۱۴ مرداد

در رفتگی لگن

در رفتگی لگن

در رفتگی لگن چه نشانه هایی دارد و چگونه تشخیص داده می شود؟ آیا درمان در رفتگی لگن تنها با جراحی امکان پذیر است؟  در یک مفصل لگن سالم، قسمت گرد بالایی استخوان ران، در قسمت حفره مانند لگن ، چفت می شود. این فرم از مفصل با نام گوی و کاسه ای ( ball-and-socket ) معروف است. زمانی که قسمت گوی که مربوط به ران می باشد، از قسمت کاسه جدا می شود و از جای اصلی خود در می آید، اصطلاحاً در رفتگی لگن اتفاق می افتد.

در رفتگی لگن می تواند در بسیاری از حوادث مانند افتادن از ارتفاع و تصادفات با موتورسیکلت و یا ماشین، اتفاق می افتد. زمانی که این حادثه در یک تصادف ماشین از جلو اتفاق بیفتد، اصطلاحاً با نام در رفتگی داش بورد                    ( dashboard dislocation ) معروف است. به این دلیل که زانو به داش بورد برخورد کرده و در رفتگی لگن اتفاق می افتد.

یک در رفتگی لگن در اثر حادثه، یک وضعیت اورژانسی بوده که نیاز به درمان سریع دارد. به طور ایده آل این درمان باید ظرف ۶ ساعت انجام گیرد. دلیل عجله در درمان در اصل نرسیدن خون به انتهای استخوان ران در اثر جراحت می باشد. بدین ترتیب استخوان از اکسیژن محروم می ماند. در صورتی که مفصل لگن در رفته در جای خود قرار نگیرد و قدرت چرخشی به مفصل لگن باز نگردد، قسمت بالایی استخوان ران به طور دائمی آسیب می بیند.

در رفتگی لگن

در رفتگی لگن

علائم در رفتگی لگن

در رفتگی لگن در اثر حادثه، می تواند موجب به وجود آمدن علائم زیر گردد:

  • درد شدید لگن مخصوصاً زمانی که پا جابجا شده و تکان می خورد.
  • پای آسیب دیده کوتاه تر از پای سالم دیگر است.
  • پای آسیب دیده در وضعیت غیر طبیعی قرار می گیرد. در اکثر مواقع پا از قسمت لگن خم می شود و به طرف داخل قرار می گیرد.
در رفتگی لگن می تواند در بسیاری از حوادث مانند افتادن از ارتفاع و تصادفات با موتورسیکلت و یا ماشین، اتفاق می افتد. . دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

تشخیص در رفتگی لگن

پزشک به طور معمول با بررسی و انجام آزمایشاتی در رفتگی لگن را تشخیص می دهد. آزمایش X-rays برای تائید این تشخیص و بررسی محل قرار گیری استخوان ران و بررسی شکستگی در قسمت لگن انجام می گیرد. در برخی مواقع آزمایشات سی تی اسکن و ام آر آی می توانند برای نشان دادن جزئیات و انتخاب بهترین شیوه درمانی، یاری دهنده باشند.

پیشگیری از در رفتگی لگن

حتماً در ماشین از کمربند ایمنی استفاده کرده و همواره از نکات و احتیاطات لازم در کار و زندگی روزمره بهره گیرید.

درمان در رفتگی لگن

در رفتگی لگن در صورتی که آسیبی به استخوان ران وارد نشده باشد، نیازی به جراحی ندارد. پزشک با تزریق داروی آرام بخش و مسکن، و جا انداختن استخوان ران می تواند به درمان در رفتگی لگن کمک کند. در صورت آسیب به استخوان انتهایی ران، درمان از طریق جراحی امکان پذیر است.

منبع : https://www.health.harvard.edu/hips/traumatic-dislocation-of-the-hip

پاسخ

چهار − 2 =