۲۵ اسفند

بیهوشی در جراحی ارتوپدی

بیهوشی در جراحی ارتوپدی

یکی از دغدغه های مهم در جراحی های ارتوپدی مانند تعویض مفصل لگن و زانو، نوع بیهوشی مورد استفاده می باشد. این مساله اهمیت بالایی دارد. بیهوشی یا بی حسی انواع مختلفی دارد که هر کدام به نوعی بر دوره نقاهت بعد از عمل تاثیر می گذارد. در ادامه به موارد مختلفی که بر انتخاب نحوه بیهوشی تاثیر می گذارد اشاره می کنیم تا دید جامع تری راجع به این مساله پیدا کنید:

  • واکنش فیزیولوژی بدن فرد به داروهای مختلف : برای مثال برخی افراد به داروهای خاصی حساسیت دارند و دچار عوارض جانبی می شوند. همچنین امکان دارد که فرد داروی خاصی مصرف کند و این داروی خاص بر نوع بیهوشی تاثیر بگذارد.
  • تجربه بیهوشی در گذشته و واکنش نامناسب بدن به آن
  • مصرف سیگار
  • اضافه وزن
  • ابتلا به بیماری خاصی
  • عوارض برخی داروهای بیهوشی در افراد متفاوت است و ممکن است در فردی باعث حساسیت، تنگی نفس و اختلال اعصاب شود.
بیهوشی در جراحی ارتوپدی

بیهوشی در جراحی ارتوپدی

انواع داروهای بیهوشی

سه نوع مختلف بیهوشی شامل بیهوشی عمومی، بی حسی موضعی و بی حسی ناحیه ای وجود دارد. در ادامه به توضیحات جامعی در این باره می پردازیم.

بیهوشی عمومی یا سراسری

در اکثر جراحی های مهم و پیچیده که نیاز به ساعت ها جراحی می باشد از این روش استفاده می شود . این نوع بیهوشی باید به دقت انتخاب گردد و تمامی شرایط بیمار سنجیده شود. باید بدانید که بیهوشی عمومی بر مغز تاثیر می گذارد و فرد به طور کامل بیهوش می شود و در خوابی عمیق فرو می رود .

بی حسی موضعی

این نوع بی حسی تنها ناحیه مورد نظر را بی حس می کند. بی حسی در این روش معمولاً با تزریق یا استفاده از کرم و اسپری انجام می گیرد. بیمار در این روش هوشیاری کامل دارد. این روش بیهوشی تنها برای جراحی های کوچک با برش های کوچک انجام می گیرد. در جراحی های بزرگ و پیچیده مانند تعویض مفصل زانو و لگن از روش بیهوشی عمومی استفاده می کنند .

بی حسی ناحیه ای

این نوع بی حسی به سه صورت انجام می گیرد .

  • بی حسی ستون فقرات – تزریق دارو به اطراف ستون فقرات و قسمت پایینی کمر انجام می گیرد.
  • بی حسی اپیدورال – در این روش داروی بی حسی با کاتتر به پایین ستون فقرات تزریق می شود.
  • بی حسی اعصاب پریفرال – در این روش داروی بی حسی مستقیماً به اعصاب درگیر در جراحی مانند اعصاب فمورال ( ران) و عصب سیاتیک تزریق می شود. این روش تنها پای فرد را بی حس می کند.
دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نتیجه گیری

تمامی انواع بیهوشی در جراحی ارتوپدی با توجه به شرایط بیمار انتخاب می گردند تا سلامتی بیمار تضمین شود. باید بدانید که هر کدام از انواع بیهوشی های مذکور مضرات و عوارض جانبی خود را دارند و پزشک با بررسی تمامی جوانب یک مورد را انتخاب می کند . هر کدام از بیهوشی ها یا بی حسی ها اگر به صورت صحیح استفاده گردند، خطری برای فرد ایجاد نمی کنند.

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/anesthesia-for-hip-and-knee-surgery/

پاسخ

1 + 1 =