۱۳ آبان

شکستگی لگن

شکستگی لگن

شکستگی لگن یک آسیب جدی می باشد که همراه با مشکلاتی بوده که جان فرد را به خطر می اندازد. احتمال شکستگی لگن با افزایش سن و سال بالا می رود. افراد مسن به دلیل ضعف استخوان ها به دلیل پوکی استخوان، بیشتر در معرض شکستگی لگن می باشند. مصرف برخی داروها و مشکل در تعادل و بینایی ضعیف می تواند احتمال آسیب به لگن و در نتیجه شکستگی آن را در افراد مسن بالا ببرد.  شکستگی لگن در اغلب مواقع نیاز به جراحی ترمیمی و تعویض مفصل لگن دارد. بعد از جراحی جلسات فیزیوتراپی مورد نیاز است.

شکستگی لگن

شکستگی لگن

علائم شکستگی لگن

نشانه ها و علائم شکستگی لگن به شرح زیر است:

 • ناتوانی در حرکت دادن لگن بعد از شکستگی لگن
 • درد شدید لگن و کشاله ران
 • ناتوانی در قرار دادن وزن بر روی پا در طرف لگن آسیب دیده
 • سفتی، کبودی و تورم در اطراف لگن آسیب دیده
 • پا در طرف لگن شکسته کوتاه تر است.
 • پا در طرف لگن شکسته به سمت بیرون چرخیده است.

شکستگی لگن یک آسیب جدی می باشد که همراه با مشکلاتی بوده که جان فرد را به خطر می اندازد. احتمال شکستگی لگن با افزایش سن و سال بالا می رود. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علل شکستگی لگن

یک نیروی شدید ( برای مثال ناشی از تصادف با ماشین ) می تواند موجب شکستگی مفصل لگن در همه سنین شود. در افراد مسن تر با افتادن از یک بلندی می تواند شکستگی لگن اتفاق بیفتد. در افرادی که استخوان های ضعیفی دارند این شکستگی می تواند به سادگی در حالت ایستاده و یک پیچ خوردگی خفیف رخ دهد.

احتمال شکستگی با موارد زیر افزایش می یابد:

 • سن و سال – توده استخوانی و ماهیچه ها با افزایش سن و سال کاهش می یابد. افراد مسن در بینایی و قدرت تعادل هم دچار مشکل می شوند که می تواند خطر افتادن را بالا ببرد.
 • جنسیت – حدود ۷۰ درصد شکستگی های لگن در زنان اتفاق می افتد. توده استخوانی در زنان نسبت به مردان سریع تر از بین می رود. این مورد به دلیل پایین آمدن سطح استروژن در یائسگی می باشد.
 • سایر بیماری ها – از جمله بیماری های مربوط به غدد درون ریز می توان به تیروئد پرکار اشاره کرد. این بیماری می تواند به ضعف استخوان ها منجر شود. ناراحتی های روده می توانند موجب کاهش جذب ویتامین D و کلسیم شوند و در نتیجه موجب ضعف استخوان ها و شکستگی لگن شوند. همچنین اختلالاتی مانند زوال عقل، اختلال شناختی، بیماری پارکینسون و سکته می توانند احتمال افتادن را بالا ببرند.
 • دارودرمانی – برخی از دارودرمانی ها می توانند خطر شکستگی لگن را بالا ببرند. برای مثال مصرف کورتیزون مانند پردنیزون برای بلند مدت می تواند موجب ضعف استخوان ها شود. برخی داروهای خاص می توانند موجب سرگیجه و خواب آلودگی و در نتیجه از دست دادن تعادل و افتادن فرد شوند. همچنین برخی داروهای خواب می توانند احتمال افتادن فرد و در نتیجه شکستگی لگن را بالا ببرند.
 • مشکلات تغذیه ای – کمبود کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی در دوران جوانی می تواند موجب ضعف استخوان ها در سنین میانسالی شود. برخی اختلالات غذایی مانند بی اشتهایی عصبی و بولیمیا (پرخوری عصبی و سپس بالا آوردن ارادی غذا) می توانند بر اسکلت بدن تاثیر مخرب بگذارند.
 • فعالیت فیزیکی کم – ورزش کردن و راه رفتن می تواند موجب تقویت استخوان ها و ماهیچه ها شود. در صورتی که فردی فعالیت فیزیکی کمی دارد به احتمال بیشتری استخوان های ضعیف تری خواهد داشت.
 • مصرف تنباکو و الکل – هر دو مورد می توانند در پروسه ساخت و استحکام استخوان اختلال ایجاد کنند.

منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hip-fracture/symptoms-causes/syc-20373468

مطالب مرتبط با این مقاله:

فیلم تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن

دررفتگی مادرزادی لگن

پاسخ

5 + هجده =