قیمت و هزینه اصلاح طرح لبخندچقدر است؟

قیمت اصلاح طرح لبخند

همه دوست دارند لبخندی زیبا با دندان‌های مرتب و یکدست داشته‌ باشند. هرچند گاهی به دلایلی مثل تغییر رنگ، لب‌پریدگی یا نامرتب‌بودن دندان‌ها و قرینه‌نبودن خط لثه، طرح لبخند، ظاهر نامناسبی دارد. ظاهر نامناسب لبخند، می‌تواند ارتباطات اجتماعی و اعتماد به نفس را تحت‌تاثیر قرار دهد. به همین دلیل اصلاح این مشکلات ضروری است.

خوشبختانه امروزه روش‌های زیادی مثل لمینت، کامپوزیت، بلیچینگ، جرمگیری، ایمپلنت و … برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد. بیشتر افراد برای رفع مشکلات دهان و دندان و همچنین برخی افراد به خاطر زیبایی بیشتر از روش‌های اصلاح طرح لبخند استفاده می‌کنند. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی راجع به  قیمت انواع روش های اصلاح طرح لبخند و عوامل تاثیرگذار بر هزینه‌ها صحبت می‌کنیم.

چه عواملی روی قیمت و هزینه های اصلاح طرح لبخند تاثیر گذار است؟

هزینه طرح لبخند هالیوودی تحت تاثیر موارد زیادی قرار دارد و مجموعه‌ای از عوامل در کنار یکدیگر، هزینه نهایی را مشخص می‌کنند. یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده هزینه اصلاح طرح لبخند روش مدنظر شما است. هزینه هر یک از روش‌هایی مانند ایمپلمنت، لمینت، بلیچینگ و … متفاوت است، برای مثال ایمپلنت تقریبا گران‌ترین روش دندانپزشکی است.

انتخاب روش درمان براساس تشخیص دندانپزشک، نوع دندان‌ها و بودجه موردنظر بیمار صورت می‌گیرد. همچنین قبل از شروع اصلاح طرح لبخند، باید سایر مشکلات دندان مثل پوسیدگی‌ها و بیماری‌های لثه درمان شوند. درمان این موارد، با توجه به نوع مشکل و نوع درمان آن، باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود. سایر موارد تاثیر گذار بر هزینه اصلاح طرح لبخند عبارتند از:

  • تعداد دندان‌هایی که در خط لبخند مشخص هستند و باید اصلاح شوند.
  • نوع و شدت مشکلات دهان و دندان‌ها؛
  • هزینه و کیفیت مواد اولیه؛
  • مهارت، تجربه و میزان دستمزد دندانپزشک متخصص.

هزینه انواع روش های اصلاح طرح لبخند

یک لبخند زیبا می‌تواند اعتماد به نفس شما را در روابط بین فردی افزایش دهد و برعکس، لبخندی با دندان‌های نامرتب، لب‌پریده، لکه‌دار و جرم‌گرفته، باعث می‌شود از لبخندزدن در برابر دیگران اجتناب کنید. اصلاح طرح لبخند، یک روش دندانپزشکی برای داشتن لبخندی زیبا و بدون نقص است. این درمان با استفاده از روش‌های متعددی مثل لمینت، بلیچینگ، جرمگیری، ایمپلنت و جراحی افزایش طول تاج، انجام می‌شود.

هرکدام از این روش‌ها کاربرد مختلف و هزینه متفاوتی به دنبال دارد. برای مثال ایمپلنت برای پرکردن جای خالی دندان از دست‌رفته به‌کار می‌رود و پرهزینه‌ترین روش دندانپزشکی است. اما جرمگیری فقط جرم ایجاد شده روی دندان‌ها را از بین می‌برد و کم هزینه‌ترین روش است. در ادامه با هزینه انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم. 

هزینه اصلاح طرح لبخند با لمینت دندان

لمینت دندان، روشی برای اصلاح طرح لبخند است که پوسته‌های نازک و ظریف سرامیکی روی سطح جلویی دندان چسبانده می‌شوند. این مواد، کاملا همرنگ دندان‌ها هستند و برای اصلاح تغییر رنگ، ترمیم لب‌پریدگی یا افزایش طول دندان‌ها به کار می‌روند. لمینت معمولا نسبت به سایر روش‌ها هزینه بیشتری به دنبال دارد.

قیمت هر واحد لمینت دندان در سال 1401 بین دو تا هفت میلیون تومان متغیر است و عواملی مانند کیفیت مواد اولیه، نوع لمینت، مهارت دندانپزشک، مدت ماندگاری و منطقه جغرافیایی بر این هزینه تاثیرگذار هستند. عموماً لمینت به دلیل ظاهر طبیعی، شباهت به دندان‌ها و دوام زیاد، گزینه‌ای عالی برای بسیاری از افراد محسوب می‌شوند. دوام لمینت دندان معمولا بیت 15 تا 20 سال پیش‌بینی می‌شود.

هزینه اصلاح طرح لبخند با بلیچینگ

بلیچینگ یکی از روش‌های سفیدکردن دندان با استفاده از مواد شیمیایی است. در این روش اصلاح طرح لبخند، چیزی به ساختار دندان‌ها اضافه نمی‌شود و مواد شیمیایی مورد استفاده فقط زردی و تغییر رنگ دندان‌ها را از بین می‌برند. بلیچینگ هم در خانه و هم در مطب دندانپزشک، قابل انجام است و هزینه آن متفاوت است. قیمت اصلاح طرح لبخند با روش بلیچینگ در مطب به ازای هر فک بین یک میلیون و پانصد تا سه میلیون تومان متغیر است.

هزینه اصلاح طرح لبخند با جرمگیری دندان

به فرایند زدودن جرم از دندان، جرم‌گیری می‌گویند. پلاک دندان یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتری‌ها است که‌ روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. اگر این لایه 24 تا 48 ساعت به‌ طور کامل روی دندان بماند و برداشته نشود، با‌ مواد معدنی در بزاق دهان ترکیب شده و محکم به سطح دندان‌ها می‌چسبد. به این لایه سخت، جرم دندان گفته می‌شود که با مسواک و شستشوی معمولی پاک نمی‌شود و فقط با استفاده از روش جرم‌گیری از بین می‌رود.

جرم‌گیری دندان در طی چند جلسه انجام می‌شود و باید بیمار در فاصله بین جلسات، طبق دستورات دندانپزشک عمل کند. به همین دلیل، باید بهداشت را کاملا رعایت کرده و از دهانشویه‌های مخصوص استفاده‌ کند .دو روش اصلی برای‌ از بین بردن جرم دندان در دندانپزشکی وجود دارد، جرم گیری با ابزارهای دستی و جرم گیری با ابزارهای اولتراسونیک؛ البته بعضی از دندانپزشکان از هر دو روش استفاده می‌کنند. هزینه اصلاح طرح لبخند با استفاده از جرم‌گیری دندان بین 500/000 تا 1/000/000 میلیون تومان متفاوت است.

هزینه اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندان

حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که به دلایل مختلف، مثل تصادف رانندگی دندان‌های جلوی خود را از دست می‌دهند. از آنجایی که ایجاد شکاف بین دندان‌ها طرح لبخند را به میزان زیادی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، ایمپلنت دندان روشی برای جایگزینی این دندان‌های از دست‌رفته است. لمینت شامل یک پیچ تیتانیومی است که داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و مانند ریشه دندان، عمل می‌کند. سپس روی این پیچ، یک روکش دندان قرار می‌گیرد. این روش یکی از گران‌ترین درمان‌های دندانپزشکی است؛ اما تقریبا به اندازه یک عمر دوام دارد.

هزینه اصلاح خط لبخند با استفاده از ایمپلنت تقریبا بین 12/000/000 تا 16/000/000 میلیون تومان است. این قیمت برای ایمپلنت‌های آمریکایی است که معمولا در ایران استفاده می‌شوند و سایر ایمپلنت‌ها هزینه‌های متفاوتی دارند. همچنین هزینه‌های جانبی مثل کشیدن دندان، پیوند استخوان، روکش و … نیز به این رقم اضافه می‌شوند.

هزینه اصلاح طرح لبخند با ونیرهای کامپوزیتی

کامپوزیت به مواد پلیمری می‌گویند که همرنگ دندان هستند. این مواد توسط دندانپزشک روی دندان قرار می‌گیرند و به شکل دندان درمی‌آیند. سپس با استفاده از اشعه فرابنفش، روی دندان ثابت می‌شوند. هزینه کامپوزیت نسبت به لمینت بسیار کمتر است؛ اما احتمال شکسته‌شدن و تغییر رنگ آن‌ها نیز بیشتر است. همچنین ونیرهای کامپوزیت تقریباً 5 سال طول عمر دارند و کمتر طبیعی به نظر می‎رسند.

کامپوزیت را می‌توان فقط در یک جلسه مراجعه به دندانپزشکی انجام داد و نیاز به مراجعه‌های متعدد نیست. به همین ترتیب، ونیرهای کامپوزیت به دلیل مقرون به صرفه‌بودن و صرفه‌جویی در وقت، مورد علاقه بسیاری از افراد است. هزینه اصلاح طرح لبخند با این روش به ازای هر واحد بین 6/000 تومان تا 2/500/000 تومان متفاوت است. معمولا تفاوت قیمت به دلیل کیفیت و برند کامپوزیت و مهارت دندانپزشک است. کامپوزیت‌های باکیفیت، هزینه و دوام بیشتری به دنبال دارند و طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

هزینه اصلاح طرح لبخند با جراحی افزایش طول تاج

جراحی افزایش طول تاج دندان یک روش مناسب و کم خطر برای داشتن یک لبخند زیبا است. طی این جراحی، بافت اضافی لثه و احتمالاً مقداری استخوان در اطراف دندان‌های بالایی برداشته می‌شود و در نتیجه سطح بیشتری از مینای دندان مشخص می‌شود. همچنین نصب روکش یا لمینت نیز راحت‌تر انجام می‌گیرد.

وقتی سطح بیشتری از تاج دندان در درسترس باشد، لبخند زیباتر می‌شود. هزینه جراحی افزایش طول تاج به موارد زیادی از جمله تعداد دندان‌هایی که باید جراحی شوند، میزان بافتی که باید برداشته شود و مدت‌زمان جراحی بستگی دارد. به همین دلیل، معمولا هزینه انجام این جراحی در مطب و پس از معاینات اولیه مشخص می‌شود.

آیا برای کاهش هزینه های اصلاح طرح لبخند می توان از بیمه استفاده کرد؟

سوال بسیاری از بیماران این است که آیا بیمه هزینه اصلاح طرح لبخند را پوشش می‌دهد و اینکه هزینه اصلاح طرح لبخند با بیمه چقدر است؟ پرداخت هزینه اصلاح طرح لبخند در قرارداد بیمه‌های درمانی مختلف، متفاوت است. برای مثال برخی از بیمه‌ها مثل تامین اجتماعی معمولا هزینه‌های دندانپزشکی را پوشش نمی‌دهند؛ اما برخی بیمه‌های تکمیلیِ طرف قرارداد، هزینه این نوع درمان‌ها را پرداخت می‌کنند. همچنین میزان پوشش هزینه‌ها نیز در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

جمع بندی

بسیاری از افراد دوست دارند، لبخند هالیوودی داشته ‌باشند یا مشکلات موجود در لبخند خود را برطرف کنند. لبخند هالیوودی، اصطلاحی است که به لبخندی شامل دندان‌های کاملا سفید و یکدست می‌گویند. روش‌های اصلاح طرح لبخند مثل بیلیچینگ و جرمگیری تا روش‌های پیچیده‌تر مثل ایمپلنت، همگی به افراد کمک می‌کنند تا طرح لبخند مدنظرشان را داشته ‌باشند. معمولا هزینه این روش‌ها زیاد است؛ اما برخی شرکت‌های بیمه هزینه‌ها را پوشش می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>