۳۱ تیر

سیاتیک

سیاتیک

آیا درد پشت پا و کمر و یا پشت و کنار ساق پا شما را عاصی کرده است؟ درد کمر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ما در این مقاله در رابطه با بیماری سیاتیک توضیحات مختصری را ارائه می دهیم و در مورد درد سیاتیک و روش های درمانی و نحوه تشخیص آن توضیحات لازم را ارائه دهیم. سیاتیک یک درد عصبی است که از آسیب اعصاب سیاتیک نشات می گیرد. سیاتیک بزرگترین عصب در سراسر بدن است. درمان سیاتیک معمولاً بستگی به دلیل به وجود آمدن درد و شدت درد دارد.

سیاتیک

سیاتیک

رگ سیاتیک کجاست

عصب سیاتیک از بالای ران و انتهای ستون فقرات شروع شده و در قسمت باسن منشعب می شود و به قسمت های مختلف پا می رسد. درد سیاتیکی معمولاً در قسمت پایین کمر و یا در قسمت پشت ساق پا و زیر زانو احساس می شود. درد سیاتیک گاهی با عنوان درد عصبی سیاتیک نام برده می شود.

سیاتیک یک درد عصبی است که از آسیب اعصاب سیاتیک نشات می گیرد.  دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به راهنمایی برای درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علت سیاتیک

از آنجائیکه سیاتیک معمولاً نشات گرفته از فشار مستقیم فتق دیسک کمر بر عصب می باشد ، هر گونه آسیب یا ورم عصب سیاتیک می تواند موجب علائم این بیماری شود. از دیگر علل این درد می توان به آسیب عصب سیاتیک توسط استخوان مجاور، تومور، ماهیچه، خونریزی داخلی، عفونت داخلی یا در اطراف ستون فقرات اشاره کرد. همچنین گاهی سیاتیک می تواند ناشی از فشار و آسیب به عصب در دوران بارداری باشد.

تشخیص سیاتیک

این بیماری با آزمایشات فیزیکی و یا بررسی پرونده ی پزشکی فرد قابل تشخیص است. علائم خاصی و آزمایشات مشخصی برای تشخیص دقیق سیاتیک به پزشک کمک می کند. برخی اوقات آزمایشاتی مانند ایکس ری، سی تی اسکن و الکترومیوگرام برای تشخیص علت اصلی این بیماری انجام می گیرند.

سیاتیک

سیاتیک

درمان سیاتیک

شیوه های درمانی مختلفی برای درمان سیاتیک وجود دارد. استراحت مطلق درمان سنتی سیاتیک حاد می باشد. ولی چگونه؟ طی آزمایشات مختلفی که بر روی افراد زیادی انجام گرفته مشخص شده که استراحت مطلق می تواند تاثیر مستقیمی بر بهبود این بیماری داشته باشد.

گزینه ی دیگر درمانی می بعد از تشخیص قطعی دلیل به وجود آمدن درد سیاتیک، فیزیوتراپی می باشد.  محرک های عصبی پوستی  Transcutaneous nerve stimulators (TENS units) گاهی اوقات می تواند برای سیاتیک مزمن، مفید باشد. یکسری حرکات کششی و ورزش های خاصی مانند یوگا و پیلاتس نیز می تواند به بهبود علائم این بیماری کمک کنند. داروهایی که در این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند شامل مسکن ها، ضد تورم ها ، داروهای ضد افسردگی و شل کننده ی عضلات می باشند. دیگر داروهایی که می توانند مفید باشند شامل  گاباپنتین، نورونتین و دولوکستین می باشند.

داروهای کورتیزون که می تواند به صورت قرص یا تزریقی باشد، برای کاهش دردهای سیاتیکی بسیار مفید است. برخی اوقات نیز نیاز به عمل های جراحی می باشد. همچنین با کمک متخصصان و پزشکان اورتپد می توان به بهبود شرایط سیاتیک مزمن کمک کرد.

https://www.medicinenet.com/sciatica/article.htm#how_long_does_sciatica_last

مطالب دیگر سایت:

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

پاسخ

13 − 11 =