مراحل لمینت دندان پر شده

لمینت دندان پر شده

این روزها انجام لمینت برای داشتن لبخند‌های زیبا و درخشان حسابی پرطرف‌دار است. اگر شما هم دلتان می‌خواهد دندان‌هایتان را لمینت کنید اما چندتایی دندان پر شده دارید و نمی‌دانید که لمینت دندان پر شده امکان‌پذیر است یا نه لطفاً تا انتها مقاله را مطالعه کنید. ما به این سؤال پاسخ مفصلی داده‌ایم. همچنین معایب و مزایای لمینت دندان پر شده را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

برای انجام لمینت علاوه بر مواد و ابزاری که برای ساخت استفاده می‌شود مهارت دندان‌پزشک در زیبایی و ماندگاری آن بسیار مهم است؛ پس لازم است در انتخاب پزشکتان نهایت دقت را داشته باشید تا هم از نتیجه کار راضی باشید و هم گرفتار عوارض دردسرساز آن نشوید.

لمینت دندان پر شده چیست؟

نظرتان درباره لمینت دندان پرشده چیست؟ لمینت روکش نازکی‌ست (حداکثر 1 میلی‌متر) که روی دندان قرار می‌گیرد. برای اینکه کارایی لمینت حداکثر باشد لازم است که مینای دندان سالمی داشته باشید؛ اما اگر پرشدگی‌‌های جزئی در قسمت‌های جلویی یا پشتی دندان دارید انجام آن همچنان یکی از گزینه‌های پیش روست. اگر حجم حفره دندان زیاد باشد به‌طوری‌که قسمت اعظم آن توسط مواد پرکننده ترمیم شده باشد، بهتر است به‌جای لمینت از روکش کلی (تاج دندان) استفاده کنید.

 در صورت استفاده از روکش، دیگر نگران افتادن آن نخواهید بود. از طرفی روکش از پوسیدگی بیشتر دندان جلوگیر می‌کند. کارایی لمینت تا حد زیادی به مهارت دندان‌پزشک بستگی دارد؛ پس لازم است در انتخاب دندان‌پزشک دقت کنید.

انواع لمینت دندان پر شده

لمینت‌ها به‌طورکلی دو نوع هستند:

 • لمینت‌های سرامیکی
 • لمینت‌های کامپوزیتی

برای انجام لمینت سرامیکی بخشی از مینای دندان تراش داده می‌شود اما در لمینت‌های کامپوزیتی فرایند بدون تراش دندان پیش می‌رود. لمینت‌های سرامیکی، پس از قالب‌گیری در آزمایشگاه ساخته می‌شوند؛ اما برای لمینت‌های کامپوزیتی نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان‌پزشک مواد کامپوزیتی را مستقیماً روی دندان قرار می‌دهد. هرچند قیمت لمینت سرامیکی بیشتر است اما رنگ‌پذیری کمتر و ماندگاری بیشتری دارد.

لمینت دندان پر شده چگونه انجام می شود؟

در صورت وجود حفره‌‌های جزئی روی دندان، دندان‌پزشک ابتدا نسبت به رفع آن‎ها اقدام می‌کند و با استفاده از مواد مناسبی حفره‎ها را پر می‌کند. اگر از قبل دندان پرشده دارید و بیش از دو هفته از پرکردن آن می‌گذرد دندان‌پزشک باید آن را خالی کند تا با کامپوزیت جدید پر کند. در غیر این صورت لمینت چسبندگی مناسبی نخواهد داشت.

دندان‌پزشک بعد از پرکردن حفره‌ها، در صورت نیاز بخشی از مینای دندان را تراش می‌دهد. سپس با کمک‌گرفتن از اسکن دیجیتالی یا قالب‌گیری اقدام به نمونه‌گیری از دندان‌هایتان می‌کند. اگر دندان‌پزشک امکانات لازم را نداشته باشد قالب یا اسکن دیجیتالی برای ساخت لمینت به آزمایشگاه ارسال می‌‌شود.

بسته به میزان تراش دندانتان ممکن است تا آماده‌شدن لمینت‌ها، روکش موقتی رو دندان شما قرار گیرد. پس از آماده‌شدن لمینت‌ها، روکش دائمی جایگزین روکش موقت می‌شود. در نهایت با استفاده از چسب مخصوص، لمینت روی دندان قرار داده می‌شود و با تاباندن اشعه محکم می‌شود.

لمینت دندان پر شده چیست؟

مزایای لمینت دندان پر شده

پرشده دارای مزایایی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • زیباتر شدن لبخند؛
 • سفید و درخشان‌شدن دندان‌ها؛
 • اصلاح اندازه دندان در صورت نیاز؛
 • پرکردن فواصل زیاد بین دندان‌ها در صورت نیاز؛
 • برطرف‌کردن ناهمواری‌های جزئی موجود در دندان‌ها.

معایب لمینت دندان پر شده

موازات اثرات مطلوبی که دارد عوارضی را هم برای فرد به ارمغان می‌آورد. در این بخش به معایب لمینت دندان پر شده اشاره خواهیم کرد:

 • قسمت‌هایی از دندان که لمینت روی آن را قرار نگرفته ممکن است دچار پوسیدگی شود؛
 • لمینت‌ها غیرقابل‌بازگشت هستند؛
 • تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیستند؛
 • اگر دندان علاوه بر داشتن حفره، دچار پوسیدگی باشد نمی‌توان پوشش لمینت را روی آن قرار داد؛
 • اگر میزان پرشدگی قابل‌توجه باشد انجام لمینت امکان‌پذیر نیست.

مراقبت از لمینت دندان پر شده

برای مراقبت از لمینت دندان پر شده باید درست مثل یک دندان طبیعی با آن برخورد کنید؛ یعنی باید روزانه آن‌ها را مسواک کنید، بعد از هر وعده غذایی نخ دندان به‌ دست باشید، استفاده از دهان‌شویه را وارد روتین زندگی‌تان کنید و چکاپ دهان و دندان را فراموش نکنید. همچنین لازم است از خوردن غذاهای سخت مثل ته‌دیگ خودداری کنید، یخ و ناخن نجوید، تاحدامکان از مصرف مواد خوراکی که رنگ‌های تند یا مصنوعی دارند خودداری کنید.

 حتی بعضی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند در خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل قهوه و چای احتیاط کنید. اگر دندان‌قروچه دارید باید شب‌ها با محافظ دندان بخوابید و حین ورزش هم گارد دندان باید همراهتان باشد تا لمینت‌ها دچار ترک یا شکستگی نشوند.

مراحل انجام لیمنت دندان پر شده باتوجه‌به نوع آن ممکن است دو یا چهار هفته طول بکشد. اگر لمینت شما سرامیکی باشد ساخت آن در آزمایشگاه دو الی سه هفته زمان می‌برد.

مشاهده کاربرد لمینت برای دندان نیش بیرون زده در کلینیک دکتر مصطفوی

مراحل لمینت دندان پر شده

انواع لمینت دندان پر شده
 1. در اولین مرحله لازم است مشاوره‌های لازم را از پزشکتان بگیرد تا باتوجه‌به حجم پرشدگی تشخیص دهد که دندان شما قابلیت انجام لیمنت دارد یا نه.
 2. در این مرحله در صورت نیاز اقدامات درمانی لازم از قبیل پرکردن دندان، رفع عفونت یا درمان بیماری‌های لثه انجام می‌شود.
 3. در مرحله سوم مینای دندان تراش داده می‌شود. اگر به کوتاه‌کردن یا صاف‌کردن دندان  نیاز باشد این کار هم در همین مرحله انجام می‌شود.
 4. سپس باتوجه‌به رنگ دندان‌های طبیعی، رنگ پوست و مو می‌توانید رنگ لمینت را انتخاب کنید.
 5. با استفاده از اسکن دیجیتال یا مواد مخصوص قالب‌گیری انجام می‌شود و لمینت‌ها باتوجه‌به قالب ساخته می‌شوند.
 6. لمینت ساخته شده روی دندان تست می‌شود. اگر از لحاظ ظاهر و اندازه مناسب باشد لمینت روی دندان چسبانده می‌شود.

ماندگاری لمینت دندان پر شده

طول عمر و ماندگاری لمینت دندان پر شده باتوجه‌به نوع آن متفاوت است. ماندگاری لمینت‌های کامپوزیتی به طور متوسط 5 تا 7 سال است؛ اما لمینت‌های سرامیکی معمولاً بیشتر از ده سال عمر می‌کنند. اگر مراقبت‌های صحیح داشته باشید می‎توانید ماندگاری لمینت‎‌ها را افزایش دهید. علاوه بر مراقبت‌های صحیح مهارت و تخصص دندان‌پزشک هم در ماندگاری آن نقش بسزایی دارد.

هزینه لمینت دندان پرشده

قیمت لمینت بسته به نوع آن متفاوت است. لمینت دندان سرامیکی در مقایسه با کامپوزیتی گران‌تر است؛ علاوه‌برآن باتوجه‌به برند و نوع مواد مصرفی قیمت‎ها در کلینیک‌ها متفاوت است. برای اطلاع از هزینه و شرایط پرداخت می‌توانید با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

کلام پایانی
لمینت دندان برای دندان هایی که پر شده راهی برای برگرداندن زیبایی و درخشندگی به دندان‌هایتان است تا با اعتماد‌به‌نفس مقابل آینه یا در جمع لبخند بزنید اما برای انجام این کار لازم است سلامت دهان و دندان در وضعیت مطلوبی باشد چرا که لمینت باعث ارتقا بهداشت دهان نمی‌شود.

در صورتی‌که دندان‌پزشک تشخیص دهد انجام لمینت دندان پر شده به صلاح نیست می‌توانید از کرون (تاج دندان) استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی سلامت دندان‌ها هم بهبود یابد. برای اطلاع از هزینه لمینت دندان پر شده و مشاوره‌های لازم با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>