ارتودنسی مخفی (لینگوال)

کاربرد ارتودنسی مخفی

یکی از مشکلات رایج دندانی که اکثر افراد به آن دچار می‌شوند، نامرتب بودن دندان‌ها است. در این دسته از افراد دندان‌ها، خصوصاً دندان‌های جلو کج و بدشکل و جلو آمده هستند و همین امر روی زیبایی آنها تاثیر نامطلوبی می‌گذارد. یکی از بهترین و اصولی‌ترین راه‌های اصلاح این نوع از بدشکلی‌های دندانی، ارتودنسی است. اما همان گونه که می‌دانید انواع ارتودنسی دندان به دلیل استفاده از بریس‌‎ها، ظاهری ناخوشایند به دندان‌ها می‌بخشد، به همین دلیل ممکن است خیلی‌ها قید استفاده از ارتودنسی را بزنند. اما امروزه ارتودنسی مخفی این مشکل را حل کرده است.

اگر شما نیز تاکنون قصد داشتید دندان‌های خود را ارتودنسی کنید، اما به دلیل اشکالات ارتودنسی از این کار پشیمان شدید، پیشنهاد می‌کنم در این مطلب با ما همراه باشید. با وجودی که هزینه ارتودنسی مخفی از نوع معمولی آن اندکی بالاتر است، اما شاید این نوع ارتودنسی بهترین گزینه برای شما باشد.

ارتودنسی مخفی چیست؟

ارتودنسی مخفی به تمام روش‌های ارتودنسی اشاره دارد که اجزای آن از جمله بریس‌ها و براکت‌ها از بیرون قابل مشاهده نیستند. کارکرد ارتودنسی مخفی با نوع معمولی آن تفاوتی ندارد و تنها شیوه اجرای ارتودنسی و نوع ابزارهای مورد استفاده در این روش متفاوت است. یک مطالعه در سال 2016 کارآیی و عملکرد مشابه ارتودنسی مخفی و معمولی را ثابت کرده است.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال نوعی ارتودنسی مخفی است که همانند ارتودنسی‌های معمولی از بریس‌ها تشکیل می‌شود. با این تفاوت که در اینجا بریس‌ها به جای چسبانده شدن به سطح خارجی دندان‌ها به سطح داخلی آنها می‌چسبند. در واقع در ارتودنسی مخفی، بریس در کنار زبان قرار می‌گیرد و به همین دلیل در ظاهر و از رو مشخص نیست.

بریس‌های لینگوال با استفاده از پیشرفته‌ترین فن‌آوری‌های سیم‌های رباتیک ساخته می‌شوند. جالب است بدانید که ارزش بازار جهانی این نوع از ارتودنسی در سال 2017 بالغ بر 2.15 میلیارد دلار بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 2026 به 7.26 میلیارد دلار برسد.

کاربرد ارتودنسی مخفی

کاربرد ارتودنسی مخفی مانند ارتودنسی‌های معمولی در اصلاح بدشکلی دندان‌ها است. البته هر چند آنها کارکردی مشابه دارند، اما انتخاب نوع مخفی ارتودنسی باید با نظر پزشک صورت بگیرد. زیرا به عنوان مثال این نوع برای افراد دندان گرازی مناسب نیست، زیرا باز شدن مکرر براکت‌ها مانع از عملکرد صحیح آن در این افراد خواهد شد.

معمولاً دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان‌های فرد در مورد گزینه‌های درمانی مناسب او تصمیم‌گیری می‌کند. اما اگر شما خواهان ارتودنسی مخفی هستید، بهتر است از همان ابتدا به پزشک خود اطلاع دهید تا بهتر بتواند تصمیم‌گیری کند.

روش های ارتودنسی مخفی

روش‌های ارتودنسی مخفی

همان طور که گفتیم، در حالت کلی به تمام روش‌های ارتودنسی که در ظاهر قابل مشاهده نیستند، ارتودنسی مخفی گفته می‌شود. چند نمونه از ارتودنسی‌های مخفی عبارتند از:

ارتودنسی مخفی یا متحرک شفاف INVISALIGN

Invisalign در اصل نوعی بریس دندانی است که به ارتودنسی شفاف نیز معروف است. این بریس در حالت عادی باید روی دندان‌های فرد قرار بگیرد، اما در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن باید از دهان خارج شود. این بریس باید هر 4 تا 6 هفته تعویض شود و بریس محکم‌تری جایگزین آن شود. دقیقاً این کار در مورد ارتودنسی‌های سنتی نیز انجام می‌شود. با این تفاوت که در آنجا بریس‌های فلزی سفت می‌شوند و در اینجا بریس‌ها تعویض می‌شوند.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی به ارتودنسی شیشه‌ای، ارتودنسی ژله‌ای یا شفاف نیز معروف است. سازوکار ارتودنسی سرامیکی کاملاً مشابه ارتودنسی معمولی است، با این تفاوت که در اینجا از بریس‌های شفاف سرامیکی استفاده می‌شود و به اندازه بریس‌های فلزی از بیرون قابل مشاهده نیستند. ارتودنسی با براکت همرنگ دندان نیز در زمره این روش قرار می‌گیرد.

ارتودنسی لینگوال

لینگوال نیز یکی از روش‌های ارتودنسی مخفی است که برخلاف سایر روش‌ها در پشت دندان کار گذاشته می‌شود. این نوع ارتودنسی به ارتودنسی پشت دندانی نیز معروف است.

مراحل ارتودنسی لینگوال

مراحل ارتودنسی لینگوال با معاینه دندان‌های فرد شروع می‌شود. در حالت کلی می‌توان روال کار را به چند مرحله زیر تقسیم کرد:

معاینه دندان‌ها

در اولین مرحله پزشک تمام دندان‌های فرد را معاینه می‌کند. در صورتی که هر کدام از دندان‌های فرد نیاز به ترمیم داشته باشند، باید قبل از اجرای ارتودنسی ترمیم شوند. حتی دندان‌های عقل نیز باید از دهان خارج شوند، در غیر این صورت ممکن است بعدها باعث بدشکلی دوباره دندان‌ها شوند.

قالب‌گیری دندان‌ها

در این مرحله و بعد از آماده‌سازی دندان‌های فرد، نوبت به قالب‌گیری دندان‌ها می‌رسد. در این صورت نمونه اولیه به آزمایشگاه تخصصی فرستاده می‌شود تا براکت‌ها با استفاده از تکنیک‌ها و نرم‌افزارهای مخصوص طراحی و ساخته شوند. سپس سیم به براکت‌ها متصل می‌شود و آماده نصب می‌شود. این روند حدود 5 تا 6 هفته به طول می‌انجامد.

اجرای ارتودنسی

در این مرحله براکت‌های آماده شده توسط پزشک از پشت به دندان‌های فرد متصل میشوند. این مرحله باید با نهایت دقت صورت بگیرد و براکت‌ها حتی‌الامکان به گونه‌ای کار گذاشته شوند که کمترین مزاحمت را برای دندان فرد ایجاد کنند.

مشاهده خدمات ارتودنسی ثابت دندان در کلینیک دکتر مصطفوی

ارتودنسی با براکت همرنگ دندان

مزایا ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی مخفی لینگوال از بسیاری از جهات بر ارتودنسی معمولی، خصوصاً از نظر ظاهری برتری دارد. از جمله مزایای ارتودنسی لینگوال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بریس‌های لینگوال تقریباً نامرئی هستند و از بیرون چندان مشخص نیستند.
  • افرادی که دندان‌های خود را ارتودنسی می‌کنند، با گاز گرفتن مواد غذایی مشکل دارند، در حالی که ارتودنسی لینگوال این مشکل را برای فرد به وجود نمی‌آورد.
  • ارتودنسی مخفی لینگوال تا حد زیادی قابل سفارشی‌سازی است و می‌توان آن را به گونه‌ای طراحی کرد و کار گذاشت که کمترین مشکل را برای فرد به وجود بیاورد.

معایب ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی مخفی لینگوال نیز مانند انواع دیگر ارتودنسی برخی اشکالات و معایب دارد. برخی از معایب ارتودنسی لینگوال عبارتند از:

  • ارتودنسی لینگوال گران‌تر از سایر انواع ارتودنسی است.
  • ارتودنسی مخفی لینگوال در ابتدا برای زبان فرد مشکل ایجاد می‌کند و ممکن است به صورت موقتی باعث تغییر لحن فرد شود. اما به مرور زمان فرد به آن عادت می‌کند.
  • ارتودنسی مخفی لینگوال از نظر زمانی بیشتر از ارتودنسی معمولی طول می‌کشد. به عنوان مثال طول دوره درمانی ارتودنسی لینگوال ممکن است بیشتر از 2 سال به درازا بکشد.

مراقبت از ارتودنسی‌های مخفی

مراقبت از ارتودنسی مخفی نقش زیادی در کاهش دوره درمان و تعداد مراجعات شما به پزشک دارد. عدم رعایت برخی نکات باعث می‌شود که ارتودنسی شما مکرراً به بازسازی و اصلاح نیاز پیدا کند که باعث افزایش هزینه‌های خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این مشکل، نکات زیر را باید در هنگام مراقبت از ارتودنسی‌های مخفی رعایت کنید:

رعایت روزانه بهداشت دهان و دندان

بهترین روش مراقبت از ارتودنسی مخفی، مسواک زدن منظم دندانها و استفاده از دهان‌شویه است. در ضمن استفاده از محصولات بهداشتی مخصوص تمیز کردن ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا دندان‌های خود را راحت‌تر و بهتر تمیز کنید.

ضمناً تمیز کردن منظم دندان‌ها احتمال خرابی آنها را بسیار کاهش می‌دهد. در غیر این صورت ممکن است در مدت ارتودنسی با خرابی دندان مواجه شوید. در این صورت ارتودنسی باید مجدداً باز و نصب شود که هزینه‌های شما را به شدت افزایش می‌دهد.

عدم مصرف مواد غذایی سفت و چسبناک

این مورد در مراقبت از ارتودنسی مخفی بسیار مهم است. زیرا مواد غذایی سفت یا چسبناک باعث کنده شدن یا شکستن براکت‌ها می‌شوند. به همین دلیل باید تا حد امکان از مصرف آنها اجتناب کنید.

قیمت ارتودنسی مخفی

قیمت ارتودنسی مخفی چه از نوع سرامیکی و چه از نوع شفاف و لینگوال، بیشتر از ارتودنسی معمولی است.  زیرا در اینجا ساخت براکت‌ها و بریس‌های دندانی به تجهیزات کاملاً مدرن و به روز نیاز دارد و مستلزم استفاده از مواد گران قیمت است. در ضمن گاهی اوقات لازم است اجزای مختلف ارتودنسی برای راحتی بیمار، سفارشی‌‎‌سازی شوند. این امر نیز بر قیمت ارتودنسی پشت دندان تاثیر می‌گذارد.

سخن آخر

در این مطلب از سایت دکتر مصطفوی گفتیم که ارتودنسی مخفی چیست و از انواع آن صحبت کردیم. ارتودنسی لینگوال رایج‌ترین نوع ارتودنسی مخفی بوده و گزینه‌ای بسیار مناسب برای کسانی است که دوست ندارند ارتودنسی دندان‌های آنها از بیرون دیده شود. ارتودنسی لینگوال در ابتدا و تا زمانی که فرد به آن عادت کند ممکن است برای زبان فرد مشکل به وجود می‌آورد، اما این مورد موقتی است و با گذشت زمان رفع می‌شود.

بهترین راه برای اینکه متوجه شوید آیا ارتودنسی مخفی برای شما مناسب است یا خیر، مشورت با دندانپزشک متخصص است. برای دریافت وقت مشاوره و معاینه می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های مندرج در وب‌سایت با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

>