۰۶ آذر

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو جزء جراحی های پیچیده بوده و مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو بسیار حائز اهمیت می باشد. دوره نقاهت این جراحی می تواند بسیار چالش برانگیز بوده و نیازمند کمک گرفتن از اعضای خانواده و دوستان می باشد. برای اکثر افراد چند روز نخست بعد از جراحی سخت ترین دوره می باشد. بیمار احساس خستگی شدید و درد کرده و در ابتدا برای انجام کارها نیاز به کمک گرفتن از دیگران دارد و محدود شدن توانایی می تواند موجب نا امیدی فرد شود.

برای کمک به بیمار می توان اقدامات زیر را انجام داده تا شرایط تا جای ممکن بر وفق وی باشد.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

کمک به بیمار بعد از تعویض مفصل لگن

آماده سازی محیط خانه قبل از جراحی می تواند شرایط را برای دوره نقاهت آماده کند. تا چندین روز بعد از جراحی بیمار قادر به بالا و پایین رفتن از پله ها نمی باشد بنابراین بهتر است که تمامی امکانات در یک طبقه فراهم باشد. همچنین وسایل مورد نیاز بیمار تا حد امکان در یک اتاق موجود باشد تا بیمار تا جای ممکن نیاز به حرکت و راه رفتن نداشته باشد.

  • استفاده از یک متکا برای بالا آوردن پا ها در هنگام خواب می تواند مفید باشد.
  • تخت نباید خیلی بالا یا پایین باشد.
  • استفاده از کمپرس آب یخ برای زانو
  • تلفن حتماً در کنار بیمار باشد.
  • استفاده از واکر و عصا برای راه رفتن
  • توالت فرنگی مناسب با ارتفاع مناسب
  • برداشتن هرگونه فرش و قالیچه که امکان لیز خوردن روی آنها وجود دارد.

راه رفتن ، نشستن، و حرکت کردن از یک اتاق به اتاق دیگر می تواند در ابتدا برای فرد سخت باشد. بنابراین نیاز است تا برای انجام فعالیت های روزمره به فرد کمک شود.

قبل از تعویض مفصل لگن، جراح برای بیمار در رابطه با مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن توضیحات و نکات لازم را بازگو می کند. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره با متخصص ارتوپدی در غرب تهران می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مراقبت از زخم بعد از تعویض مفصل زانو

مصرف دارو بعد از تعویض مفصل زانو به طریقی که تجویز شده باید مصرف گردد. استفاده از دیسپانسر دارو که داروها را در محفظه جداگانه و برای وعده های مختلف نگهداری می کند می تواند بسیار مفید باشد. یکی از مراقبت های بسیار مهم بعد از جراحی زانو مراقبت از زخم جراحی است. مراقبت از زخم شامل تعویض بانداژ در مدت زمان معین می باشد. مراقبت از زخم و رعایت بهداشت ناحیه یکی از موارد حائز اهمیت می باشد.

فردی که جراحی زانو انجام داده تا هفته ها نمی تواند برای مدت طولانی ایستاده و پاهای خود را کشیده و یا خم کند. بنابراین برای انجام فعالیت های روزمره و آماده سازی غذا و … به مشکل بر می خورد.  برخورداری از یک رژیم غذایی مناسب و غنی از مواد مغذی می تواند به سپری شدن دوره نقاهت به بهترین شیوه ممکن کمک کند. همچنین استراحت کردن یکی از مهم ترین موارد بعد از جراحی می باشد.

مراجعه به پزشک بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراجعه به پزشک و انجام معاینات منظم مورد مهمی می باشد و بهتر است که اعضای خانواده مسئول یادآوری این جلسات معاینه باشند. مراجعه نکردن به موقع به پزشک می تواند مشکلات بسیاری به وجود آورد. بیمار تا ۴ الی ۶ هفته قابلیت رانندگی ندارد و بنابراین برای مراجعه به پزشک نیاز به کمک دارد. در صورت مشاهده هرگونه مورد غیر عادی مانند درد بیش از حد، تنگی نفس، تورم و ترشحات از محل جراحی، تب بالا، واکنش به داروها و … حتماً به پزشک اطلاع داده شود.

منبع : https://www.healthline.com/health/knee-replacement-surgery#notes

مطالب مرتبط با این مقاله:

در رفتگی زانو

نرمی کشکک زانو

علائم و علل زانو درد چیست؟

پاسخ

یازده − 1 =

Call Now Button