۲۲ مهر

در رفتگی زانو

در رفتگی زانو

در رفتگی زانو به این معناست که دو استخوانی که در قسمت مفصل به هم برخورد می کنند، با فشار زیادی از جای خود در می روند. این مورد به صورت ناگهانی اتفاق افتاده و بسیار دردناک می باشد. در رفتگی زانو مورد بسیار نادری می باشد. در این حادثه احتمال آسیب به دیگر قسمت های زانو هم وجود دارد. این مورد بسیار جدی بوده و نیاز است تا سریعاً برای معاینه و درمان به پزشک مراجعه شود.

علل در رفتگی زانو

در رفتگی زانو معمولاً در نتیجه ی موارد زیر رخ می دهد:

 • تصادف ماشین . در صورتی که زانو با فشار زیادی به سطح سفتی مانند داشبورد برخورد کند، این فشار می تواند باعث در رفتگی زانو شود.
 • آسیب ورزشی . این مورد نسبت به تصادف با ماشین مورد رایجی نمی باشد ولی برخورد زانو در حالت خم به زمین و یا ضربه بازیکن دیگری به زانو، می تواند باعث در رفتگی زانو شود. همچنین در مواردی که زانو بیش از حد کشیده شود ( به سمت عقب) می تواند باعث در رفتگی شود.
 • افتادن با ضربه . برای اسکی بازان و دوندگان که در حین فعالیت ورزشی امکان دارد که کنترل خود را از دست بدهند و روی زانوی خم شده بیفتند، امکان دارد که زانو در برود. همچنین افتادن در چاله به صورت سهواً می تواند این عارضه را به وجود آورد.

علائم در رفتگی زانو

زمانی که زانو در برود، صدای تقه مانندی آمده و علائم زیر شایع است:

 • فرد درد زیادی را احساس کرده و نمی تواند زانوی خود را تکان دهد.
 • زانو متورم شده و کبودی و کوفتگی در زانو مشاهده می شود.
 • قسمت هایی از زانو از جای خود در آمده اند و در ظاهر مشخص است. در عکس زیر می توانید مشاهده کنید.
  در رفتگی زانو

  در رفتگی زانو

حدوداً نیمی از در رفتگی های زانو قبل از نیاز به درمان در جای خود قرار می گیرند. ولی در صورتی که آسیب بسیار شدید باشد احتمال بهبودی بدون درمان خیلی پایین است و احتمالاً موارد زیر برای فرد پیش می آید:

 • آسیب به عصب پرونئال که در لبه بیرونی ساق پا قرار دارد.
 • آسیب به شریان پاپلیتال که در پشت زانو قرار دارد.
 • ابتلا به ترومبوز وریدی عمقی

در صورتی که انسداد عروقی بیش از ۸ ساعت درمان نشود، احتمال قطع عضو تا ۸۶ درصد وجود دارد.

تشخیص در رفتگی زانو

به محض مشاهده علائم مذکور باید به پزشک مراجعه کرده و زانو توسط پزشک از زوایای مختلف بررسی شود. همچنین از فرد سوالاتی در مورد چگونگی آسیب به زانو پرسیده و قدرت حرکتی زانوی فرد و تغییر در ظاهر و تورم آن بررسی می شود.

پزشک به زانو در قسمت های مختلف فشار وارد می آورد تا از سلامت رباط زنو مطمئن شود. رباط ها وظیفه ی نگهداری زانو در جای خود را دارند. پارگی رباط زانو هنگام در رفتگی زانو موردی شایع می باشد.

پزشک علاوه بر بررسی موارد مذکور ظاهر پوست زیر زانو تا کف پا ها را بررسی می کند. در رفتگی زانو می تواند به اعصاب و رگ های خونی هم آسیب وارد کند که در این صورت دما و رنگ پوست هم تغییر می کند. در نتیجه جریان خون تحت تاثیر قرار گرفته و حس لامسه نواحی مربوطه تغییر می کند. در موارد شدید این مورد می تواند باعث قطع عضو شود.

تصویر برداری

احتمالاً پزشک برای اطمینان از آسیب می تواند از آزمایشات تصویر برداری بهره گیرد. یک آزمایش x-ray می تواند موقعیت استخوان و مفصل را نمایان سازد. همچنین استخوان شکسته در طول تصادف بررسی می شود.

در آزمایش MRI رباط های آسیب دیده و دیگر بافت های نرم اطراف زانو بررسی می شود. همچنین نتیجه این تصویر برداری می تواند جراح را راهنمایی کرده تا برای جراحی آماده شود و تکنیک درستی را برگزیند.

در رفتگی زانو

در رفتگی زانو

آیا نیاز به جراحی دارم؟

درمان در رفتگی زانو به میزان آسیب به زانو بستگی دارد.

درمان بدون جراحی در رفتگی زانو

در صورتی که آسیب به زانو خیلی شدید نباشد، پزشک با کشیدن و حرکت دادن درست زانو با استفاده از تکنیک درست می تواند زانو را جا بیندازد. جا انداختن زانو می تواند بسیار دردناک بوده و پزشک داروهای مخصوصی را برای بیمار تجویز می کند تا بیمار درد را تحمل کند.

بعد از جا انداختن زانو نیاز به استفاده از اسپلینت به مدت چند هفته می باشد تا روند بهبود تکمیل شده و زانو در این مدت زمان وزنی را متحمل نشود. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

جراحی در رفتگی زانو

احتمال دارد که برای درمان جراحی نیاز باشد، که در این صورت در رفتگی زانو اصلاح شده و دیگر آسیب های در نتیجه ی ضربه اصلاح می شود. در زیر به برخی از این آسیب ها اشاره می کنیم:

احتمال دارد که ۱ تا ۳ هفته بعد از آسیب فرد استراحت کرده تا تورم زانو از بین برود و پس از آن جراحی صورت گیرد. در طول این مدت زمان فرد از اسپلینت استفاده می کند تا پا مستقیم قرار گرفته و از کمپرس آب یخ بر روی محل استفاده می شود.

جراح ارتوپد می تواند از آرتروسکوپی زانو جهت درمان بهره ببرد. این جراحی نیاز به برش بزرگ نداشته و با ایجاد برش های کوچک، اقدامات لازم صورت می گیرد. در برخی موارد فرد نیاز به جراحی باز دارد. نوع جراحی مورد نیاز بستگی به شدت آسیب دارد.

دوره نقاهت چه مدت زمان طول می کشد؟

بعد از جراحی در رفتگی زانو برای تکمیل روند درمان فرد نیاز به استفاده از بریس برای محافظت از زانو دارد. برخی از انواع بریس ها به زانو اجازه خم شدن می دهند. بعد از باز کردن اسپیلینت و بریس، فرد نیاز به انجام تمرینات فیزیوتراپی داشته تا زانو قابلیت حرکتی خود را کم کم باز یابد. تمرینات کششی برای کشیدن ماهیچه های پا در اطراف زانو و حرکت دادن زانو و باز گرداندن قدرت حرکتی به زانو انجام می گیرد.

احتمال دارد که نیاز به توانبخشی به مدت یک سال طول بکشد. ورزشکارانی که دچار در رفتگی زانو می شوند می توانند بعد از مدت زمان مشخصی به فعالیت ورزشی خود بازگردند ولی به احتمال زیاد قابلیت حرکتی و ورزشی را همانند گذشته نخواهند داشت.

منبع : https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/knee-dislocation#3

پاسخ

2 × سه =