۱۰ مهر

نرمی استخوان

نرمی استخوان

نرمی استخوان یا راشیتیسم rickets به اختلالی گفته می شود که به دلیل کمبود ویتامین D ، کلسیم یا فسفات به وجود می آید. این مواد مغذی برای ساخت استخوان های سالم و قوی بسیار مهم می باشند. افرادی که به نرمی استخوان مبتلا هستند، استخوان های نرم و ضعیفی داشته و در موارد شدید این بیماری دچار تغییر شکل استخوانی می شوند.

ویتامین D در بدن کمک به جذب کلسیم و فسفات از روده ها می کند. ویتامین D در مواد غذایی بسیاری  مانند شیر، تخم مرغ و ماهی وجود دارد. همچنین در صورتی که بدن فرد در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، ویتامین D تولید می شود. کمبود این ویتامین موجب کاهش سطح مورد نیاز کلسیم و فسفات در بدن می شود. زمانی که این اتفاق می افتد، بدن هورمون هایی را تولید می کند که کلسیم و فسفات از استخوان ها آزاد شود و در نتیجه استخوان ها با کمبود این ویتامین ها ضعیف و نرم می شوند.

نرمی استخوان

نرمی استخوان

نرمی استخوان در کودکان بین ۶ تا ۳۶ ماهه بیشتر دیده می شود. کودکان بیشتر در معرض نرمی استخوان می باشند زیرا در حال رشد هستند. در صورتی که کودکان در مناطقی زندگی کنند که نور آفتاب کم باشد، رژیم غذایی گیاهی داشته و یا لبنیات و شیر مصرف نکنند، بیشتر در معرض این بیماری می باشند.

نرمی استخوان در گذشته شایع تر بوده ولی امروزه با بالا رفتن علم و دانش و اطلاعات عمومی افراد جامعه و غنی کردن بسیاری از مواد غذایی با این ویتامین، به ندرت دیده می شود. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

عوامل نرمی استخوان

چه کسانی بیشتر در معرض این بیماری می باشند؟ در زیر به برخی از فاکتور های این بیماری اشاره می کنیم:

  • سن : همان طور که گفته شد راشیتیسم یا نرمی استخوان در کودکان ۶ تا ۳۶ ماهه بیشتر مشاهده می شود. در این سنین به دلیل سرعت بالای رشد کودک، بدن نیاز بیشتری به کلسیم و فسفات دارد.
  • رژیم غذایی : در صورتی که فرد رژیم گیاهخواری داشته باشد، بیشتر در معرض این بیماری می باشد. همچنین رژیم غذایی که شامل تخم مرغ، شیر و ماهی نباشد، احتمال نرمی استخوان را بالا می برد. افرادی که به لاکتوز شیر حساسیت دارند و نمی توانند در رژیم غذایی شان شیر مصرف کنند بیشتر در معرض این بیماری هستند. از سوی دیگر شیر مادر به مقدار کاهی ویتامین D نداشته و نوزادانی که رژیم شان محدود به شیر مادر است، به احتمال زیاد کمبود ویتامین D دارند.
  • رنگ پوست : کودکان آفریقایی، اطراف اقیانوس آرام و خاورمیانه به دلیل رنگ پوست تیره بیشتر در معرض نرمی استخوان هستند. به این دلیل که رنگ پوست تیره نسبت به نور آفتاب عکس العمل نشان نداده و در نتیجه ویتامین D در بدن تولید نمی شود.
  • محل جغرافیایی : در صورتی که محل زندگی فرد در مناطقی باشد که نور آفتاب کم بوده و یا فرد در طول روز در مناطق بسته و به دور از نور آفتاب کار می کند، به احتمال بیشتری به نرمی استخوان مبتلا می شود.
  • ژن : یکی از انواع نرمی استخوان به صورت ارثی انتقال می یابد. در این نوع نرمی استخوان ارثی، کلیه ها نمی توانند فسفات جذب کنند.

منبع : https://www.healthline.com/health/rickets#risk-factors

مطالب مرتبط با این مقاله:

نرمی کشکک زانو

رژیم غذایی مناسب برای درد مفاصل

جراحی تعویض مفصل زانو

پاسخ

5 − سه =