۰۵ فروردین

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

چه مدت زمان بعد از تعویض مفصل لگن می توان راه رفت؟ معمولاً توصیه می شود که راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن مدت زیادی به تاخیر نیفتد. به بیان دیگر زمانی که فرد تا حدودی دوران نقاهت را گذراند، باید با کمک فیزیوتراپیست و یا شخص دیگری، راه رفتن را شروع کند. در ابتدا راه رفتن به صورت صحیحی صورت نمی گیرد. به بیان دیگر شاید فرد نتواند پای خود را به درستی حرکت دهد ولی این مورد به مرور زمان بهبود می یابد.

بعد از تعویض مفصل لگن به دلیل تغییر در الگوی راه رفتن، فرد احساس ناراحتی می کند و شرایط آزاردهنده ای را خواهد داشت. همچنین به دلیل آسیب به اعصاب ناحیه جراحی و بافت ماهیچه ها، راه رفتن همراه با درد است. به مرور با ترمیم بافت ها و تقویت ماهیچه ها، راه رفتن به شیوه صحیحی امکان پذیر می شود. این مورد نیازمند صبر و پشتکار بیمار است.

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

وزن مجاز بر روی پاها بعد از جراحی لگن

تا چه میزان می توان بر روی پاها وزن قرار داد؟ در ابتدا برای شروع به راه رفتن نمی توان به راحتی قدم برداشت و نیاز است تا از وسیله های کمکی و عصا کمک گرفته شود. تا آن جائیکه فرد احساس راحتی می کند و دردی احساس نمی کند، می تواند وزن خود را بر روی پا بیندازد. در موارد خاصی و بنابه شرایط خاص بیمار ( برای مثال پوکی استخوان ) نمی توان تا مدت مشخصی وزن را بر روی پای عمل شده انداخت. بنابراین در مورد این موضوع باید با پزشک خود مشورت کنید.

به صورت مستقیم و صاف راه بروید و سعی کنید تا جای ممکن وزن برابری بر روی هر دو پا قرار دهید. طول قدم ها تا جای ممکن برابر باشند . اگر بلند کردن پا از روی زمین برای بیمار طاقت فرسا باشد می تواند پای خود را بر روی زمین بکشد .

وسایل کمکی برای راه رفتن

وسایل کمکی برای راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن مانند عصا و واکر می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. در ابتدا با بهره از دو عصا در زیر بغل می تواند راه برود و در صورت صلاحدید پزشک استفاده از واکر هم بلامانع است. راه رفتن درست و صحیح توسط پزشک جراح و یا فیزیوتراپیست به بیمار آموزش داده می شود .

دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بلند شدن از حالت نشسته

بلند شدن از حالت نشسته و یا خوابیده بعد از تعویض مفصل لگن اصول خود را دارد . هنگام بلند شدن از حالت نشسته از دو دست خود کمک بگیرید تا جای ممکن بر روی پای مورد جراحی فشاری وارد نشود .

نتیجه گیری

در یک ماه تا یک ماه نیم بعد از عمل جراحی لگن نکات مذکور را برای راه رفتن مدنظر داشته باشید. در بیمارانی که جراحی بازسازی کاسه لگن داشتند و یا برای بار دوم تعویض مفصل لگن می شوند این مدت زمان ممکن است طولانی تر باشد. ولی باید بدانید که راه رفتن یک نوع فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن می باشد و فواید زیادی دارد .

منبع https://sunnybrook.ca/content/?page=musculoskeletal-hip-replacement-walking

پاسخ

هشت + 19 =

Call Now Button