5 مزیت ایمپلنت دندان

مزایای کاشت ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی

هر کسی به هر دلیلی، ممکن است یک یا چند دندان‌ خود را از دست دهد. آسیب‌دیدگی یا ضربه‌خورد‌ن، پوسیدگی یا عفونت و… از جمله دلایلی است که یک فرد ممکن است به کشیدن دندان خود رضایت دهد. در چنین شرایطی، ایمپلنت دندان، یک راه‌حل اساسی و عالی برای چنین افرادی است. یکی از مزایا و فواید ایمپلنت دندان، بهبود ظاهر دهان و دندان است که باعث افزایش اعتماد به‌نفس در شخص می‌شود.

البته باتوجه به اینکه استفاده از دندان مصنوعی نیز یکی از راهکارها برای چنین افرادی است، ممکن است برای شما سؤال پیش آید که مزایای ایمپلنت دندان چیست؟ چه برتری در مقایسه با دندان مصنوعی دارد؟ ما در این مقاله درباره مزایا و فواید ایمپلنت دندان با شما صحبت می‌کنیم. تا انتهاهمراه ما باشید.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

باتوجه به پیشرفت‌های زیادی که در زمینه مراقبت از دندان حاصل شده و حساسیت‌های افراد به بهداشت و سلامت دندان افزایش یافته است، باز هم بعضی از اشخاص به دلایل گوناگونی، دندان‌های خود را از دست می‌دهند. جای خالی دندان، علاوه بر مشکلات ظاهری و نازیبایی‌هایی که به‌وجود می‌آورد، باعث آسیب به دیگر قسمت‌های دندان نیز می‌شود. استفاده از ایمپلنت دندان، راه‌حل کارآمد و دائمی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی است. در ادامه مزیت کاشت ایمپلنت دندان جلو و عقب را برای شما ذکر خواهیم کرد.

بهبود ظاهر و برگشت زیبایی به آن

از دست دادن دندان به مرور، باعث تورفتگی استخوان شده و تغییراتی در فک ایجاد می‌کند. از بین رفتن تراکم استخوان در فک، زمانی که تعداد زیادی از دندان‌ها از بین رفته باشند، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. ایمپلنت دندان، علاوه بر جلوگیری از تحلیل استخوان فک، مانند ریشه طبیعی دندان عمل کرده، استخوان فک را محکم، سالم و مقاوم نگه‌ می‌دارد.

همچنین از دست دادن دندان می‌تواند آثار بدی بر شکل و استایل صورت نیز داشته باشد و چهره شما را مسن‌تر از واقعیت نشان دهد. با ایمپلنت دندان از افتادگی صورت و پیری زود‌رس آن جلوگیری می‌شود.

از دیگر مزایا و فواید ایمپلنت دندان برای ظاهر می‌توان به داشتن لبخندی زیبا اشاره کرد. ایمپلنت دندان با دندان‌های طبیعی مطابقت داشته و ظاهری شبیه به آن‌ها دارد. علاوه بر شکل ظاهری، از لحاظ مقاومت و عملکرد نیز مانند دندان طبیعی بوده و قوی و پایدار هستند.

بازیابی نیروی دندان و غذا خوردن راحت

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در نبود دندان، می‌تواند برای هر فردی به‌وجود آید، غذا خوردن و قدرت جویدن است. ایمپلنت دندان برای این مشکل نیز کارساز بوده و قدرتی مانند دندان‌های طبیعی دارد. در واقع از آنجا که ایمپلنت دندان از یک قطعه پیچ مانند از جنس تیتانیوم تشکیل شده است که در استخوان فک قرار می‌گیرد، جایگزین ریشه دندان می‌شود. ایمپلنت به شما این قابلیت را می‌دهد تا با همان نیرویی که از دندان طبیعی استفاده می‌کردید، بتوانید فشار غذاهای مختلف را تحمل کنید.

همچنین ایمپلنت جایگزین ریشه دندان شده و می‌توانید با وجود آن به‌راحتی به غذا فشار وارد کرده و آن را گاز بزنید. باتوجه به اینکه ایمپلنت، جایگزین کدام دندان است، این پیچ در استخوان فوقانی یا تحتانی قرار می‌گیرد. البته ممکن است این گمان برای شما به‌وجود آید که غذا خوردن با وجود این پیچ در استخوان فک، دردناک بوده و اذیت‌کننده است. در صورتی که این اطمینان را به شما می‌دهیم که یکی از بهترین مزایا و فواید ایمپلنت دندان، غذا خوردن و جویدن راحت و بدون درد است.

حفظ سلامت دهان و دندان

استفاده از ایمپلنت به دندان‌های مجاور آسیبی نمی‌زند و یک روش درمانی مستقل است. همانطور که مطلع هستید در سایر روش‌های درمانی باید از دندان‌های مجاور نیز کمک گرفت. ممکن است در روشی، دندانپزشک مجبور شود، دندان‌های دو طرفِ جای خالی را تراش دهد. در حالی که در ایمپلنت، نه تنها به دندان‌های مجاور آسیبی وارد نمی‌شود؛ بلکه سلامت لثه را نیز تضمین می‌کند.

همچنین با استفاده از ایمپلنت دندانی، دیگر نگران ایجاد حفره در دندان و پوسیدگی آن نخواهید بود؛ زیرا ایمپلنت دندان، احتمال عفونت و پوسیدگی و همچنین ایجاد التهاب در لثه و دندان را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.

یکی دیگر از مزایا و فواید ایمپلنت دندان برای سلامت بهداشت دهان و دندان، سهولت در رعایت نکات بهداشتی است. حفظ سلامت دندان و لثه با ایمپلنت در مقایسه با سایر روش‌های درمانی، ساده‌تر بوده و فقط کافسیت مانند دندان‌های طبیعی برای آن‌ها نیز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

راه‌حلی دائمی برای جای خالی دندان

همانطور که گفتیم، ایمپلنت به‌طور کامل به استخوان فک متصل می‌شود؛ از این‌رو دربرابر حرکت و تغییر مقاوم بوده و حالت آن دچار دگرگونی نخواهد شد. همچنین سایر روش‌ها به‌طور دوره‌ای نیاز به تعمیر و حتی تعویض دارند، در صورتی که ایمپلنت دندان دائمی بوده و نیازی به هیچ‌گونه تعمیراتی ندارد. از لحاظ ماندگاری نیز دندان‌های ایمپلنتی بسیار بادوام است و حتی در صورت مراقبت خوب، می‌توانند تا آخر عمر، مانند دندان طبیعی همراه شما باشند. البته مراقبت و نگهداری از آن آسان است و دشواری خاصی ندارد. در واقع، همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، دندان‌های ایمپلنتی را باید مانند دندان طبیعی، مسواک بزنید و تخ دندان بکشید. به همین راحتی!

از آنجایی که این روش دائمی است، حسی مانند دندان طبیعی به شما خواهد داد و از وجود ‌آ‌ن‌ها در دهان معذب نخواهید بود. همچنین ایمپلنت، مانند بعضی دیگر از روش‌های درمانی، نیازی به لوازم کمکی یا چسب برای ثابت ماندن در دهان ندارد و مانند دندان طبیعی به‌نظر می‌رسند.

افزایش عزت نفس

یکی دیگر از مزایا و فواید ایمپلنت دندان، افزایش اعتماد به نفس در گفتار و رفتارهای اجتماعی شما است. احتمالاً تا کنون متوجه شده‌اید، افرادی که از سایر روش‌های درمانی مانند دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، در گفتارشان دارای مشکلاتی هستند. این افراد، ممکن است گاهی در ادا کردن بعضی از کلمات و حروف به دردسر بیفتند و نتوانند به خوبی آن را بیان کنند. این مشکل، ممکن است به دلیل لغزش دندان‌های مصنوعی باشد. اما ایمپلنت مانند دندان طبیعی عمل میکند و با جلوگیری از لغزش‌هایی که حس بدی ایجاد میکند، هیچ تأثیر منفی در گفتار شما ندارد.

مزیت کاشت ایمپلنت دندان جلو و عقب

مزایای کاشت ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی

استفاده از دندان مصنوعی یا پروتز، یکی دیگر از روش‌های درمانی است که می‌تواند جزئی و به تعداد محدود یا سِت کامل باشد. این روش، متحرک بوده و می‌توان آن را از دهان خارج و دوباره جایگذاری کرد. شاید برای شما ایت سؤال پیش آید که استفاده از ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟ در ادامهقصد داریم مزایای کاشت ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی را شرح دهیم.

عملکرد و شیوۀ درمان

پروتز، روی لثه قرار می‌گیرد و امکان بیرون آوردن آن وجود دارد. در صورتی که ایمپلنت، پایه‌‌ای تیتانیومی داشته و در استخوان فک ثابت می‌شود. دندان مصنوعی و ایمپلنت، هر دو به خوبی جای خالی دندان از دست رفته را پوشش داده و ظاهر دهان را زیبا می‌کنند؛ اما ایمپلنت، جای خالی دندان را به‌طور کامل پُر و از تحلیل رفتن استخوان فک و لثه، جلوگیری می‌کند. در حالی که دندان مصنوعی جای خالی را پر نمی‌کند و فقط با پوشش دهی، آن را از دید دیگران مخفی می‌کند.

لغزش و تحرک

از آنجایی که دندان مصنوعی متحرک بوده و ثابت نیست، امکان لغزش زیادی وجود دارد. این لغزش، ممکن است در گفتار شما نیز اثر بگذارد و نتوانید به‌خوبی کلمات را بیان کنید. همچنین امکان مخفی نماندن این لغزش از دید مخاطب شما نیز وجود دارد. این اتفاق می‌تواند باعث شرم و خجالت شما شود. در صورتی که ایمپلنت، ثابت بوده و به‌طور کامل شبیه به دندان طبیعی است و امکان اینکه کسی جز شما و دندان‌پزشک‌تان متوجه به دندان ایمپلنتی شود، بسیار ناچیز است.

ماندگاری

از دیگر مزایا و فواید ایمپلنت دندان در مقایسه با دندان مصنوعی، می‌توان به دوام زیاد ایمپلنت اشاره کرد. در صورتی که از ایمپلنت به‌خوبی نگهداری شود و مراقب آن باشید، ماندگاری طولانی دارد و حتی می‌تواند برای تمام عمر کار کند. در صورتی که دندان مصنوعی این چنین نیست و علاوه بر اینکه ممکن است نیاز به تعمیر یا حتی تعویض داشته باشد، شرایط نگهداری و مراقبت از آن نیز سخت‌تر است و باید در شرایطی خاص، از آن حفاظت شود.

مقرون به‌صرفه بودن

شاید در نگاه اول، استفاده از دندان مصنوعی ارزان‌تر به‌نظر آید؛ اما به مرور متوجه خواهید شد که استفاده از ایمپلنت مقرون‌به‌صرفه‌تر است. زیرا دندان مصنوعی نیاز به شرایط خاص نگهداری و حتی نیاز به تعمیر دارد؛ البته اگر ضرورتی به تعویض و هزینه کردن مجدد نباشد؛ اما هزینه کردن برای ایمپلنت، یک‌بار بوده و دیگر نیازی نیست مبلغی را بابت آن بپردازید.

سلامت دهان و لثه

همانطور که بارها گفتیم، ایمپلنت از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می‌کند. همچنین از دندان مجاور و لثه‌ها نیز در برابر آسیب دیدن محافظت می‌کند. در صورتی که دندان مصنوعی، نمی‌تواند از استخوان فک حمایت کند و آن را سالم نگه‌ دارد. همچنین، چون دندان مصنوعی امکان حرکت کردن دارد، ممکن است باعث ایجاد زخم و التهاب روی لثه نیز شود.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت دکتر مصطفوی تلاش کردیم درمورد مزایا و فواید ایمپلنت دندان با شما صحبت و اطلاعات جامعی را ارائه کنیم. امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید. اگر سؤال یا نظری دارید خوشحال میشویم آن را با ما به اشتراک بگذارید؛ شاید سؤال سایر کاربران نیز باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>