی دیگری پاسخ می‌دهند.

>