۱۲ شهریور

جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن

چنانچه گزینه های درمانی را بررسی کرده اید و یا تصمیم به انجام جراحی تعویض مفصل لگن گرفته اید، این مقاله می تواند به فهم بهتر چگونگی این جراحی و مزایای آن به شما کمک کند. در این مقاله چگونگی عملکرد مفصل لگن سالم توضیح داده شده و دلایل درد لگن، انتظارات از جراحی تعویض مفصل لگن و ورزش ها و فعالیت های بعد از جراحی،( که به بازیابی و قدرت بخشیدن دوباره عضلات کمک می کند و فرد را قادر می سازد تا به فعالیت های روزمره خود بازگردد) اشاره می شود.

در صورتی که لگن تان در اثر آرتریت ، شکستگی یا دیگر عوامل آسیب دیده است، فعالیت های معمول مانند راه رفتن، نشستن و بلند شدن از صندلی و غیره می تواند برای فرد بسیار دردناک باشد. ممکن است لگن سفت شده و پوشیدن جوراب و کفش برای فرد بسیار دردناک باشد. حتی ممکن است فرد احساس درد و ناراحتی را در هنگام استراحت نیز تجربه کند.

در صورتی که با مصرف دارو، تغییر در فعالیت های روزمره و استفاده از حمایت کننده در هنگام راه رفتن به طور موثری به بهبود علائم فرد کمک نکنند، جراحی تعویض مفصل لگن می تواند یکی از گزینه های درمانی باشد. این جراحی بسیار ایمن و موثر بوده که می تواند به کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی و بازگشت قابلیت انجام فعالیت های روزمره به فرد کمک کند.

جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن

آناتومی مفصل لگن

مفصل لگن یکی از بزرگترین مفاصل بدن می باشد. این مفصل گوی و کاسه ای (یا استابولوم) جزئی از استخوان بزرگ لگن است. قسمت گوی شکل این مفصل در انتهای استخوان ران یا فمور femur می باشد.

سطح استخوان قسمت گوی شکل و قسمت کاسه ای شکل، به وسیله ی غضروف ( بافت نرمی که زیرسازی این مفصل را انجام داده و به حرکت بهتر و آسان تر این مفصل کمک می کند) پوشیده شده است. بافت نازکی به نام پوشینه مفصلی، اطراف مفصل را پوشانده است. در یک مفصل سالم، این پوشینه مفصلی یک مایع زلاله ای را تولید کرده که موجب روان کردن غضروف ها و کاهش اصطکاک در هنگام حرکت مفصل می شود.

گروهی از بافت ها به نام رباط قسمت گوی شکل را به قسمت کاسه ای شکل متصل کرده و فرم پایداری را برای مفصل ها فراهم می آورد.

در صورتی که با مصرف دارو، تغییر در فعالیت های روزمره و استفاده از حمایت کننده در هنگام راه رفتن به طور موثری به بهبود علائم فرد کمک نکنند، جراحی تعویض مفصل لگن می تواند یکی از گزینه های درمانی باشد. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

دلیل اصلی درد لگن

دلیل اصلی لگن درد مزمن و ناتوانی این مفصل خاص، آرتریت می باشد. آرتریت روماتوئید ، آرتروز و آرتریت تروماتیک جزو شایع ترین انواع این بیماری هستند.

https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-hip-replacement/

پاسخ

6 − پنج =