بلیچینگ دندان

کاربرد بلیچینگ دندان

دندان‌های ما به مرور زمان و به دلیل مصرف غذاهای رنگی و پرادویه، درخشش و سفیدی خود را از دست می‌دهند و کدر می‌شوند. دلیل اصلی کدر شدن دندان‌ها، تجمع جرم است. با وجود اینکه مسواک زدن مکرر قسمت اعظم این جرم را از بین می‌برد، اما در بیشتر افراد مستعد، دندان‌ها حتی در این صورت نیز کدر می‌شوند. یکی از بهترین روش‌های سفید کردن دندان‌ها، بلیچینگ دندان است. اگر شما نیز دوست دارید با این روش محبوب دندان‌های خود را سفید و درخشان کنید، حتماً با ما همراه باشید تا شما را با رموز این روش جادویی و به روز آشنا کنیم. در ادامه به شما توضیح می‌دهیم بلچینگ دندان چیست و چه مزایا و عوارضی دارد.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان جزء یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی سرپایی در کلینیک‌های دندان پزشکی است. در بسیاری از افراد مستعد، رنگ طبیعی عاج دندان‌ها به دلیل عوامل مختلف تغییر می‌کند. مصرف زیاد قهوه، چای یا تنباکو، آسیب وارده به پالپ دندانی در اثر مصرف داروهای مختلف و از بین رفتن لایه سطحی مینای دندان به علت افزایش سن و بیماری، از جمله رایج‌ترین عواملی هستند که باعث تغییر رنگ مینای دندان می‌شوند.

در بلیچینگ دندان اثر این عوامل تا حد امکان بر روی دندان‌ها پاک می‌شود و دندان‌ها رنگ طبیعی خود را مجدداً به دست می‌‍آورند. به همین دلیل بلیچینگ دندان یکی از بهترین راه‌های درخشان کردن دندان‌ها است.

انواع بلیچینگ دندان

امروزه روش‌های مختلفی برای بلیچینگ دندان وجود دارد. اما در حالت کلی انواع بلیچینگ دندان به سه روش اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

آفیس بلیچینگ (بلیچیینگ دندان در مطب)

در آفیس بلیچینگ پزشک از عوامل سفیدکننده مانند پراکسید هیدروژن استفاده می‌کند. در اینجا پزشک لثه‌های بیمار را با یک ژل محافظ یا محافظ لاستیکی می‌پوشاند و سپس روند بلیچینگ دندان را شروع می‌کند. معمولاً این کار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که سایه رنگ دندان‌های فرد به رنگ طبیعی دندان‌های او نزدیک شوند.

هوم بلیچینگ (بلیچینگ دندان در خانه)

در این روش فرد با تجویز پزشک و راهنمایی‌های او، خود به تنهایی در منزل کار بلیچینگ دندان را انجام می‌دهد. معمولاً در اینجا غلظت مواد سفیدکننده دندان پایین‌تر است و بلیچینگ دندان ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. در اینجا تمام مراحل کار باید طبق نظر پزشک انجام شود و فرد باید در انتهای این روند دوباره توسط دندانپزشک معاینه شود تا میزان اثربخشی آن مشخص شود.

بلیچینگ دندان با محصولات سفیدکننده

در این روش خود شخص سعی می‌کند با استفاده از خمیردندان‌ها یا محصولات تخصصی سفیدکننده، دندان‌های خود را سفید کند. غلظت عوامل سفیدکننده در این محصولات بسیار پایین است و به زمان زیادی برای اثربخشی نیاز دارند. هر چند هیچگاه اثربخشی آنها به اندازه روش‌های تخصصی نیست.

هزینه بلیچینگ دندان

مراحل بلیچینگ دندان

موثرترین روش بلیچینگ دندان، آفیس بلیچینگ است که توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد. مراحل بلیچینگ دندان تحت نظر دندانپزشک به صورت زیر است:

معاینه دندان‌ها و بررسی رنگ آنها

در ابتدا دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می‌کند. در این صورت دندانپزشک با رنگ طبیعی دندان‌های شما آشنا می‌شود. این کار به پزشک کمک می‌کند درصد مواد سفیدکننده را با توجه به رنگ طبیعی دندان‌های شما انتخاب کند.

تمیز کردن و جلای دندان‌ها

در این مرحله دندانپزشک دندان‌های شما را با استفاده از یک سوهان مخصوص، تمیز کرده و جلا می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا لکه‌ها و جرم‌های سطحی دندانی تا حد امکان از بین بروند.

اعمال عامل سفیدکننده بر روی دندان‌ها

در این مرحله پزشک ابتدا لثه‌های بیمار را با یک محافظ مناسب می‌پوشاند و سپس عامل سفیدکننده با درصد مناسب را که معمولاً پراکسید هیدروژن است بر روی دندان‌ها اعمال می‌کند. در بلیچینگ دندان با لیزر، پس از اعمال این ماده، دندان‌ها در معرض نور لیزر قرار می‌گیرند. نور لیزر باعث فعال شدن عوامل سفیدکننده می‌شود و با نفوذ به ساختار داخلی دندان و از بین بردن لکه‌های داخل دندان‌ها، باعث می‌شود که دندان‌های فرد تا حد امکان سفید شوند. این مرحله معمولاً نیم ساعت طول می‌کشد.

شستشوی دندان‌ها

شستشوی دندان‌ها مرحله بعدی روش بلیچینگ دندان است. در این مرحله باید بقایای محلول سفیدکننده کاملاً از سطح دندان‌ها پاک شوند و دندان‌های شما برای مرحله بعدی فرآیند آماده شوند.

فلوراید درمانی

در نهایت پزشک دندان‌های شما را با فلوراید جلا می‌بخشد. فلوراید علاوه بر حفظ درخشندگی دندان‌ها به حفظ سفیدی آنها نیز کمک می‌کند. در ضمن فلوراید هر گونه بقایای پلاک‌های دندانی را کاملاً از بین می‌برد. 

مزایای بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان مزایای زیادی دارد که شاید مهمترین آنها زیبایی لبخند شما باشد. از جمله دیگر مزایای بلیچینگ دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • ارتقای سطح سلامتی دهان و دندان
 • سفید کردن دندان‌ها با یک روش حرفه‌ایی بدون عوارض جانبی
 • سرعت و دقت زیاد
 • نتایج بلند مدت 
 • ایمن و بی‌خطر
 • مقرون به صرفه و کم هزینه

معایب و عوارض بلیچینگ دندان

سفید شدن دندان با بلیچینگ گاهی اوقات عوارض ناخواسته و محدودی به همراه دارد. برخی از معایب بلیچینگ دندان عبارتند از:

حساسیت دندان‌ها

حساسیت دندان‌ها یکی از شایع‌ترین عوارض بلیچینگ دندان است. این حساسیت معمولاً خیلی زود از بین می‌رود. بلیچینگ دندان تحت نظر دندانپزشک بهترین کار برای مقابله با این عارضه جانبی است. در ضمن توصیه می‌شود قبل از بلیچینگ دندان، سایر مشکلات دندان‌های فرد درمان شوند، در این صورت احتمال حساسیت به حداقل می‌رسد.

تحریک لثه

احتمال تحریک لثه در بلیچینگ دندان بسیار کم است و تنها در صورتی که محافظ لثه به درستی از لثه‌ها محافظت نکند، ممکن است ماده سفیدکننده به لثه‌ها نفوذ کند و آنها را تحریک کند.

التهاب دندان‌ها

گاهی اوقات ممکن است پالپ دندانی در اثر بلیچینگ ملتهب شود که احتمال آن نیز بسیار کم است.

بلیچینگ دندان چیست

نحوه مراقبت از بلیچینگ دندان

مراقبت از بلیچینگ دندان، اثربخشی و دوام آن را افزایش می‌دهد، در عین حال سلامتی دهان و دندان را نیز تا حد زیادی تضمین می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند برای مراقبت از بلیچینگ دندان‌ها موارد زیر را رعایت کنید:

 • محدود کردن مصرف چای و قهوه
 • اجتناب از مصرف سس‌های تیره
 • اجتناب از مصرف شکلات تلخ
 • محدود کردن مصرف غذاهای اسیدی و آبمیوه‌های ترش
 • استفاده از نی در هنگام نوشیدن انواع نوشیدنی‌ها
 • استفاده از نخ دندان
 • مسواک زدن مرتب دندان‌ها
 • آبکشی دهان بعد از هر بار مصرف انواع مواد غذایی
 • ترک سیگار

کاربرد بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان بهترین روش برای پاکسازی جرم‌ها و پلاک‌‎های دندانی و درخشان کردن دندان‌ها است. هر چند کاربرد بلیچینگ دندان در ظاهر تنها به موارد زیبایی محدود می‌شود، اما به دلیل پاکسازی دندان‌ها، باعث به تعویق انداختن روند پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. در ضمن مراقبت‌های مستمر پس از بلیچینگ دندان‌ها نیز سلامت دهان و دندان را تا حد زیادی تضمین می‌کنند.

ماندگاری بلیچینگ دندان

ماندگاری بلیچینگ دندان بستگی به سبک زندگی شما دارد و از 6 ماه تا 3 سال متغیر است. رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم مصرف مواد غذایی محرک و رنگی، باعث افزایش ماندگاری بلیچینگ دندان می‌شود.

قیمت بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع ماده سفیدکننده و تعداد جلسات لازم برای بلیچینگ دندان
 • میزان تغییر رنگ دندان‌ها
 • اقدامات اضافی لازم قبل از بلیچینگ دندان‌ها
 • و …

به عنوان مثال گاهی اوقات تغییر رنگ دندان‌های فرد آنقدر شدید است که یک جلسه درمانی کفایت نمی‌کند. در این صورت افزایش تعداد جلسات درمانی، باعث افزایش قیمت بلیچینگ دندان می‌شوند.

تا اینجا درباره بلیچینگ دندان صحبت کردیم. این روش در کنار مزایای فراوان، عوارض جانبی محدودی دارد. در صورت استفاده از روش‌های جدید این عوارض محدود نیز به حداقل می‌رسند که از جمله آنها می‌توان از روش بلیچینگ دندان بدون عوارض با ژل استاندارد اکسترابوست نام برد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

>