قیمت لمینت دندان شکسته

لمینت دندان‌های خراب

اگر به دنبال ایجاد لبخندهایی زیباتر و درخشان‌تر هستید راه‌حلش لمینت دندان های خراب است. این روش به دلیل قابلیت ترمیم  و ایجاد درخشندگی و زیبایی در دندان‌ها بین افراد محبوبیت خاصی پیدا کرده است. با لمینت دندان های خراب این اطمینان را به شما خواهیم داد که با خیال راحت می‌توانید مقابله آینه بایستید و لبخند بزنید. برای اطلاع از اینکه لمینت دندان شکسته چیست، انواع لمینت، مزایا، معایب و روش‌های لمینت دندان و مراقبت از آن حتماً ادامه مقاله را مطالعه کنید.

لمینت دندان شکسته چیست؟

لمینت دندان روکش‌های نازکی به رنگ دندان است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا ظاهر آن را اصلاح کند. این روکش‌ها برای هر فرد متناسب با فرم دندان‌ها ساخته می‌شود. لمینت‌ها به قسمت بیرونی دندان چسبانده می‌شوند تا شکل، رنگ،‌ اندازه و طول آن‌ها را اصلاح کنند. لمینت 8 دندان جلویی رایج‌ترین لمینت است.

لمینت‌ها به‌طورکلی در دو نوع سرامیکی و کامپوزیت‌های رزینی وجود دارند. لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیتی رنگ‌پذیری کمتری دارند. همچنین انعکاس نور در آن‌ها طبیعی‌تر است. برای انتخاب نوع لمینت بهتر است با دندان‎پزشک خود مشورت کنید. یکی از کاربردهای متداول لمینت، لمینت دندان شکسته است.

لمینت دندان پوسیده امکان‌پذیر است؟

درمان‌های دندان صرفاً به درمان ظاهر آن مربوط نمی‌شود؛ چه‌بسا بعضی از درمان‌هایی که برای ظاهر آن انجام می‌شود وضعیت سلامت دندان‌ها را بدتر کند. افرادی که دارای مشکلات زیر هستند کاندیدای مناسبی برای لمینت نیستند:

 • عفونت‌ها و مشکلات مربوط به ریشه؛
 • وجود حفره یا پوسیدگی در دندان‌ها؛
 • بیماری‌های پیرا دندانی (بیماری‌های مربوط به بافت‌های نگهدارنده دندان).

بنابراین لمینت دندان های پوسیده امکان پذیر نیست مگر اینکه ابتدا درمان‌های لازم انجام شود. لمینت دندان های پر شده هم به میزان حفره و پرشدگی دندان بستگی دارد که با مشورت با دندان‌پزشک می‌توانید از امکان لمینت دندان‌های خود مطلع شوید.

 لمینت دندان شکسته

روش‌های لمینت دندان‌های خراب

لمینت دندان های خراب عموماً از نوع سرامیکی یا کامپوزیتی هستند که نیازمند اقداماتی برای آماده‌‌سازی هستند. در این قسمت به‌اختصار هریک را توضیح  خواهیم داد:

لمینت‌های سرامیکی
در این روش ابتدا دندان‌پزشک حدود نیم میلی‌متر از مینای دندان را تراش می‌دهد سپس قالب‌گیری را انجام می‌دهد. بعد از انجام قالب‌گیری، لمینت‌ها در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و با چسب‌های مخصوص روی دندان قرار داده می‌شوند. مهارت دندان‌پزشک در چسباندن لمینت‌ها بر ماندگاری آن اثرگذار است.

لمینت‌های کامپوزیتی
در لمینت کامپوزیتی برخلاف لمینت‌های سرامیکی نیاز به تراشیدن مینای دندان نیست بنابراین جز روش‌های غیرتهاجمی دسته‌بندی می‌شود. در این روش کامپوزیت بدون هیچ قالب‌گیری طی یک جلسه روی دندان قرار داده می‌شود. مهارت دندان‌پزشک در لمینت کامپوزیتی حرف اول را می‌زند زیرا مواد رزینی کامپوزیت باید توسط هنر و مهارت دندان‌پزشک به‌گونه‌ای قرار گیرد که دندان‌ها حجیم نشوند و ظاهر طبیعی داشته باشند.

مشاهده خدمات لمینت دندان نیش بیرون زده در کلینیک دکتر مصطفوی

مراحل لمینت دندان پوسیده

مراحل لمینت دندان های خراب باتوجه‌به نوع لمینت انتخابی متفاوت است. در اینجا به‌اختصار درباره مراحل هرکدام توضیح خواهیم داد:

مراحل انجام لمینت‌های سرامیکی
در اولین مرحله از مراحل لمینت دندان پوسیده، لازم است پزشک وضعیت دهان و دندانتان را بررسی کند تا تعداد لمینت‌ها مشخص شود. سپس عکس رادیولوژی از دهان گرفته می‌شود تا سلامت دندان‌ها و ریشه‌ها مشخص شود. اگر سلامت‌ دندان‌ها مناسب نباشد به طور مثال حفره، پوسیدگی یا بیمارهای مربوط به لثه و ریشه دندان داشته باشید ممکن است کاندیدای مناسبی برای لمینت نباشید.

در جلسه بعدی حدود نیم میلی‌متر از مینای دندان تراش داده می‌شود. سپس قالب‌گیری از دندان انجام می‌شود. قالب برای ساخت لمینت سرامیکی به آزمایشگاه ارسال می‎شود. معمولاً یک تا دوهفته طول می‌کشد تا لمینت‌ها ساخته شود. سپس لمینت‌ها روی دندان قرار می‌گیرد تا فرم اندازه و رنگ آن توسط دندانپزشک ارزیابی شود.

در این مرحله پزشکتان دندان‌ها را کاملاً تمیز می‌کند تا هیچ باکتری روی آن‌ها باقی نماند. باقی‌ماندن باکتری روی دندان‌ها منجر به پوسیده شدن دندان‌ها و بدبو شدن دهان بعد از روکش می‌شود.

سپس دندان‌پزشک به‌وسیله ابزاری روی دندان‌ها را خراش می‌دهد تا بافت زبری را ایجاد کند. این خراش‌ها باعث می‌شوند تا لمینت بهتر به دندان بچسبد. در آخرین مرحله لمینت با استفاده از چسب‌های مخصوصی رو دندان‌ها قرار می‌گیرد. برای سفت‌شدن چسب‎ها از اشعه مخصوصی استفاده می‌شود.

مراحل انجام لمینت‌های کامپوزیتی
بعد از بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان با استفاده از عکس‌های رادیولوژی، تعداد دندان‌هایی که نیاز به لمینت کامپوزیت دارند مشخص می‌شود. در این نوع از لمینت هم وجود دندان‌های پوسیده و بیماری‎های پیرادندانی مانع از انجام آن می‌شود. سپس سطح دندان‌های پولیش می‌شوند تا کاملاً تمیز شود و عاری از هرگونه پلاک یا باکتری شود. اگر دندان‌های شما نیاز به تراش داشته باشند در این مرحله تراش داده می‌شوند.

سپس دندان‌پزشک با هنر و مهارتش کامپوزیت را روی دندان می‌گذارد. در آخرین مرحله کامپوزیت توسط اشعه سفت می‌شود. طیف رنگی کامپوزیت باتوجه‌به رنگ طبیعی دندان‌ها انتخاب می‌شود تا جلوه طبیعی‌تری داشته باشد. برای نتیجه بهتر گاهی سایر دندان‌ها جرم‌گیری می‌شوند تا رنگ تمامی دندان‌ها یکدست شوند.

لمینت دندان‌های خراب چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان های خرابی که به‌وسیله گاز زدن مواد خوراکی سفت یا ضربه آسیب می‌بینند مشابه لمینت‌هایی‌ست که برای زیبایی انجام می‌شود. تنها تفاوت آن، حجم موادی است که روی دندان گذاشته می‌شود. در لمینت‌های زیبایی لایه نازکی از مواد روی دندان قرار می‌گیرد اما در لمینت دندان های شکسته یا ساییده شده حجم بیشتری از مواد روی آن قرار می‌گیرد تا عیب آن برطرف شود. در ادامه به بررسی مزایای لمینت دندان های خراب و همچنین معایب آن می‌پردازیم.

لمینت دندان برای دندان های پوسیده

مزایای لمینت دندان‌های خراب

بزرگ‌ترین مزیت لمینت دندان های خراب بهبود ظاهر آن‌هاست که باعث می‌شود لبخندهایی زیباتر و درخشان‌تری داشته باشید. لمینت‌ها اغلب برای موارد زیر استفاده می‌شوند:

 • ترمیم دندان‌های شکسته یا ساییده شده؛
 • اصلاح رنگ دندان‌هایی که به‌شدت تغییر رنگ داده‌اند (تغییر رنگی که با سفید‌کننده‌های معمول اصلاح نشود)؛
 • اصلاح فاصله زیاد دندان‌ها؛
 • اصلاح اندازه دندان‌هایی که از حد متوسط کوتاه‎‌تر هستند؛
 • اصلاح ظاهر دندان‌هایی که به‌صورت جزئی نامرتب‌‎‌‌تر هستند.

لمینت دندان های خراب بسته به نوع روکشی که انتخاب می‌کنید (سرامیکی یا کامپوزیتی) می‌توانند بیش از یک دهه دوام داشته باشند و خیالتان را برای سال‌ها از بابت لبخندهای زیبا جمع کند.

معایب لمینت دندان‌های خراب

باتوجه‌به نوع لمینت انتخابی (سرامیکی یا کامپوزیتی) معایب آن متفاوت است در این قسمت به شرح معایب هرکدام از انواع آن می‌پردازیم تا با آگاهی بیشتری دست به انتخاب بزنید:

 • لمینت‌های سرامیکی برخلاف کامپوزیت‌ها غیرقابل‌بازگشت هستند؛
 • هزینه لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیتی بیشتر است؛
 • لمینت‌های سرامیکی در صورت ترک خوردن یا شکستگی غیرقابل‌ترمیم هستند؛
 • ازآنجایی‌که در لمینت‌های سرامیکی مینای دندان تراش داده می‌شود ممکن است دندان‌ها در برابر سرما و گرما حساس‌تر شوند؛
 • به‌طورکلی ممکن است رنگ دندان‌های طبیعی با رنگ دندان‌های لمینت‌شده هم‌خوانی نداشته باشد؛
 • درصورتی‌که فرایند تمیزکردن و پولیش دندان قبل از گذاشتن مواد لمینت به‌درستی انجام نشود ممکن است دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند و دهان بدبو شود (لمینت مانع از پوسیدگی دندان نخواهد شد)؛
 • افرادی که دارای دندان‌های خراب، لق یا دندان‌هایی با حجم زیادی از پرشدگی هستند کاندیدای مناسبی برای لمینت نیستند؛
 • در خوردن غذاهای سخت باید احتیاط کنید زیرا امکان شکستن لمینت وجود دارد؛
 • افراد دارای دندان‌قروچه به دلیل ساییدن دندان‌ها و احتمال شکستگی برای لمینت سرامیکی مناسب نیستند (هرچند احتمال بروز این اتفاق کم است).

باتوجه‌به تمام موارد عنوان‌شده و باتوجه‌به شرایط خودتان می‌توانید با مشورت با دندان‌پزشک بهترین نوع لمینت را انتخاب کنید.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان پوسیده

هرچند امکان لمینت دندان برای دندان های پوسیده وجود ندارد اما به‌طورکلی مراقبت های بعد از لمینت دندان پوسیده درست مثل دندان‌های طبیعی‌ست؛ بنابراین به مسواک،‌ نخ دندان و دهان‌شویه نیاز دارید. علاوه بر این‌ بهتر است برای ماندگاری بیشتر لمینت‌ها اقدامات زیر را هم انجام دهید:

 • اجسام سخت مثل خودکار، یخ یا ناخن را نجوید؛
 • هرگز از دندان‌های خود برای باز کردن بسته‌بندی‌ها استفاده نکنید؛
 • از دندان‌های جلو برای جویدن استفاده نکنید و غذاهای سخت را فقط با دندان‌های عقبی بجوید (در صورت امکان از خوردن غذاهای سخت دوری کنید)؛
 • اگر شب‌ها دندان‌قروچه می‌کنید حتماً از محافظ دندان استفاده کنید؛
 • حین ورزش‌کردن مخصوصاً ورزش‌های رزمی از گارد محافظ دندان استفاده کنید؛
 • خوردن چای، قهوه و به‌طورکلی نوشیدنی‌های کافئین‌دار را کم‌تر کنید.
لمینت دندان شکسته چیست؟

ماندگاری لمینت دندان های خراب

ماندگاری لمینت‌ها بسته به نوع آن متفاوت است. متوسط ماندگاری لمینت‌های کامپوزیتی 5 تا 7 سال است؛ اما ماندگاری لمینت‌های سرامیکی حداقل 10 تا 15 سال است. با مراقبت‌های صحیح از کامپوزیت می‌توانید عمر مفید آن را افزایش دهید. مسواک‌زدن منظم، استفاده از خمیردندان غیر ساینده، نجویدن یخ و اجسام سخت می‌تواند عمر مفید لمینت‌ها را افزایش دهد.

قیمت لمینت دندان شکسته

قیمت لمینت دندان شکسته باتوجه به تعرفه قیمت‎‌ها در هر کلینیکی متفاوت است. قیمت لمینت‌ها بر اساس نوع آن و مواد به‌کاررفته متفاوت است؛ اما به‌طورکلی قیمت لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت‌های کامپوزیتی گران‌تر است. برای اطلاع دقیق از قیمت‌ها و مشاوره می‎توانید با کلینیک دکتر مصطفوی تماس بگیرید.

کلام پایانی
در این مطلب توضیح دادیم لمینت دندان های خراب چگونه انجام می‌شود و همچنین مزایا و معایب لمینت دندان های خراب را مورد بررسی قرار دادیم. لمینت دندان های خراب روشی برای اصلاح لبخند است و با توجه میزان کارایی آن بین جوانان محبوب شده است اما برای همه مناسب نیست. اگر دندان پوسیده یا بیماری‌های پیرادندانی داشته باشید علاوه بر اینکه نقشی در بهبود سلامت دهان و دندان ندارد بلکه حتی می‌تواند آسیب را هم بیشتر کند. درنتیجه، هزینه لمینت دندان پوسیده آب در هاون کوبیدن است؛ بنابراین لازم است قبل از تصمیم‌گیری به انجام آن حتماً با یک دندانپزشک ماهر مشورت کنید تا باتوجه‌به شرایطتان بهترین تصمیم را بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>