۰۴ اسفند

تعویض مفصل لگن در جوانان

تعویض مفصل لگن در جوانان

برای سال هاست که برای درمان بیماری های لگن و آسیب های وارده به لگن از تعویض مفصل لگن کمک گرفته می شود. با این حال نگرانی هایی برای انجام این جراحی در بیمارانی که در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی هستند وجود دارد. برخی از این بیماران با دارودرمانی و روش های درمانی غیر جراحی بهبود نمی یابند و در نهایت جراحی لازم و ضروری است. ما در این مقاله قصد داریم به تمامی جوانب این جراحی و مزایا و معایب آن در بیماران جوان بپردازیم.

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند که تقاضا برای انجام تعویض مفصل لگن در جوانان و مخصوصاً افرادی که فعالیت فیزیکی زیادی دارند روز به روز در حال افزایش است. بنابراین بررسی عوارض این جراحی در جوانان باید بررسی گردد.

تعویض مفصل لگن در جوانان

تعویض مفصل لگن در جوانان

سن مناسب برای جراحی تعویض مفصل لگن

سن مناسب برای تعویض مفصل لگن چه سنی است؟ در حقیقت پاسخ به این سوال را نمی توان با قطعیت داد. ولی در برخی موارد خاص انجام جراحی تعویض مفصل لگن در جوانان مزایای بیشتری نسب به خطرات آن دارد.

مزایای تعویض مفصل لگن در جوانان

  • بهبود کیفیت زندگی
  • کاهش درد
  • توانایی انجام فعالیت های فیزیکی به مقدار کافی
  • کاهش احتمال بروز بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی عروقی ( عدم تحریک کافی باعث بیماری های زیادی می شود)

خطرات تعویض مفصل لگن در جوانان

  • هر پروتز طول عمر مشخصی دارد. یکی از مواردی که نگرانی بسیاری را برمی انگیزد طول عمر پروتزها می باشد. بنابراین بعد از چندین سال نیاز به جراحی مجدد تعویض مفصل لگن می باشد. البته با پیشرفت علم پزشکی عمر پروتز های مصرفی رو به افزایش است.
  • همان طور که احتمالاً حدس زده اید طول عمر پروتز بستگی به میزان فعالیت بدنی فرد دارد. و واضح است که فعالیت فیزیکی افراد جوان نسبت به افراد مسن به مراتب بیشتر است. بنابراین افراد جوانی که این جراحی را انجام می دهند باید تنها فعالیت های فیزیکی مناسبی را انجام دهند و در این مورد محتاط باشند.

نتیجه جراحی تعویض مفصل لگن در جوانان

طبق تحقیقاتی که در مورد طول عمر پروتز صورت گرفته است مشخص شده است که ۹۰ درصد از پروتز ها بعد از ۱۰ سال هم کارکرد درستی داشته اند. ۶۰درصد از پروتز ها هم بعد از ۱۵ سال کارکرد درستی داشته اند. ولی به دلیل فعالیت بیشتر فیزیکی در افراد جوان تر، در مدت کمتری نیاز به جراحی مجدد می شود.

دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

پروتز های جدید تعویض مفصل لگن

بسیاری از پروتز های تعویض مفصل لگن در حال بهبود هستند. هدف از بهبود کارکرد این پروتز ها افزایش طول عمر و قابل اطمینان تر بودن آن ها است. جنس این پروتز ها در آزمایشگاه بررسی می شود تا هیچ گونه خطر و آسیبی نداشته باشد.

نتیجه گیری

بیماران جوان تر در مورد طول عمر پروتز لگن نگرانی هایی دارند. البته با انجام برخی اقدامات و رعایت توصیه های لازم می توان تا جای ممکن به افزایش طول عمر پروتز کمک کرد.

منبع : https://www.verywellhealth.com/hip-replacement-in-young-patients-2549563

پاسخ

19 − نوزده =

Call Now Button