۱۵ مهر

پارگی تاندون زانو

پارگی تاندون زانو

تاندون زانو به محل اتصال پاتلا و استخوان ساق پا یا تیبیا گفته می شود. رباط به ساختاری گفته می شود که یک استخوان را به استخوان دیگر وصل می کند. بنابراین برخی افراد از رباط زانو به رباط پاتلا یاد می کنند. ولی این رباط در واقع عضلات چهارسر ران را به استخوان ساق پا متصل می کند و این تعریف به تاندون زانو نزدیک تر می باشد. پارگی تاندون زانو می تواند مشکلات عدیده ای را برای فرد ایجاد کند.

تاندون زانو چیست ؟

تاندون پاتلا یا تاندون زانو یکی از مهم ترین اجزاء عضله باز شونده در قسمت پایینی پا می باشد. مکانیسم عضله بازشونده شامل عضله چهارسر ران، تاندون چهارسر ران، پاتلا یا کشکک زانو و تاندون پاتلا می باشد. این ساختار با یک کارکرد مشترک به زانو اجازه باز شدن و انجام حرکات فشاری را می دهد. این مکانیسم قابلیت های مختلفی مانند راه رفتن، دویدن، بالا رفتن از پله و فعالیت های ورزشی مانند دویدن و ضربه زدن با پا را برای فرد به وجود می آورد. در صورتی که این مکانیسم به درستی کار نکند، تمامی این فعالیت ها با دشواری روبرو می شوند.

پارگی تاندون زانو

پارگی تاندون زانو

علائم پارگی تاندون زانو

پارگی تاندون زانو در افراد مسن و میانسال شایع تر می باشد. به طور خاص این آسیب زمانی رخ می دهد که یک پرش بلند انجام شده و فرود آمدن بر روی زمین به گونه ای باشد که عضله چهارسر ران منقبض شود ولی زانو با فشار به طور صاف قرار گرفته باشد. این انقباض موردی غیر طبیعی می باشد و استرس و فشار زیادی را به زانو وارد می کند. ورزشکارانی که دچار این وضعیت می شوند، بعد از آسیب قادر به راه رفتن نمی باشند و تا مدتی درگیر می شوند. علائم شایع پارگی تاندون زانو به شرح زیر است:

  • احساس درد درست در زیر کشکک زانو
  • تورم و کبودی در جلوی زانو
  • یک نقص یا یک نقطه ی نرم در جایی که تاندون باید سفت قرار بگیرد.
  • سختی در راه رفتن یا انجام حرکات ورزشی

علل پارگی تاندون زانو

مشاهده شده که تقریباً در تمامی افرادی که به پارگی تاندون زانو دچار می شوند، در بافت تاندون آنها موردی غیر طبیعی وجود داشته یا به تاندونیت مزمن ( در این بیماری تاندون ها ملتهب و متورم می شوند) دچار بوده اند. پارگی تاندون معمولاً در قسمتی اتفاق می افتد که جریان خون به آن قسمت تاندون کم بوده و در نتیجه تاندون ضعیف تر می باشد.

پارگی تاندون در افراد غیر ورزشکار هم رخ می دهد. معمولاً ضعیف شدن تاندون پاتلا در این افراد به دلیل بیماری های سیستمی و یا به دلیل انجام جراحی خاصی بر روی زانو که به تضغیف تاندون ها منجر می شوند، رخ می دهد. روند درمانی در افراد غیر ورزشکار هم مانند افراد ورزشکار می باشد.

تشخیص پارگی تاندون زانو

تشخیص درست پارگی تاندون پاتلا معمولاً در آزمایشات کلینیکی انجام می شود. افرادی که به پارگی تاندون پاتلا مبتلا می شوند به سختی می توانند زانویشان را در خلاف جهت گرانش زمین بلند کنند. همچنین این افراد قادر نیستند که پاها را صاف نگاه دارند. معمولاً پزشک فاصله یا گپ به وجود آمده در تاندون را (که درست در زیر کشکک زانو قرار دارد) احساس می کند.

شکستگی پاتلا می تواند علائم مشابهی با پارگی تاندون پاتلا به وجود آورد. بنابراین گاهی نیاز است تا یک آزمایش ایکس ری (x-ray) از زانو انجام شود. در آزمایش ایکس ری ، معمولاً پاتلا در زانوی آسیب دیده بالاتر از زانوی دیگر است. زمانی که عضله چهار سر ران بالا آورده می شود، هیچ حمایت کننده ای وجود ندارد تا زانو را در جای خود نگاه دارد. در اغلب مواقع نیازی به آزمایشات دیگر نیست ولی گاهی اوقات برا بررسی آسیب های دیگر به زانو و تشخیص موارد دیگر نیاز به انجام آزمایش MRI ام آی آر می باشد.

پارگی تاندون زانو

پارگی تاندون زانو

 درمان پارگی زانو

تاندون پاره شده در زانو معمولاً به خودی خود بهبود نیافته و درمان نمی شود. در صورت عدم درمان این عارضه، ماهیچه های چهارسر ران تضعیف شده و انجام فعالیت های روزمره مانند راه رفتن  با دشواری انجام می شوند. شاید فکر کنید که جراحی برای بهبود و درمان تاندون پاره شده نسبتاً ساده می باشد ولی این جراحی پیچیدگی ها و حساسیت خود را دارد.

در این جراحی، پایانه های تاندون پاره شده به هم دوخته می شوند. مورد مهم در این جراحی این است که جراح به تنش و فشار درست به تاندون توجه کند. تاندون بعد از دوخته شدن نباید خیلی سفت شده و یا خیلی شل باشد. در صورتی که تاندون دقیقاً از استخوان جدا شده باشد، روند جراحی پیچیده تر می باشد. در این شرایط بخیه های مورد استفاده باید دقیقاً چسبیده به استخوان زده شوند.

در جراحی، تاندون بعد از دوخته شدن نباید خیلی سفت شده و یا خیلی شل باشد. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

دوره نقاهت پارگی تاندون زانو

دوره نقاهت و بهبودی پارگی تاندون پاتلا معمولاً با دشواری هایی همراه بوده و زمان بر می باشد. یکی از مهم ترین فاکتورهای پیش آگهی برای دوره نقاهت، مدت زمان جراحی و مدت زمان تاخیر در جراحی است. توجه به برخی نکات می تواند دوره نقاهت را کوتاه تر کند. برای مثال فیزیوتراپی، تمرینات کششی حمایت کننده و دوری از فعالیت های شدید ورزشی و فشار آوردن بیش از حد به زانو می تواند سپری کردن دوره نقاهت را آسان تر کنند و به بهبود بهتر تاندون زانو کمک کنند.

با وجود انجام تمامی مراقبت های مذکور، دوره نقاهت حدوداً ۳ ماه طول می کشد و پس از این مدت زمان می توان کم کم به فعالیت های روزمره بازگشت. همچنین بعد از ۴ تا ۵ ماه می تواند به فعالیت های ورزشی معمول بازگشت و کم کم میزان فعالیت ها را شدید تر کرد. در صورت بی توجهی به این موارد و مراقبت هایی که پزشک توصیه می کند، امکان پارگی مجدد زانو وجود دارد.

در حالی که اکثر افراد با جراحی تاندون پاره شده، کاملاً بهبود می یابند ولی حتی افرادی که جراحی موفقی داشته اند دچار تضعیف ماهیچه به صورت بلند مدت می شوند. افرادی که فعالیت ها و ورزش های رقابتی و پیش رفته ای انجام می دهند، حدوداً بعد از یک سال می توانند فعالیت خود را از سر بگیرند.

منبع : https://www.verywellhealth.com/treatment-of-a-patellar-tendon-tear-2549591

مطالب مرتبط با این مقاله:

پارگی مینیسک زانو

نرمی کشکک زانو

علائم و علل زانو درد چیست؟

پاسخ

شانزده − 8 =