قیمت و هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

قیمت انواع روش های ارتودنسی دندان

هرساله میلیون‌ها نفر در جهان برای صاف کردن دندان‌های خود به دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنند. دندان‌های صاف و منظم علاوه بر کمک به گوارش مکانیکی در زیبایی و افزایش اعتمادبه‌نفس افراد نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. دندان‌های نامنظم و کج علاوه بر اینکه موجب پوسیدگی سریع دندان‌ها می‌شوند، در عدم حضور شخص در اجتماعات بزرگ نیز اثرگذارند. ازآنجایی‌که عموم مردم ارتودنسی را به جهت مرتب‌سازی دندان‌های خود انتخاب می‌کنند، هدف از نوشتن این مقاله بررسی هزینه ارتودنسی از بُعدهای متفاوت است. اگر قصد عمل ارتودنسی را دارید، توصیه می‌کنیم به جهت دریافت اطلاعات بیشتر این مقاله را با دقت تا انتها مطالعه نمایید.

چه عواملی روی قیمت و هزینه‌های ارتودنسی دندان تأثیرگذار است؟

ارتودنسی درواقع زیرشاخه‌ای از علم دندانپزشکی محسوب می‌شود. در این علم ارتودنتیست یا دندان‌پزشک به درمان دندان‌های نامرتب، فک‌های شلوغ و بهبود مشکلات استخوان فک می‌پردازد. عوامل تعیین‌کننده هزینه‌ ارتودنسی دندان می‌تواند وابسته به عوامل مختلفی متفاوت باشد. به‌عنوان مثال میزان نامرتب بودن دندان‌ها و نوع براکت و بریس دو عامل اصلی تعیین‌کننده در هزینه و قیمت ارتودنسی هستند. در ادامه این بخش به بررسی موارد تأثیرگذار بر هزینه ارتودنسی دندان پرداخته‌ایم.

انتخاب نوع بریس

مهم‌ترین عاملی که هزینه ارتودنسی را معین می‌کند، انتخاب بریس است. بریس‌ها در واقع همان فلزها یا دستگاه‌هایی هستند که روی دندان نصب می‌شوند و در درازمدت موجب مرتب شدن و صاف شدن آن‌ها می‌شوند. جالب است بدانیم که هم‌زمان با رشد و پیشرفت علم دندان‌پزشکی بریس‌ها از حالت سنتی خارج شدند و امروزه می‌توان شاهد انواع بریس‌های متنوع و متفاوت بود که هر کدام از آن‌ها دارای کارایی و قیمت مشخصی هستند. امروزه گرچه بریس‌ها تنوع زیادی دارند اما عموماً بریس‌های فلزی کمترین قیمت را نسبت به سایر بریس‌ها دارند، ازاین‌رو استفاده از این نوع بریس می‌تواند هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین را تا مقدار قابل‌توجهی کاهش دهد.

میزان نامرتبی دندان‌ها

یکی دیگر از عواملی که هزینه ارتودنسی را تحت شعاع قرار می‌دهد، میزان اختلالات و سطح نامرتبی دندان‌ها است. به‌طور حتم دندان‌های نامنظم و شلوغ نیاز به مراقبت و مراجعه بیشتری به دندان‌پزشکی دارند. با توجه به این موضوع درواقع سطح نامرتبی دندان تعیین‌کننده قیمت ارتودنسی دندان است.

دندان‌پزشک یا ارتودنتیست منتخب

ارتودنتیست و یا دندان‌پزشک معالج نیز نقش بزرگی را در هزینه‌های ارتودنسی ایفا می‌کند. سابقه کار و حرفه‌ای بودن ارتودنتیست می‌تواند در قیمت انواع روش‌های ارتودنسی دندان تأثیرگذار باشد. هم‌چنین محل قرارگیری کلینیک، سطح محبوبیت و ارائه خدمات و غیره نیز می‌تواند در هزینه‌های ارتودنسی دخیل هستند.

قیمت ارتودنسی دندان

هزینه انواع روش‌های ارتودنسی دندان

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، بریس‌ها و براکت‌ها اشکال و اندازه‌های مختلفی دارند. این عامل نقش مهمی را در هزینه ارتودنسی ایفا می‌کند. انتخاب یک بریس مناسب و دندان‌پزشک حرفه‌ای علاوه بر زیبایی در پروسه درمان نیز مؤثر است. در این میان مقایسه قیمت ارتودنسی متحرک با ثابت در کنار دیگر عوامل معرفی‌شده می‌تواند موجب تسریع روند درمان شود. با تمام تفاسیر فوق اما هیچ اجباری وجود ندارد و هر شخص می‌تواند وابسته به بودجه مالی خود بریس یا براکت مناسب دندان‌های خود را انتخاب کند.

قیمت ارتودنسی ثابت با بریس‌های معمولی

باوجود اینکه امروزه براکت‌ها و بریس‌های متنوعی برای ارتودنسی دندان اختراع‌شده است، اما بریس‌های معمولی همواره از گذشته تا امروز موردتوجه عموم افراد بوده است. به طور کلی بخش زیادی از توجه اهمیت بریس‌های فلزی می‌تواند به علت سبک بودن، دوام بالا و پروسه کوتاه‌تر درمان باشد. در کنار تمام مزایای اشاره‌شده اما رنگ گرفتگی دندان‌ها در برخی موارد پس از ارتودنسی با بریس های معمولی از جمله چالش‌های عموم افراد تلفی می‌شود. این موضوع در کنار مسواک زدن مداوم از جمله دلایلی است که سبب می‌شود اغلب بزرگ‌سالان به شیوه‌های دیگری از ارتودنسی علاقه داشته باشند.

امروزه بریس‌های فلزی یا معمولی معمولاً اولین گزینه برای افرادی محسوب می‌شود که می‌خواهند هزینه کمتری بپردازند. این دسته از بریس‌ها ازجمله اولین بریس‌هایی بودند که برای نظم دهی به دندان‌ها اختراع شدند. بریس‌های فلزی  که بسیار موردتوجه کودکان و نوجوانان است، در اغلب موارد برای دندان‌های بیش‌ازحد نامنظم پیشنهاد می‌شود. هزینه کمتر، کارایی بالا و فضای اشغالی کمتری ازجمله مزایای این دسته از بریس‌ها محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه قیمت ارتودنسی ثابت با بریس معمولاً ممکن است هرساله تغییر کند، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آن در نظر گرفت؛ اما به‌طور میانگین هزینه ارتودنسی با بریس ثابت برای هر فک از 10 میلیون تومان آغاز می‌شود و این مبلغ می‌تواند وابسته به فاکتورهای مختلفی بیشتر یا کمتر باشد.

قیمت ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی

معمولاً بریس‌های (شفاف) و یا نامرئی از یاقوت کبود یا سرامیک ساخته می‌شوند. این دسته از بریس‌ها معمولاً دندان‌ها را زیباتر از بریس‌های فلزی نشان می‌دهند، ضمن اینکه ممکن است این دسته از بریس‌ها تحت عنوان ارتودنسی شناخته نشوند؛ به بیان ساده‌تر می‌توان گفت: ظرافت این دسته از براکت‌ها سبب می‌شود تا اطرافیان متوجه عمل ارتودنسی دندان‌های شخص نشوند. ارتودنسی نامرئی یک انتخاب محبوب برای افراد محتاط است و معمولاً این‌گونه از ارتودنسی به بزرگ‌سالان پیشنهاد می‌شود، چرا که ضمن مرتب‌سازی دندان در درخشان‌تر شدن و براق شدن آن‌ها نیز مؤثر هستند.

اما ازآنجایی‌که مواد بیشتری در ارتودنسی نامرئی به‌کاربرده می‌شود، ازاین‌رو دور از انتظار نیست که قیمت ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی از ارتودنسی ثابت بالاتر باشد. گرچه هزینه ارتودنسی متفاوت است، اما به‌طور میانگین قیمت ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی به‌طور میانگین از 35 میلیون تومان برای هر فک آغاز می‌شود و می‌تواند وابسته به عوامل مختلفی کمتر یا بیشتر باشد.

قیمت ارتودنسی دیمون با بریس‌های سِلف لیگیتینگ

معمولاً براکت های ارتودنسی دیمون فلزی هستند، اما زیباتر از بریس‌های سنتی جلوه می‌کنند. معمولاً این دسته از بریس‌ها بدون نیاز به نوارهای الاستیک در سیم محکم می‌شوند. ضمن اینکه در ارتودنسی دیمون با بریس‌های سِلف لیگیتینگ آزادی حرکت بیشتری وجود دارد. آزادی حرکت بیشتر، کاهش مکانیسم لغزش، ظاهر بهتر، تسریع در نتیجه‌گیری و رضایت بالا از جمله مزایای ارتودنسی دیمون با بریس‌های سِلف لیگیتینگ محسوب می‌شود. معمولاً هزینه این روش پیشرفته برای هر دو فک از 40 میلیون تومان آغاز می‌شود و ممکن است این هزینه وابسته به عواملی نظیر ویزیت دکتر، هزینه رفت‌وآمد، مراقبت و غیره درنهایت تا 50 میلیون تومان برسد.

هزینه ارتودنسی با بیمه چقدر است؟

قیمت ارتودنسی لینگوال (ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی)

اگرچه اکثر متخصصین ارتودنسی این شیوه از ارتودنسی را به بیماران به جهت بازدهی بهتر و پروسه درمان کوتاه‌تر پیشنهاد می‌دهند، اما نباید فراموش کرد که این دسته از انواع ارتودنسی می‌تواند در برخی افراد اختلالاتی نظیر مشکل در صحبت کردن، درد زبان و ایجاد بوی نامطبوع در دهان به جهت غیراصولی تمیز کردن بریس‌ها ایجاد کند. ضمن اینکه هزینه بالای لابراتوار و در کنار مراقبت‌های حین درمان از دیگر چالش‌های این‌گونه از ارتودنسی محسوب می‌شود که نباید از آن غافل شد.

بریس‌های لینگوال نیز همانند دیگر بریس‌ها عمل می‌کنند، اما به جهت عدم آشکارسازی در پشت دندان قرار می‌گیرند و معمولاً نمای بیرونی دندان در هنگام لبخند عاری از هرگونه نمایش سیم یا فلز است. ازآنجایی‌که عدم آشکارسازی ارتودنسی خود به‌تنهایی یک مزیت محسوب می‌شود، پس به‌طور حتم قیمت ارتودنسی لینگوال نسبت به سایر گونه‌های ارتودنسی کمی بالاتر است. بر اساس آخرین تحقیقات هزینه ارتودنسی لینگوال از 10 میلیون تومان تا 12 میلیون تومان بر هر فک وابسته به میزان شلوغی و نامرتبی دندان‌ها متغیر است.

قیمت ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین ها

ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین ها یک گزینه عالی برای بزرگ‌سالان است. در این شیوه از ارتودنسی تمام اتفاقات لازم برای مرتب‌سازی دندان‌ها به‌صورت کاملاً نامحسوس انجام می‌شود. ضمن اینکه ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین ها را می‌توان در هنگام نیاز از دهان خارج کرد و برای خوردن و آشامیدن هر ماده غذایی هیچ محدودیتی وجود ندارد. با توجه به مزایای این‌گونه از ارتودنسی پس به‌طور حتم قیمت آن نیز نسبت به دیگر موارد معرفی‌شده بیشتر پیش‌بینی می‌شود.

معمولاً قیمت ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین ها برای هر دو فک بین 20 تا 30 میلیون متغیر است. لازم به ذکر است که بگوییم پلاک‌ها در این روش از ارتودنسی هر دو هفته یک‌بار به‌طور کامل تعویض خواهند شد. ضمن اینکه این روش از ارتودنسی تنها برای نوجوانان و بزرگ‌سالان استفاده می‌شود و کودکان نمی‌توانند از این روش برای مرتب‌سازی دندان‌های خود استفاده کنند.

آیا برای کاهش هزینه‌های ارتودنسی دندان می‌توان از بیمه استفاده کرد؟

خوشبختانه بیمه نقش تأثیرگذار و پررنگی را در کاهش هزینه‌های درمانی ایفا می‌کند و با توجه به این موضوع پس نمی‌توان منکر نقش بیمه در کاهش هزینه‌های ارتودنسی شد. چراکه نقش بیمه در کاهش تعرفه‌های دندان‌پزشکی اعم از ویزیت، جرم‌گیری، دارو و غیره کاملاً مشهود است؛ اما با تمام تفاسیر فوق نباید منکر این موضوع شد که ارتودنسی عملی با جنبه زیبایی محسوب می‌شود و معمولاً این عمل به‌طور کامل تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار نمی‌گیرد.

ازاین‌رو در پاسخ به سؤال هزینه ارتودنسی با بیمه چقدر است، می‌توان گفت: هزینه ارتودنسی باید پس از معاینه دندان‌ها محاسبه شوند و معمولاً می‌تواند وابسته به نوع ارتودنسی، محل انجام ارتودنسی و نوع بیمه بین 10 الی 20 درصد نسبت به هزینه آزاد آن کاهش یابد.

جمع‌بندی

شاید عجیب به نظر برسد اما وجود دندان‌های زیبا، علاوه بر حس رضایت بخشی در ایجاد اعتماد در بین طرفین نیز مؤثر است. با توجه به اثربخشی دندان‌ها در حس رضایت و ایجاد یک لبخند ماندگار پس نباید از زیباسازی و مرتب‌سازی دندان‌ها غافل شد. ارتودنسی ازجمله عمل‌های زیبایی مهم در مرتب‌سازی دندان‌ها برشمرده می‌شود. هزینه ارتودنسی می‌تواند وابسته به عوامل مختلفی متغیر باشد؛ اما بااین‌وجود انجام این عمل به‌طور میانگین از 10 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان وابسته به عوامل مختلفی متفاوت است.

انتخاب دندان‌پزشک و کلینیک نقش مهمی را درنتیجه نهایی و حس رضایت افراد ایفا می‌کند. سپاسگزاریم که سایت دکتر مصطفوی را برای آشنایی با تعرفه‌های ارتودنسی انتخاب کردید. حتماً تجربیات خود را در حوزه انواع ارتودنسی و هزینه‌های مراقبتی آن با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>