اصلاح طرح لبخند

ویژگی های طرح لبخند زیبا

لبخند یکی از زیبا‌ترین منحنی‌های دنیاست؛ اما همه افراد به اندازه کافی خوش‌شانس نیستید تا  لبخند بی‌نقصی داشته باشند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید با اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی می‌توانید صاحب لبخندی زیبا شوید و اعتماد‌به‌نفس را به خودتان هدیه کنید. ما در این مطلب تمام نکاتی را که لازم است بدانید جمع‌آوری کرده‌ایم، در ادامه همراهمان باشید.

آشنایی با اصلاح طرح لبخند

برای آشنایی با اصلاح طرح لبخند لازم است بگوییم که در دسته اقدامات زیبایی قرار می‌گیرد و شامل اصلاح تمامی مواردی است که باعث عدم تناسب و زیبایی لب و دهان حین لبخند‌زدن می‌شود. این اصلاحات شامل موارد زیر است:

 • ترمیم دندان‌های شکسته یا پوسیده؛
 • اصلاح طول دندان‌ها؛
 • برطرف‌کردن کجی دندان‌ها؛
 • اصلاح فواصل بین دندان‌ها؛
 • اصلاح رنگ ‌دندان‌ها؛
 • تنظیم موقعیت‌ قرارگیری لثه روی دندان‌ها؛
 • قراردادن پروتز‌های ثابت یا متحرک در قسمت‌های خالی.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که اصلاح طرح لبخند در چه کسانی انجام می‌شود، برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که همه افراد می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند به‌خصوص آن‌هایی که مشکلاتی مختلفی از جمله پوسیدگی دندان، لقی دندان‌ها، پلاک‌های باکتریایی، لثه‌های ضعیف و … دارند؛ زیرا این روش شامل اقدامات مختلفی است که در نهایت منجر به ارتقا سلامت دهان و دندان می‌شود.

طرح لبخند هالیوودی به چه معناست؟

اگر به لبخند اکثر ورزشکاران و سلبریتی‌ها دقت کنید متوجه می‌شوید که لبخند بی‌نقص و دندان‌های مرتب و درخشانی دارند. اگر با دیدن این سلبریتی‌ها دلتان می‌خواهد دندان‌هایی شبیه آن‌ها داشته باشید باید بگوییم با انجام یک سری از اقدامات می‌توانید لبخندی مشابه آن‌ها داشته باشید. از جمله رایج‌ترین کارهایی که در طرح لبخند هالیوودی انجام می‌شود اصلاح رنگ و ناهمواری دندان‌ها با استفاده از لمینت است. لمینت‌‌ها ظاهری بی‌نقصی به دندان‎هایتان می‌دهند.

ویژگی‌های طرح لبخند زیبا

دندانپزشکان بزرگ زیبایی می‌دانند که هر فردی در آناتومی لبخند خود دارایی تفاوت‌هایی است که برای رسیدن به زیباترین حالت لبخند باید در نظر گرفته شود؛ بنابراین هر دندانپزشکی برای اصلاح خط لبخند باید ویژگی‌های فردی شما را مدنظر قرار دهد. ما در این قسمت به برخی از این ویژگی‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • شکل طبیعی لب و خط لبخند: هنگام لبخندزدن دندان‌های بالایی باید سه‌چهارم یا بیشتر از فضای مابین دو لب بالا و پایینتان را پر کنند و همچنین باید موازی با لب پایین باشند و لب پایین منطبق بر خط لثه فک پایین باشد؛
 • ظاهر دندان‌ها: رنگ دندان‌ها باید متناسب با پوستتان باشد و  رنگ روشن و یکنواختی داشته باشد و خط وسط دو دندان بالایی باید با خط وسط صورت هماهنگ باشد. نسبت عرض به طول این دو دندان باید 75 تا 80 درصد باشد و هیچ فاصله‌ای بین دندان‌ها نباشد؛
 • بافت لثه: هنگام لبخند زدن بافت لثه‌ای که مشخص می‌شود باید متناسب با طول دندان‌ها باشد. معمولاً 3 میلی‌متر از لثه باید حین لبخند زدن پیدا باشد؛
 • راهرو باکال: به فضای خالی و تاریک گوشه لب‌ها حین لبخندزدن راهرو باکال می‌گویند، ‌ از ویژگی های طرح لبخند زیبا کوچک بودن این راهرو باکال است؛
 • موقعیت لبه انسیزال: فاصله بین دو دندان‌های قدامی با لب پایین را باید متناسب باشد اگر این فاصله زیاد باشد تلفظ حروفی مانند و ف و ث دشوار خواهد بود.

طراحی و اصلاح طرح لبخند

طراحی و اصلاح طرح لبخند شامل چندین مرحله است که باتوجه‌به موقعیت و شرایط دندان‌ها انجام می‌شود. در ادامه این مراحل را شرح خواهیم داد.

مرحله اول در طراحی و اصلاح طرح لبخند بررسی تمام مفاصل فک،‌ ماهیچه‎ها،‌ دندان‎ها، لثه‌ها، چگونگی لبخند،‌ گازگرفتن و جویدن است. برای این معاینه معمولاً دو تا سه ساعت زمان نیاز است. ارزیابی‌ها با استفاده از نقشه‌برداری دیجیتال، ‌آنالیز فک و عکس‌های رادیولوژی انجام می‌شود.

مرحله دوم برنامه‌ریزی و تشخیص درمان‌های لازم است. دندان‌پزشکتان با بررسی اطلاعات حاصل از مرحله قبل اقدامات لازم برای شروع فرایند را انجام می‌دهد.

در مرحله آخر پزشکتان تمام اقدامات موردنیاز برای اصلاح لبخندتان را توضیح می‌دهد. شما باتوجه‌به میزان هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید می‌توانید همه‌ مراحل را بپذیرد یا فقط اصلی‌ترین اقدامات را انجام دهید.

طراحی دیجیتالی لبخند Digital Smile Design-DSD

طراحی دیجیتالی لبخند Digital Smile Design-DSD پیشرفت جدیدی در دنیای دندان‌پزشکی است. استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی طراحی دیجیتالی باعث بهبود تشخیص دندان‌پزشک در تجویز اقدامات موردنیاز می‌شود. برای این کار ابتدا در کلینیک دندان‌پزشکی از تمام زوایای دهانتان عکس و فیلم سه‌بعدی تهیه می‌شود. این اسکن دیجیتال به‌وسیله اسکنر‌های داخل دهانی انجام می‌شود. سپس داده‌ها برای نرم‌افزار ارسال می‌شود تا آنالیز شروع شود.

در مرحله بعدی پزشک متناسب با فرم صورت، رنگ پوست و سلیقه شما بهترین طرح لبخند را طراحی می‌کند. درواقع با استفاده از این تکنولوژی به‌روز، تصویر پایانی اصلاح طرح لبخند را قبل از شروع کار می‌توانید ببیند. رنگ دندان‌ها در این نرم‌افزار قابل تغییر است تا متناسب با رنگ پوست بهترین انتخاب را داشته باشید. اصلاح لبخند با این روش موجب کاهش تمام استرس‌ها و نگرانی‌هایتان خواهد شد؛ زیرا نتیجه کار دقیقاً متناسب با تصویر دیجیتالی است.

روش‌های اصلاح طرح لبخند

لبخند زیبا جذاب‌ترین ویژگی صورت ما است که تاثیر مستقیمی بر شادابی و سن‌‌وسال ما می‌گذارد. فرقی می‌کند عدم تناسب دندان‌هایتان با بالارفتن سن ایجاد شده یا از بدو تولد همراهتان بوده، روش های اصلاح طرح لبخند درهرصورت به شما برای داشتن لبخندی جذاب کمک می‌کند.

این روش‌ها متناسب با وضعیت دهان و دندان شما برنامه‌ریزی می‌شود. ممکن است برای زیباتر کردن لبخندتان به یک چند اقدام درمانی نیاز داشته باشید. ما در این قسمت تمام روش‌ها و اقدامات درمانی شرح خواهیم داد.

اصلاح طرح لبخند با لمینت 

یکی از اصلی‌ترین اقدامات در اصلاح طرح لبخند اصلاح رنگ دندان‌هاست. اگر دندان‌هایتان تغییر رنگ داده‌اند و این تغییر رنگ به‌گونه‌ای است که با سایر روش‌های موجود اصلاح نمی‌شود ممکن است دندان‌پزشکتان لیمنت را برای درخشان‌کردن دندان‌هایتان پیشنهاد کند.  لمینت‌ها روکش‌های نازک سرامیکی هستند که برای اصلاح رنگ و ناهمواری‌های جزئی بکار می‌روند. این روش درمانی ظاهر یکنواخت و درخشانی به دندان‌ها می‌دهد.

برای انجام لمینت قسمتی از مینای دندان تراش داده می‌‌شود سپس روکش‌های سرامیکی که در آزمایشگاه ساخته شده‌اند روی دندان قرار می‌گیرد. برای ساخت این روکش‌ها باید قالب‌گیری از دندان‌هایتان انجام شود. رنگ لمینت‌ها متناسب با رنگ پوستتان انتخاب می‌شود. علاوه بر اصلاح رنگ‌ دندان‌ها، پرکردن فواصل بین دندان‌ها، ترمیم شکستگی‌ها و اصلاح طول دندان هم به‌وسیله لمینت انجام می‌شود.

اصلاح طرح لبخند با ونیرهای کامپوزیتی

برای درخشان کردن رنگ دندان‌ها در این روش می‌توان از ونیرهای کامپوزیتی هم استفاده کرد. ونیرها در مقایسه با لمینت‌ها کمتر تهاجمی هستند؛ زیرا نیاز به تراش مینای دندان نیست. در اصلاح لبخند با ونیرهای کامپوزیتی،‌ مواد کامپوزیتی مستقیماً روی دندان گذاشته می‌شود و دندان‌پزشک با مهارت خودش روکش را روی دندان شکل می‌دهد؛ بنابراین مرحله قالب‌گیری و ساخت روکش در آزمایشگاه در ونیر‌های کامپوزیتی وجود ندارد.

اصلاح طرح لبخند با بلیچینگ

اگر فواصل بین دندان‌هایتان مطلوب است، ناهمواری در نظم آن‌ها وجود ندارد و فقط نیاز به اصلاح رنگ دندان دارید دندان‌پزشک برای بهبود رنگ دندان‌ها ممکن است بیلچینگ را پیشنهاد کند. برای انجام بلیچینگ ابتدا دندان‌پزشک ژل مخصوصی را برای محافظت از لثه‌ها روی آن‌ها قرار می‌دهد.

 سپس مواد اکسیدکننده غلیظی روی میانی دندان‌ها قرار می‌دهد در نهایت با تاباندن لیزر، موجب سفیدشدن دندان‌ها می‌شود. برای سفید شدن دندان‌هایتان 3 یا 4 جلسه بلیچینگ در مطب نیاز است. بلیچینگ روشی ایمن برای سفیدکردن دندان است منتها این روش موقتی است و بعد از مدتی  ممکن است مجدداً دندان‌هایتان تغییر رنگ دهند.

اصلاح طرح لبخند با جرمگیری دندان

با بالارفتن سن و عدم مراقبت صحیح از دندان‌ها به‌مرور جرم‌هایی روی دندان‌ها شکل می‌گیرد که به‌وسیله مسواک زدن این جرم‌ها ازبین نمی‌روند. این پلاک‌های باکتریای تشکیل شده اگر حذف نشوند منجر به تغییر رنگ‌ دندان‌ها، آسیب به مینای دندان و تحلیل لثه می‌شود. یکی از روش‌های اصلاح طرح لبخند جرم‌گیری از دندان‌ها و حذف این پلاک‌های باکتریایی است که معمولاً به‌وسیله دستگاه اولتراسونیک انجام می‌شود.

این روش منجر به سفیدتر شدن دندان‌ها نمی‌شود صرفاً پلاک‌های موجود روی آن‌ها را حذف می‌کند و تغییر رنگ ایجادشده در اثر پلاک‌ها را از بین می‌برد. جرم‌گیری از دندان یک روش ارزان برای اصلاح طرح لبخند است.

اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندان

اگر یک یا چندتایی از دندان‌های جلو را بر اثر حادثه یا پوسیدگی از دست ‌داده باشید ایمپلنت دندان‌های جلو یک روش طولانی‌مدت برای اصلاح طرح لبخندتان خواهد بود. ایمپلنت‌ها سازه‌های فلزی هستند که طی جراحی در استخوان فک کار گذاشته می‌شوند و سپس تاج دندان روی آن قرار می‌گیرد. ایمپلنت دندان شباهت بسیار زیادی به دندان‌های طبیعی دارند؛ بنابراین تأثیر بسزایی در لبخند زیبا و طبیعی دارد.

اصلاح طرح لبخند با جراحی افزایش طول تاج

یکی دیگر از روش‌های اصلاح طرح لبخند افزایش طول تاج دندان است؛ زیرا این کار باعث کشیده‌تر و لاغرتر دیده‌شدن صورت‌های گرد می‌شود. اگر دندان‌های کوتاهی دارید می‌توانید از روش‌های مختلفی برای برطرف‌کردن آن استفاده کنید. این روش‌ها شامل لمینت‌ها، ونیرهای کامپوزیتی و سایر روش‌ها می‌شود.

اگر طول تاج دندان‌هایتان بلندتر از حد معمول است برای اصلاح طرح لبخند لازم است طول آْن اصلاح شود. برای کوتاه‌کردن دندان‌ها آن‌ها را تراش می‌دهند

بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در تهران

مدت زمان اصلاح طرح لبخند چقدر است؟

اگر شما هم دغدغه این را دارید که مدت زمان اصلاح طرح لبخند چقدر است باید بگوییم که دندان‌پزشکتان بهترین کسی است که می‌تواند به این سؤال پاسخ دهد؛ زیرا جوابش بستگی به روش و اقدامات لازم برای اصلاح لبخندتان دارد. اگر دندان و لثه سالمی دارد سه تا چهار هفته زمان نیاز است تا لبخندتان زیباتر شود.

اگر لیفت لثه انجام شود، باید تا درمان کامل لثه‌ها صبر کنید. معمولاً 8 تا 10 هفته بعد از لیفت لثه، می‌توان فرایند اصلاح لبخند را آغاز کرد. اگر ایمپلنت انجام شود 3 تا 6 ماه زمان لازم است تا فرایند استخوان‌سازی و فیکس‌شدن ایمپلنت در استخوان فک تکمیل شود، بعد از این بازه چندماهه می‌توان کار برای اصلاح طرح لبخند اقدام کرد.

 ماندگاری طرح اصلاح لبخند

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها میزان ماندگاری طرح اصلاح لبخند است. وقتی صحبت از این موضوع به میان می‌آید باید به دو نکته توجه کنیم.

 • کیفیت انجام کار: ارائه خدمات باکیفیت نیازمند دقت، مهارت، توجه به جزئیات و صرف زمان کافیست اگر مراحل باعجله انجام شود ماندگاری آن پایین می‌آید؛
 • مراقبت‌ها: در صورت مراقبت صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان ماندگاری این روش افزایش خواهد یافت.

به‌طورکلی اگر برای اصلاح لبخندتان از لیمنت استفاده شود با مراقبت صحیح طول عمرش به 15 تا 20 سال خواهد بود و اگر از ایمپلنت یا ارتودنسی استفاده شود لبخندتان به شکل دائمی زیبا خواهد ماند. در صورتی‌ که از بلیچینک برای سفید‌تر کردن دندان‌ها استفاده کنید ماندگاری رنگ سفید دندان کمتر از سایر روش‌ها است و در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری باید به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از اصلاح طرح لبخند

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند در ماندگار آن تأثیر بسزایی دارد. ما در این قسمت به اقداماتی که برای مراقبت نیاز است اشاره خواهیم کرد:

 • دندان‌هایتان را دو بار در روز مسواک بزنید و بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید فقط توجه کنید که مسواکتان حتماً نرم باشد؛
 • از گاززدن غذاهای سفت و چسبناک خودداری کنید؛
 • سلامت دهان و دندان‌ را مرتب بررسی کنید؛
 • استفاده از دهان‌شویه را جدی‌تر از قبل دنبال کنید؛
 • در خوردن غذاهایی با رنگ تند و مصنوعی مانند قهوه و پفک احتیاط کنید؛
 • برخی از دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند مصرف چای را محدود کنید؛
 • سیگار را ترک کنید؛
 • عادت‌هایی مثل جویدن ناخن، بازکردن درِ بطری با دندان و شکستن آجیل را ترک کنید.

مزایای اصلاح طرح لبخند

مزایای اصلاح طرح لبخند بسیار است. اگر در انتخاب دندان‌پزشکتان دقت کنید تمامی مزایایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد شامل حالتان می‌شود:

 • اصلاح دندان‌های نامنظم باعث بهبود گفتار و اصلاح تلفظتان خواهد شد؛
 • اعتمادبه‌نفستان افزایش می‌یابد و دیگر لازم نیست حین خندیدن دستتان را روی دهان بگذارید؛
 • سلامت عمومی دهان و دندانتان افزایش می‌یابد؛
 • در صورت وجود مشکل در جویدن غذا با اصلاح طرح لبخند جویدنتان بهبود می‌یابد.

عوارض اصلاح طرح لبخند

اگر دندان‌پزشک اقدامات لازم برای اصلاح لبخند را به‌درستی تشخیص دهد و در اجرای آن مهارت و تخصص لازم را داشته باشد می‌توان عوارض اصلاح طرح لبخند را به حداقل رساند. بااین‌وجود همچنان ممکن است عوارض و خطراتی وجود داشته باشد که ما در این قسمت به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ضعیف‌شدن ریشه دندان‎ها: اگر در فرایند انجام اصلاح لبخند به ارتودنسی نیاز داشته باشید و این کار در مدت‌زمان کوتاهی انجام شود ممکن است ریشه‌ دندان‌ها ضعیف شده و دندان لق شود؛
 • بروز شکستگی: اگر ونیرهای کامپوزیتی یا سرامیکی که روی دندان قرار می‌گیرند بیش از اندازه سنگین باشند ممکن است شکستگی دندان یا ونیر اتفاق بیفتد؛
 • تجمع پلاک باکتریایی: اگر اصلاح لبخند بدون توجه به آناتومی دهان انجام شود، ممکن است پلاک‌های باکتریایی بدون حذف‌شدن به دام بیفتند و منجر به بروز التهاب لثه، بوی بد دهان و سایر مشکلات مرتبط شود؛
 • ایجاد حساسیت: انجام بیش از حد بلیچینگ و تراش مینای دندان برای گذاشتن لمینت ممکن است باعث افزایش حساسیت حین استفاده از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خیلی گرم یا خیلی سرد شود؛
 • طبیعی نبودن دندان‌ها: اگر رنگ دندان‌ها به‌صورت اغراق‌آمیزی سفید و درخشان باشند یا در منظم‌کردن دندان‌ها افراط شود ظاهر دندان‌هایتان غیرطبیعی خواهد شد؛
 • تغییر رنگ: برخی از روکش‌های کامپوزیتی و سرامیکی ممکن است به‌ مرور زمان تغییر رنگ دهند.

بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در تهران

بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند پزشکی است که در انجام خدمات مختلف مهارت کافی داشته باشد؛ زیرا همان‌طور که ذکر کردیم اصلاح لبخند شامل مجموعه‌ای از اقدامات است. کلینیک انتخابی‌تان اگر مجهز به ابزار لازم برای طراحی دیجیتالی لبخند باشد مزیت بزرگی برایتان است؛ زیرا با استفاده از این ابزار می‌توانید نتیجه کار را قبل از شروع فرایند ببینید و با خیال راحت روی یونیت دندان‌پزشکی دراز بکشید.

ازآنجایی که اصلاح طرح لبخند دقت زیادی نیاز دارد پزشکی را انتخاب کنید که باعجله مراحل را پیش نبرد و به‌اندازه کافی روی آن وقت بگذارد تا از نتیجه کار رضایت کامل داشته باشید.

برای پیداکردن بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در تهران خواندن نظرات مراجعین در صفحات مجازی مربوط به پزشک می‌تواند کمک زیادی کند. تحقیق از دوستان و آشنایانی که به کلینیک دندان‌پزشکی مراجعه داشته‌اند در پیداکردن پزشک متعهد و متخصص کمک‌کننده است.

هزینه اصلاح طرح لبخند

کلینیک‌های دندان‌پزشکی متناسب با کیفیت خدماتی که ارائه می‌دهند تعرفه‌های متفاوتی دارند. همچنین قیمت اصلاح طرح لبخند باتوجه‌به شرایط دهان و دندان شما بسیار متفاوت است. اگر به اقدامات اساسی مثل ارتودنسی، ایمپلنت یا لیفت لثه نیاز داشته باشید هزینه بالاتری را باید بپردازید.

اگر برای زیبا کردن لبخندتان فقط به بلیچینگ نیاز داشته باشید هزینه‌تان به مراتب کمتر است. برای مشاوره و اطلاع دقیق از قیمت‌ها و هزینه اصلاح طرح لبخند می‌توانید با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

>