۲۳ دی

چقدر درباره پوکی استخوان می دانید؟

پوکی استخوان

پوکی استخوان به معنای ضعف استخوان ها می باشد به صورتی که استخوان ها شکننده می شوند. افراد مبتلا به پوکی استخوان بیشتر در معرض شکنندگی هستند. این عارضه معمولاً در طول سالیان به آرامی پیشرفت می کند و با افتادن ساده یا یک ضربه ناگهانی، ممکن است شکستگی استخوان رخ دهد.

پوکی استخوان

شایع ترین آسیب هایی که افراد مبتلا به پوکی استخوان تجربه می کنند شامل موارد زیر است:

علت شکستگی استخوان

شکستگی استخوان در دیگر نواحی بدن هم می تواند رخ دهد مانند بازو و لگن. گاهی اوقات با سرفه کردن و عطسه کرده شکستگی قفسه سینه رخ می دهد یا یکی از استخوان های ستون فقرات دچار شکستگی می شود. معمولاً پوکی استخوان عارضه دردناکی نمی باشد تا زمانی که شکستگی رخ نداده باشد. شکستگی ستون فقرات یکی از دلایل شایع درد مزمن و طولانی مدت کمر می باشد.

گرچه شکستگی نخستین نشانه پوکی استخوان می باشد ولی خمیدگی به سمت جلو در افراد مسن یکی دیگر از نشانه های پوکی استخوان می باشد. این خمیدگی زمانی رخ می دهد که استخوان های ستون فقرات دچار شکستگی شوند و به همین دلیل ستون فقرات قابلیت تحمل وزن را ندارد.

علت پوکی استخوان

ضعف استخوان ها یکی از موارد طبیعی در پروسه بالا رفتن سن و سال می باشد. ولی برخی افراد در سنین پایین تر تراکم استخوان هایشان را از دست می دهند و به همین دلیل به پوکی استخوان مبتلا می شوند و احتمال شکستگی استخوان در این افراد بالا می رود.

همچنین زنان در چند سال نخست یائسگی درصد زیادی از تراکم استخوان هایشان را از دست می دهند. زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به پوکی استخوان می باشند. در صورتی که زن قبل از ۴۵ سالگی یائسه شود احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر است. موارد دیگری می توانند باعث بروز پوکی استخوان شوند:

 • استفاده طولانی مدت از کورتون ها یا کورتیکواستروئیدهای خوراکی
 • ابتلا به برخی بیماری ها مانند بیماری های التهابی، بیماری های مرتبط به هورمون یا اختلالات جذب مواد غذایی
 • سابقه ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی لگن والدین
 • استفاده طولانی مدت از برخی داورها که سطح هورمون ها و قدرت استخوان ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • شاخص توده بدنی پایین ( BMI )
 • مصرف بیش از حد الکل و سیگار و دخانیات

درمان پوکی استخوان

درمان پوکی استخوان شامل مصرف برخی داروها و تقویت استخوان ها و پیشگیری از شکستگی آنها می باشد. گزینه درمانی بر اساس سن، جنسیت و نتیجه آزمایشات تشخیصی و اسکن ها انتخاب می گردد. با توجه به شدت پوکی استخوان، ایمن ترین و موثرترین روش درمانی برای بیمار انتخاب می گردد.

پوکی استخوان

پوکی استخوان

پیشگیری از پوکی استخوان

در صورتی که فرد در خطر پوکی استخوان باشد می تواند اقداماتی جهت حفظ سلامت استخوان ها انجام دهد. از جمله این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورزش کردن مدارم
 • مصرف مواد غذایی سالم و سرشار از کلسیم و ویتامین D
 • مصرف مکمل ویتامین D به مقدار ۱۰ میکروگرم در روز
 • ترک الکل و دخانیات
  دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره با متخصص ارتوپدی در غرب تهران می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نتیجه گیری

پوکی استخوان در مراحل پیشرفته یکی از عارضه های خطرناک است. بنابراین در صورتی که سابقه پوکی استخوان در خانواده مشاهده شود، فرد باید اقداماتی را جهت پیشگیری از پوکی استخوان انجام دهد و در صورت ابتلا به پوکی استخوان هم می توان با استفاده از برخی داروها، بیماری را کنترل نمود.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/osteoporosis/

مطالب مرتبط با این مقاله:

شکستگی استابولوم

اقدام مناسب برای شکستگی زانو

درد مفاصل در هوای سرد

پاسخ

بیست − پنج =

Call Now Button