۰۳ مهر

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو

مینیسک یک تکه از غضروف زانو می باشد که یک فضای نرمی را بین استخوان ران یا فمور و تیبیا یا درشت نی به وجود می آورد. دو مینیسک در مفصل زانو وجود دارد; مینیسک داخلی و خارجی. امکان دارد مینیسک ها در طول فعالیت هایی که فشار زیادی به آنها وارد می کند یا باعث چرخش مفصل زانو می شود، آسیب دیده یا پاره شوند. پارگی مینیسک زانو می تواند بسیار دردناک باشد.

آسیب دیدگی شدید در زمین فوتبال یا تغییر ناگهانی محور زانو در بازی بسکتبال می تواند موجب پارگی مینیسک زانو شود. همیشه نیازی نیست که فرد ورزشکار باشد و چنین آسیبی ببیند. در صورتی که فردی از وضعیت اسکوات خیلی سریع بلند شود نیز می تواند چنین آسیبی ببیند. نزدیک به ۵۰۰ هزار پارگی مینیسک سالانه در ایالت متحده آمریکا رخ می دهد.

بسته به شدت آسیب، گزینه های درمانی متفاوت می باشند. برخی درمان ها خانگی بوده و برخی درمان ها با جراحی سرپایی انجام می گیرند. با نرمش و گرم کردن پیش از شروع ورزش و تمرینات کششی و انجام درست حرکات ورزشی می توان از این گونه آسیب ها تا حدود زیادی پیشگیری کرد.

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو

علل پارگی مینیسک

مینیسک می تواند در طول فعالیت های ورزشی که فشار مستقیمی بر مفصل آورده یا باعث چرخش و پیچیدن شدید آن می شود، پاره شود. اسکوات عمیق، چرخش ناگهانی یا بلند کردن بار خیلی سنگین می تواند موجب آسیب شوند. بسیاری از ورزشکاران در معرض خطر پارگی مینیسک هستند.

ورزش هایی که نیاز به چرخش و استاپ ناگهانی دارند بیشتر از سایر ورزش ها، ورزشکار را در معرض خطر پارگی مینیسک می گذارد. برخی از این ورزش ها شامل موارد زیر است:

  • فوتبال
  • بسکتبال
  • تنیس

بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته ، پارگی مینیسک در کودکان بیشتر از قبل شایع شده است. این مورد به دلیل مشارکت بیشتر کودکان در ورزش ها می باشد. همچنین در نوجوانانی که در مسابقات رقابتی شرکت دارند، احتمال این عارضه وجود دارد. مینیسک با افزایش سن تضعیف می شود. پارگی مینیسک در افراد بالای ۳۰ سال شایع تر است. همچنین در صورتی که فرد مبتلا به آرتروز باشد، به احتمال بیشتری در معرض پارگی مینیسک می باشد.

پارگی مینیسک در کودکان بیشتر از قبل شایع شده است. این مورد به دلیل مشارکت بیشتر کودکان در ورزش ها می باشد. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان زانو درد می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم پارگی مینیسک

زمانی که پارگی مینیسک اتفاق می افتد، احتمالاً فرد متوجه صدایی در اطراف مفصل زانو می شود. بعد از آن علائم زیر را تجربه می کند:

  • درد، مخصوصاً در ناحیه مورد لمس
  • تورم
  • سختی در حرکت زانو و عدم توانایی در حرکت دادن آن در تمام محدوده حرکتی
  • احساس قفل شدن زانو یا گرفتگی زانو
  • احساس در رفتگی زانو و عدم حمایت زانو در حرکت دادن فرد

منبع: https://www.healthline.com/health/meniscus-tears

مطالب مرتبط با این مقاله:

تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروز زانو

پاسخ

هجده + 6 =