۱۶ دی

اقدام مناسب برای شکستگی زانو

شکستگی زانو

آیا شکستگی زانو قابل درمان است؟ دوران نقاهت این شکستگی به چه صورت است و نیاز به انجام چه اقداماتی است؟ شکستگی زانو به دلایل مختلفی به وجود می آید. این آسیب درد بسیار زیادی را به همراه دارد و در افراد مسن یا افراد مبتلا به آرتروز زانو، حتی با یک حرکت نادرست زانو احتمال این شکستگی وجود دارد. خوشبختانه در اکثر موارد این وضعیت قابل درمان است و به سرعت بهبود می یابد. در ادامه مقاله با ما باشید.

شکستگی پاتلا یکی از شایع ترین شکستگی های زانو می باشد و بسیار دردناک است. پاتلا در اصل به قسمت کشکک زانو گفته می شود. مهم ترین علت این نوع آسیب، افتادن بر روی کشکک زانو است. همچنین یک برخورد غیر عادی می تواند منجر به شکستگی پاتلا شود. اولین اقدام برای تشخیص نوع و میزان شکستگی انجام ایکس ری می باشد.

در حقیقت شکستگی پاتلا انواع مختلفی دارد ولی ضربه معمولاً به صورت متقاطع، عمودی و یا به حاشیه زانو برخورد می کند.

شکستگی زانو

انواع شکستگی زانو

زمانی که صحبت از شکستگی زانو می شود باور عموم مردم بر این است که شکستگی متوجه کشکک زانو شده است.  این در حالی است که زمانی که صحبت از شکستگی زانو می کنیم منظورمان شکستگی استخوان های اطراف زانو مانند استخوان ساق پا متصل به زانو و استخوان ران پا یا فمور متصل به زانو و همچنین شکستگی کشکک زانو می باشد.

آسیب های مربوط به زانو در طبقه بندی های مختلفی قرار می گیرند. برخی شکستگی های زانو مربوط به آسیب های ورزشی می باشد. برخی دیگر از آسیب ها مربوط به تصادفات رانندگی است. برخی دیگر مربوط به افتادن از ارتفاع می باشد. با انجام ایکس ری می توان نوع شکستگی و ناحیه ی دقیق شکستگی را تشخیص داد.

در اکثر موارد با عدم تحرک بیمار، شکستگی بهبود می یابد ولی در برخی موارد شدید تر نیاز است تا جراحی صورت گیرد.

علت شکستگی زانو

شکستگی زانو معمولاً ناشی از یک آسیب یا ضربه می باشد و انواع مختلفی دارد:

 • شکستگی پاتلا – در این نوع شکستگی ضربه به طور مستقیم به کشکک زانو وارد می شود. این آسیب معمولاً در نتیجه تصادفات، افتادن از ارتفاع و … ایجاد می شود. در حالی که زانو در حالت نیمه کشیده قرار داشته باشد و از ارتفاع بر روی زانو فرود بیایید، احتمال این نوع شکستگی بسیار بالا است.
 • شکستگی استخوان ران متصل به زانو – این نوع شکستگی در حالی ایجاد می شود که زانو تحت فشار باشد.
 • شکستگی استخوان ساق پا متصل به زانو – این نوع شکستگی معمولاً در تصادفات ایجاد می شود.

درمان شکستگی زانو

گزینه های درمانی مختلفی برای درمان شکستگی زانو وجود دارد. در ابتدا از زانو و نواحی اطراف زانو تصویربرداری انجام می گیرد. سپس در برخی موارد با نظر پزشک از بیمار خواسته می شود تا وزن خود را بر روی زانو قرار ندهد. احتمالاً از یک بریس یا عصا کمک گرفته می شود تا زانو در دوران ترمیم و بهبودی بدون حرکت باقی بماند. همچنین انجام فیزیوتراپی برای بیمار لازم است.

دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره با متخصص ارتوپدی در غرب تهران می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در صورت ابتلا به شکستگی زانو حتماً تمامی دستورالعمل هایی که پزشک ارائه می دهد را انجام دهید تا زانو بهبود کامل یابد. این مراقبت ها احتمال نیاز به جراحی را کاهش می دهند. برای کاهش زانو درد از کمپرس های یخ در اطراف زانو استفاده گردد.

منبع : https://www.betterbraces.com/injury-info-center/knee-injury-guide/knee-fractures

مطالب مرتبط با این مقاله:

شایع ترین آسیب های زانو

در رفتگی زانو

پارگی منیسک زانو

2 thoughts on “اقدام مناسب برای شکستگی زانو

 1. معصومه - دی ۱۶, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۳ ب.ظ

  من تصادفی داشتم و زانوم شکسته بود. درمان شدن ولی الان زانوم صدا میده باید معاینه بشم؟

  پاسخ
  • drmostafavi - دی ۱۶, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۷ ب.ظ

   باید معاینه بشوید

   پاسخ

پاسخ

1 + چهار =