10 فایده مهم ارتودنسی دندان

فواید ارتودنسی

امروزه ارتودنسی دندان بهترین راهکار برای تراز کردن دندان‌ها، هم ترازی فک‌های بالا و پایین و رفع بدشکلی‌‎های دندانی است. اما یافته‌های جدید نشان داده‌اند که مزایای ارتودنسی دندان تنها به این موارد محدود نمی‌شود و بسیار فراتر از اصلاح ظاهر دندان‌ها است. اگر شما نیز با مشکلات ظاهری دندانی مواجه هستید، اما هنوز در زمینه ارتودنسی دندان‌های خود مردد هستید یا فکر می‌کنید به دلیل بالا بودن سن، ارتودنسی برای شما مناسب نیست، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب با ما باشید؛ به احتمال زیاد نظرتان عوض خواهد شد.

معرفی مهم‌ترین فواید ارتودنسی

ارتودنسی برای بستن شکاف بین دندان‌ها، اصلاح کجی و بدشکلی آنها و تراز کردن فک‌های بالا و پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما مهم‌ترین فواید ارتودنسی چیزی بیش از اصلاح ظاهر دندان‌ها و زیبا کردن لبخند شما است. پس بیایید با هم نگاهی به مهم‌ترین این فواید بیندازیم.

مزیت‌های انجام ارتودنسی دندان در کودکان

از طرف دیگر ارتودنسی دندان‌ها در دوران کودکی نیز مزایای بی‌شماری دارد؛ زیرا در اینجا نقش یک درمان زودهنگام را ایفا می‌کند و از بروز بسیاری از مشکلات دهانی و دندانی در آینده جلوگیری می‌کند. برخی از مهمترین مزایای ارتودنسی در کودکان عبارتند از:

تشخیص سریع و زودهنگام مشکلات دهانی و دندانی

از آنجایی که دندانپزشک قبل از ارتودنسی دندان‌های کودک را کاملاً معاینه می‌کند، هر گونه مشکلات دهانی و دندانی را در کودک سریعاً تشخیص می‌دهد. گاهی اوقات برخی بیماری‌های خطرناک دهان و دندان‌ مانند سرطان در کودکی پیش آگاهی دارند و معاینات مکرر دندان‌ها در این دوران در هنگام ارتودنسی، تشخیص و درمان زودهنگام آنها را میسر می‌کنند. در ضمن برخی از مشکلات جسمی در اصل ریشه در مشکلات دهانی و دندانی دارند، از این رو تشخیص زودهنگام این ناهنجاری‌ها، مانع از بروز مشکلات سلامتی جدی‌تر در آینده می‌شود.

اصلاح نامرتبی دندان‌ها

دندان‌ها در دوران کودکی رشد می‌کنند. به همین دلیل ارتودنسی دندان‌ها و استفاده از بریس‌های دندانی، مانع از رشد نامناسب دندان‌ها می‌شود. در ضمن ارتودنسی باعث اصلاح مشکل تراز نبودن فک‌های بالا و پایین کودک می‌شود. از آنجایی که فک کودکان هنوز به طور کامل رشد نکرده است، اصلاح این مشکل در کودکان بسیار ساده‌تر از بزرگسالان است.

تضمین رشد مناسب کودک

ارتودنسی در کودکان مستلزم انجام معاینات منظم پزشکی است. از این رو در این جلسات هر گونه مسائلی که ممکن است بر رشد دهان و دندان کودک تاثیر بگذارند، سریع توسط دندانپزشک شناسایی می‌شوند. به عنوان مثال یک اختلال دندانی به نام بدهمایی (Malocclusion) بر توانایی کودک در غذا خوردن، تنفس و صحبت کردن تاثیر می‌گذارد. در ضمن این عارضه ممکن است عضلات صورت و فک را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت انجام این معاینات منظم، نقشی پیشگیرانه در بروز این اختلال و اختلال‌های مشابه بازی می‌کند.

کمک به انبساط کام در کودکان

گاهی اوقات دندان‌های کودکان ممکن است کج بیرون بیایند و یا اصلاً ظاهر نشوند، در این صورت کام کودک جمع شده و کوچک می‌شود. این امر باعث می‌شود جای مناسب برای رشد دندان‌‎ها وجود نداشته باشد. در این صورت رفع مشکل دندان‌ها در بزرگسالی حتی با کمک ارتودنسی سخت یا غیرممکن می‌شود. در حالی که ارتودنسی در دوران کودکی باعث انبساط کام می‌شود و بدین صورت مانع از بروز مشکلات بزرگتر در این زمینه در آینده می‌شود.

ایجاد عادات مناسب

یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دندان در کودکان، ایجاد عادات مثبت در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان است. از آنجایی که ارتودنسی دندان‌ها باید به صورت منظم تمیز شوند و فرد باید به صورت منظم برای معاینه وضعیت ارتودنسی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کند، کودک خیلی زود به این عادات مثبت خو می‌گیرد. چنین کودکی دیگر واهمه‌ای از دندانپزشکی ندارد و بیشتر از سایر کودکان، ناخودآگاه به وضعیت دندان‌های خود توجه می‌کند. این عادات مثبت فرد را تا سال‌ها از ابتلا به مشکلات جدی دهانی و دندانی مصون نگه می‌دارد.

مزایای ارتودنسی در کودکان

مزیت‌های انجام ارتودنسی دندان در بزرگسالان

با وجود اینکه اقدامات لازم به منظور رفع بدشکلی دندانی امروزه اکثراً از سنین پایین آغاز می‌شود، اما برای انجام ارتودنسی دندان هیچ وقت دیر نیست. امروزه درمان‌های ارتودنسی برای تمام کسانی که دچار مشکلات دندانی هستند، قابل اجرا است. تا پایان سال 2016 حدود یک میلیون و هفتصد هزار بزرگسال آمریکای و کانادای تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند. این آمارها نشان می‌دهند که بزرگسالان نیز می‌توانند از این فرصت طلایی برای رفع مشکلات دندان‌های خود استفاده کنند. از جمله فواید ارتودنسی دندان در بزرگسالان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبود مشکلات گوارشی

یکی از مزایای انواع ارتودنسی دندان در بزرگسالان، بهبود مشکلات گوارشی است. کسانی که دارای دندان‌های نامرتب و بدشکل هستند، در جویدن درست غذا مشکل دارند. از آنجایی که دندان‌های آنها نمی‌توانند غذا را به قطعات ریز خرد کنند، هضم غذا در معده بیشتر از حد معمول طول می‌کشد. ارتودنسی دندان با مرتب کردن دندان‌ها، به هضم و جویدن درست غذا کمک می‌کند. غذایی که به درستی جویده شده است، راحت‌تر و بهتر هضم می‌شود.

افزایش اعتماد به نفس

بر کسی پوشیده نیست که دندان‌های مرتب و داشتن یک لبخند عالی و بی‌نقص تا چه اندازه باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در افراد می‌شود. داشتن چهره و لبخند زیبا به بزرگسالان در هر سنی که باشند، احساس خوبی می‌بخشد. خندیدن باعث می‌شود فرد احساس بهتری نسبت به خود و دیگران داشته باشد و در عین حال باعث کاهش استرس فرد می‌شود.

کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان

یکی از مهمترین مزیت‌های انجام ارتودنسی دندان، کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان است. زیرا دندان‌های فرد قبل از انجام ارتودنسی به دقت توسط پزشک معاینه می‌شوند. در این صورت چنانچه هر گونه خرابی و پوسیدگی در دندان‌های فرد مشاهده شود، باید قبل از انجام ارتودنسی ترمیم شود. به همین دلیل است که ارتودنسی در این زمینه مانند یک اقدام پیشگیرانه عمل می‌کند و قبل از اینکه درد دندان شما را به فکر ترمیم دندان‌ها بیندازد، به شما هشدار می‌دهد.

افزایش سلامت دهان و دندان

مرتب شدن دندان‌ها در اثر ارتودنسی باعث می‌شود که آنها در هنگام مسواک زدن کاملاً تمیز شوند. در این صورت احتمال اینکه ته مانده‌های مواد غذایی بین دندان‌ها باقی بماند، به حداقل می‌رسد. حتی احتمال ابتلا به بیماری‌‎های لثه نیز در این صورت کاهش می‌یابد. در ضمن در دوران ارتودنسی نیز فرد باید بیشتر از قبل موازین بهداشتی دهان و دندان را رعایت کند. همین امر نیز تاثیر مثبتی بر وضعیت دهان و دندان فرد می‌گذارد.

کاهش بوی بد دهان

دندان‌های نامرتب علاوه بر اینکه به دلیل درست تمیز نشدن در هنگام مسواک زدن، احتمال ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان را افزایش می‌دهند، باعث بوی بد دهان نیز می‌شوند. زیرا این دسته از افراد نمی‌توانند در هنگام مسواک زدن کلیه گوشه کنارهای دندان‌های خود را تمیز کنند؛ در نتیجه تجمع بقایای مواد غذایی در این مناطق، زمینه را برای بوی بد دهان فراهم می‌کند. اما ارتودنسی با مرتب کردن دندان‌ها، مسواک زدن را برای شما راحت‌تر می‌کند، در این صورت کمتر احتمال دارد ته مانده‌های مواد غذایی مسبب بوی بد، بین دندان‌های شما جمع شوند.

جمع‌بندی
در نهایت در پاسخ به این سوال که مزایای ارتودنسی چه زمانی حاصل می‌شود؟ می‌توان گفت که همیشه و در هر سنی، امکان استفاده از مزایای ارتودنسی وجود دارد و در این زمینه هیچ محدودیتی قابل تصور نیست. به احتمال زیاد اگر تاکنون در زمینه ارتودنسی دندان‌های خود مردد بوده‌اید، حال شک و تردید شما تا حد زیادی از بین رفته است. پس بهتر است برای معاینه و شروع اقدامات لازم در این زمینه، همین امروز از طریق شماره تلفن‌های مندرج در سایت با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>