۱۷ تیر

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

جراحی تعویض مفصل ران یکی از روش هایی است که در آن پزشک یک مفصل آسیب دیده را با جراحی تراش داده و آن را با یک مفصل مصنوعی که اغلب از قطعات فلزی و پلاستیکی ساخته شده است، جایگزین می کند. این پروسه معمولا زمانی اتفاق می افتد که تمام گزینه های درمانی دیگر برای تسکین درد موثر واقع نشوند.

آناتومی ران

ران یکی از بزرگترین مفاصل بدن می باشد که عضلات کناره های استخوان ران در سه بخش قرار گرفته است به صورتی که هر کدام از این دسته ها توسط یک پرده بافتی به نام سپتوم از دسته های دیگر جدا می شود. هر دسته را یک کمپارتمان نیز می نامند و هر کمپارتمان عروق و اعصاب خود را دارد.

تعویض مفصل ران چیست؟

در یک جایگزینی کامل مفصل ران (همچنین به نام آرتروپلاستی کامل مفصلی)، استخوان و غضروف آسیب دیده برداشته شده و با اجزای پروتز جایگزین می شود. سر فمورال آسیب دیده برداشته شده و با یک ساقه فلزی جایگزین خواهد شد که در مرکز توخالی فمور قرار دارد. ساقه فمورال ممکن است با سیمان به استخوان ران متصل شود سپس یک توپ فلزی یا سرامیکی در قسمت فوقانی ساقه قرار می گیرد.گفته می شود که توپ جایگزین سر فمور آسیب دیده است که آن را حذف می نمایند و سطح غضروف آسیب دیده سوکت (استابولوم) برداشته شده و با یک سوکت فلزی جایگزین می شود. گاهی اوقات پیچ ها یا سیمان برای نگه داشتن سوکت در محل استفاده می شود.

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

علل تعویض مفصل ران

آرتروز: این نوع “آرتروز و سوزش” مربوط به سن است. معمولا در افراد ۵۰ ساله و بالاتر و اغلب در افرادی که سابقه خانوادگی آرتریت دارند، رخ می دهد. غضروف کمرنگ کردن استخوان ها را از بین می برد. سپس استخوان ها در برابر یکدیگر قرار می گیرند، باعث درد و سفتی اندام می شوند. استئوآرتریت همچنین ممکن است ناشی از بی نظمی های ظریف در نحوه ایجاد ران در دوران کودکی باشد.

آرتریت روماتوئید : این یک بیماری اتوایمیون است که در آن غشای سینوویال ملتهب می شود و ضخیم و سفت ظاهر خواهد شد. این التهاب مزمن می تواند به غضروف آسیب برساند و منجر به درد و سفتی شود. آرتریت روماتوئید شایع ترین نوع یک گروه از اختلالات به نام “آرتریت التهابی” است.

آرتروز پس از ضربه : این عارضه می تواند یک آسیب یا شکستگی شدید جراحی را دنبال کند. غضروف ممکن است آسیب ببیند و در طول زمان باعث درد و سفتی ران شود.

برخی از بیماری ها: عارضه ای است که خون به استخوان نمیرسد، یعنی استخوان فاقد خون می باشد. آسیب به مفصل ران، مانند جابجایی یا شکستگی، ممکن است خون را به سر فمورال محدود کند. این نکروز آسیب دیده (که معمولا “osteonecrosis” نامیده می شود) باعث عدم وجود خون خواهد شد و سطح استخوان را به انزال می رساند و باعث آرتریت خواهد شد. بعضی از بیماری ها همچنین می تواند باعث ناتوانی عروق خونی شود.

بیماری هوشی دوران کودکی : بعضی از نوزادان و کودکان مشکلات مفصل ران دارند. با وجودی که مشکلات در دوران کودکی با موفقیت درمان می شوند، در آینده ممکن است باعث آرتریت شود. این اتفاق به این دلیل که ران ممکن است به طور طبیعی رشد نکند و سطح مفصلی تحت تاثیر قرار گیرد.

هنگام جراحی تعویض مفصل ران یا هیپ چه اتفاقی خواهد افتاد؟

جراحی جایگزین هیپ می تواند به طور سنتی انجام شود یا با استفاده از تکنیک حداقل تهاجمی صورت گیرد. تفاوت اصلی بین دو روش  دراندازه برش می باشد.

این جراحی با بیهوشی عمومی صورت می گیرد تا بیمار هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس ننماید. این فرآیند باعث جلوگیری از احساس درد در حین عمل جراحی یا آگاهی از آن خواهد شد.

پس از آن پزشک، برش را در کنار هم قرار می دهد و عضلات متصل به بالای استخوان ران را به سمت مفصل ران باز می کند. بعد، بخش توپ از مفصل با برش استخوان ران با یک اره برداشته می شود. سپس یک مفصل مصنوعی به استخوان ران را با استفاده از سیمان یا یک ماده ویژه ای که اجازه می دهد استخوان باقی بماند برای اتصال جدید به آن متصل می کند.

سپس با سطح هیپنوتیزم ( از بین بردن هر غضروف آسیب دیده ) و قسمت سوکت جایگزین را متصل می کند. توپ جدیدی از استخوان ران به قسمت سوپاپ ران وارد می شود. سپس پزشک، عضلات را مجددا نصب می کند و برش را می بندد.

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

امروزه اکثر جراحی های جایگزین یا تعویض مفصل ران با استفاده از تکنیک استاندارد (۸ تا ۱۰ اینچ بریده شده در کنار جراح) انجام می شود، در سال های اخیر برخی از پزشکان از تکنیک حداقل تهاجمی استفاده کرده اند. در روش حداقل تهاجمی، پزشکان یک تا دو مرتبه از ۲ تا ۵ اینچ طول می کشد.

گفته می شود که هر چه برش کوچک تر باشد، کاهش میزان خونریزی، کاهش درد پس از عمل جراحی، کاهش ساعات درمانی بیمار، کاهش میزان زخم و بهبود آن بهتر می باشد. با این حال، مهم است که جراح در این روش بسیار ماهر و خبره باشد.

از آنجا که ممکن است برخی از خونریزی در حین جراحی تعویض مفصل ران وجود داشته باشد، ممکن است به تزریق خون احتیاج پیدا شود ، بنابراین جراح قبل از عمل به بیمار خون تزریق می نماید.

قبل از جراحی تعویض مفصل ران چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

تست ها و آزمون ها: برای کمک به برنامه ریزی جراحی، ممکن است چندین آزمایش مانند خون و نمونه های ادرار، الکتروکاردیوگرام (EKG) و اشعه ایکس قفسه سینه مورد نیاز باشد.

آماده سازی پوست : پوست بیمار قبل از جراحی نباید عفونت یا سوزش داشته باشد. در صورت وجود این عارضه باید با جراح ارتوپدی خود تماس گرفته تا پوست قبل از عمل بهبود یابد.

داروها: در مورد داروهایی که مصرف می کنید به جراح ارتوپد خود بگویید. او یا پزشک مراقبت اولیه توصیه خواهد کرد که داروهایی که باید مصرف آن را متوقف کنید و قبل از عمل جراحی ادامه دهید.

جراحی تعویض مفصل ران یکی از روش هایی است که در آن پزشک یک مفصل آسیب دیده را با آرتریت جراحی می کند و آن را با یک مفصل مصنوعی که اغلب از قطعات فلزی و پلاستیکی ساخته شده است، جایگزین می کند. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به انجام این جراحی می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل ران

این عمل مقداری پیچیده است و ممکن است که بیمار بعد از جراحی یک هفته ای در بیمارستان بستری شود پس بهتر است که شکیبا و صبور باشد و از تمام دستور العمل های جراح به منظور تسریع در روند بهبودی پیروی نماید.

فیزیوتراپی معمولا بعد از جراحی شروع می شود و طی چند روز بیمار باید  با واکر یا عصا راه برود. برای این منظور بهتر است که ورزش ها و دستور العمل های فیزیوتراپ را به خوبی اجرا کرد.

فعالیت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه می باشد؟ بعد از ۶ تا ۱۲ ماه پس از عمل جراحی جایگزینی، بایستی از چرخش یا چرخاندن پایی که مفصل مصنوعی قرار داده شده است جلوگیری به عمل آورد.

درمانگر یا فیزیوتراپیست با تکنیک ها و تجهیزات تطبیقی که در پیروی هر یک از دستورالعمل های فوق و اقدامات احتیاطی در حین انجام فعالیت های روزانه کمک خواهد کرد، به بیمار خدمات را ارائه می نماید. در صورتی که توصیه های درمانگر یا فیزیوتراپیست را دنبال ننمایید، ممکن است که جراحی جدید را جهت تعوض مفصل ران را انجام دهید.

حتی بعد از این که جراحت ران بهبود یافته باشد، باید از ورزش های سنگین و یا فعالیت های زیاد اجتناب شود.

چندین اقدام ساده وجود دارد که می توانید بعد از بازگشت به خانه بعد از عمل جراحی جایگزین تعویض مفصل ران را انجام نماید از جمله:

بالا رفتن از پله ها تا حداقل: تنظیمات لازم را انجام دهید تا تنها یک یا دو بار در روز باید مراحل بالا و پایین را انجام دهید.

نشستن در یک صندلی راحت و سبک: باید طوری بشینید که دردی به مفصل ران تعویض شده وارد نشود.

برای جلوگیری از افتادن، بهتر است که تمام فرش های  خانه را جمع نمایید و کف اتاق یا سالن را خالی از آن قرار دهید.

از صندلی توالت یا توالت فرنگی استفاده کنید، این روند باعث می شود که از خم شدن بیش از حد در ناحیه کمر جلوگیری کنید.

قبل از بازگشت به فعالیت هایی مانند رانندگی، فعالیت جنسی و ورزش، باید از پزشک خود بپرسید.

جراحی جایگزین هیپ  یا تعویض مفصل ران برای سال های متمادی انجام می شود و تکنیک های جراحی همیشه در حال بهبود است. با این حال، همانند هر عمل جراحی، خطرات  خاص خود را دارد.

باید مراقب باشید که پاهای خود را زیاد درگیر کار و فعالیت نکنید و از نشستن بیش از حد  در زمین خودداری نماید، زیرا ممکن است مفصل رانده شود.

قطعات چربی در استخوان ران ممکن است شکننده باشند، وارد جریان خون شوند و به ریه ها وارد شوند، که می تواند مشکلات بسیار جدی تنفسی را به همراه داشته باشد که رخداد این عارضه بسیار نادر می باشد.

عصب ناحیه ران ممکن است از تورم یا فشار آسیب ببیند و باعث ایجاد برخی از بی حسی ها شود.

قطعات جایگزین مفصل ران ممکن است که با مرور زمان شل یا بشکند که حتما باید به ارتوپد حاذق مراجعه شود.

قبل از انجام این جراحی بهتر است که با جراح خود درباره خطرات  و انتظارات خود صحبت کنید.

هنگامی که عمل جراحی تعویض مفل ران صورت گرفت انتظار می رفت که متوسط اتصال مصنوعی حدود ۱۰ سال طول بکشد.

گفته می شود که حدود ۸۵ درصد از ایمپلنت های مفصلی ران ۲۰ سال طول ماندگاری دارد. بهبود در روش جراحی و مواد مصنوعی مشترک باید این ایمپلنت ها را حتی طولانی تر کند. اگر مفصل آسیب ببیند، جراحی برای تعمیر آن می تواند موفق باشد اما مقداری پیچیده تر از جراحی تعویض ران اولیه می باشد.

آیا جراحی تعویض ران را می توان هر کسی انجام داد؟

تصمیم گیری در مورد جراحی جایگزین مفصل ران باید بین جراح و بیمار مشترک به توافق رسیده باشند. که توسط ، خانواده، پزشک مراقبت های اولیه و جراح ارتوپد صورت می گیرد. روند تصمیم گیری معمولا با ارجاع دکتر به یک جراح ارتوپد برای ارزیابی اولیه آغاز می شود.

نامزد جراحی تعویض مفصل ران چه کسانی هستند؟

ابتدا باید گفت که هیچ محدودیتی برای سن یا وزن مطلق برای جایگزینی کامل هیپ  یا جراحی تعویض مفصل ران وجود ندارد.

البته توصیه های جراحی بر اساس درد و ناتوانی بیمار صورت می گیرد و نه صرفا سن. اکثر بیماران تحت تعویض مفصلی ران سن ۵۰ تا ۸۰ سال دارند، اما جراحان ارتوپدی بیماران را به صورت جداگانه ارزیابی می کنند. جایگزین های کامل استخوان در تمام سنین، از نوجوان و یا  جوانان با آرتریت تا بیمار مسن با آرتریت دژنراتیو، به طور موفقیت آمیزی انجام شده است. دلایل متعددی وجود دارد که چرا پزشک ممکن است جراحی جایگزین تعویض مفصل ران را توصیه کند. افرادی که از جراحی جایگزین مفصل ران استفاده می کنند، اغلب دارای: درد هیپ که باعث محدود کردن فعالیت های روزمره، مانند راه رفتن یا خم شدن می شود، را در خود دارند.

درد هیپ اغلب در طول استراحت، روز یا شب، ادامه می یابد و ممکن است که دردناک نیز شود.

استحکام در ران که توانایی حرکت یا بلند شدن را محدود می کند.

تسکین درد ناشی از داروهای ضد التهابی، فیزیوتراپی و یا پیاده روی که عارضه ای موقتی به شمار می آید.

ارزیابی ارتوپدی برای تعویض مفصل ران چگونه است؟

ارزیابی با یک جراح ارتوپد از چند مولفه تشکیل شده است، از جمله:

تاریخچه پزشکی: جراح ارتوپد اطلاعاتی درباره سلامت عمومی بیمار را جمع آوری می کند و سؤالاتی را در مورد میزان درد و نحوه تاثیر آن بر توانایی در انجام فعالیت های روزانه را خواهد پرسید.

معاینات جسمی: این پروسه در تحرک، قدرت، و هم ترازی ران را مورد ارزیابی قرار می دهد.

گرفتن اشعه ایکس: این تصاویر کمک می کند تا میزان آسیب یا تغییر شکل در ران را مشخص نماید.

سایر آزمون ها و تست ها: گاهی اوقات دیگر آزمایش هایی نظیر تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اسکن ممکن است برای تعیین وضعیت استخوان و بافت نرم ران ها انجام شود.

در آخر جراح ارتوپد نتایج ارزیابی خود را با بیمار مرور خواهد نمود و در مورد این که جراحی تعویض مفصل ران بهترین روش برای از بین بردن درد و بهبود تحرک ارائه می دهد. سایر گزینه های درمان – مانند داروها، فیزیوتراپی یا انواع جراحی – ممکن است در نظر گرفته شود. علاوه بر این، جراح ارتوپد خطرات بالقوه و عوارض جراحی جایگزین مفصل ران را توضیح می دهد، از جمله موارد مربوط به عمل جراحی و مواردی که ممکن است در طول زمان پس از عمل جراحی رخ دهد.

2 thoughts on “تعویض مفصل ران

 1. امیر - شهریور ۱۱, ۱۳۹۷ در ۲:۴۷ ب.ظ

  سلام.من گودی کمر دارم و انتهای کمرم مخصوصا سمت راست درد خیلی شدیدی دارم.مخصوص موقع خم شدن مثل رکوع و سجده.ولی درد فقط سمت راسته و اینکه به پای راستم نمیزنه دردش

  پاسخ
  • drmostafavi - شهریور ۱۱, ۱۳۹۷ در ۳:۰۲ ب.ظ

   سلام. در این موارد اکثرا ضعف در عضلات اطراف ستون فقرات وجود داره که با فیزیوتراپى و تقویت عضلات با انجام ورزشهاى ویلیامز معمولا مشکل برطرف میشه!

   پاسخ

پاسخ

چهار × 4 =