۱۸ آذر

سوالات متداول تعویض مفصل زانو

سوالات متداول تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو جزو جراحی های پیچیده بوده و برای بالا بردن میزان موفقیت جراحی لازم است تا یکسری اقدامات و مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو صورت گیرد. بعد از این جراحی یکسری محدودیت ها و مشکل ها برای فرد پیش می آید که ما در این مقاله قصد داریم به این سوالات متداول بپردازیم و پاسخ متخصصان در این زمینه را ارائه دهیم.

دوره نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چه مدت است؟

دوره نقاهت بعد از این جراحی در افراد مختلف، متفاوت است. ولی در اکثر موارد از ۲ تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی می توان از عصا و واکر برای راه رفتن استفاده نمود. بعد از گذشت مدت زمانی معلوم بیمار می تواند بدون ابزار کمکی راه برود. اکثر بیماران بعد از سه ماه بهبود کامل می یابند.

سوالات متداول تعویض مفصل زانو

سوالات متداول تعویض مفصل زانو

چه مدت زمان بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می توان بخیه های جراحی را کشید؟

برشی که در جراحی تعویض مفصل زانو ایجاد می شود به شیوه های مختلفی بسته می شود. در صورت استفاده از بخیه های زود جذب نیازی به کشیدن بخیه نمی باشد. گاهی برای بستن محل برش جراحی از گیره های مخصوص استفاده می شود که زیر نظر پزشک مربوطه و دو هفته بعد از جراحی می توان گیره ها را جدا کرد.

تا چه مدت زمان بعد از جراحی زانو باید از بانداژ استفاده نمود؟

تقریباً به مدت یک هفته بعد از جراحی یا تا زمانی که زخم جراحی خشک شود، نیاز به استفاده از بانداژ می باشد. نیاز است تا به صورت روزانه بانداژ تعویض گردد. شاید بعد از یک هفته در صورت صلاحدید پزشک و برای محافظت از جای زخم باز هم نیاز به استفاده از بانداژ باشد.

بعد از جراحی تعویض مفصل چگونه می توان به حمام رفت؟

سه روز بعد از جراحی زانو می توان دوش گرفت. در صورتی که جای بخیه هیچ گونه ترشحی نداشته باشد نیازی به محافظت از زخم نیست. ولی در صورت مشاهده ترشح از بخیه، نیاز است تا ناحیه پوشانده شود تا به هیچ عنوان خیس نگردد. چهار هفته بعد از جراحی در صورتی که هیچ ترشحی از بخیه مشاهده نشود می توان کل بدن را وارد آب کرده و برای مثال به استخر رفته و یا از وان حمام استفاده کرد.

تا چه مدت زمان بیمار درد می برد و باید از مسکن استفاده کند؟

در ابتدا و برای چند روز ابتدایی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از داروهای مسکن قوی مانند نارکوتیک استفاده می شود. اکثر افراد تا یک ماه نیاز به داروهای مسکن قوی دارند و بعد از آن می توانند داروهای مسکن دیگر مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را مصرف کنند. در صورتی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می شود، از داروهایی مانند آسپیرین و ایبوپروفن استفاده نگردد و با پزشک مشوت گردد.

بیمار تا چند روز در بیمارستان بستری می شود؟

مدت زمان بستری در افراد متفاوت است ولی به طور متوسط ۳ تا ۴ روز بیمار بستری می شود.

آیا نیاز به فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو می باشد؟

فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی را در بالا بردن میزان موفقیت جراحی ایفا می کند. احتمالاً نیاز به دو تا سه جلسه فیزیوتراپی در هفته می باشد. فیزیوتراپ به بیمار کمک می کند تا راه برود و به مرور قدرت ماهیچه ها و مفصل افزایش پیدا می کند.

منبع : https://www.emoryhealthcare.org/orthopedics/wellness/total-knee-faq.html

پاسخ

13 − ده =