۱۱ آذر

پیشگیری از آرتروز

پیشگیری از آرتروز

آیا می دانستید که در تصویربرداری ایکس ری از بیش از نیمی از افراد بالای ۶۵ سال، نشانه های بیماری آتروز وجود دارد. در بیماری آرتروز، غضروف که انتهای استخوان و محل مفصل را پوشش می دهد از بین رفته و رشد استخوان موجب می شود. نتیجه این بیماری درد و سفتی مفاصل می باشد. اگرچه که بیماری آرتروز با بالا رفتن سن و سال شایع تر می شود ولی بیماری اجتناب ناپذیری نمی باشد و می توان با انجام برخی اقدامات و مراقبت ها به پیشگیری از آرتروز و یا تخفیف علائم این بیماری کمک کرد.

در این مقاله به چهار اقدام جهت پیشگیری از آرتروز می پردازیم.

پیشگیری از آرتروز

پیشگیری از آرتروز

وزن تان را کنترل کنید

در صورتی که فرد وزن متعادلی داشته باشد می تواند با حفظ وزن خود، از این بیماری پیشگیری کند. این اقدام بسیار مهم می باشد. در صورت اضافه وزن، فرد باید از وزن خود بکاهد. چاقی یکی از اصلی ترین فاکتور ها در پیشرفت بیماری آرتروز می باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته زنان چاق چهار برابر بیشتر در معرض بیماری آرتروز می باشند. این احتمال در مردان چاق پنج برابر است. اضافه وزن بر مفاصل ( مخصوصاً مفاصل حمل کننده وزن مانند زانوها، لگن و برخی مفاصل پا) فشار بیش از حدی وارد می کند و باعث از بین رفتن غضروف می شود. در صورتی که فرد به آرتروز مبتلا باشد با کاهش وزن می تواند علائم بیماری را تخفیف بخشد.

ورزش کنید تا مفاصل تان از شما تشکر کنند

در صورتی که ماهیچه های اطراف مفاصل اصلی ضعیف باشند، احتمال آرتروز زانو بالاتر می رود. با ورزش کردن می توان به تقویت ماهیچه ها و کاهش احتمال بروز آرتروز منجر شد. برای تقویت ماهیچه های زانو و لگن ورزش های بیشماری وجود دارد که در صورت صلاحدید متخصص ارتوپدی و با مراجعه به فیزیوتراپ می توان تمامی این ورزش ها را آموخت.

پیشگیری از آرتروز

پیشگیری از آرتروز

در صورتی که بعد از ورزش کردن مفاصل درد بگیرند می توان با استفاده از کمپرس های گرم و سرد به کاهش درد کمک کرد. ایمن ترین ورزش ها آنهایی هستند که فشار حداقلی بر مفاصل وارد می کنند مانند شنا کردن، دوچرخه سواری و دیگر ورزش های آبی. بلند کردن وزن های سبک هم می تواند مفید باشد ولی در صورتی که به آرتروز مبتلا هستید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

از آسیب های احتمالی خود را مصون دارید

آسیب رسیدن به مفاصل می تواند احتمال بروز مشکلات و بیماری ها را افزایش دهد. احتمال بروز بیماری آرتروز زانو در افرادی که در نوجوانی یا بزرگسالی زانویشان آسیب دیده است، سه برابر بیشتر از افراد دیگر است. اقداماتی که می توان برای کاهش آسیب به زانو انجام داد به شرح زیر است:

  • هنگام خم کردن زانو در ورزش ها، زانو نباید از پنجه پا جلو بزند.
  • هنگان پریدن و فرود آمدن زانو ها در حالت خم باشند.
  • قبل از شروع فعالیت های ورزشی سخت حتماً بدن خود را گرم کنید و حرکات کششی انجام دهید.
  • بعد از ورزش های سخت بدن خود را با حرکات کششی خنک کنید.
  • از کفش های مناسب با سایز و فرم پا و مناسب با فعالیت ورزشی استفاده کنید.
  • از دویدن بر روی آسفالت بپرهیزید و روی زمین صاف بدوید.

در صورت آسیب به زانو باید برای درمان به موقع اقدام شود تا از آسیب های بیشتر پیشگیری شود.

اگرچه که بیماری آرتروز با بالا رفتن سن و سال شایع تر می شود ولی بیماری اجتناب ناپذیری نمی باشد و می توان با انجام برخی اقدامات و مراقبت ها به پیشگیری از این بیماری و یا تخفیف علائم بیماری کمک کرد. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره با متخصص ارتوپدی در غرب تهران می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

رژیم غذایی برای مفاصلی سالم

برای جلوگیری از آرتروز چه بخوریم ؟ با اینکه رژیم غذایی خاصی برای پیشگیری از آرتروز وجود ندارد، برخی مواد مغذی خطر ابتلا به آرتروز را کاهش می دهند:

  • امگا ۳ در روغن ماهی، روغن کانولا، گردو، دانه سویا و زیتون و تخم کتان
  • ویتامین D در ماهی سالمون، ماهی تون، ساردین، نور خورشید و تخم مرغ و محصولات لبنی غنی شده با ویتامین D

منبع : https://www.webmd.com/osteoarthritis/osteoarthritis-prevention-1#3

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان آرتروز لگن

آرتریت روماتوئید

علائم و علل زانو درد چیست؟

پاسخ

هفده − سه =

Call Now Button