لمینت دندان عصب کشی شده

انواع لمینت دندان عصب کشی شده

داشتن دندان‌های زیبا و یکنواخت برای همه افراد مهم است. به همین خاطر روش‌های زیادی برای زیبایی دهان و دندان وجود دارند که می‌توانند لبخندی بدون نقص برای شما به ارمغان بیاورند. یکی از این روش‌ها لمینت دندان است. لمینت روشی است که ممکن صرفا برای زیبایی بیشتر استفاده شود اما علاوه بر زیبایی کاربردهای درمانی نیز دارد. لمینت دندان عصب‌کشی شده یکی از کاربردهای درمانی این روش است که باعث استحکام بیشتر دندان می‌شود. در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی لمینت دندان عصب کشی شده و سیاه شده را بررسی می‌کنیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا لمینت دندان عصب کشی شده امکان پذیر است؟ با ما همراه باشید.

لمینت دندان عصب‌کشی شده چیست؟

لمینت، لمینت پرسلن یا ونیر پرسلن یک پوسته نازک سرامیکی است که به شکل روکش بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این نوع روکش از موادی همرنگ دندان مثل کامپوزیت یا سرامیک برای بهبود ظاهر دهان و دندان در لابراتوار ساخته می‌شود. سپس در دندانپزشکی با روش‌های مخصوصی و با استفاده از اشعه فرابنفش به صورت دائمی بر روی دندان قرار می‌گیرد. اما لمینت دندان عصب کشی شده چیست؟ هرچند بیشتر افراد برای داشتن لبخند زیبا لمینت انجام می‌دهند اما لمینت کاربردهای درمانی نیز دارد. یکی از کاربردهای درمانی لمینت روکش کردن دندان عصب کشی شده است.

آیا لمینت دندانی که عصب‌کشی شده امکان‌پذیر است؟

اگر پس از عصب کشی و به منظور افزایش استحکام دندان‌ها می‌خواهید لمینت کنید، بله امکان‌پذیر است. از آنجایی که دندان‌ها پس از عصب‌کشی بخش قابل توجهی از استحکام خود را از دست می‌دهند، این کار ضروری نیز هست. لمینت دندان که ونیرهای دندانی نیز نامیده می‌شوند، نه تنها به ساختار دندان از دست رفته استحکام می‌بخشند، بلکه زیبایی یک دندان سالم را نیز فراهم می‌کنند. برای اصلاح دندان‌هایی که دیواره آن‌ها شکسته است، قسمت زیادی از ساختار آن‌ها به دلیل پوسیدگی دندان از بین رفته است یا به دلیل عصب‌کشی احتمال شکستگی آن‌ها بیشتر است، می‌توان از لمینت استفاده کرد.

اما با توجه به انواع مختلفی از روکش‌ها و لمینت‌های موجود پزشک با توجه به اینکه چه میزان از دندان شما تخریب شده یکی از آن‌ها را به شما توصیه می‌کنند. بی‌توجهی به روکش دندان پس از عصب‌کشی می‌تواند معضلات متعددی را پس از آن به دنبال داشته‌باشد و باعث خرد شدن و ترک‌خوردن دندان‌ها شود.

سوال دیگری که ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید این است که آیا دندان لمینت شده را عصب کشی می‌توان کرد؟ پاسخ این است که اگر قصد شما از لمینت دندان‌ها اصلاح طرح لبخند یا زیبایی بیشتر است، پزشکان معمولا توصیه می‌کنند قبل از انجام لمینت، پوسیدگی‌ها و سایر مشکلات دندان‌ها را برطرف کنید. اما در صورتی که پس از لمینت، دندان دچار پوسیدگی شد همچنان بدون هیچ‌گونه آسیبی به لمینت می‌توان آن را عصب‌کشی کرد.

علت لمینت دندان پس از عصب‌کشی چیست؟

بیایید برای اینکه علت لمینت دندان بعد از عصب کشی را بهتر درک کنیم با فرآیند عصب کشی و آناتومی دندان آشنا شویم. زیر مینای سفید رنگ دندان بافت سختی به نام عاج وجود دارد و پس از عاج قسمتی به نام پالپ قرار دارد. پالپ بافت نرمی دارد و دارای رگ‌های خونی و اعصاب است، پالپ از عاج تا ریشه دندان ادامه دارد. در عصب‌کشی پزشک مینای دندان را تراشیده تا به حفره پالپ دسترسی داشته‌باشد، سپس آن را تخلیه می‌کند.

پس از بروز عفونت در دندان تخلیه حفره پالپ اهمیت زیادی دارد. زیرا به دلیل وجود اعصاب و رگ‌های خونی ممکن است عفونت به نقاط دیگر بدن نیز گسترش یابد. اما چرا بعد از این فرآیند باید دندان را روکش یا لمینت کرد؟ از آنجایی که بخش زیادی از ساختار دندان طی این فرآیند تراشیده یا برداشته می‌شوند، ساختارهای باقیمانده استحکام لازم را ندارند. به احتمال زیاد در طول زمان قسمت‌های باقیمانده خرد شده و دچار آسیب‌های متعدد می‌شوند.

بنابراین دندانپزشک‌ها با استفاده از یک روکش سرامیکی ظریف که بر روی دندان قرار می‌گیرد، استحکام لازم را برای دندان فراهم می‌کنند تا هنگام جویدن غذا از خرد شدن دندان جلوگیری شود. معمولا بیشتر برای دندان‌های عقب از ونیر پرسلن پس از عصب‌کشی استفاده می‌شود زیرا دندان‌های جلو تحت فشار کمتری هستند و پرکردن با مواد کامپوزیتی کافی است.

مزایای لمینت دندانی که عصب‌کشی شده چیست؟

در گذشته پس از عصب‌کشی دندان از روکش استفاده می‌شد اما این روزها به نظر می‌رسد لمینت گزینه‌ی بهتری است. لمینت می‌تواند زیبایی و ظاهر طبیعی دندان را برای شما به ارمغان بیاورد. مزایای لمینت دندان عصب کشی شده شامل موارد متعددی است که در ادامه مقاله آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

پس از اینکه دندان عصب‌کشی می‌شود به دلیل تخلیه حفره پالپ استحکام خود را از دست می‌دهد که باعث شکستگی دندان می شوند. قراردادن یک لایه لمینت سرامیکی روی دندان سطح آن را احاطه می‌کند. بنابراین یکی از مزیت‌های لمینت دندان این است که باعث می‌شود دندان در برابر نیروهای افقی و عمودی استحکام لازم را داشته‌باشد و دچار شکستگی یا خرد‌ شدن نشود.

در بیشتر موارد پس از عصب‌کشی سطح خارجی دندان سیاه یا لکه‌دار می‌شود، این اتفاق زیبایی دندان‌ها را به شدت تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. این لکه‌ها به شدت عمیق و سرسخت هستند و با روش‌های معمولی سفیدکردن دندان از بین نمی‌روند. یکی دیگر از مزیت‌های لمینت این است که می‌تواند این لکه‌های سیاه را وقتی سایر روش‌ها کارآمد نیستند، پوشش دهد.

از دیگر مزیت‌های لمینت می‌توان به غیرتهاجمی بودن آن اشاره کرد. لمینت کمتر از سایر انواع روکش ساختار دندان‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و فقط در صورتی که لمینت سرامیکی باشد مقداری از مینای دندان تراشیده می‌شود

لمینت دندان عصب کشی شده ممکن است مشکلاتی نیز به دنبال داشته‌باشد. یکی از معایب لمینت دندان عصب کشی شده این است که شاید مدتی پس از نصب لمینت دندان‌ها دچار حساسیت نسبت به دما شوند. این حساسیت مشکل جدی نیست و به مرور زمان برطرف می‌شود. همچنین ممکن است در اثر موادی که داخل دندان را پر می‌کنند، لمینت تیره به نظر برسد. این مشکل هم راه‌حل دارد و پزشک می‌تواند با تغییر رنگ لمینت تیرگی آن را برطرف کند.

انواع لمینت دندان عصب کشی شده چیست؟

به طور کلی لمینت دندان انواع مختلفی دارد.
شما می‌توانید پس از عصب‌کشی با توجه به اهداف و شرایط خود و همچنین پس از مشورت با پزشک یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. انواع لمینت دندان عصب کشی شده شامل موارد زیر است:

کامپوزیت
کامپوزیت یکی از محبوب‌ترین روش های لمینت دندان عصب کشی شده است. زیرا نسبت به سایر انواع لمینت مقرون به صرفه‌تر است و به زمان کمتری هم نیاز دارند. هزینه کامپوزیت معمولا نصف انواع دیگر لمینت است و در یک جلسه مراجعه به دندانپزشکی انجام می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های کامپوزیت این است که برخلاف نوع سرامیکی در صورت شکستگی به راحتی قابل تعمیر هستند.

کامپوزیت‌ها معمولاً از رزین یا پلاستیک ساخته می‌شوند. این فرآیند شامل اعمال لایه‌های کامپوزیت روی دندان است تا لایه‌ها به شکل و طول دلخواه شما قالب‌گیری شوند. سپس به هر لایه اشعه فرابنفش اعمال می‌کنند تا بر روی دندان محکم شود و درنهایت کامپوزیت پولیش می‌شود.

به همین ترتیب کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری، لابراتوار و تراش مینای دندان ندارد. با وجود همه این مزیت‌ها، لمینت کامپوزیت بین پنج تا هفت سال دوام دارد و در طول این مدت ممکن است به راحتی خرد، شکسته یا لکه‌دار شوند.

چینی
این نوع روکش‌ها نسبت به روکش‌های سرامیکی و کامپوزیت گران‌قیمت‌تر هستند ولی ظاهری طبیعی‌تر دارند. در واقع بیشتر شبیه دندان‌های اصلی هستند. همچنین دوام و ماندگاری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند. علاوه بر زیبایی و سفیدی دندان‌ها، لمینت‌های پرسلن به استحکام دندان‌ها نیز کمک می‌کنند و شبیه مینای طبیعی دندان است. یکی از معایب این نوع لمینت این است که قابل ترمیم نیست و در صورتی که آسیب ببیند، به کلی تعویض می‌شود.

سرامیکی
لمینت‌های سرامیکی به صورت پوسته‌ای ظریف از مواد سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شوند. این نوع لمینت هرچند هزینه بیشتری نسبت به کامپوزیت دارند اما سال‌های بیشتری دوام می‌آورند. همچنین ظاهر طبیعی‌تر و استحکام بیشتری دارند. پس از نصب لمینت سرامیکی ممکن است مدتی دندان‌ها دچار حساسیت شوند. اما این دوره حساسیت موقتی است و با گذر زمان برطرف می‌شود.

مراحل لمینت دندان عصب‌کشی شده

اما لمینت دندان عصب کشی شده چگونه انجام می‌شود؟ لمینت دندان عصب‌کشی شده به حداکثر دو جلسه حضور در دندانپزشکی نیاز دارد. با توجه به نوع لمینتی که انتخاب می‌کنید، حتی ممکن است یک جلسه نیز کافی باشد. معمولا لمینت‌های کامپوزیت در یک جلسه بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند اما سایر انواع لمینت متفاوت‌اند. مراحل لمینت دندان عصب کشی شده عبارتند از:

در جلسه اولی که برای لمینت دندان خود مراجعه می‌کنید، پزشک ابتدا دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا مشخص شود آیا کاندید مناسبی برای لمینت دندان عصب کشی شده هستید یا خیر. در صورتی که برای لمینت دندان مناسب باشید، پزشک به اندازه ضخامت لمینت، مینای دندان شما را تراش می‌دهد.

سپس با استفاده از قالب مخصوص از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند و قالب را به لابراتوار می‌فرستد. لابراتوار لمینت سرامیکی یا چینی شما را معمولا پس از یک یا دو هفته آماده می‌کند و برای دندانپزشک ارسال می‌کند. در همین مرحله شما باید رنگ لمینت خود را نیز انتخاب کنید، پزشک می‌تواند در این رابطه شما را راهنمایی کند.

در جلسه دومی که به دندانپزشکی می‌روید، پزشک سطح دندان‌های شما را ضدعفونی می‌کند تا باکتری‌ها زیر لمینت تجمع نکنند. سپس با مواد مخصوصی لمینت را روی دندان عصب کشی شده قرار می‌دهد و با استفاده از اشعه فرابنفش مخصوص آن‌ها را تثبیت می‌کند. در آخر دندانپزشک لمینت‌ها را از نظر شکل، اندازه و رنگ بررسی می‌کند تا از تناسب آن با دندان‌های شما مطمئن شود.

مشاهده خدمات لمینت دندان نیش بیرون زده در کلینیک دکتر مصطفوی

روش‌های مراقبت بعد از لمینت دندانی عصب‌کشی شده

بر خلاف سایر روش‌های دندانپزشکی، پس از نصب لمینت نیاز به طی‌کردن دوره نقاهت نیست. در واقع پس از نصب لمینت به راحتی می‌توانید به روند روزمره زندگی خود برگردید. لمینت‌های کامپوزیت معمولاً بین پنج تا هفت سال عمر می‌کنند و لمینت‌های سرامیکی و چینی بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارند.

نکته مهم این است که شما می‌توانید با رعایت نکات مراقبتی طول عمر لمینت خود را افزایش دهید. دندان‌هایی که پس از عصب‌کشی لمینت می‌شوند نیز مانند دندان‌های  طبیعی به مراقبت نیاز دارند. مراقبت های بعد از لمینت دندان عصب کشی شده شامل موارد زیر است:

  • به طور مرتب با مسواک نرم و خمیردندان آن‌ها را مسواک بزنید. همچنین می‌توانید از دهانشویه مناسب استفاده کنید
  • از خوردن غذاهای سفت و ترد خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث شکستن و لب‌پریدگی لمینت شوند
  • هرگز از دندان‌های جلویی خود برای جویدن غذا استفاده نکنید و فقط از دندان‌های عقب استفاده کنید. لمینت دندان‌های جلویی نسبت به دندان‌های عقب ظریف‌تر هستند
  • هرگز از دندان‌های لمینت‌شده برای بازکردن آجیل و سایر مغزیجات استفاده نکنید

در برخی موارد، ممکن است متوجه شوید که لمینت‌ها کمی زبر هستند. این لکه‌های ناهموار معمولاً پس از چندین روز غذاخوردن عادی و مسواک‌زدن از بین می‌رود. در غیر این صورت دندانپزشک می‌تواند آن‌ها را صاف کند.

قیمت لمینت دندان عصب‌کشی شده

لمینت یک روش زیبایی و درمانی گران‌قیمت است و همانطور که می‌دانید خدمات دندانپزشکی در ایران تحت پوشش بیمه نیست. با وجود هزینه زیاد، لمینت با دوام است و با توجه به نوع آن حتی ممکن است ۲۰ سال ماندگاری داشته‌باشد. در واقع لمینت دندان نوعی سرمایه‌گذاری بلند‌مدت است.

قیمت‌ لمینت دندان عصب کشی شده در زمان‌های مختلف با توجه به قیمت مواد اولیه متفاوت است. علاوه بر این هزینه لمینت به عوامل متعددی مثل مهارت و تجربه دندانپزشک، نوع لمینت انتخاب‌شده، کیفیت مواد اولیه به کار رفته و تعداد دندان‌هایی که لمینت می‌شوند، بستگی دارد. به همین دلیل تعیین دقیق هزینه لمینت دندان عصب کشی شده در این مقاله ممکن نیست، برای اطلاع دقیق از قیمت به پزشک خود مراجعه کنید.

جمع‌بندی
لمینت دندان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای اصلاح لبخند است. لمینت لایه‌ای نازک از مواد سرامیکی، چینی یا کامپوزیتی است که برای داشتن ظاهری بهتر روی سطح دندان‌های طبیعی چسبانده می‌شوند. علاوه بر زیبایی، لمینت کاربرد درمانی نیز دارد و پس از عصب‌کشی دندان برای افزایش استحکام و مقاومت مینای دندان انجام می‌شود. در این مقاله اینکه لمینت دندان پس از عصب کشی به چه شکل است را بررسی کردیم. در ادامه نیز با انواع لمینت، مزایا، هزینه و مراحل انجام آن آشنا شدیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>