۰۲ دی

شکستگی استابولوم

شکستگی استابولوم

آیا می دانستید عدم درمان شکستگی استابولوم می تواند باعث ابتلا به بیماری های دیگر مانند سیاه شدن سر استخوان شود؟ محل دقیق استابولوم کجاست؟ آناتومی مفصل لگن به چه صورت است؟ احتمال شکستگی استابولوم چقدر است؟ در ادامه مقاله قصد داریم به این سوالات و سوالات مشابه پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

شکستگی استابولوم

شکستگی استابولوم

آناتومی مفصل ران

قسمت بالایی استخوان ران یا فمور به شکل یک گوی می باشد و این قسمت گوی شکل در قسمت کاسه ای شکل ناحیه لگن قرار می گیرد، که به این قسمت کاسه ای شکل استابولوم گفته می شود. استخوان های بسیاری با همراهی با یکدیگر تشکیل مفصل لگن را می دهند. استابولوم شکل دایره ای دارد و با یک لایه نرم غضروف پوشیده شده است. غضروف یک سطح نرمی را در مفصل لگن فراهم می کند تا حرکت به راحتی امکان پذیر باشد.

شکستگی استابولوم

شکستگی استابولوم زمانی رخ می دهد که قسمت کاسه ای شکل مفصل لگن بشکند. این نوع شکستگی در مقایسه با نوع دیگری شکستگی لگن ( شکستگی بالای استخوان ران) کمتر شایع است. همچنین آسیب و شکستگی همزمان دو قسمت مفصل یعنی قسمت گوی شکل و کاسه ای شکل خیلی نادر است. شکستگی لگن در اکثر موارد یا در قسمت انتهای استخوان ران و یا در استابولوم رخ می دهد. معمولاً شکستگی استابولوم در بیماران جوان تر در نتیجه آسیب خیلی شدید و یک تصادف یا سانحه می باشد. در بیماران مسن تر شکستگی استابولوم به دلیل ضعف استخوان ها و پوکی استخوان می باشد؛ به این صورت که با افتادن ساده به شکستگی استابولوم منجر می شود.

درمان شکستگی استابولوم

فاکتورهای بسیاری در انتخاب گزینه درمانی برای شکستگی لگن باید در نظر گرفته شوند. صرف نظر از گزینه درمانی برای شکستگی استابولوم، به دلیل آسیبی که به مفصل لگن وارد شده است همواره احتمال ابتلا به آرتروز لگن می باشد. دلیل بیماری آرتروز در حقیقت آسیبی است که درطول شکستگی به غضروف وارد شده است. با جهت دهی مناسب مفصل لگن می توان تا حدودی از پیش رفت بیماری آرتروز لگن پیشگیری نمود.

بنابراین گزینه درمانی بستگی به میزان آسیب به غضروف و میزان ثبات مفصل لگن دارد. مفصل لگن باید در وضعیت با ثباتی قرار داشته باشد به صورتی که قسمت گوی شکل در قسمت کاسه ای شکل مفصل محکم قرار گرفته باشد. همچنین غضروف در محل اتصال دو قسمت مفصل به طور مناسبی پوشش ایجاد کرده باشد. در غیر این صورت و با توجه به میزان آسیب باید گزینه درمانی مناسب را انتخاب شود.

شکستگی استابولوم

شکستگی استابولوم

عمل استابولوم

معمولاً جراحی برای درمان شکستگی استابولوم در موارد زیر پیشنهاد می گردد:

  • هماهنگ کردن قسمت غضروف ها
  • جراحی و برداشتن استخوان شکسته در ناحیه مفصل لگن
  • باز گرداندن ثبات و استحکام مفصل لگن
قسمت بالایی استخوان ران یا فمور به شکل یک گوی می باشد و این قسمت گوی شکل در قسمت کاسه ای شکل ناحیه لگن قرار می گیرد، که به این قسمت کاسه ای شکل استابولوم گفته می شود. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره با متخصص ارتوپدی در غرب تهران می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

راه رفتن بعد از شکستگی لگن

بیماران تا ماه ها بعد از جراحی نباید وزن خود را بر روی مفصل قرار دهند. بیماران قادر به قرار دادن پای خود بر روی زمین هستند ولی هیچ فشاری نباید به پا وارد شود.

درمان غیر جراحی شکستگی استابولوم

درمان های غیر جراحی معمولاً در مواردی که شکستگی باعث تغییر وضعیت شدید مفصل نشده باشد و یا برای بیمارانی که سلامتی و توان کافی برای جراحی ندارند پیشنهاد می گردد. شروع راه رفتن بعد از جراحی باید با مشورت پزشک صورت گیرد در غیر اینصورت می تواند احتمال دررفتگی لگن را بالا ببرد.

نتیجه گیری

نتیجه می گیریم که در صورت شکستگی لگن باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد تا درمان به موقع آغاز گردد. برای تشخیص شکستگی استابولوم از تصویربرداری کمک گرفته می شود و متخصص ارتوپدی با توجه به وضعیت بیمار و میزان آسیب به لگن بهترین گزینه درمانی را انتخاب می کند.

منبع : https://www.verywellhealth.com/acetabular-fractures-2549279

پاسخ

17 − هفت =